Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα, ευχαριστώ!

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα μόνο, το site απ'όπου θέλω να κάνω την αγορά από εξωτερικό πρέπει να υποστηρίζει bitcoin ως πληρωμή ή τα bitcoin αυτά μετατρέπονται σε €, οπότε είναι σαν να αγοράζω με prepaid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πως αγοραζω bitcoins sto bitcoinsgreece?

Εχω 20 ευρω και παω εκει που λεει αγορα/πωληση.

Βαζω να πουλησω ευρω και να λαβω bitcoins.

Μου βγαζει μετα οτι η εντολη ηταν επιτυχης αλλα ακομα μου λεει οτι στο υπολοιπο μου εχω 20 ευρω.

Παιρνει χρονο μεχρι να εγκριθει? Ποτε θα εχω τα bitcoins?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ευχαριστώ!

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα μόνο, το site απ'όπου θέλω να κάνω την αγορά από εξωτερικό πρέπει να υποστηρίζει bitcoin ως πληρωμή ή τα bitcoin αυτά μετατρέπονται σε €, οπότε είναι σαν να αγοράζω με prepaid;

 

οχι δεν χρειάζεται να υποστηρίζει αφού ουσιαστικά εσύ θα κάνεις αγορές με χρεωστική κάρτα που αυτήν θα φορτώνεις με bitcoin

Πως αγοραζω bitcoins sto bitcoinsgreece?

Εχω 20 ευρω και παω εκει που λεει αγορα/πωληση.

Βαζω να πουλησω ευρω και να λαβω bitcoins.

Μου βγαζει μετα οτι η εντολη ηταν επιτυχης αλλα ακομα μου λεει οτι στο υπολοιπο μου εχω 20 ευρω.

Παιρνει χρονο μεχρι να εγκριθει? Ποτε θα εχω τα bitcoins?

 

κανονικά στα βγάζει άμεσα. Για κάνε μια ανανέωση της σελλίδας και δες αν σου εμφανίζει bitcoin στον λογαριασμό. Μπορεί να σου εμφανίζει τα bitcoin και την τρέχουσα ισοτιμία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα το αφαιρέσουν αυτοί το 1 ευρώ, η τράπεζα θα τους το αφαιρέσει. Εσύ έβαλες 61 στην τράπεζα, αυτοί θα πάρουν 59 (η τράπεζα κόβει 1 από εσένα και 1 από αυτούς), θα σου κρατήσουν τα 5 προμήθεια και θα έχεις 54 διαθέσιμα. (Οπότε καλύτερα να βάζεις τα έξοδα της διατραπεζικής συναλλαγής μόνο στον εαυτό σου, για να μεταφέρεις μεγαλύτερο ποσό. Θα δήλωνες δηλαδή στο ibank ότι θέλεις να στείλεις 60, θα σε χρέωνε 62 η τράπεζα και θα πέρναγαν 60.)

Εκανα αιτηση καταθεσης στην bitcoinsgreece για ενα ποσο των 60 ευρω, και μου κρατησε 5 ευρω. Αλλα μεσω ibank της εθνικης που εκανα ηλεκτρονικα καταθεση τα χρηματα στον λογαριασμο τους στην Eurobank , επελεξα προμηθεια τραπεζας απο κοινου και μου κρατησε αλλο 1 ευρω για την συνναλλαγη.  και υποτηθετε θα χρεωσει αλλο 1 ευρω και αυτους...

Υπαρχει προβλημα σε αυτο?  μηπως τελικα μου αφερεσουν απο μονοι τους αυτο το 1 ευρω και μπουν 54 ευρω αντι για 55?  τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή δεν τα έχω με το bitcoin.

έχω σε έναν τραπεζικό λογαριασμό 10 ευρώ πρέπει να βάλω άλλα 10 για να μπορώ να έχω και 10 ευρώ στον λογαριασμό μου στα bitcoins? Δηλαδή 10 ευρώ η προμήθεια και 10 το υπόλοιπο στον λογαριασμό του btcgreece?

Πόσο κάνει αυτή η κάρτα με την φυσική μορφή και ποια είναι? Θα μπορώ να την χρησιμοποιώ για αγορές με paypal?

Επίσης όταν θα στείλουμε bitcoins  στο Spectrocoin  θα πρέπει πρώτα να έχουμε ανοίξει λογαριασμό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αγορασα τελικα bitcoin. Πως τα μεταφερω τωρα στο spectrocoin?

Παω εκει που λεει μεταφορα και μου εχει μεταφορα νομισματος με email.

Στο πεδιο που γραφει μεταφορα σε(email) εκει τι βαζω?

Καποιο email ή τον κωδικο που μου βγαζει το spectrocoin στο receive bitcoins?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, αγορασα τελικα bitcoin. Πως τα μεταφερω τωρα στο spectrocoin?

Παω εκει που λεει μεταφορα και μου εχει μεταφορα νομισματος με email.

Στο πεδιο που γραφει μεταφορα σε(email) εκει τι βαζω?

Καποιο email ή τον κωδικο που μου βγαζει το spectrocoin στο receive bitcoins?

Τα καταφερα τελικα. Εστειλα τα bitcoins στο spectrocoin τα εκανα ευρω και παρηγγειλα την καρτα.

Ειχα 20 ευρω στο bitcoinsgreece και τελικα με ολα τα fees κατεληξα με 18 ευρω στο spectrocoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα τελικα. Εστειλα τα bitcoins στο spectrocoin τα εκανα ευρω και παρηγγειλα την καρτα.

Ειχα 20 ευρω στο bitcoinsgreece και τελικα με ολα τα fees κατεληξα με 18 ευρω στο spectrocoin

Για εξηγήσε το λίγο παραπάνω αυτό....

Η κάρτα τι ποσό θέλει να βγει?

Από την τράπεζα σου που έκανες μεταφορά στο btcgreece έκανες 20 ευρώ η 30 ευρώ και σου άφησε 20 ευρώ λόγω προμήθειας 10 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξηγήσε το λίγο παραπάνω αυτό....

Η κάρτα τι ποσό θέλει να βγει?

Από την τράπεζα σου που έκανες μεταφορά στο btcgreece έκανες 20 ευρώ η 30 ευρώ και σου άφησε 20 ευρώ λόγω προμήθειας 10 ευρώ?

Εστειλα τα χρηματα με εμβασμα στο bitcoinsgreece μεσω winbank. Η προμηθεια ηταν 5 ευρω οποτε απο τα 25 που εστειλα εμειναν 20 στο λογαριασμο.

Μετα με αυτα τα 20 αγορασα bitcoins.

Αυτα τα bitcoins τα εστειλα στο λογαριασμο μου στο spectrocoins. Εχει και εδω ενα μικρο fee σε bitcoins.

Μετα αυτα τα bitcoins τα ανταλλαξα με ευρω, μου βγηκαν 18 ευρω.

Και τέλος απο αυτα τα 18 ευρω εδωσα τα 7 για να αγορασω την καρτα.

 

Χονδρικα ετσι οπως το βλεπω με αυτη τη διαδικασια καθε φορα που θα θελω να αγορασω κατι με paypal θα χαλαω περιπου 10 ευρω επιπλεον απο οτι πριν capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coin-x μου απάντησε σχετικά με το χρόνο παραλαβής της κάρτας το εξής:

Dear Customer, Delivery times can vary depending on the destination. Generally regular post items are delivered next working day, with international items taking between 3-7 working days to 1-2 months. Often, it is delivered within a few weeks.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμο μου στο bitcoingreece , τωρα πια διαδικασια να κανω για να αγορασω κατι απο ebay με paypal?   

 

Aν καταλαβα καλα , πρωτα με τα ευρω που εχω τωρα μεσα τα μετατρεπω σε bitcoins και τα μεταφερω στην spectrocard?

μετα απο τον λογαριασμο μου στην spectrocard τα ξανα μετατρεπω σε ευρω και αγοραζω την καρτα?  και μετα την καρτα την συνδεω με το paypal?

αλλα το paypal μετα σε τι λογαριασμο να πιστωνει τα χρηματα?  μηπως  η χρηση της spectrocard ειναι για αγορα κατευθιαν με την καρτα και οχι μεσω paypal?

 

καποιος που το εχει κανει ας μου πει σιγουρα τι πρεπει να κανω...

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«αλλα το paypal μετα σε τι λογαριασμο να πιστωνει τα χρηματα;»

Άμα σου δώσει άλλος χρήματα στο Paypal, ούτε bitcoins χρειάζεσαι ούτε έχεις πρόβλημα με τα capital controls. Τα φέρνεις από το Paypal στον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σου (τον οποίον έχεις δηλώσει στο Paypal, δες το profile σου, Add or Edit Bank Account). Ή τά αφήνεις στο Paypal να βρίσκονται. Να φέρεις χρήματα στην Ελλάδα επιτρέπεται (φυσικά), το αντίστροφο όχι.

 

Αν τώρα θέλεις να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό με Paypal. Κατ' αρχήν δηλώνεις την Spectrocard στο Paypal (profile, Add or Edit Credit Card). Τώρα, έστω ότι θέλεις να αγοράσεις κάτι αξίας 100 ευρώ με Paypal. Πηγαίνεις στο spectrocoin, φορτώνεις στην κάρτα σου 100 ευρώ (πουλώντας bitcoins, αν δεν έχεις ήδη ευρώ στο spectrocoin), και μετά πηγαίνεις στο eshop και κάνεις την αγορά σου με το Paypal.

(Καλό είναι την spectrocard να την έχεις άδεια, και να την φορτώνεις κάθε φορά με το ποσόν που χρειάζεσαι, για να μην πληρώνεις fees στο spectrocoin.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα τα χρηματα με εμβασμα στο bitcoinsgreece μεσω winbank. Η προμηθεια ηταν 5 ευρω οποτε απο τα 25 που εστειλα εμειναν 20 στο λογαριασμο.

Μετα με αυτα τα 20 αγορασα bitcoins.

Αυτα τα bitcoins τα εστειλα στο λογαριασμο μου στο spectrocoins. Εχει και εδω ενα μικρο fee σε bitcoins.

Μετα αυτα τα bitcoins τα ανταλλαξα με ευρω, μου βγηκαν 18 ευρω.

Και τέλος απο αυτα τα 18 ευρω εδωσα τα 7 για να αγορασω την καρτα.

 

Χονδρικα ετσι οπως το βλεπω με αυτη τη διαδικασια καθε φορα που θα θελω να αγορασω κατι με paypal θα χαλαω περιπου 10 ευρω επιπλεον απο οτι πριν capital control.

Σε ευχαριστώ. Ποια κάρτα πήρες την visa? Αν ναι ποιο είναι το site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...