Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) αντι να κανουμε την διαδικασια της αλλαγης bitcoin σε eur και φορτωσης στην spectrocard γιατι να μην προτιμησουμε την e-coin που τα παιρνει κατευθειαν σε bitcoins; Αν εξαιρεσεις το αρχικο κοστος εκδοσης της καρτας που ειναι 12 ευρω κατα τα αλλα ειδα πολυ καλυτερη ισοτημια στην αρχικη σελιδα... Δεν ξερω οι αλλες χρεωσεις και προμηθειες τι λενε, δεν την εχω χρησιμοποιησει απο εδω μεσα την εκανα και αν καποιος το εχει περισσοτερο αν μπορει να μου πει υπερ και κατα θα με εξυπηρετουσε...

 

 

 

Το σκεφτόμουν κι εγω για e-coin ειδικά επειδή εκδίδει και δολλαριακή κάρτα (γλυτώνεις την προμήθεια που τώρα θα πληρωνω εγω για κάθε αγορά σε δολλάρια με την Σπεκτροκάρντ σε ευρώ), αλλά πρώτον έχει υψηλό κόστος κτήσης όπως είπες, αλλά και ρευστό balance αφού θα το χεις σε bitcoins. (αν κατάλαβα καλά)

 

Αν θέλεις ένα fixed υπόλοιπο σε ευρώ προκειμένου να κάνεις συγκεκριμένες πληρωμές, δε σε παίρνει να παίξεις με κάτι τόσο ρευστό όσο το BTC. Ήδη μέχρι να τα βγάλω έκανα χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα

εγώ ''βαλει'' να εγκατασταθει το bitcoin core στον υπολογιστη και συνεχιζει εδω και μια ολοκληρη ημερα και κατω η μπαρα φορτωσης δειχνει οτι ειναι στην 1 year &22 weeks πισω...κανω κατι λαθος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η spectrocoin σε χρεωνει 7 ευρω και για τη πλαστικη και για τη virtual καρτα?

η spectrocard είναι virtual και η έκδοσή της κοστίζει 3 ευρώ

https://spectrocard.com/en/terms/fees.html

 

Παιδιά, όλα οκ έφτιαξα virtual spectrocard και την σύνδεσα με paypal και κομπλέ!

 

Απλά διαβάζοντας posts εδώ ξανά, απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 virtual spectro-cards:

 

- virtual spectrocard με 3€ και είναι mastercard (αυτή πήρα εγώ)

 

- virtual spectrocoin card με 7€ και είναι visa (νομίζω αυτό κατάλαβα απ'όσα διαβάζω εδώ)

 

Μπορεί και να κάνω λάθος για τις 2 κάρτες βέβαια (πείτε μου τότε), αλλά με έπιασε μια φοβία, μήπως τυχόν η virtual specrocoin card visa είναι αυτή που επιτρέπει αγορές παντού (ανεξαρτήτου paypal), ενώ η virtual spectrocard mastercard (αυτή που έχω) δουλεύει μόνο με paypal;

 

Ξέρει κανείς να μου πει; Δεν την έχω δοκιμάσει για αγορές γενικά, με ή χωρίς paypal, γι'αυτό ρωτάω.

 

Η διαφορά της SpectroCoin και της SpectroCard είναι ότι η μία είναι Visa και η άλλη Mastercard;

 

Η spectrocard (3 ευρώ) είναι virtual - τη χρησιμοποιείς μέσω paypal

 

Η κάρτα που βγάζεις από το spectrocoin (7 ευρώ) ΔΕΝ είναι virtual αλλά κανονική κάρτα που έρχεται με ταχυδρομείο και την έχεις στο πορτοφόλι σου - τη χρησιμοποιείς παντού (paypal, super market, βενζινάδικα, ΑΤΜ, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικούς υπολογισμούς που έκανα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία και του silverage από το atm στο Μενίδι φαίνεται πως το ατμ έχει 7,5% περίπου χειρότερη ισοτιμία από το btcgreece. Σύμφωνα με αυτό και με τις προμήθειες του btcgreece φαίνεται να συμφέρει το ατμ μέχρι τα 150ε και από εκεί και πάνω το btcgreece.

Αν υπήρχαν πιο πολλές εμπειρίες από το ατμ στο Μενίδι τα αποτελέσματα πιστεύω θα ήταν πιο ασφαλή.

Η συνολική χασούρα μετά την μετατροπή από btc->euro στο spectrocoin και φόρτιση της κάρτας είναι πάντα περίπου 11% για το atm και για το btcgreece πέφτει μέχρι το 7% περίπου για 500ε που είναι και το ανώτατο όριο για κατάθεση.

 

Το spectrocoin από ότι είδα ενώ η τιμή για να αγοράσεις btc είναι πολύ κοντά στο btcgreece , η τιμή που πουλάς όμως τα btc σου είναι πολύ χαμηλότερη από αυτή του btcgreece με την τάση να μην είναι σταθερή.

Αυτή τη στιγμή η τιμές για αγορά των btc από τα ανταλλακτήρια είναι 251.10ε στο spectrocoin και 260.06ε στο btcgreece με την τιμή πώλησης των btc στο btcgreece στα 263.57ε.

 

 

Σχετικά με το paypal έχω την εντύπωση πως αν συνδέσεις την κάρτα με τα eur από την μετατροπή των btc σε άλλο λογαριασμό paypal (φίλου π.χ) μπορείς να τα στείλεις στον δικό σου αλλά με μια επιπλέον χασούρα του 3,4% + 0.35e ανά μεταφορά λόγο προμήθειας του paypal στις κάρτες ενώ από λογαριασμό τραπέζης είναι free.

Αν κάνω κάποιο λάθος στους συλλογισμούς και τους υπολογισμούς μου παρακαλώ να με διορθώσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εγώ ''βαλει'' να εγκατασταθει το bitcoin core στον υπολογιστη και συνεχιζει εδω και μια ολοκληρη ημερα και κατω η μπαρα φορτωσης δειχνει οτι ειναι στην 1 year &22 weeks πισω...κανω κατι λαθος ???

 

απλά συγχρονίζεται με το δίκτυο και θέλει αρκετές ώρες μπορεί και μέρες για να κατεβάσει όλο το blockchain στον υπολογιστή σου. Το κακό με το bitcoin core είναι ότι σου κρατάει 30 gb χώρο. Το καλό του είναι ότι είναι ουσιαστικά αυτό που δουλεύουν οι developer του bitcoin με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Το σκεφτόμουν κι εγω για e-coin ειδικά επειδή εκδίδει και δολλαριακή κάρτα (γλυτώνεις την προμήθεια που τώρα θα πληρωνω εγω για κάθε αγορά σε δολλάρια με την Σπεκτροκάρντ σε ευρώ), αλλά πρώτον έχει υψηλό κόστος κτήσης όπως είπες, αλλά και ρευστό balance αφού θα το χεις σε bitcoins. (αν κατάλαβα καλά)

 

Αν θέλεις ένα fixed υπόλοιπο σε ευρώ προκειμένου να κάνεις συγκεκριμένες πληρωμές, δε σε παίρνει να παίξεις με κάτι τόσο ρευστό όσο το BTC. Ήδη μέχρι να τα βγάλω έκανα χασούρα.

 

Είναι όντος ρίσκο. Από τι είδα το ανταλλακτήριο ccdek που εκδίδει και αυτό τέτοιες κάρτες υπόσχεται κλείδωμα της ισοτιμίας που έχει κάρτες που λειτουργούν με Bitcoin.

Από την άλλη αν πιάσεις το ανοδικό κύμα τότε μπορεί να βγεις και κερδισμένος. Στην bit-x κάρτα που είναι και αυτή με bitcoin αρκετές φορές περίμενα και έκανα παραπάνω αγορές από τι αρχικά είχα βάλει. Απλά νομίζω αυτές τις μέρες είμαστε σε καθοδική τροχία της ισοτιμίας

Να γνωρίζετε ότι μπορεί αυτή η κάθοδος να φτάσει και μέχρι τα 220 ευρώ. Παίζει εδώ και κανα χρόνο το Bitcoin ανάμεσα στα 280 ευρώ με 220.

Επειδη παιδια μολις παρήγγειλαν την e coin cardδε μπορεις να κανεις αγορες απευθείας με τη καρτα;

Πρεπει να συνδεθεί με PayPal αναγκαστικά?

 

από τι έχουν πει κάποια παιδιά λειτουργεί και μόνη της χωρίς να την έχω δοκιμάσει όμως δεν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spectrocard μονο με καταθεση στη τραπεζα 3 ευρω βγαινει? Δεν εχει πληρωμη με visa οπως λεει.

Αγοράζεις bitcoin, τα στέλνεις στη spectrocoin, τα μετατρέπεις σε ευρώ και την αγοράζεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω αν έχει γραφτεί ξανά αλλά το neteller επιτρέπει κατάθεση ποσού με bitcoin χωρίς fees μέχρι 10 Σεπτεμβρίου

 

οπότε μετά μπορεί να γίνει χρήση του ποσού απευθείας σε site που δέχονται neteller και για τα υπόλοιπα μπορεί να εκδοθεί neteller prepaid κάρτα που τραβάει απευθείας από το balance

 

απλά προσοχή γιατί έχω ακούσει ότι χρεώνουν κάποιο ποσό (νομίζω 25 ευρώ) αν δεν υπάρχουν καθόλου transactions για μεγάλο (?) χρονικό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο neteller με τα bitcoin που βάζεις εκεί ούτε αγορές με τις κάρτες του ούτε καν μεταφορά σε τράπεζα κτλ. Δεν ξέρω για ποιο λόγο την έχουν βάλει αυτή την επιλογή για bitcoin εκεί. Στο λέω γιατί έτσι έχω εγκλωβίσει 20 ευρώ σε bitcoin εδώ και μήνες χωρίς να μπορώ να τα ξοδέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, θέλω να ανεβάσω το επίπεδο του λογαριασμού μου στο bitcoinsgreece και είδα θέλει φωτογραφία ταυτότητας και κατοικίας (με λογαριασμό ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ).

 

Εγώ σαν κατοικία δήλωσα την δουλειά, η οποία όμως είναι στο όνομα του πατέρα μου, αν τους στείλω φωτογραφία ταυτότητας μου και μετά λογαριασμού πχ ΔΕΗ και φαίνεται το επίθετό μου, αλλά το όνομα του πατέρα μου, ξέρετε αν θα το δεχτούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...