Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερώνω ότι μόλις γύρισα από το The Cube. Απολύτως θετικές οι εντυπώσεις μου*, πήρα και τα BTC μου (τέλος για σήμερα το ΑΤΜ :P , θα ξαναφορτώσει όμως απ οτι κατάλαβα)

 

Τώρα τι; Spectrocoin ή ο ε-κοιν μέσω κιμώνη; :shifty:

 

*Ο χώρος ήταν απολύτως ασφαλής και η διαδικασία πανεύκολη. Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το e-coin μπορείς να το κάνεις και μόνος σου χωρίς να πας μέσω του site του Κιμώνη. Από τι κατάλαβα ενημερωτικό stie ποιο πολύ. Για spectrocoin την έχουμε δοκιμάσει όλοι και έχει δουλέψει. 

Θα πάρεις την φυσική η την ψηφιακή?


Για 3 bitcoin (~800€) δηλαδή πόσο κόβεται την προμήθεια στο spectrocoin;

 

Και εγώ με λίγο ψάξιμο δεν το βρήκα. Αν σου είναι εύκολο ενημέρωσε τι fee είχες για την πώληση των bitcoin εφόσον τα κάνεις


Ενημερώνω ότι μόλις γύρισα από το The Cube. Απολύτως θετικές οι εντυπώσεις μου*, πήρα και τα BTC μου (τέλος για σήμερα το ΑΤΜ :P , θα ξαναφορτώσει όμως απ οτι κατάλαβα)

 

 

*Ο χώρος ήταν απολύτως ασφαλής και η διαδικασία πανεύκολη. Just saying.

 

ξεπέρασαν το όριο των 10.000 ευρώ ημερησίως που έχει το μηχάνημα γενικά για τις συναλλαγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το e-coin μπορείς να το κάνεις και μόνος σου χωρίς να πας μέσω του site του Κιμώνη. Από τι κατάλαβα ενημερωτικό stie ποιο πολύ. Για spectrocoin την έχουμε δοκιμάσει όλοι και έχει δουλέψει. 

Θα πάρεις την φυσική η την ψηφιακή?

 

ξεπέρασαν το όριο των 10.000 ευρώ ημερησίως που έχει το μηχάνημα γενικά για τις συναλλαγές?

 

 

Αυτό δεν το ξέρω ποιά να πάρω, κατα 99% για ονλάιν τη θέλω (μηνιαίες πληρωμές σε αμερικάνικη εταιρία, αντε και κανα ΡΡ) οπότε προσανατολιζόμουν σε Mastercard για να μην περιμένω κι ολας και πληρωνω και τέλη πολλά.

 

Όσο για το ΑΤΜ, δεν ξέρω λεπτομέρειες. Έβαλα ένα ποσό, δεν το δέχτηκε όλο να μου το κάνει BTC, αρκέστηκα σε λιγότερα και έφυγα. Είπαν ότι ξέμεινε απο Bitcoins απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την visa της spectrocard αυτή δλδ που σου στέλνουν και δουλεύει παντού χωρίς κανένα πρόβλημα. Εχω και την mastercard της Bit-x αλλά αυτή δουλεύει μόνο μέσω paypal μόνη της δεν την έχουν δεχθεί όπου και να την έχω βάλει. 

Από τι έχω διαβάσει εδώ και η ψηφιακή της spectrocoin δουλεύει μια χαρά παντού αλλά κάτσε καλύτερα να απαντήσει κάποιος που την έχιε μην σε πάρω στο λαιμό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την virtual Visa της Spectrocoin και φαίνεται να δουλεύει παντού... έχω κάνει 3 συναλλαγές μέχρι στιγμής (2 απ' ευθείας στην Adobe και στο Windows Store και 1 μέσω Paypal στο Banggood ) όλες χωρίς πρόβλημα....

Μου αρέσει που υπάρχει και ενημέρωση μέσω sms & email για οποιαδήποτε συναλλαγή γίνεται.... και γενικά φαίνεται (μέχρι στιγμής :-) ) να δουλεύει σαν μια κανονική κάρτα....

Το κόστος της είναι 7 euro (όσο και η plastic)...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά! Γράφτηκα στον κύριο Σπεκτροκόη και θέλω να δω τι καρτούλες δίνει. Πήγα στο order card αλλά θέλει πρωτα τα στοιχεία. Oh well, ας γνωριστούμε να δούμε αν ταιριάζουμε!

 

ΥΓ: Εγω στατέο την κάρτα τη θέλω κυρίως για πληρωμη συνδρομής σε εταιρία εκ του ακριτικού και εξωτικού Οχάιο (η whatever πολιτεία δε θυμάμαι), μπορεί και να τους ρωτησω αν δέχονται virtual mastercard. Όχι μπορεί, θα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μήπως δέχοντια και bitcoin κατευθείαν. Στην αμερική δέχονται πάρα πολλοι bitcoin ιδίως οι τεχνολογικές εταιρείες. Εγώ δύο server που έχω εκεί πληρώνω την συνδρομή τους με bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η e-coin card (https://www.e-coin.io) είναι αξιόπιστη? Κρατάει προμήθεια ανά φόρτιση/μεταφορά χρημάτων ή ανά συναλλαγή ή μόνο 1$ το μήνα? Αν δεν έχω χρήματα φορτωμένα πως θα χρεώσει το 1$ το μήνα?

 

Δουλεύει και αυτή όπως οι άλλες, δηλαδή μεταφέρεις ευρώ και τα μετατρέπεις μετά σε bitcoin?

 

Υπάρχει καποιος λογος να τη προτιμησει κανεις απο τη spectrocard ή τη spectrocoin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες μήπως δέχοντια και bitcoin κατευθείαν. Στην αμερική δέχονται πάρα πολλοι bitcoin ιδίως οι τεχνολογικές εταιρείες. Εγώ δύο server που έχω εκεί πληρώνω την συνδρομή τους με bitcoin

 

Τι να δεχτούν αυτοί, εδω δεν καταλαβαν που τους εξηγούσα τη Virtual Mastercard, αναγκάστηκα να τους πω για την αντιστοιχη Vanilla εκεί. Ευτυχώς δέχονται Paypal. Αρα λογικά κολλάει καλα η MC.

 

ΥΓ: Βλέπω την ισοτιμία BTC/EUR να ανεβαίνει και με τρώει το μικρόβιο να βγάλω κέρδος...αλλά όχι, για άλλο σκοπό ξεκίνησα, φρένο.

 

ΥΓ1: Οκ λένε τις δέχονται και τις προπληρωμένες. Φαντάζομαι δε θα κωλώσει ο σπεκτροκόη γόη Μάστερκαρντ. Αυτή θα βγάλω μάλλον.

Επεξ/σία από Ulticool
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όλα οκ έφτιαξα virtual spectrocard και την σύνδεσα με paypal και κομπλέ!

 

Απλά διαβάζοντας posts εδώ ξανά, απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 virtual spectro-cards:

 

- virtual spectrocard με 3€ και είναι mastercard (αυτή πήρα εγώ)

 

- virtual spectrocoin card με 7€ και είναι visa (νομίζω αυτό κατάλαβα απ'όσα διαβάζω εδώ)

 

Μπορεί και να κάνω λάθος για τις 2 κάρτες βέβαια (πείτε μου τότε), αλλά με έπιασε μια φοβία, μήπως τυχόν η virtual specrocoin card visa είναι αυτή που επιτρέπει αγορές παντού (ανεξαρτήτου paypal), ενώ η virtual spectrocard mastercard (αυτή που έχω) δουλεύει μόνο με paypal;

 

Ξέρει κανείς να μου πει; Δεν την έχω δοκιμάσει για αγορές γενικά, με ή χωρίς paypal, γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση στο bitcoins greece για μεταφορά απο λογαριασμό eurobank στον δικό τους την Δευτέρα 27/9.Η κατάσταση είναι ακόμα σε εκκρεμότητα...Ψιλομούφα η δουλειά μιας και τηλ. δεν υπάρχει να ρωτήσω και στο μέιλ τους δεν απαντούν...

Λίγες ώρες ακόμη υπομονή και μετά θα ακυρώσω...

όλοι εσείς τόσο εύκολα σας έγινε η διαδικασία; Απορώ πραγματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όλα οκ έφτιαξα virtual spectrocard και την σύνδεσα με paypal και κομπλέ!

 

Απλά διαβάζοντας posts εδώ ξανά, απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 virtual spectro-cards:

 

- virtual spectrocard με 3€ και είναι mastercard (αυτή πήρα εγώ)

 

- virtual spectrocoin card με 7€ και είναι visa (νομίζω αυτό κατάλαβα απ'όσα διαβάζω εδώ)

 

Μπορεί και να κάνω λάθος για τις 2 κάρτες βέβαια (πείτε μου τότε), αλλά με έπιασε μια φοβία, μήπως τυχόν η virtual specrocoin card visa είναι αυτή που επιτρέπει αγορές παντού (ανεξαρτήτου paypal), ενώ η virtual spectrocard mastercard (αυτή που έχω) δουλεύει μόνο με paypal;

 

Ξέρει κανείς να μου πει; Δεν την έχω δοκιμάσει για αγορές γενικά, με ή χωρίς paypal, γι'αυτό ρωτάω.

αν ειναι ετσι γιατι να αγοραζουν ολοι αυτη με τα 7 ευρω?

 

εχει δοκιμασει κανεις xapo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση στο bitcoins greece για μεταφορά απο λογαριασμό eurobank στον δικό τους την Δευτέρα 27/9.Η κατάσταση είναι ακόμα σε εκκρεμότητα...Ψιλομούφα η δουλειά μιας και τηλ. δεν υπάρχει να ρωτήσω και στο μέιλ τους δεν απαντούν...

Λίγες ώρες ακόμη υπομονή και μετά θα ακυρώσω...

όλοι εσείς τόσο εύκολα σας έγινε η διαδικασία; Απορώ πραγματικά

 

Σίγουρα την έκανες σωστά την διαδικασία γιατί σε όλους εμάς γίνετε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. δλδ έβαλες και τον κωδικό που ζητάει στο ανάλογο πεδιό?

Για ρώτα εδώ που απαντάνε ως συνήθως

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1044651.0

 

και σε αυτό εδώ το νήμα έχουν γράψει ότι έχουν κάνει μεταφορές αυτές τις μέρες χωρίς πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλαμμένο το bitcoin τώρα που θέλω να βάλω ποσό ανεβαίνει η ισοτιμία.

 

Το atm δέχεται 100αρια, 200αρια; Μην τα βάζω 50-50 και μου πάρει μια ώρα.


Αμάν! Ποιός το ξεπάτωσε το ΑΤΜ; https://www.blocktrail.com/BTC/address/1BwaMyCnPcgJNSCdZj755ooDqDKWAyfF59 0,85 btc μόνο διαθέσιμα. Ελπίζω να βάλουν αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες να ρωτησω κατι στα γρηγορα....

θελω να εχω μια debit καρτα η οποια να γεμιζει με bitcoins.

 

μπηκα στο bankdetour.com to οποιο με στελνει στο e-coin. γινομαι λοιπον εκει μελος και για να παραγγειλω τη καρτα πρεπει να πληρωσω.

για επιλογες μου εχει paypal(που προφανως δε μπορω να χρησιμοποιησω) και "account (btc)".

opote φανταζομαι η επιογη μου θα ειναι η δευτερη.

 

πως θα γι νει ομως αυτο? παω σε ενα bitcoin atm του βαζω ευρω και περνω bitcoins με τα οποια μπορω να πληρωσω για να παραγγειλω τη καρτα? σε τι μορφη τα περνω? σε στυλ paysafe?

 

ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω καει τελιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...