Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ παιδεύομαι με το bitcoinsgreece σήμερα (από τα 240€ που έβαλα έχω καταφέρει να αγοράσω BTC για 72€).

Είναι αυτή τη στιγμή ένας που θέλει 0,48 BTC με 265€/BTC και είναι αυτός που πληρώνει τα περισσότερα. Ωστόσο, όλες οι μικρότερες σε τιμή προσφορές δεν τον καλύπτουν (είναι στο σύνολο για 0.24BTC περίπου). Είναι αμέσως μετά ένας που πουλάει από το πρωί 3.12 BTC στην εξωφρενική τιμή των 278€/BTC.

Ερωτήσεις:

1) Αυτός που θα πρέπει να αγοράσει πρώτος είναι αυτός που προσφέρει τη μεγαλύτερη τιμή; (φαντάζομαι πως ναι...)

2) Αν ναι και εφόσον δεν υπάρχει επαρκής προσφορά, μπορεί να εκτελεστεί ένα μέρος της συναλλαγής (δηλαδή να αγοράσει 0,24 από τα 0,48 BTC που ζητάει) ή θα πρέπει να βρεθεί όλο το ζητούμενο ποσό;

3) Ενώ έχουμε ένα τέτοιο πρόβλημα, όσο-όσο αγορά δεν μπορεί να γίνει; Έβαλα για δοκιμή να αγοράσω 0,05 BTC και δεν γίνεται... Μου βγάζει ότι εκρεμει με τιμή 250,274* που είναι η πιο φθηνή τιμή πώλησης αυτή τη στιγμή. Το * σημαίνει ότι μπορεί να αυξηθεί όσο χρειαστεί?

 

εδιτ:

Βασικά το (2) μάλλον γίνεται γιατί βλέπω και σε έμενα πρέπει να εκτέλεσε μισή αγορά πιο πριν που πειραματιζόμουν.

Μάλλον το κλείσανε το μαγαζί για το σκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για καποιον που απλως τον νοιαζει να μεταφερει ευρω στην spectrocard, πρεπει να τον ενδιαφερουν οι ισοτιμιες?

Δηλαδη αγοραζω bitcoins στο bitcoinsgreece και επιτοπου τα μεταφερω στο spectrocoin και τα κανω ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Γιατί και η spectrocard έχει τραγική ισοτιμία. Είναι περίπου 4-5 ευρώ παρακάτω.

Αυτή τη στιγμή στο Kraken το bitcoin έχει 257 ευρώ . Η spectrocard σου δίνει 249 για ένα bitcoin όταν πας να αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχεις περίπου 10 ευρώ χασούρα ανά BTC, αν τα ξαναμετατρέψεις σε ευρώ αμέσως. Το θέμα είναι όταν αγοράσεις από bitcoinsgreece μη τύχει να έχει έλλειψη πωλητών εκείνη τη στιγμή και αγοράσεις από κανένα τρελό σε τιμή πολύ ακριβότερη, αν αγοράσεις όσο-όσο. Αν ορίσεις τιμή αγοράς εσύ και έχει έλλειψη πωλητών σε λογικές τιμές όπως ήταν σήμερα το μεσημέρι, τότε απλά θα περιμένεις και δεν θα γίνει συναλλαγή ή θα εκτελεστεί μερικώς.

Επεξ/σία από datalogg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναβάλω το link το μύνημα για να καταλάβετε πως λειτουργεί το όλο πράγμα με τα ανταλλακτήρια.

 

http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-capital-control-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-bitcoin/page-15?do=findComment&comment=54167654

 

στην ουσία όλα τα bitcoin ανταλλακτήρια είναι μια πλατφόρμα που φέρνει πωλητές και αγοραστές κοντά και τους ματσάρει. Ακόμα και το kraken έτσι δουλεύει. Να γνωρίζετε ότι στα ανταλλακτήρια πάντα υπάρχει διαφορά από τις ισοτιμίες πώλησης με τις ισοτιμίες αγοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑ! αυτό είναι το post μου! :-D

 

 

Επίσης:

 

Το btcgreece είναι πολύ ακριβότερο απο το bitcoinsgreece. Περίπου 10 ευρώ.

Αλλά το btcgreece έχει προμήθεια 10 ευρώ με max κατάθεση τα 500 ενώ το bitcoinsgreece πάλι 10 ευρώ αλλά με max κατάθεση 250.

 

Ότι κ να κάνεις δηλαδή θα σε αρμέξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή το ανάποδο, 262 EUR το btcgreece, 272 EUR (!) το bitcoinsgreece (254 μόλις η ισοτιμία του coindesk - σφαγή στα ελληνικά ανταλλακτήρια...) Αλλά παίζει πολύ, και μάλιστα με διαφορές γύρω στα 5 ευρώ (τώρα 10 ευρώ). Πριν δυο-τρεις μέρες ήταν ανάποδα, φθηνότερο το bitcoinsgreece, πριν πάλι το ανάποδο, κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτάς την τελευταία επιτυχή συναλλαγή. Το 272 στο bitcoinsgreece είναι spike. Κάποιος φουκαράς πάλι. Να βλέπεις τον μέσο όρο και της υπάρχουσες ανοιχτές εντολές. το bitcoinsgreece έχει μεγάλες αποκλίσεις. Κ αυτό μπορεί να είναι και καλό και κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, μηπως γνωριζετε κανενα ασφαλη τροπο να μετατρεψω τα btc σε paypal funds??? Διαβασα εδω για τις καρτες που φορτωνουν με btc αλλα κατι τετοιο δεν με ενδιαφερει μιας και δεν σκοπευω να αγορασω πραγματα απο εξω κλπ αυτο μου καιει αυτη τη στιγμη ειναι τα games μου να ανανεωσω συνδρομες κλπ Αυτο μπορω να το κανω με paypal, γνωριζει κανεις πώς μπορω να κανω τα btc να μπουνε στο paypal σαν funds στο wallet??? Το Google μου εβγαλε απειρα αποτελεσματα οταν πατησα btc to paypal αλλα τωρα το κατα ποσο ειναι ασφαλη αυτα δεν ξερω για αυτο και ρωταω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι υπάρχουν στο localbitcoins άτομα τα οποία δέχονται bitcoins και μπορούν να σου μεταφέρουν χρήματα στο balance με την επιλογή family and friends ώστε να μην πληρώσεις καθόλου fees.

Δεν γνωρίζω κατα πόσο αξιόπιστη ειναι αυτή η λύση αν και λένε πως υπάρχει μια υπηρεσία, escrow αν δεν κάνω λάθος, όπου στην ουσία σου "δεσμεύει" το ποσό των bitcoins και όταν δεις τα λεφτά στο balance δίνεις το οκ και το ποσό μεταφέρεται σε αυτόν που σου έκανε τη μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οι κάρτες μπορούν να συνδεθούν με payapl και να τραβάει λεφτά από εκεί. Στην bit-x απλά μεταφέρεις τα bitcoin σου στην διεύθυνση λογαριασμού σου και δεν χρειάζετε να την φορτώνεις η να κάνεις κάτι άλλο και η κάρτα τραβάει από εκεί.

το μόνο κακό είναι ότι μπορεί να χάσεις από τις διαφορές στις έντονες διακυμάνσεις της ισοτιμίας του bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενδιαφερομαι να παραγγειλω την καρτα προσωπικα. Μια λυση που σκεφτομαι οτι ειναι σχετικα αξιοπιστη ειναι το virwox. Να κανω το αναποδω απο αυτο που κανουν πολλοι στο κοσμο και το θεωρουν αξιοπιστο δηλαδη αντι να βαλω λεφτα με paypal, bank etc και να παρω btc εγω λεω να τους δωσω btc και μετα να παρω paypal, δεν ξερω αν γινεται αλλα αυτο σκεφτομαι. Τι πιστευετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνετε στο virwox δλδ να μεταφέρεις χρήματα από εκεί στο paypal. Πάντως μπορείς να μεταφέρεις χρήματα από οποιοδηποτε bitcoin ανταλλακτήριο σε τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το άρθρο σου chek2fire και πολύ καλές οι οδηγίες για κάποιον που δεν είχε επαφή με το αντικείμενο. ΜΠΡΑΒΟ!

Πρόλαβα και εγώ και έκανα 2 συναλλαγές στο thecube και προχθές που πήγα έλειπε το ATM. Απότι διάβασα στο bitcointalk το επόμενο atm της bitchain στην ελλάδα θα έχει fee 4-5% και θα λειτουργεί με kraken.

 

Αλλά όπως είπε και κάποιος συμφορουμίτης, τα παιδιά εκεί στο cube πρόλαβαν και έκαναν πάρτυ με το 0 fee. Κάποιος μάλιστα πουλάει bitcoins στο localbitcoins με cash και μέρος συνάντησης μέσα στο thecube! Ευτυχώς που η τιμή του είναι πολύ κοντά στην ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...