Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

Όταν θέλουμε να πουλήσουμε ευρώ και να αγοράσουμε bitcoins πρέπει να στοχεύουμε στην μικρότερη δυνατή τιμή σχέσης bitcoin/ευρώ, ενώ το αντίθετο όταν θέλουμε να πουλήσουμε bitcoins και να αγοράσουμε ευρώ δηλ. στοχεύουμε στην μέγιστη δυνατή τιμή σχέσης bitcoin/ευρώ....

 

Σωστά ??/ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι αγοράζουμε φτηνά και πουλάμε ακριβά αλλά και αυτό είναι ρίσκο γιατί το bitcoin έχει μεγάλες και απότομες αυξομοιώσεις στην ισοτιμία του και δεν είναι καθόλου προβλεπόμενες κιόλας.

Λόγο ότι είναι μικρή αγορά μια οποιαδήποτε μεγάλη κίνηση αγοράς η πώλησης από επενδυτές έχει φοβερές επιπτώσεις στην ισοτιμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το mychoicecorporate για ενεργοποίηση το θέλει και η Virtual Mastercard Spectrocard ή αυτή είναι ήδη ενεργή; Γιατί την έχω βάλει σε ένα σύστημα ήδη για πληρωμή συνδρομής σε λίγες μέρες και δε θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με την virtual δεν μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία και εκδίδονται αποκλειστικά από την spectrocoin. Για να δεις αν σου λειτουργεί απλά σύνδεσε την στο paypal. Θα σε χρεώσει το paypal ένα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το mychoicecorporate για ενεργοποίηση το θέλει και η Virtual Mastercard Spectrocard ή αυτή είναι ήδη ενεργή; Γιατί την έχω βάλει σε ένα σύστημα ήδη για πληρωμή συνδρομής σε λίγες μέρες και δε θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων.

 

Νομίζω με την virtual δεν μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία και εκδίδονται αποκλειστικά από την spectrocoin. Για να δεις αν σου λειτουργεί απλά σύνδεσε την στο paypal. Θα σε χρεώσει το paypal ένα ευρώ.

 

 

Ναι, ουσιαστικά το mychoicecorporate είναι το ebanking της κάρτας. Το spectrocoin απλά την φορτίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με την virtual δεν μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία και εκδίδονται αποκλειστικά από την spectrocoin. Για να δεις αν σου λειτουργεί απλά σύνδεσε την στο paypal. Θα σε χρεώσει το paypal ένα ευρώ.

 

Σα τη φωτιά και το δάχτυλο, "βάλε να δεις αν θα κάψει". Ξέρω ότι θα μου τα βάλει στο balance μετά αλλά... Άμα δεν πάρω σίγουρη απάντηση θα το κάνω, δε λέει να χω κάνει ολες αυτές τις ιστορίες και να τη φάω τελευταία στιγμή. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Bit-x αφαίρεσε τελείως τα μηνιαία fee

 

https://bit-x.com/

 

ωραίες κάρτες αυτές το μόνο κακό είναι ότι δουλεύουν μόνο με payapl.


H Bitchain αναζητεί συναργάτες για να τοποθετήσει ξανά κάποιο atm στην Αθήνα. Ανέβασε σήμερα μύνημα  στο bitcointalk

 

 

 

Hi everybody,

here is Kim from Bitchain, we manufacturing and operating bitcoin ATM's. 

We was put for three weeks our ATM at www.thecube.org but we finish the test period in the cube, and we are looking for a new locations in Athens.

What we offer is pay for rent the space of the ATM, or comission for each transaction, like a shop, restaurant, or comercial mall.

Actually im here in Athens for arrange all the posible meetings, so we are open to receive all your propositions to [email protected]

Best regards.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Bit-x αφαίρεσε τελείως τα μηνιαία fee

 

https://bit-x.com/

 

ωραίες κάρτες αυτές το μόνο κακό είναι ότι δουλεύουν μόνο με payapl.

 

Είναι virtual αυτή η κάρτα ή κανονική?

Εδώ πάντως αναφέρει ότι τα fees δεν θα υπάρχουν για τους πρώτους 10000 κι όχι γενικά

και τα όριά της είναι πάρα πολύ χαμηλά αν δε κάνεις verification

(250 το χρόνο!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ έχω κάνει verify και έχω τα όρια στα 2500 ευρώ. Να προσθέσω ότι δέχθηκαν τον ελληνικό λογαριασμό τηλεφώνου αλλά στα στοιχεία όνομα επώνυμο διεύθυνση δίπλα στα αγγλικά τους είχα βάλει σε παρένθεση και στα ελληνικά πως είναι μάλλον γιαυτό το δέχθηκαν

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στέλνεις EUR στο BTCGreece (EUR)

με τα EUR αυτά αγοράζεις BTC στο BTCGreece (EUR->BTC)

στέλνεις τα BTC στο Spectrocoin (BTC)

πουλάς τα BTC στο Spectrocoin για να πάρεις EUR (BTC -> EUR)

με τα EUR που έχεις πλέον στο Spectrocoin

1. πληρώνεις για να εκδοθεί η κάρτα που θέλεις

2. μόλις εκδοθεί η κάρτα βάζεις τα υπόλοιπα EUR μέσα στην κάρτα για να την χρησιμοποιήσεις

 

Αν τη θέλεις ΜΟΝΟ για πληρωμές μέσω paypal βγάζεις την SpectroCard.

 

Ποιό είναι το συνολικό κόστος των προμηθειών για όλη αυτή την διαδικασία και πόσος χρόνος απαιτείται για την έκδοση των καρτών?

Δηλάδή αν θέλω να καταλήξω με 200 ευρώ στο balance του paypal πόσα ευρώ θα χάσω και πόσο καιρό θα πάρει να μπούνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι κάποιος την πάτησε στο bitcoinsgreece.

Και μαλιστα ενω υπηρχαν πτωτικές προοπτικές.

Υπήρχε κάποια στιγμή σήμερα που το buy-sell είχε 20 ευρώ διάφορα.

Ποιό είναι το συνολικό κόστος των προμηθειών για όλη αυτή την διαδικασία και πόσος χρόνος απαιτείται για την έκδοση των καρτών?

Δηλάδή αν θέλω να καταλήξω με 200 ευρώ στο balance του paypal πόσα ευρώ θα χάσω και πόσο καιρό θα πάρει να μπούνε?

220 με 230 για μια καλή περίπτωση με υπομονή να αγοράσεις bitcoin με μικρή αποκλιση.

Αλλιώς αν βιαζεσαι πάνω από 230 μέχρι όσο πάει.

 

Οι κάρτες virtual βγαίνουν επιτόπου. Οι κανονικές έρχονται ταχυδρομικα.

 

Γενικά ή όλη διαδικασία μπορεί να γίνει αμέσως χωρις βέβαια να λαμβάνουμε υπόψιν χρόνο που μπορεί να χρειαστεί για την επαλήθευση στοιχειων στα ανταλακτηρια.

 

Αλλά όσο πιο πολύ υπομονή έχεις τοσο λιγότερα χάνεις. Αρκεί και το bitcoin να μην έχει τρέλα σκαμπανεβάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο, γιατι τα εχω μπερδεψει: εβαλα πχ να αγορασω bitcoins με τιμη EUR 253 στο bitcoinsgreece και βλεπω καποια bitcoins πουλιουνται και φθηνοτερα που και που, πχ με τιμη 251, 252€ οποτε γιατι δεν αγοραζει οσα ειναι διαθεσιμα σε αυτες τις τιμες, που ειναι και χαμηλοτερες απ'αυτη που εχω βαλει;

 

Υπαρχει καποιο ειδος "ουρας", οποτε εξυπηρετουνται οσοι δηλωσαν νωριτερα ή περιμενει να βρει το ακριβες ποσο που διεθεσα σε € στην τιμη που δηλωσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...