Προς το περιεχόμενο

Παρασιτα στο Ραδιο Απο Τα Ξενον


nilasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!Exω ενα golf v με ηχοσυστημα με οθονη της kenwood το DNX520VBT.Ηθελα να ρωτησω το εξης όταν κυκλοφορώ εντός πόλης που το σήμα των σταθμών είναι δυνατό το ράδιο πιάνει καλά τους σταθμούς.Οταν βγώ λίγο πιο έξω απο την Αθηνα που εξασθενεί το σήμα των σταθμών μόλις ανάψω τα φώτα γεμίζω παράσιτα,μόλις τα σβήνω ακουω πάλι καθαρά.Το ιδιο συμβαινει στην αττικη οδο στις σηραγγες μολις αναψουν τα φωτα δεν ακουω κανενα σταθμο η οταν μπαινω σε καποιο κλειστο παρκινγκ ενω αν κλεισω τα φωτα ακουω κανονικα.Σε αναζητηση στο google βρηκα πολλα θεματα απο ατομα που ειχαν το ιδιο πρόβλημα και μιλάγανε για γειωση στα ballast η στην καλωδιωση των ballast η παρασιτικα φιλτρα.Ξερει κανεις τι μπορει να παιζει και αν εχει αντιμετωπισει παραμοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το περασαν σε μαγαζι πηγα εκει που τα εβαλαν αλλα δεν εβγαλε ακρη γιατι μεσα στην αθηνα δεν εχω προβλημα και δεν μπορουσε να κανει κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νά ελέγξεις τήν γείωση τού ballast τών xenon,καθώς καί τήν γείωση τού ηχοσυστήματος.Οι περισότεροι ηλεκτρολόγοι γειώνουν τό ballast σέ μιά οποιαδήποτε βίδα πού βιδώνει στό σασί καί είναι εκεί κοντά.Αυτό είναι λάθος,γιατί πολλές φορές υπάρχουν χρώμα ή "τσίχλα" στά σημεια αυτά μέ αποτέλεσμα η γείωση νά είναι ανεπαρκής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γειωση τα ballast δεν ειναι απαραιτητο απλα μου ειπε οταν παω ξανα στο σημειο που μου εκανε το προβλημα και να συνδεσω το ενα ballast (πχ το αριστερο)και να δω ποιο απο τα δυο κανει την παρεμβολη και αν το κανει παλι να αλλαξω θεσεις στα ballast γιατι μπορει να περναει καποιο καλωδιο και κανει επαγωγη.

Επεξ/σία από nilasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εκανα την δοκιμη με τα ballast εβγαλα πρωτα το δεξι και εκανε παρασιτα με το αριστερο και αντιστροφα οταν αλλαζα θεση υπηρχαν σε καποια σημεια που δεν εκανε παρασιτα αλλα οταν εκλεινα το καπο παλι το ιδιο σκεφτηκα να το βγαλω απεξω απο το αυτοκινητο και οταν ακουμπαγα ολο το ballast πανω στην λαμαρινα στο φτερο ολα μια χαρα.Οποτε σιγουρα πρεπει να ειναι η θωρακιση των ballast.Τωρα τι πρεπει να κανω.Πως γινεται να γειωθουν τα ballast και που μπαινει η μια μερια της γειωσης πανω στο ballast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να τα τυλιξεις με αλουμινοχαρτο :P

Ισχυει αυτο.Το ειδα και σε αλλα φορουμ που τους γραφουν να γειωσουν τα ballast με αλουμινοχαρτο και νομιζα οτι το λεγανε για πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το πηγα σε ενα μαγαζι που μου συστησε ενα φιλος μου.Αυτος που το κοιταξε μου ειπε κατα 90% ειναι κεραια.Πριν κανενα χρονο ειχα αλλαξει την κεραια το μαστιγιο με καρχαριακι.Μου ειπε οταν ειμαι μεσα στην Αθηνα το σημα ειναι ισχυρο και για αυτο δεν εχω προβλημα αλλα οταν βγαινω εξω απο την αθηνα που το σημα αρχιζει να μειωνεται το καρχαριακι δεν εχει καλη ληψη με αποτελεσμα να πιανει οριακα την συχνοτητα και για αυτο εχει παρασιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρχαριάκι 

 

 

 31639-1-70578.jpg     

 

 

 

μαστίγιο

 

 

 981-1132-thickbox.jpg

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια  που διευκρινησες απλα με την διαφορα δεν εχω βαλει αυτο το καρχαριακι που ανεβασες αλλα αυτο.

 

11615_x800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...