Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία, η όλη φάση με bitcoin μου φαίνεται απίστευτη δεδομένης της κατάστασης, θεόσταλτη.

 

Ίσως μας σώζει και ότι δεν είναι ευρέως γνωστή στον μέσο έλληνα, όμως θα αντέξει την τωρινή κατάσταση; Ή υπάρχει η δυνατότητα να την blockαρουν κάπως, κάποια στιγμή;

 

Υποθετικά μιλώντας πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία, η όλη φάση με bitcoin μου φαίνεται απίστευτη δεδομένης της κατάστασης, θεόσταλτη.

 

Ίσως μας σώζει και ότι δεν είναι ευρέως γνωστή στον μέσο έλληνα, όμως θα αντέξει την τωρινή κατάσταση; Ή υπάρχει η δυνατότητα να την blockαρουν κάπως, κάποια στιγμή;

 

Υποθετικά μιλώντας πάντα!

Δεν μπορούν να μπλοκάρουν τα bitcoins αφού δεν ανήκουν σε κάποιο κράτος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να χάσει κάποιος τα λεφτά του? Θέλω και εγώ να ξεκινήσω με αυτή την διαδικασία γιατί θέλω να  πάρω κάτι από το εξωτερικό σημαντικό αλλά την φοβάμαι όλη αυτή την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ακόμη τρόπος είναι η αγορά gift cards με τα bitcoin σας. Στο www.gyft.com πχ μπορείτε να αγοράσετε gift cards από πολλές εταιρίες όπως amazon και ebay. Δεν έχει κάποιο fee από ότι έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ακόμη τρόπος είναι η αγορά gift cards με τα bitcoin σας. Στο www.gyft.com πχ μπορείτε να αγοράσετε gift cards από πολλές εταιρίες όπως amazon και ebay. Δεν έχει κάποιο fee από ότι έχω δει.

Πολύ καλό, όμως στο amazon λέει για amazon.com, δουλεύει και στα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανατε καταθεση στο bitcoins Greece για δικαιουχους σας βγαζει 3 ατομα  με επωνυμο Β.............α ? , μην τα στειλουμε και αλλου τα λεφτα... :-D

 

Εμένα μέσω winbank δεν μου έβγαλε δικαιούχους. Αφού χρησιμοποιείς το IBAN της Bitcoin δε νομίζω να παίζει ρόλο ποιοι είναι δικαιούχοι. Λογικά για διευκόλυνση δική τους στις τραπεζικές συναλλαγές να το κάνανε έτσι.

 

Τελικά το έχουμε διασταυρώσει αν το balance μεταξύ spectrocoin και spectrocard είναι το ίδιο; Και ποια η διαφορά της επιλογής για άυλη κάρτα στο spectrocoin και αυτής της spectrocard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή της πραγματοποίησης του εμβάσματος, να ρωτήσω και κάτι που δεν έχω σαφές: μόλις δεχτούν τα χρήματα στο bitcoinsgreece θα μου βάλουν το ποσό στο account μου, μετά πάω πώληση και τα μετατρέπω σε bitcoins έτσι (αν κατάλαβα καλά), από κει και πέρα πως θα πάνε τα bitcoins στο wallet μου;

 

Θα μου ζητήσει τον κωδικό του wallet μου κατά την πώληση ή κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να χάσει κάποιος τα λεφτά του? Θέλω και εγώ να ξεκινήσω με αυτή την διαδικασία γιατί θέλω να  πάρω κάτι από το εξωτερικό σημαντικό αλλά την φοβάμαι όλη αυτή την διαδικασία.

 

Να χάσεις τα λεφτά σου μόνο αν γίνει καμιά κατάρευσει της ισοτιμίας η αν είσαι καντέμης και την ώρα που μεταφέρεις τα λεφτά σου κάνουν κανα hacking στα ανταλλακτήρια :P. Γενικά όπως έχω γράψει αρκετές φορές κάντε την δουλειά σας και μην κρατάτε αρκετές μέρες σημαντικά ποσά η bitcoin στα ανταλλακτήρια.

Τα ανταλλακτήρια δεν είναι τράπεζες.

Ετσι την πάτησαν όλοι στο περιβόητο MtGox που χάθηκαν εκατομμύρια δολάρια. Τα bitcoin μας τα κρατάμε πάντα σε δικά μας wallet.

Εν αναμονή της πραγματοποίησης του εμβάσματος, να ρωτήσω και κάτι που δεν έχω σαφές: μόλις δεχτούν τα χρήματα στο bitcoinsgreece θα μου βάλουν το ποσό στο account μου, μετά πάω πώληση και τα μετατρέπω σε bitcoins έτσι (αν κατάλαβα καλά), από κει και πέρα πως θα πάνε τα bitcoins στο wallet μου;

 

Θα μου ζητήσει τον κωδικό του wallet μου κατά την πώληση ή κάνω κάτι άλλο;

 

Θα πάνε στον λογαριασμό σου στο ανταλλακτήριο που έχεις. Από εκεί μπορείς να τα μεταφέρεις στον λογαριασμό σου σε άλλο ανταλλακτήριο όπως το spectrocoin η σε κάποιο δικό σου bitcoin wallet που έχεις στον υπολογιστή, κινητό η σε κάποιο cloud wallet.

Τα bitcoin που υπάρχουν στο ανταλλακτήριο ουσιαστικά δεν σου ανήκουν μέχρι να τα μεταφέρεις σε κάποιο δικό σου wallet.

 

 edit: 

Δεν το έχω δοκιμάσει είναι αρκετά νέα ιδέα και σε early alpha ακόμα αλλά αν όντος το βγάλουν στην κυκλοφορία θα μιλάμε για άλλο ένα όπλο για να κάνουμε τις συναλλαγές μας χωρίς καν τράπεζες.

Το ONEBIT έιναι μια mobile εφαρμογή που μπορείς να την φορτώνεις με Bitcoin και να πληρώνεις όπου τα καταστήματα δέχονται nfc mastercard.

 

http://www.getonebit.com/

 

ουτε έκδοση κάρτας θα χρειάζεσαι ούτε τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάνε στον λογαριασμό σου στο ανταλλακτήριο που έχεις. Από εκεί μπορείς να τα μεταφέρεις στον λογαριασμό σου σε άλλο ανταλλακτήριο όπως το spectrocoin η σε κάποιο δικό σου bitcoin wallet που έχεις στον υπολογιστή, κινητό η σε κάποιο cloud wallet.

Τα bitcoin που υπάρχουν στο ανταλλακτήριο ουσιαστικά δεν σου ανήκουν μέχρι να τα μεταφέρεις σε κάποιο δικό σου wallet.

 

Το spectrocoin δεν θεωρείται bitcoin wallet; Θα πρέπει να δημιουργήσουμε άλλο αν μας μείνει κάποιο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...