Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μεσω χρεωστικης μπορεις να αγορασεις bitcoins?

Όχι. Λόγω capital controls, μόνο από την Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις bitcoins, και ηλεκτρονικά αυτό γίνεται μόνο από τα δύο ελληνικά ανταλλακτήρια, btcgreece.com και bitcoinsgreece.com, μέσω τραπεζικής κατάθεσης (π.χ. με webbanking) στον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό των ανταλλακτηρίων (με ανώτατο όριο 250-500 ευρώ για κάθε κατάθεση, επί πλέον χρέωση 5-10 ευρώ, και fees όταν με τα ευρώ που θα έχεις βάλει στο ανταλλακτήριο αγοράσεις bitcoins (πάντα μέσω του ανταλλακτηρίου, όπου η τιμή του bitcoin είναι λίγο ακριβότερη από ό,τι διεθνώς).

Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Ο άλλος τρόπος να αγοράσεις bitcoins είναι βάζοντας μετρητά στα bitcoin ATM που έχει το The Cube στο Κέντρο. Εκεί το bitcoin το αγοράζεις γύρω στα 5 ευρώ φθηνότερα από ό,τι στα ανταλλακτήρια, και χωρίς επί πλέον fees, ακόμη τουλάχιστον (δεν ξέρουμε για πόσο).

Αλλά πρέπει να βγάλεις πολύτιμα μετρητά από την τράπεζα.

 

Και ο τελευταίος τρόπος είναι η ιδιωτική συναλλαγή μέσω localbitcoins.com . Δεν συνιστάται, διότι παρεπιδημούν μαυραγορίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το bitcoin μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μεταφορές χρημάτων. Δλδ μπορείς να στείλεις χρήματα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο εξωτερικό και από εκεί να μεταφερθούν μέσω sepa σε οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό ακόμα και Ελλάδας αν θέλετε να τα γυρίσετε πίσω.

Μπορεις ακόμα να στείλεις χρήματα μέσω bitcoin σε κάποιον φίλο σας και αυτός να πάει να τα εξαργυρώσει στα δεκάδες bitcoin atm που βρίσκονται σχεδόν σε όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την εμπειρία μου σαν πρώτη φορά. Με αρχική κατάθεση 180 στο λογαριασμό της bitcoins μετά από προμήθεια της bitcoins από την κατάθεση, προμήθεια της bitcoins στη πώληση των euro για bt (κάποιο χάσιμο εξαιτίας της ισοτιμίας), προμήθεια της bitcoins για μεταφορά στη spectrocoin, πώληση των bt και πιθανόν κάποιο νέο χάσιμο από την ισοτιμία, αγορά της spectrocard, fees φαντάζομαι για τη φόρτωση της κάρτας, στο τέλος όλης αυτής της διαδικασίας (που μπορώ να πω ότι έγινε αρκετά γρήγορα) στη κάρτα μέσα μου μείνανε για την αγορά 158,40. Μου φαίνονται από τη μία πολλά τα -21,6 αλλά από την άλλη έγινε η δουλειά μου, γλίτωσα και εξτραδάκι με το freeshipping από την αγορά μου οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν ήμουν και πολύ χαμένος. Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,

 

Μια ερώτηση τη οποία δεν μπόρεσα να απαντήσω ψάχνοντας,

 

Μπορεί να πάει κάποιος άλλος στο bitcoin ATM, και να μας στείλει με φωτογραφία το χαρτάκι?

(θα ναι ψιλοάσχετος να μην τον μπλέξω με wallet.)

Και να τα καταθέσουμε απ' ευθείας σε Spectrocoin?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την εμπειρία μου σαν πρώτη φορά. Με αρχική κατάθεση 180 στο λογαριασμό της bitcoins μετά από προμήθεια της bitcoins από την κατάθεση, προμήθεια της bitcoins στη πώληση των euro για bt (κάποιο χάσιμο εξαιτίας της ισοτιμίας), προμήθεια της bitcoins για μεταφορά στη spectrocoin, πώληση των bt και πιθανόν κάποιο νέο χάσιμο από την ισοτιμία, αγορά της spectrocard, fees φαντάζομαι για τη φόρτωση της κάρτας, στο τέλος όλης αυτής της διαδικασίας (που μπορώ να πω ότι έγινε αρκετά γρήγορα) στη κάρτα μέσα μου μείνανε για την αγορά 158,40. Μου φαίνονται από τη μία πολλά τα -21,6 αλλά από την άλλη έγινε η δουλειά μου, γλίτωσα και εξτραδάκι με το freeshipping από την αγορά μου οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν ήμουν και πολύ χαμένος. Τι λέτε εσείς;

 

 

Πολλά έχασες. Δες το post που έχει δημιουργήθεί στην προηγούμενη σελίδα για το πως κάνουμε τις αγορές στα αντγαλλακτήρια χωρίς να χάνουμε λεφτά. 23 ευρώ είναι πάρα πολλά. Σε ποιο ανταλλακτήριο έκανες την αγορά?

Γεια σε όλους,

 

Μια ερώτηση τη οποία δεν μπόρεσα να απαντήσω ψάχνοντας,

 

Μπορεί να πάει κάποιος άλλος στο bitcoin ATM, και να μας στείλει με φωτογραφία το χαρτάκι?

(θα ναι ψιλοάσχετος να μην τον μπλέξω με wallet.)

Και να τα καταθέσουμε απ' ευθείας σε Spectrocoin?

 

Ευχαριστώ.

 

Γίνετε να στο στείλει και να ακόμα να το σκανάρει και να στο στείλει μέσω email. Θα πρέπει να το σκανάρεις μετά με ένα bitcoin wallet κινητου χρησιμοποιώντας την επιλογή για σκανάρισμα paper wallet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η spectrocoin σε χρεωνει 7 ευρω και για τη πλαστικη και για τη virtual καρτα?

 

 

Ναι, και για την πλαστική και την virtual η χρέωση είναι 7 euro

 

 

Η spectrocard (virtual mastercard) έχει 3 ευρώ, όχι 7.

 

https://spectrocard.com/en/terms/fees.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά έχασες. Δες το post που έχει δημιουργήθεί στην προηγούμενη σελίδα για το πως κάνουμε τις αγορές στα αντγαλλακτήρια χωρίς να χάνουμε λεφτά. 23 ευρώ είναι πάρα πολλά. Σε ποιο ανταλλακτήριο έκανες την αγορά?

 

Bitcoinsgreece . Από τα 180 μου κρατήσανε από τη κατάθεση αρχικά 5 ευρώ. Από τα 175 με την πώληση για να πάρω bitcoin έχασα γύρω στα 3 ευρώ (172 έγραφε στο σύνολο με τα bitcoin που είχα πάρει). Κρατήσανε προμήθεια για μεταφορά στη spectrocoin. Εκεί όταν τα μετέφερα είναι κοντά στο 163 ευρώ. Δε ξέρω βέβαια γιατί αυτή η διαφορά, αλλά φαντάζομαι λόγω της ισοτιμίας. Αγόρασα την κάρτα (3 ευρώ έλεγε) μου κρατήσανε κάποια λεφτά για τη φόρτωση και είχα συνολικά μέσα στη κάρτα 158,40.

 

H ισοτιμία στο bitcoinsgreece ήταν στα 271 το πρωί. Και ήδη είχα αγχωθεί αρκετά από εχθές που το έβλεπα να ανβαίνει από 257. Και επειδή φοβόμουν μη χάσω ακόμα περισσότερα, αφού από τον Ιούνιο έχει αρχίσει να ανεβαίνει τρελά έκανα αμέσως της πώληση. Θα μπορούσα να περιμένω βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμύθεια που λες για τις μεταφορές είναι 0.0001 btc δλδ πολύ κάτω από ευρώ. Δεν πάει παραπάνω γιατί γίνεται μέσω bitcoin δικτύου.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τιμή που έκανες την αγορά από το biitcoinsgreece στο πούλησε ακριβά και το πούλησες φτηνά.

Δες εδώ αυτό το κατατοπιστικότατο post για το τι πρέπει να κάνουμε με τις αγορές και πωλήσεις των bitcoin από τα ανταλλακτήρια ώστε να μην την πατάμε έτσι

 

 http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/?p=54167654

 

η καλύτερη λύση πάντως είναι το Bitcoin ATM που αγοράζεις σε τιμές αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμύθεια που λες για τις μεταφορές είναι 0.0001 btc δλδ πολύ κάτω από ευρώ. Δεν πάει παραπάνω γιατί γίνεται μέσω bitcoin δικτύου.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τιμή που έκανες την αγορά από το biitcoinsgreece στο πούλησε ακριβά και το πούλησες φτηνά.

Δες εδώ αυτό το κατατοπιστικότατο post για το τι πρέπει να κάνουμε με τις αγορές και πωλήσεις των bitcoin από τα ανταλλακτήρια ώστε να μην την πατάμε έτσι

 

 http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/?p=54167654

 

η καλύτερη λύση πάντως είναι το Bitcoin ATM που αγοράζεις σε τιμές αγοράς.

 

Ναι το ήξερα το post. Όπως σου είπα ο φόβος με έκανε να αντιδράσω έτσι. Γιατί κακά τα ψέμματα ούτε τα bitcoin είναι να εμπιστεύεσαι ούτε τη bitcoinsgreece που δεν έχει ούτε κάποιο τηλέφωνο email επικοινωνία στη πλατφόρμα της, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις πολλά άτομα που να έχουν κάποια εμπειρία και η δικιά μου να είναι η πρώτη. Εδώ έλεγα αν θα μπούνε κιόλας τα λεφτά στο account μου στη bitcoinsgreece. Θα μπορούσα να περιμένω που περίμενα λίγο αλλά δεν είχα υπομονή να δω την ισοτιμία να πέφτει στα 260-265 που ήταν εχθές. Πούλησα στα 271 αγόρασα από spectrocoin στα 265 λογικά. Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι το ATM. Δεν χάνεις ούτε τα 5 ευρώ της κατάθεσης και απότι λένε τα παιδιά παίρνεις τα bitcoin με κάποια καλύτερη ισοτιμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check2fire μια ερώτηση για να δω αν κατάλαβα καλά ποιο είναι το best case senario.

 

Αν πάω και καταθέσω λεφτά στο ΑΤΜ στην Κάνιγγος (μηδενικό fee αν κατάλαβα καλά) και μετά για τη μετατροπή ακολουθήσω της οδηγίες του Newbie1 (βάζοντας την ισοτιμία που θέλω να κλειδώσει για να συμφωνηθεί ανταλλαγή και να περιμένω), το μόνο κόστος που θα έχω είναι τα 3 ευρώ για την έκδοση της virtual κάρτας; Και από 'κει και πέρα το monthly fee (1$) της κάρτας;

 

Τα έχω σουμάρει σωστά στο μυαλό μου ή χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστά. Και το κόστος πώλησης των bitcoin μέσω του spectrocoin. Δεν θυμάμαι πόσο fee έχει αυτό αλλά ως συνήθως τα ανταλλακτήρια έχουν ένα fee πώλησης 0.4% εκεί περίπου


Όχι. Λόγω capital controls, μόνο από την Ελλάδα μπορείς να αγοράσεις bitcoins, και ηλεκτρονικά αυτό γίνεται μόνο από τα δύο ελληνικά ανταλλακτήρια, btcgreece.com και bitcoinsgreece.com, μέσω τραπεζικής κατάθεσης (π.χ. με webbanking) στον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό των ανταλλακτηρίων (με ανώτατο όριο 250-500 ευρώ για κάθε κατάθεση, επί πλέον χρέωση 5-10 ευρώ, και fees όταν με τα ευρώ που θα έχεις βάλει στο ανταλλακτήριο αγοράσεις bitcoins (πάντα μέσω του ανταλλακτηρίου, όπου η τιμή του bitcoin είναι λίγο ακριβότερη από ό,τι διεθνώς).

Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Ο άλλος τρόπος να αγοράσεις bitcoins είναι βάζοντας μετρητά στα bitcoin ATM που έχει το The Cube στο Κέντρο. Εκεί το bitcoin το αγοράζεις γύρω στα 5 ευρώ φθηνότερα από ό,τι στα ανταλλακτήρια, και χωρίς επί πλέον fees, ακόμη τουλάχιστον (δεν ξέρουμε για πόσο).

Αλλά πρέπει να βγάλεις πολύτιμα μετρητά από την τράπεζα.

 

Και ο τελευταίος τρόπος είναι η ιδιωτική συναλλαγή μέσω localbitcoins.com . Δεν συνιστάται, διότι παρεπιδημούν μαυραγορίτες.

 

γιαυτό γράφω μικρά ποσά αρχικά ώστε να δούμε πως δουλεύει το όλο σύστημα. Τα bitcoin πάντως στο μόνο που δεν πρέπει να τα εμπιστευτείς είναι στην ισοτιμία τους. Σαν τεχνολογία δεν θα πρέπει να τα φοβάσε και δεν υπάρχει φόβος να στα κλέψει κάποιος αν ξέρεις πω να τα διαχειριστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...