Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για ασφαλιστικη εταιρεια NN (ING)


Tigris7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, bill999r είπε

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη εμπειρία μου έμαθε να μην εμπιστευτώ τα λεφτά μου ποτέ σε κανέναν αεριτζη.

Καβατζα στην τράπεζα κ οπότε κ αν χρειαστούν.

Δεν πρόκειται να ρισκάρω ούτε ένα ευρώ για να την βγάζουν αυτοί άνετοι κ κυριλέ.

 

Εντάξει, όταν μιλάμε για "συνταξιοδοτικά" και "επενδυτικά", είναι δεδομένο ότι πρόκειται για κοροϊδία. Το θέμα είναι για ασφάλιση υγείας, για πιθανή περίπτωση που τα έξοδα είναι υπέρογκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Εντάξει, όταν μιλάμε για "συνταξιοδοτικά" και "επενδυτικά", είναι δεδομένο ότι πρόκειται για κοροϊδία. Το θέμα είναι για ασφάλιση υγείας, για πιθανή περίπτωση που τα έξοδα είναι υπέρογκα.

Σωστό, απλά θέλει πολύ προσοχή γιατί έχεις να κάνεις με καρχαρίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2019 στις 6:51 ΜΜ, bill999r είπε

Σωστό, απλά θέλει πολύ προσοχή γιατί έχεις να κάνεις με καρχαρίες

γεια σας και απο μενα. λοιπον στην περιοχη που μενω εχει nn hellas ανεβασαν αγγελια στο jobfind και ζητουν ατομα για τηλεφωνικο κεντρο, σε πωλησεις κ marketing. ηδη εστειλα βιογραφικο επειδη εχω προυπηρεσια απο τηλεφωνικο κεντρο οπου προμοταρα ρευμα. η θεση αφορα πληρες ωραριο.... επειδη στον τομεα μου δεν βρησκω δουλεια, ειπα να το τολμησω κ εστειλα βιογραφικο στην ασφαλιστικη.. εψαξα και διαβασα οτι ειναι πολλη καλη σαν εταιρεια. οσοι εχετε καποια προγραμματα της αντιμετωπισατε καποιες δυσκολιες? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. μεχρι κ σε μεσιτικο γραφειο σαν γραμματεασ εστειλα κ τιποτα καμια απαντηση... καλο απογευμα να εχετε

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η μαμα εταιρεια εχει προσωπο,ειμαι γενικα αρνητικος προς αυτην.

Καποτε ειχε φυγει απο Ελλαδα,μετα ξαναρθε,τωρα αλλαζει τις συμβασεις με τους πρακτορες,πουλαει ασφαλιστικα με το κιλο μεσω τραπεζων

Ολα αυτα δεν σημαινουν οτι ειναι αφερεγγυα,αλλα δεν ειναι η πρωτη επιλογη για μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Οι ασφαλιστικοί σύμβουλοι της ΝΝ είναι ίσως οι πιο καταρτισμένοι σύμβουλοι, τα προγράμματα υγείας είναι τα πιο δίκαια αν σκεφτεί κανείς ότι έχουν τις μικρότερες αναμονές και τις καλύτερες καλύψεις σε σχέση με το κόστος τους, τα αποταμιευτικά προγράμματα της είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος να μαζέψει κάποιος χρήματα σε βάθος 15ετιας και πάνω.

Οι νέοι νόμοι solvency II, IDD κτλ προστατεύουν από λαμόγια ασφαλιστές και ασφαλιστικές τύπου Ασπίς

Η συνεργασία με την τράπεζα Πειραιώς είναι κομμάτι της στρατηγικής της ΝΝ της οποίας τα προγράμματα δεν είναι ίδια με αυτά που δίνουν οι ασφαλιστές της.

Η ΝΝ έχει μια ιστορία 175 ετών, ειδικά στην Ελλάδα ψηφίζεται η καλύτερη ασφαλιστική ζωής τα τελευταία πέντε χρόνια από το world finance και έχει δείκτη φερεγγυότητας 200% και πάνω. Επίσης δίνει αναφορά και στα γραφεία της Ολλανδίας εκτός από την τράπεζα της Ελλάδος.

Το να δουλέψει κάποιος σε μια πολυεθνική εταιρεία όπως η ΝΝ είναι τιμή. Ψάχνει συνεχώς κόσμο αλλά δεν συνεργάζεται με όλους, υπάρχουν χαρακτηριστικά που πρέπει οπωσδήποτε να πληρούν σύμβουλοι. Οι απολαβές των συμβούλων είναι αρκετά υψηλές και στο χέρι του κάθε ενός το ύψος τους. Σίγουρα δεν είναι κάτι εύκολο αλλά υπάρχουν πολλά θετικά. Ο λόγος που ψάχνει άτομα για ανάπτυξη είναι όχι βέβαια το να πάρει πέντε έξι συμβόλαια και να διώξει τον σύμβουλο μετά, πράγμα που χαλάει την φήμη της, (το πιο σημαντικό περιουσιακό της) αλλά οι τεράστιες προοπτικές που έχει ο κλάδος των ασφαλειών στην Ελλάδα, σε συνδιασμό με την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, μιας και πετυχα το θέμα ας πεταχτώ.

Δούλεψα στα κεντρικά της ΝΝ ως ο πρώτος της υποδοχής οπότε έτυχε να γνωρίσω 99% των ασφαλιστών, υπαλλήλων της εταιρίας ακόμα και από τα υπόλοιπα παραρτήματα γιατί ερχόντουσαν πολύ συχνά. 

1) ΠΟΛΥ εκπαίδευση. Όχι ένα δυο σεμινάρια και τέλος. Καθημερινά επι βδομάδες και για ώρες. Πραγματικά οι πιο καταρτισμένοι ασφαλιστικοί σύμβουλοι. Είχαν προσφέρει απο διάφορες ασφαλιστικές εταιρίες δουλειά στη γυναίκα, η ΝΝ ήταν η μόνη που της κάλυπτε τα πρώτα έξοδα συν ένα μπόνους για να ξεκινήσει δυναμικά (βενζίνες κλπ)

2) Εγκαταστάσεις σε άλλο επίπεδο σε σχέσει με υπόλοιπες εταιρίες. Απο τους πιο μοντέρνους και καλοφτιαγμένους χώρους που έχω δουλέψει. Χαιρόμουν να κάνω βόλτες στους διαδρόμους και να βλέπω meetings.

3) Αυστηρότατοι σε όλα τους αλλά ποτέ δεν άκουσα κάποιον να υψώνει φωνή ή να φέρνει συνάδελφο σε δύσκολη θέση.

 

Τώρα, οι σημαντικές ασφάλειες είναι οι ομαδικές, ζωής κλπ. Τα αυτοκίνητα είναι πολυ λίγα λεφτά και δεν ασχολείται κανένας. Πολύ λίγοι από τους ασφαλιστές που γνώριζα δεν "έβγαζαν" και αυτό γιατί κυρίως ήταν στα τέτοια τους. Όσοι το κυνήγαγαν έβγαζαν ΠΟΛΛΑ. Είχαμε πολλούς celebrities που εργαζόντουσαν ως ασφαλιστές γιατί πολύ απλά είχε καλύτερα λεφτα (με τις δικές τους γνωριμίες βέβαια...)  O μικρότερος manager εβγαζε 6ψήφιο ετησια. Αλλά θέλει να το ΕΧΕΙΣ. 

Επίσης κάθε τρεις και λίγο είχαμε εκδηλώσεις με φαγητό, δώρα κλπ. Βέβαια αυτά στα κεντρικά, τώρα αν είσαι σε παράρτημα κλπ δε ξέρω πως είναι.


Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει τίποτα ας στείλει pm αν θυμάμαι να του απαντήσω μιας και έχω φύγει απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ortencais είπε

Η συνεργασία με την τράπεζα Πειραιώς είναι κομμάτι της στρατηγικής της ΝΝ της οποίας τα προγράμματα δεν είναι ίδια με αυτά που δίνουν οι ασφαλιστές της

Τα προγραμματα αυτα που λες ΝΝ-Πειραιως είναι καλύτερα απο αυτα που δινει η ιδια η εταιρεία, έχουν κάποια παραπάνω προνόμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα πρόγραμμα μέσω της Πειραιώς, 5-6 χρόνια πριν, και επέλεξα να πάρω τα χρήματα σε μετρητά με το τέλος του προγράμματος αντί για τύπου "συνταξιοδοτικό"(συνολικά 15 χρόνια)  . Περισσότερο το είδα σαν μακροπρόθεσμη αποταμίευση με καλό επιτόκιο, ας πούμε. Δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής, όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 12:15 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Τα προγραμματα αυτα που λες ΝΝ-Πειραιως είναι καλύτερα απο αυτα που δινει η ιδια η εταιρεία, έχουν κάποια παραπάνω προνόμια;

απο την εταιρια την ιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί κοινό έχει μία ασφαλιστική (σε σχέση με τους ασφαλιστικούς συμβούλους της) με ένα ψυχολόγο; Και στις δύο περιπτώσεις για να πετύχεις (στην πρώτη ως επαγγελματίας στη δεύτερη ως ασθενής) "εξαρτάται από σένα" και για ότι δεν πέτυχες φταις εσύ αφού "δεν προσπάθησες αρκετά".

Φυσικά αυτό ισχύει για όλους μας σε ότι κι αν κάνουμε στη ζωή μας. Απλά το γεγονός ότι οι δύο αυτοί κλάδοι στο ξεκαθαρίζουν με το "καλησπέρα" δεν μπορεί παρά να με πονηρεύει αφού τελικά ΠΑΝΤΑ θα φταίω εγώ για ότι κι αν συμβεί. Σα να "δένουν τον γάϊδαρό τους" ένα πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας. Λοιπόν η γνώμη μου για την εν λόγω εταιρεία....

Επιεικώς απαράδεκτη....χρυσά λόγια και σου τα παρουσιάζουν όλα ωραία και καλά, μέχρι να έρθει η ώρα να χρειαστείς το συμβόλαιο που έχεις σε αυτούς....επείγον περιστατικό υγείας, για το οποίο έγινε επικοινωνία από το νοσοκομείο προς την ασφαλιστική - και μάλιστα 4 φορές - ώστε να βεβαιωθεί πως το συμβόλαιο ισχύει και καλύπτει τα όποια έξοδα προκύψουν....4 μήνες μετά, γυρνάνε και λένε πως δεν καλύπτουν τίποτα γιατί το πρόβλημα ήταν "χρόνιο" και προϋπάρχον..... παρ'όλες τις γνωματεύσεις των ιατρών και τα απαραίτητα έγγραφα από το νοσοκομείο...

Δεν ξέρω αν αξίζει να αναζητήσω κάποιο δικηγόρο για να δικαιωθώ, ή αν απλά θα φύγουν και άλλα χρήματα εκεί χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Οπότε από εμένα, ΜΑΚΡΙΑ από τη συγκεκριμένη ασφαλιστική!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Χρόνια" και "προϋπάρχοντα" καταλήγουν πολλά ιατρικά προβλήματα όταν έρθει η ώρα να πληρώσει μία ασφαλιστική (γενικά μιλώντας και όχι απαραίτητα για τη συγκεκριμένη).

Και μάλιστα δεν ιδρώνει το αυτί τους ακόμα και όταν από πουθενά δεν προκύπτει ότι ήταν κάτι το οποίο ήξερες και απέκρυψες, πράγμα που προφανώς και θα σήμαινε δόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάντως προγράμματα ζωής για άτομα με χρόνια προβλήματα που σε ασφαλίζουν για οτιδήποτε άλλο σου συμβεί (πλην αυτού που έχεις). Επειδή παλιά με το που έλεγες πως έχεις ένα χρόνιο πρόβλημα έτρωγες άκυρο γενικά, είπα να το αναφέρω μήπως χρησιμεύσει σε κάποιον. Εγώ έχω ένα τέτοιο πρόγραμμα στη Generali. Το συμβόλαιο λέει πως θα μου καλύψει και το χρόνιο πρόβλημα (μετά από 10 χρόνια ασφάλισης), αλλά κρατάω μικρό καλάθι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως μπορεί να υπάρχουν χρόνια προβλήματα τα οποία δεν ξέρεις αφού δεν σε έχουν ενοχλήσει. Και ξαφνικά δημιουργούν ενοχλήσεις, πας να κάνεις ότι χρειαστεί (με τη σιγουριά ότι "έχω και την ασφάλεια βρε αδερφέ") για να λάβεις την απάντηση ότι προϋπήρχε και δεν καλύπτεται. Ενίοτε υπονοούν ότι το ήξερες και έκρυψες (έχω προσωπική εμπειρία από άτομο στην οικογένεια που του συνέβει ακριβώς αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...