Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατι άλλα γράφει ο ένας, άλλα ο άλλος λίγο πιό πάνω. Τα 287 ΕΑΝ είναι ΔΟΛΛΑΡΙΑ στην ισοτιμία, είναι λογικό ποσό γιατί κάπου εκεί κινείται και το Bitstamp και κινείτο και το ΒΤΜ στην Κλεισόβης ΠΡΙΝ κλείσει. Μόνο που εκείνο τα έβγαζε σε ΕΥΡΩ 1/260 δηλαδη.

 

Οπότε να ξεκαθαρίσουμε με σιγουριά τι παίζει στο Μενίδι. Τι νόμισμα βγαίνει στην απόδειξη σαν ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαφορά της SpectroCoin και της SpectroCard είναι ότι η μία είναι Visa και η άλλη Mastercard;

 

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά τους

1) Πώς πληρώνω τα 3$ για να κάνω order την SpectroCard;

2) Έχω 17$ στο PayPal balance να πληρώσω για την e-coin debit card. Αλλά πρέπει να περιμένω 5 μέρες να 'ρθει.

 

Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει μετά να τις γεμίσω με bitcoins;

 

Μπορεί κάποιος να με εξυπηρετήσει, να μου στείλει στο PayPal balance; Ευχαριστώ.

 

απλά αγοράζεις bitcoin από ένα ATΜ η κάποιο ανταλλακτήριο όπως το btcgreece η το bitcoinsgreece τα στέλνεις στο spectrocoin τα πουλάς για ευρώ και μετά αγοράζεις την κάρτα σου

εχω ενα 20ρικο balance στο paypal, απο που μπορω να αγορασω bitcoins ωστε να βγαλω την spectocard??

δες το ποιο πάνω νήμα το έχουμε γράψει αναλυτικά που γίνετε αγορά και πως

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να αγοράσω bitcoins βάζοντας τα ευρώ μου μέσω Web banking σε ελληνικό λογαριασμό;

Αν ναι πως; ας με ξεστραβωσει καποιος

 

Οι αγορές στα Ελληνικά ανταλλακτήρια γίνονται με transfer μέσω ebanking σε ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως συμφέρει. Για τα 420 θα ήθελα 2 καταθέσεις με 20 ευρώ προμήθεια. Τωρα ήταν 16€.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Δεν είχα υπολογίσει οτι υπάρχει οριο στη bitcoingreece 250 ευρώ τη μέρα (στη btcgreece είδα τώρα ότι ειναι 500 ευρώ για  επαληθευμένο  λογαριασμός οπότε εκεί είναι 1 φορά το 10ρικο ). ,

οπότε ο συλογισμος μου ισχύει για το maximum ποσό κατάθεσης για 1 φορά ώστε να χρεωθεί 1 10ρικο 

 

Για να μπορέσω να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα θα μπορούσες  σε παρακαλώ πολύ να δεις εαν φαίνεται κάπου σε κάποιο χαρτάκι ι κατι που βγαζει το μηχάνημα , εαν η ισοτιμία ήταν σε δολάρια η ευρώ? η να μας πεις ακόμα εαν εγινε αυτο πόσα bitcoin σου έδωσε με τη συναλλαγή 420 e/$ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Δεν είχα υπολογίσει οτι υπάρχει οριο στη bitcoingreece 250 ευρώ τη μέρα (στη btcgreece είδα τώρα ότι ειναι 500 ευρώ για  επαληθευμένο  λογαριασμός οπότε εκεί είναι 1 φορά το 10ρικο ). ,

οπότε ο συλογισμος μου ισχύει για το maximum ποσό κατάθεσης για 1 φορά ώστε να χρεωθεί 1 10ρικο 

 

Για να μπορέσω να βγάλω καλύτερα συμπεράσματα θα μπορούσες  σε παρακαλώ πολύ να δεις εαν φαίνεται κάπου σε κάποιο χαρτάκι ι κατι που βγαζει το μηχάνημα , εαν η ισοτιμία ήταν σε δολάρια η ευρώ? η να μας πεις ακόμα εαν εγινε αυτο πόσα bitcoin σου έδωσε με τη συναλλαγή 420 e/$ ??

 

Λοιπόν, το χαρτάκι δεν γράφει σε τί είναι, έχει ένα μικρό τετραγωνάκι και δίπλα 287,94.

Μου έδωσε 1,45863722 btc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το χαρτάκι δεν γράφει σε τί είναι, έχει ένα μικρό τετραγωνάκι και δίπλα 287,94.

Μου έδωσε 1,45863722 btc

κάτι δε πάει καλά

το 404 ΕΥΡΩ που στο εμφάνισε? 

 

γιατί αν το κανεις ανάποδα 1,45863722 ισοδυναμούν αυτη τη στιγμη σε 390 ευρώ (με 267,65  Εuro ισοτιμία ) η 420 (?!?!?!?!) δολαρια (με ισοτιμια 287,94 $ έστω ότι ήταν δολάρια.. ενω εσυ εβαλες ευ)

 

οποτε αν εχεις αυτα τα BT kai και το κανείς ανάποδα  τοτε, με ισοτιμία 267,65 περίπου (ηταν το μεσιμερο απογευμα γιατι το τσέκαρα ολη μέρα)

πρακτικά έχεις χάσει 30 ευρω (τα θεωρό υπερβολικά), μηπως ηταν λοιπόν δολαρια και χρεωνει και τη μετατροπη απο ευρω σε δολάρια και μετα σε bit coin? 

Οπως κανουν τα ανταλλακτήρια με το 0.3% ανα μετατροπη ? δε μου βγαινει αλλιως απο τα 390 εως 404 ευρω ειναι 14 ευρω χαμενα καπου..

 

 

υπολογίζω κατι λαθος με το 390 εως το 404?

άπλα δοκιμάστε να το κάνετε τα btc που έδωσε στον άνθρωπο ποσά ευρό αντιστοιχούν ανεξαρτήτως αρχικης μονάδας μετατροπής 

στη πραξη εδωσε 420 ευρω και εχει κατι που κανει 390? ακομα και με το 287,94  σε ευρω και οχι δολλαρια δεν στεκει τετοια διαφορα , είναι χασούρα περίπου 7,2 %

 

 

@tiger φιλε μου εσένα ποσα Btc σου εδωσε που πηγες με 100 ευρώ?

 

EDIT  : με βαση αυτο το βιντεο ειναι σε ευρω οπως φαινετε στο 20to sec ..

 

αυτο αν ισχύει και τα υπολογίζω σωστά σου έδωσε btc που αντιστοιχούν σε 390 ευρω και οχι σε 404 οποτε κατι άλλο παιζει η κανω κάπου λάθος εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι δε πάει καλά

το 404 ΕΥΡΩ που στο εμφάνισε? 

 

γιατί αν το κανεις ανάποδα 1,45863722 ισοδυναμούν αυτη τη στιγμη σε 390 ευρώ (με 267,65  Εuro ισοτιμία ) η 420 (?!?!?!?!) δολαρια (με ισοτιμια 287,94 $ έστω ότι ήταν δολάρια.. ενω εσυ εβαλες ευ)

 

οποτε αν εχεις αυτα τα BT kai και το κανείς ανάποδα  τοτε, με ισοτιμία 267,65 περίπου (ηταν το μεσιμερο απογευμα γιατι το τσέκαρα ολη μέρα)

πρακτικά έχεις χάσει 30 ευρω (τα θεωρό υπερβολικά), μηπως ηταν λοιπόν δολαρια και χρεωνει και τη μετατροπη απο ευρω σε δολάρια και μετα σε bit coin? 

Οπως κανουν τα ανταλλακτήρια με το 0.3% ανα μετατροπη ? δε μου βγαινει αλλιως απο τα 390 εως 404 ευρω ειναι 14 ευρω χαμενα καπου..

 

 

υπολογίζω κατι λαθος με το 390 εως το 404?

άπλα δοκιμάστε να το κάνετε τα btc που έδωσε στον άνθρωπο ποσά ευρό αντιστοιχούν ανεξαρτήτως αρχικης μονάδας μετατροπής 

στη πραξη εδωσε 420 ευρω και εχει κατι που κανει 390? ακομα και με το 287,94  σε ευρω και οχι δολλαρια δεν στεκει τετοια διαφορα , είναι χασούρα περίπου 7,2 %

 

 

@tiger φιλε μου εσενα ποσα Btc σου εδωσε που πηγες με 100 ευρώ?

 

Ναι ξέχασα, έβαλα και ένα 20αρικο μετά.

Μισό, wtf!?!?! που πήγαν 36 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με 100ε μου έδωσε 0,34764471btc με exchange rate 287,65 τουτέστην 92 και κάτι ψιλά ε. Στο wallet του κινητού μου δείχνει αυτόματα μετατροπή σε $ που ήταν 99,92 αν θυμάμαι καλά. Ή έχει πολύ υψηλά fee ή κάτι παίζει με την ισοτιμία στο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα transaction είναι αυτά:

https://www.blocktrail.com/BTC/tx/2c874eec699dab435f597c7579156fc164bd03204d11a8aa902bc9271a6d94bf

 

https://www.blocktrail.com/BTC/tx/708f64f45d61c497448dd0b2848913c62095bdcd9e2e3d897e8a14204b6132e2

 

Δεν συμφέρει δηλαδή, είναι 9 ευρώ προμήθεια στα 100 ευρώ.

 

To change τί σκατά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silverage αυτα ειναι αφου γίνανε αλλαγες στην ισοτιμία κρατησεις fee του μηχανηματος πρακτικα κάπου καπως χαθηκαν 30 ευρω πριν φτασεις στα transaction 

 

 

παντως και στους 2 στατιστικά υπαρχει μια χασούρα 7-7,5 % , εαν βρεθούν κ άλλοι και μας δώσουν στοιχεια τουλάχιστον να δουμε αν επαληθεύετε το 7% να χουμε ενα μπούσουλα να ξερουμε τι χανουμε πριν κανουμε κάποια κινηση 

 

σιγουrα κάτι παιζει με τις ισοτιμιες , αν πάει καποιος δε πρεπει να ρωτήσει τη fee Κρατάει το μηχανημα η να τα χει καπου αναρτημένα οπως στις τράπεζες? ξερεις οτι το επιτόκιο στι καρτα είναι τοσο στη προθεσμιακή τοσο στο δανιο τοσο στο exchange dolario euro τοσο στη western union τοσο. νομίζω οτι επιβάλετε να το αναφερουν κανονικα αποτη στιγμη που συναλλάσσονται με πραγματικά χρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μηχάνημα έχει υψηλά fee. Η καλύτερη λύση για αγορές είναι μέσω των ανταλλακτηρίων και χρησιμοποιώντας την σύνθετη επιλογή ώστε να βάζουμε τις ισοτιμίες που θέλουμε για αγορά.

Γενικά μας πιάνουν πλέον τον κο.. αφού έχουν μονοπώλιο στην πώληση bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω άλλα 400 ευρώ. Άμα μου κρατήσει άλλα 36 ευρώ τότε πάμε στα 72 ευρώ σύνολο.

Δε γαμιέται λέω εγώ.

Μόνο να αρθούν τα capital controls και μετά μην τον είδατε.

Και οι άλλοι στο the cube δεν μπορούσαν να το αφήσουν μέχρι τέλος της εβδομάδας.c

 

Να σας πώ, στο btcgreece.com πρέπει να πληρώσω υποχρεωτικά με έμβασμα ή μπορώ να πάω σε μια eurobank και να κάνω κατάθεση στο λογαριασμό τους απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, διάβασα κάποια σχόλια από το θέμα επειδή με ενδιαφέρει αρκετά. Τα 36 ευρώ όντως φαίνονται πολλά. Η πληροφορία που ήθελα να μοιραστώ επειδή τελευταία ασχολούμαι με χρηματιστηριακές συναλλαγές, είναι ότι αυτή την στιγμή βλέπω τιμή αγοράς bitcoin στα 283,5$ περίπου και τιμή πώλησης στα 280,5$. Αντίστοιχες διαφορες υπάρχουν και στην ισοτιμία ευρώ/δολλαριο. Η κεντρική ιδέα είναι ότι υπάρχει πάντα κάποιο κόστος συναλλάγματος στις μετατροπές το οποίο μπορεί μάλιστα να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο όταν υπάρχει και διαμεσολαβητής που σου κάνει την μετατροπή. Τέλος η αξία του bitcoin έχει μεγάλες διακυμάνσεις. Για παράδειγμα σήμερα πουλάς στα 281$ αλλά πριν 2 μέρες πουλαγες στα 288$ ένα bitcoin. Αυτά τα λίγα από εμένα. Ανοιχτός σε διορθώσεις αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silverage γιατι δε το κανεις πιστοποίηση στο btcgreece και να κανεις εκει κατάθεση να τελειώνεις 1 φορα 10 ευρω θασου φάνε και θα χεις ταβάνι τα 500 την ημερα, τα capital control αργουνε ακομα, 

 

εντομεταξυ σήμερα μου πέρασε η ιδέα διαβάζοντας το cash point στο bitcoingreece να κάνω ανταλλακτήριο στο γραφειο (τουριστικο) αλλα μιας και εχουμε αρκετα τρεχάματα με τη καστασταση στην αγορά οπως ειναι η κατασταση στη χωρα , οπως μου ρθε  ετσι μου έφυγε η όρεξη 

 

βλέποντας τώρα από την άλλη αυτό το 7% λέω κοιτα ναδεις τι κονομανε άπλα καίγοντας ρεύμα και μη απασχολώντας και κανέναν υπαλλήλο 

 

 

@derek58 όπως τα λες ειναι ΑΛΛΑ Το 7% ειναι υπερβολικο ΙΜΟ. Μιας και ασχολησε με το χρηματηστηριο θα ξερεις οτι εχει fee το ανοιγμα μιας θεσης και το κλείσιμο (και γιαυτο κανω πασο με τα 10 ευρω που  ζητανε) 

ομως σε ολα τα υπόλοιπα παίζουν παρα πολυ μικρα ποσοστα. 

αλιμονο αν πονταρα 1000 ευρω στην ισοτιμια EUR/USD και μου κρατούσε 70 ευρω θα έπρεπε να εχει ανοδο μετα 7% για να πω οτι θα παρω τα χρήματα μου πισω χωρις κερδος!

ακόμα και το 288 με το 281 ειναι μολις 3% πτώση 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...