Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για ασφαλιστικη εταιρεια NN (ING)


Tigris7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το άλλο κόλπο που χρησιμοποιούν τέτοιου είδους εταιρίες είναι να σε "προσλάβουν" και να ξεκινήσεις να τρέχεις για συμβόλαια.Ποντάρουν ότι στην αρχή από το οικογενειακό-φιλικό σου περιβάλλον θα σε υποστηρίξουν και θα αγοράσουν συγγενείς σου κτλ κάποια προγράμματα.Η ασφαλιστική ετσι αυτομάτως κερδίζει νέους πελάτες ,ταυτόχρονα σου βάζει και στόχους να πιάσεις ώστε να πληρωθείς τα ποσοστά σου...

Στο τέλος η επιχείρηση έχει κέρδος 5-10-15 συμβόλαια που τους πας εσύ...και αν σου έχουν βάλει στόχο 20 συμβόλαια...δεν σου δίνουν τα ποσοστά σου και άντε γεια.Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν είσαι υπάλληλος τους..απλά υπογράφεις ως συνεργάτης στον οποίο δεν έχουν καμια υποχρέωση αν δεν συμπληρώνει το όριο.

Και ξεσκίζεσαι στο τρέξιμο / τηλέφωνα / άγχος και υποχρεώνεσαι σ όλους όσους ξέρεις....και είσαι μετέωρος ως προς το οικονομικό...γιατί άντε τον πρώτο/δευτερο μήνα πιάνεις τον στόχο...μετά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακου να δεις πως εχει για την συγκεκριμενη εταιρεια

 

αν μπορεισ να φερεις στην εταιρεια ενα συμβολαιου πολιτικου ας πουμε οπως του Νερα.... θα τα πας καλα

 

αν παλι καταφερνεις να αλλαζεις τα καλα παλαια συμβολαια των πελατων σου σε καινουργια με χειροτερους για τους πελατες ορους χωρις αυτοι να σε παιρνουν χαμπαρι τοτε ακομη καλυτερα

 

αν πουλας επενδυτικα και η επενδυση ειναι σε αλλα αμοιβαια απο αυτα που τους γραφει το συμβολαιο ακομη κλυτερα

 

το κορυφαιο ειναι αν οπως ο ασφαλιστης απο τα Τρικαλα μαζεψεις το χαρτι απο τυχον επενδυσεις φας τα λεφτα πας Βραζιλια και μετα η εταιρεια με  δικαστηρια δεν αποζημιωνει κανεναν απο τους ζημιωθεντες θα εισαι αρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μείνε μακριά απο αυτήν την εταιρεία, θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις πελάτες και αυτό γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι οι πελάτες απο την εν λόγω εταιρεία.

Αν θες να σε βρίζουν οι φίλοι και οι γνωστοί τότε πήγαινε να δουλέψεις.

Έτσι τυχαία γίνονται μεγάλες και τρανές νομίζεις.

Ή μήπως είναι τυχαίο το ότι αλλάξανε την επωνυμία τους σε NN.

Πάντως απο φίλους και γνωστούς που ρώτησα και ήταν πελάτες δεν άκουσα καλά λόγια, όλοι είναι δυσαρεστημένοι.

Αν θες να δουλέψεις σαν πωλητής μια εταιρεία που έχει προοπτική είναι τα μπισκότα παπαδοπούλου και ο λόγος είναι αυτός

 

Υ.Γ. να ξέρεις ότι ο πωλητής είναι το πιο βασικό κομμάτι σε μια επιχείρηση απο αυτούς επιβιώνουν όλοι όσοι εργάζονται στην επιχείρηση. Αυτοί είναι που φέρνουν φράγκα στην επιχείρηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ασφαλιση υγειας απο το καλοκαιρι και ειμαι μια χαρα ευχαριστημενη κ απο τον ασφαλιστη και απο τις φορες που χρειαστηκα να τη χρησιμοποιησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NN, 

H εταιρεία που ξεκίνησε ως Νationale Nederlande, εν συνεχεία έγινε ING και προ λίγων μηνών έγινε NN. 

Η δική μου εμπειρία είναι η εξής: 

Ο πατέρας μου το έτος 1994 μου έκανε μια ασφάλεια ζωής ώστε τα λεφτά της συστηματικής αποταμίευσης να επενδύονται σε χαμηλού ρίσκου επενδύσεις και στο τέλος να πάρουμε ενα εγγυημένο ελάχιστο ποσό. To 2000 οι εγγυημένες επενδύσεις μετατράπηκαν σε ομόλογα και η ασφαλήστρια (ΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ) μας έφερε τα νέα συμβόλαια. Σε περίπτωση που δεν τα υπογράφαμε πέρναμε πίσω τα λεφτά μας ( Έπρεπε άμεσα να κινηθούμε νομικά και να τους γ@μησουμε τα πρέκια απο τη στιγμή που μονομερώς "έσπαγαν" τη μεταξύ μας σύμβαση). Τα χρόνια κύλησαν και φυσικά τα ομόλογα ξέρετε τι έγιναν. Άλλωστε όλοι σας θα έχετε αντίστοιχη εμπειρία μιας και οι ασφαλιστικές τότε έκαναν τη μπίζνα του αιώνα στην ελληνική επικράτεια. Κατα τη διάρκεια των χρόνων ενημερωνόμασταν είτε τηλεφωνικώς είτε κατ'ιδίαν απο την ασφαλήστρια πως όλα βαίνουν καλώς. Το 2013 λοιπόν πήγα ο ίδιος απο τα γραφεία της εταιρείας για να δώ αναλυτικά τα διαθέσιμα ποσά. Μαντέψτε...ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΕΝΕΡΓΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ...Συμφωνα με την εταιρεία είχα κάνει αίτηση το 2006 για διακοπή του συμβολαίου ώστε να πάρω πίσω 500 ευρώ. Μου παρουσίασαν μάλιστα και αντιγραφο δίγραμμης επιταγής με την υπογραφή μου. Απο τότε είμαι στα δικαστήρια με την εν λόγο εταιρεία και περιμένω να οριστεί δικάσιμος. Το μόνο που επιθυμώ είναι να στείλω καποιον φυλακή. Αν την γλυτώσουν απλά θα προσπαθήσω να καταστρέψω τις ζωές και τις οικογένειες όσων ενεπλάκησαν.

 

Αυτά απο έμενα για την εν λόγο εταιρεία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 5/7/2015 στις 3:56 ΜΜ, Tigris7 είπε

Σκεφτομαι να ξεκινησω να εργαζομαι ως ασφαλιστικος συμβουλος στην εν λογω εταιρεια και θα ηθελα να μου πειτε οποιος γνωριζει,γνωμες για την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα και για την δουλεια του ασφαλιστικου συμβουλου. Αν αξιζει και αν υπαρχουν προοπτικες σε αυτη τη δουλεια..

κ γω πηγα σημερα για συνεντευξη ως ασφαλιστικος συμβουλος, απλα με ρωτησε ο εργοδοτης να του πω δυο τρια μαθηματα για μενα κ μετα συμπληρωσα ενα ερωτηματολογιο το δωσα στην κοπελα στη γραμματεια. μου παν θα με ειδοποιησουν... εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια να μας πειτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2015 στις 4:46 ΜΜ, Silverage είπε

Θα πας να δουλέψεις χωρίς να ξέρεις την δουλειά;

Τέλος πάντων, ο ασφαλιστικός σύμβουλος είναι αυτός που παίρνει μεσημέρι τηλέφωνο για να ενημερώσει για "τη νέα σουπερντούπερ γαμάτη προσφορά της ασφαλιστικής" και τρώει μπινελίκια. Επιπλέον δεν παίρνει σταθερό μισθό αλλά ανάλογα με το πόσους πελάτες φαίρνει.

Προοπτικές, απο το 1 μέχρι το 10, -1.

κ γω ειδα αγγελια για συμβουλος πωλησεων στην ασφαλιστικη ΝΝ. Εχει ασχοληθει κανεις με ασφαλιστικη εταιρεια;  εχω κανει τηλεφωνικες πωλησεις για να πουλαω ρευμα ελπεντισον. μπας κ ειναι το ιδιο στορυ; ρωτησα την γραμματεια κ μου πε οτι δεν εχει σχεση με τηλ. πωληση.... οσοι ξερετε παιδια πειτε διοτι περασα συνεντευξη σαν "ξεπετα" απο τον υπευθυνο του τμηματος  της ΝΝ κ επειτα με εχουν ταραξει στα τηλεφωνα... ευχαριστω καλο απογευμα!!! 

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξεθάψατε το θέμα μία είναι η πραγματική ερώτηση:

Τελικά @bill999r κατάφερες να βρεις το δίκιο σου ή έστω να χώσεις κανέναν μέσα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Τώρα που το ξεθάψατε το θέμα μία είναι η πραγματική ερώτηση:

Τελικά @bill999r κατάφερες να βρεις το δίκιο σου ή έστω να χώσεις κανέναν μέσα;;

Δυστυχώς φίλε μου, όχι.

Ενώ έκανα κανονικά αγωγή και μήνυση σύμφωνα με τους νόμους τους ελληνικού κράτους μας το αδίκημα είχε παράγραφει καθώς επειδή αφορούσε πόσο μικρότερο των 100.000 ευρώ θεωρείται πλημμέλημα, τα οποία παραγράφονται μετά την πενταετή από την ΤΈΛΕΣΗ.

Σημείωσε το αυτό διότι η τέλεση έγινε το 2006-2007 ενώ εγώ έλαβα γνώση το 2013.

Αλλά αυτή είναι η ελληνική δικαιοσύνη.

Η ίδια που μετέτρεψε τα γεγονότα της ρικομεξ των 39 νεκρών σε πλημμέλημα και εν τέλει δεν μπήκε κανένας φυλακή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gmts είπε

Διπλό το κακό δηλαδή. Έχασες τα λεφτά σου και πόσα έδωσες και σε δικηγόρο. Τρέχα γύρευε.

Ναι έχασα κ 1300 ευρώ σε δικηγόρο ο οποίος προφανώς κ δεν είχε ιδέα στα σχετικά με το επάγγελμα του.

Όταν του ανέθεσα την υπόθεση την χαρακτήρισε σχεδόν σιγουρακι κ μάλιστα έκλεισε ραντεβού με τους νομικούς της ασφαλιστικής μήπως κ τα βρίσκαμε εξωδικαστικά.

Αυτοί ενώ του είπαν ότι έχει παράγραφει αυτός υποστήριξε ότι η παραγραφή δεν υφίσταται καθώς εγώ δεν είχα λάβει γνώση. Εγώ βασίστηκα στα λεγόμενα του και τελικά με ενημέρωσαν μετά από 1.5 χρόνο περίπου στην Ευελπίδων ότι το αδίκημα έχει παράγραφει.

Όταν του ζήτησα τα ρέστα μου πρότεινε να το συνεχίσουμε σε άλλο επίπεδο αλλά φυσικά δεν δέχτηκα καθώς ο τύπος δεν είχε ιδέα όπως αποδείχτηκε.

2 ώρες πριν, duende είπε

και η πλαστογραφια? ολα εμπιπτουν στη πενταετια?

Προφανώς μιας κ αφορούν στο συγκεκριμένο αδίκημα κ το ποσό της διαγραμμης επιταγής που φαίνεται ότι εισέπραξα είναι περίπου 1000 ευρώ, άρα πλημμέλημα κ αυτό.

Το κακο είναι ότι είχα πολύ καλά στοιχεία για να δικαιωθώ, τα στοιχεία στην επιταγή δεν συμφωνούσαν με αυτά της ταυτότητας, εγώ έλειπα αποδεδειγμένα εκτός Ελλάδας την ημέρα της είσπραξης, και η αδερφή που φαίνεται κ αυτή να έχει εισπράξει, ήταν ανήλικη και δεν μπορούσε να υπογράψει παρά μόνο μέσω κηδεμόνα...

 

Αυτό είναι που λένε μην χρειαστεί να μπλέξεις με γιατρό ή δικηγόρο.

 

Επεξ/σία από bill999r
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Φοβερό, δηλαδή αν δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί ούτε τόσο μεγάλες ασφαλιστικές, ποιά μπορεί να εμπιστευτεί;

Όπου υπάρχει δοσοληψία χρημάτων πάντα παίζει η πιθανότητα της απάτης ή του μπλεξιματος.

Η δικιά μου περίπτωση δεν είναι η μοναδική αλλά και η τότε νοοτροπία των ανθρώπων ήταν διαφορετική.

Δηλαδή για παράδειγμα οι γονείς μου, όπως και άλλοι τόσοι γονείς, με μοναδικό γνώμονα την διευκολύνει της ζωής τών παιδιών τούς, εμπιστεύτηκαν άτομα που αυτοαποκαλούνται ασφαλιστές χωρίς να ψάξουν, να διαβάσουν κάποιο συμβόλαιο ή να πονηρευτουν με τα τόσα καλά που έδινε ένα συμβόλαιο.

Επίσης στην περίπτωση μου όταν τα συμβόλαια άλλαξαν μονομερώς οι γονείς μου δέχτηκαν την αλλαγή ενώ μπορούσαν να τους κυνηγήσουν νομικά.

Πάντως ακόμα κ όλα καλά να τα έχεις κάνει, έρχεται μια χρεοκοπία ( βλέπε ΑΣΠΙΣ) και μετά ψαχνεσαι.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη εμπειρία μου έμαθε να μην εμπιστευτώ τα λεφτά μου ποτέ σε κανέναν αεριτζη.

Καβατζα στην τράπεζα κ οπότε κ αν χρειαστούν.

Δεν πρόκειται να ρισκάρω ούτε ένα ευρώ για να την βγάζουν αυτοί άνετοι κ κυριλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...