Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι διαφορές έχουν τα spectrocoin και spectrocard? Είναι η ίδια εταιρία?

 

ιδια εταιρεια ειναι , αμα εχεις φτιαξει λογαριασμο στο spectrocoin με τα ιδια στοιχεια κανεις login στη spectrocard

 

απο το spectrocoin μπορεις να βγαλεις κανονικη visa καρτα με 10 ευρω , αλλα για να τη χρησιμοποιήσεις πρεπει να περιμενεις να στη στειλουν

απο το spectrocard βγαζεις εικονικη master card με 3 ευρω που μπορεις να χρησιμοποιήσεις αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα αιτηση καταθεσης στην bitcoinsgreece για ενα ποσο των 60 ευρω, και μου κρατησε 5 ευρω. Αλλα μεσω ibank της εθνικης που εκανα ηλεκτρονικα καταθεση τα χρηματα στον λογαριασμο τους στην Eurobank , επελεξα προμηθεια τραπεζας απο κοινου και μου κρατησε αλλο 1 ευρω για την συνναλλαγη.  και υποτηθετε θα χρεωσει αλλο 1 ευρω και αυτους...

 

Υπαρχει προβλημα σε αυτο?  μηπως τελικα μου αφερεσουν απο μονοι τους αυτο το 1 ευρω και μπουν 54 ευρω αντι για 55?  τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να αφαιρέσουν και άλλα χρήματα από αυτούς. Δεν τρέχει τίποτα δλδ και να του χρεώσουν πάλι από εσένα θα τα τραβήξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η spectrocard μπορεί να φορτιστεί με bitcoins? Όχι έτσι?

 

Επίσης στην spectrocard για να βγάλεις την virtual card χρειάζεται να στείλεις αντίγραφο της ταυτότητας σου?

 

chek εσύ το έκανες για την Spectrocoin ?

Επεξ/σία από jek20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμάμαι να έβαλα ταυτότητα. Στο bit-x από την άλλη τα έδωσα τα στοιχέια που ζήταγαν για να ανεβάσω το όριο συναλλαγών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η spectrocard μπορεί να φορτιστεί με bitcoins? Όχι έτσι?

 

Επίσης στην spectrocard για να βγάλεις την virtual card χρειάζεται να στείλεις αντίγραφο της ταυτότητας σου?

 

chek εσύ το έκανες για την Spectrocoin ?

 

 

δηλαδη η spectrocard πως φορτιζει?  η ειναι μιας χρησης? και βγανει με οσα χρηματα βαλεις αρχικα?  η δεν καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα και εγω μια καταθεση στο bitcoinsgreece (20/7) μεσω της τραπεζας πειραιως και μπηκαν σημερα (22/7).

 

ειναι επικίνδυνο να εχω μεγαλο ποσο στο spectrocoin?? 

 

περσι το 1 BTC ειχε αξια 500ε σημερα εχει 250 περιπου, μήπως  δεν πρεπει να <<επενδυουμε >> σε αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο  bitcoinsgreece , δεν βρισκω πουθενα στοιχεια επικοινωνιας , τηλεφωνα κλπ...  αν εχει καποιος προβλημα με τον λογαριασμο του η με καποια καταθεση με ποιον μιλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εκανα καταθεση στο bitcoinsgreece χθες και σημερα μπηκαν...

Τωρα εχω 20 ευρω στο bitcoinsgreece. Αγοραζω bitcoins, τα μεταφερω στο spectrocoins, τα κανω ευρω και με αυτα βγαζω την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση, είναι φυσιολογικό όπου απο χθες το βραδυ που έκανα την κατάθεση δεν έχουν φανεί ακόμη τα χρήματα;

 

To λογικό είναι μέχρι το μεσημέρι να σου έχουν φανεί η το αργότερο μέχρι αύριο. Υπάρχει φόρμα επικοινωνίας μαζί τους 

 

https://bitcoinsgreece.com/#contact

 

και μπορείς να τους γράψεις και εδώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1044651.0

 

πάντα απαντάνε σε οποιο πρόβλημα έχει προκύψει.

εκανα και εγω μια καταθεση στο bitcoinsgreece (20/7) μεσω της τραπεζας πειραιως και μπηκαν σημερα (22/7).

 

ειναι επικίνδυνο να εχω μεγαλο ποσο στο spectrocoin?? 

 

περσι το 1 BTC ειχε αξια 500ε σημερα εχει 250 περιπου, μήπως  δεν πρεπει να <<επενδυουμε >> σε αυτο? 

 

Το Bitcoin έχει έντονες διακυμάνσεις στην ισοτιμία του και είναι γενικά επένδυση υψηλού ρίσκου. Μπορεί να πέσει μπορεί και να ανεβει. Η καλύτερη λύση για όσους δεν θέλουν να μπουν σε τέτοιο αγχος είναι να βάζουν όσα λεφτά θέλουν να φορτώσουν την κάρτα τους.

Το έχω γράψει και το γράφω συνέχεια ότι δεν πρέπει με τίποτα να κρατάμε bitcoin μέσα στα ανταλλακτήρια. Τα ανταλλακτήρια δεν είναι τράπεζες. Και ιδίως με αυτά εδώ τα ελληνικά μην κάνετε αγορές χιλιάδες ευρώ η τουλάχιστον να έχετε επικοινωνήσει πρώτα μαζί τους αν σκοπεύετε να κάνετε αγορές με πάρα πολλά λεφτά.  

  Τα bitcoin πάντα τα αποθηκεύουμε σε πορτοφόλι δικό μας η σε κάποιο cloud wallet. Για όσους θέλουν να έχουν bitcoin μπορούν να τα δέσουν με την ισοτιμία που θέλουν σε κάποια υπηρεσία όπως το bitreserve

 

https://bitreserve.org/

 

το ccedk που βγάζει και αυτό πιστωτικές κάρτες από τι είδα θα σου δίνει την δυνατότητα να κλειδώνεις τα bitcoin στην ισοτιμία που θέλεις για να μην χάνουν την αξία τους και να μπορείς να κάνεις αγορές με τις κάρτες τους. Οι κάρτες τους δουλεύουν όπως αυτές του bit-x

 

https://www.ccedk.com/

Και εγω εκανα καταθεση στο bitcoinsgreece χθες και σημερα μπηκαν...

Τωρα εχω 20 ευρω στο bitcoinsgreece. Αγοραζω bitcoins, τα μεταφερω στο spectrocoins, τα κανω ευρω και με αυτα βγαζω την καρτα?

 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι διάβασα το πρώτο post, δεν κατάλαβα πλήρως τι μπορώ να κάνω, οπότε είπα να ρωτήσω αναλυτικά:

 

Έχω μια prepaid mastercard φορτομένη με ένα ποσό που είχα βάλει πριν το capital control, για μια αγορά που σχεδίαζα να κάνω από εξωτερικό (η οποία λήγει αυτές τις μέρες μάλιστα) και που φυσικά δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω, λόγω της κατάστασης. Διαθέτω και paypal συνδεδεμένο.

 

Τι μπορώ ακριβώς να κάνω με το bitcoin προκειμένου να ολοκληρώσω την αγορά μου;

 

Ας με φωτίσει κάποιος, αν μπορεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παραγγείλεις μια νέα κάρτα από τα καταστήματα που αναφέρουμε στο αρχικό post και μετά να την φορτώνεις με bitcoin για να κάνεις τις αγορές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...