Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελετούσα λίγο τις προμήθειες και σκέφτηκα ότι ίσως για όσους πληρώνουμε ως επι το πλείστον σε δολλάρια, θα ήταν καλύτερη η E-Coin, μιας και την γεμίζεις σε δολλάριο και αποφεύγεις το 3% ανα συναλλαγή. Το μόνο περίεργο είναι που δεν διαβάζω κάπου στα fees της, το κόστος για να την αγοράσεις. (Edit: 17$? Απαπα....)

 

Θέλουν μελέτη οι άτιμες για να μη σου πιάσουν τον κώ.. με τα fees.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, όλα οκ έφτιαξα virtual spectrocard και την σύνδεσα με paypal και κομπλέ!

 

Απλά διαβάζοντας posts εδώ ξανά, απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 virtual spectro-cards:

 

- virtual spectrocard με 3€ και είναι mastercard (αυτή πήρα εγώ)

 

- virtual spectrocoin card με 7€ και είναι visa (νομίζω αυτό κατάλαβα απ'όσα διαβάζω εδώ)

 

Μπορεί και να κάνω λάθος για τις 2 κάρτες βέβαια (πείτε μου τότε), αλλά με έπιασε μια φοβία, μήπως τυχόν η virtual specrocoin card visa είναι αυτή που επιτρέπει αγορές παντού (ανεξαρτήτου paypal), ενώ η virtual spectrocard mastercard (αυτή που έχω) δουλεύει μόνο με paypal;

 

Ξέρει κανείς να μου πει; Δεν την έχω δοκιμάσει για αγορές γενικά, με ή χωρίς paypal, γι'αυτό ρωτάω.

 

 

Την ίδια πήρα με 3 ευρώ (spectrocard virtual mastercard), έκανα αγορά απευθείας από amazon, κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια πήρα με 3 ευρώ (spectrocard virtual mastercard), έκανα αγορά απευθείας από amazon, κανένα πρόβλημα.

Ναι, έκανα μια δοκιμή να αγοράσω φτηνό game από steam και δούλεψε, οπότε μάλλον δουλεύει παντού, ανεξαρτήτου paypal!

 

Διάβασα όμως και αυτό που έγραψε ο alex2539 πιο πάνω ότι στο bitcoinsgreece γράφουν τώρα ότι η προμήθεια έγινε 10€ (παρότι πιο κάτω συνεχίζει να γράφει για 5€) και με έπιασε η απορία, δοκίμασε κανείς να δει αν όντως αυξήθηκε;

 

Γιατί αν ναι, με τα επίσης 10€ που παίρνει το btcgreece.com νομίζω, θα αναγκαστούμε να στραφούμε πάλι σ'αυτούς, αφού κάνουν καλύτερη συναλλαγή ευρώ-bitcoin.

 

EDIT: Και πιο κάτω 10€ γράφει σαν προμήθεια τώρα στο bitcoinsgreece.com πάντως, φτου, αυτό μας έλειπε. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορείς να στείλεις π.χ 500€ και να χρεωθείς 10€; ή υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις 2 εμβάσματα των 250€ και συνεπώς να χρεωθείς 2x10€; Πάντως εάν ισχύει το 2ο  ξεκινάς με minimum μια χασούρα 4% (10/250=4%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το atm στην πλατεία Κάνιγγος έχει στερέψει, έχει μόνο 0,29 btc διαθέσιμα.

Μπορούμε να δούμε το άλλο στο Μενίδι απο κάπου πόσα έχει να μην τρέχω τζάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που πετάγομαι σαν πριτσάκι αλλά θέλω να ρωτήσω:

 

Το σπεκτροκαρντ έχει δική του ισοτιμία ανεξάρτητη από το bitstamp και αν ναι που μπορώ να τη δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το atm στην πλατεία Κάνιγγος έχει στερέψει, έχει μόνο 0,29 btc διαθέσιμα.

Μπορούμε να δούμε το άλλο στο Μενίδι απο κάπου πόσα έχει να μην τρέχω τζάμπα;

 

μην κρίνετε από την btc adress ότι έχει στερέψει. Οπως είχα πει αυτά είναι τα hot wallet της εταιρείας που ως συνήθως πάντα χρησιμοποιούν διαφορετικές διευθύνσεις όπως και το Bitcoin ATM δλδ δεν υπάρχει περίπτωση αν τελειώσουν τα bitcoin στο μηχάνημα φαντάζομαι πλέον θα έχουν βάλει άλλη διεύθυνση να τα λειτουργήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που πετάγομαι σαν πριτσάκι αλλά θέλω να ρωτήσω:

 

Το σπεκτροκαρντ έχει δική του ισοτιμία ανεξάρτητη από το bitstamp και αν ναι που μπορώ να τη δω;

 

πάτα κάτω κάτω στα μενού που έχει εκεί και στο rates και σου βγάζει τις ισοτιμίες σε καμιά δεκαριά νομίσματα 

Υπαρχει καποιος τροπος να μαθαινουμε (καποιο τηλεφωνο η κατι τετοιο) τι διαθεσιμοτητα απο bitcoins εχει το ΑΤΜ στην κανιγγος?

Νομίζω έχει μια χαρά διαθέσιμα bitcoin και δεν πιστεύω να στερέψει. δλδ πως να γίνει να στερέψει αφού το να στείλεις bitcoin και να το ξαναγεμίσεις είναι πράξη μερικών λεπτών.

Δηλαδή μπορείς να στείλεις π.χ 500€ και να χρεωθείς 10€; ή υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις 2 εμβάσματα των 250€ και συνεπώς να χρεωθείς 2x10€; Πάντως εάν ισχύει το 2ο  ξεκινάς με minimum μια χασούρα 4% (10/250=4%).

 

Ναι δυστυχώς αν και στο btcgreece έχουν γράψει στο bitcointalk forum ότι για μεγαλύτερα ποσά καλύτερα να επικοινωνήσετε μαζί τους. Μπορεί να κάνουν άλλη συμφωνία δεν το ξέρω. Πάντως και σε αυτή την περίπτωση το ATM είναι η καλύτερη λύση. Σου έχει όριο 1000 ευρώ ανα συναλλαγή με τα 0%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πέρασα πριν κανένα μισάωρο από το The Cube και το ATM λειτουργούσε κανονικά. Μετέτρεψα 1,5btc περίπου....

Η διαδικασία μου φάνηκε πάρα πολύ απλή και βέβαια όπως αναφέρει και ο chek2fire αυτή τη στιγμή είναι η πιο συμφέρουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρετε και τα δύο ΑΤΜ, έτσι; Το γράφω γιατί πολλοί ξέρουν μόνο το ένα.

 

μην κρίνετε από την btc adress ότι έχει στερέψει. Οπως είχα πει αυτά είναι τα hot wallet της εταιρείας που ως συνήθως πάντα χρησιμοποιούν διαφορετικές διευθύνσεις όπως και το Bitcoin ATM δλδ δεν υπάρχει περίπτωση αν τελειώσουν τα bitcoin στο μηχάνημα φαντάζομαι πλέον θα έχουν βάλει άλλη διεύθυνση να τα λειτουργήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...