Προς το περιεχόμενο
Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/5/2020 στις 9:11 ΜΜ, ElenHarisi είπε

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....:Ανακαινιζω  ένα παλιό σπίτι,που για να ισιωσουν οι τοίχοι, ο μπογιατζής μου είπε ότι πρέπει να γινει σπατουλαριστο. Τελειώνοντας όμως τα δύο χέρια και πριν αρχίσει το βάψιμο,βλέπω ότι σε όλα τα δωμάτια (εκτός από ενα) παρουσιάστηκαν ρωγμές!Ακόμα και στο ταβάνι!Ο μπογιατζής είπε ότι με το πλαστικό χρώμα θα καλυφθούν,αλλά είναι σίγουρο ότι μετά από καιρό δε θα ξανασκασει;;;;;

Λογικα θα βγουν παλι. Δεν ειχε ρωγμες πριν;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Με κάνετε και κοκκινίζω!!! χαχαχα Ευχαριστώ για αυτά που λέτε           @haris_216 Πράγματι, τα εργαλεία μας έχουν τρελή ποικιλία. Δεν είναι όμως ότι για την ίδια δουλειά, υπάρχουν πολλοί τύ

Καλησπέρα   Φυσικά και αξίζει και μπορείς να σπατουλάρεις. Και μόνο με το γεγονός όμως του ότι ξεφλουδίζει το χρώμα, επιβάλλεται να ασταρώσεις. Αρκεί αστάρι πλαστικού αλλά για εγγυημένα αποτελέσματα

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα όσες φορές και να βάψεις, αν η πρώτη προεργασία των επιφανειών (όταν το σπίτι είναι καινούργιο) γίνει ολοκληρωμένα και σωστά.   Τα επόμενα απο το πρώτο βαψίματα, γί

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

Φρεσκάρω τους τοίχους στο σαλόνι και ένας τοίχος έχει γίνει με τεχνοτροπία σπατουλαρίσματος στόκου έγχρωμου, . Με τα χρόνια έχει κιτρινίσει από τα τσιγάρα και βγάζοντας κάτι κάδρα φαίνεται η διαφορά. Δοκίμασα με κάποια καθαριστικά αλλά δεν βγαίνει η κιτρινίλα. 

Πως μπορώ να το φρεσκάρω; με χρώμα ίδιο περίπου; 

IMG_20201012_204812.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 31/5/2020 στις 9:11 ΜΜ, ElenHarisi είπε

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....:Ανακαινιζω  ένα παλιό σπίτι,που για να ισιωσουν οι τοίχοι, ο μπογιατζής μου είπε ότι πρέπει να γινει σπατουλαριστο. Τελειώνοντας όμως τα δύο χέρια και πριν αρχίσει το βάψιμο,βλέπω ότι σε όλα τα δωμάτια (εκτός από ενα) παρουσιάστηκαν ρωγμές!Ακόμα και στο ταβάνι!Ο μπογιατζής είπε ότι με το πλαστικό χρώμα θα καλυφθούν,αλλά είναι σίγουρο ότι μετά από καιρό δε θα ξανασκασει;;;;;

Βλακείες λέει και μάλλον είναι μπογιατζής γιαλαντζί και άσχετος από σπατουλάρισμα.Το πλαστικό δεν κλείνει ρωγμές.

Εάν οι ανωμαλίες του τοίχου και έβαλε πολύ στόκο είναι π.χ. 1-2 εκατοστά λογικά έγιναν ρωγμές γιατί ο στόκος στεγνώνοντας συρικνώνεται.Πρέπει να στοκάρει εκ νέου για να κλείσουν και μετά να τρίψει.Ενδεχομένως δεν άφησε το πρώτο χέρι 2-3 μέρες να στεγνώσει καλά πέρασε το 2ο γρήγορα και έτσι λογικά έγιναν ρωγμές.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βλακείες λέει και μάλλον είναι μπογιατζής γιαλαντζί και άσχετος από σπατουλάρισμα.Το πλαστικό δεν κλείνει ρωγμές.

Εάν οι ανωμαλίες του τοίχου και έβαλε πολύ στόκο είναι π.χ. 1-2 εκατοστά λογικά έγιναν ρωγμές γιατί ο στόκος στεγνώνοντας συρικνώνεται.Πρέπει να στοκάρει εκ νέου για να κλείσουν και μετά να τρίψει.Ενδεχομένως δεν άφησε το πρώτο χέρι 2-3 μέρες να στεγνώσει καλά πέρασε το 2ο γρήγορα και έτσι λογικά έγιναν ρωγμές.

Έτσι ακριβώς είναι,μου είχε τύχει κι εμένα ένας τέτοιος παπάρας και ήμουν τυχερός που γνώριζα 2 πράγματα και τον έβαλα να το ξανακάνει αλλιώς δεν θα έπαιρνε μία,ο δικός μου έκανε κιόλλας το δεύτερο χέρι σε 2 ώρες από το πρώτο,τον γλέντησα για τα καλά.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ποσο ψιλο γυαλοχαρτο ειναι καλο για σπατουλαριστο;

Ανάλογα σε ποιο σταδια σπατουλαρισματος βρισκεσε, μετα το δεύτερο, οταν ο τοίχος  είναι πλεον χαρτι δεν θέλει καν γυαλόχαρτο, αρα πας στο πιο ψιλο για να φύγουν τυχόν υπολείμματα απο την σπάτουλα, ώστε να μην ενοχλούν στην αφή

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε βαμμενο τοιχο αν εχει γραμμη απο σπατουλα που δεν ειδε ο μαστορας τι μπορουμε να κανουμε για να κατσει στοκο μιας και δε καθεται

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα στην παρέα .παιδιά  έχω μία ερώτηση.έβαψα το σπίτι μου εσωτερικά πριν 2 χρονια.εγινε ένα ψιλό σπάτουλαρισμα κ από πάνω κανονικά αστάρι κ 2 χέρια χρώμα vivechrome.το σπίτι έμεινε κλειστο για 3 μήνες μετά το βάψιμο κ μετά αφού. Τέλειωσα με όλα άρχισα να μένω μέσα.τον τελευταίο καιρό φαίνονται κάτι τριχωείδης ρογμες στους τοίχους περισσότερο στα σημεία που εχουμε ένωσή του τούβλου με τα δολάρια οπως κ στο ταβάνι πού εχει αφρολέξ κ οι γραμμές είναι στις ενώσεις του.το μυαλό μου πάει στην υγρασία.εχετε καμία ιδέα εσείς;το σπίτι είναι στην Αίγινα.ευχαριστώ

IMG_20210516_180644.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
31 λεπτά πριν, ΣΑΚΕ21 είπε

Καλησπερα στην παρέα .παιδιά  έχω μία ερώτηση.έβαψα το σπίτι μου εσωτερικά πριν 2 χρονια.εγινε ένα ψιλό σπάτουλαρισμα κ από πάνω κανονικά αστάρι κ 2 χέρια χρώμα vivechrome.το σπίτι έμεινε κλειστο για 3 μήνες μετά το βάψιμο κ μετά αφού. Τέλειωσα με όλα άρχισα να μένω μέσα.τον τελευταίο καιρό φαίνονται κάτι τριχωείδης ρογμες στους τοίχους περισσότερο στα σημεία που εχουμε ένωσή του τούβλου με τα δολάρια οπως κ στο ταβάνι πού εχει αφρολέξ κ οι γραμμές είναι στις ενώσεις του.το μυαλό μου πάει στην υγρασία.εχετε καμία ιδέα εσείς;το σπίτι είναι στην Αίγινα.ευχαριστώ

IMG_20210516_180644.jpg

Στα σημεία αυτα οι σοβατσιδες βαζουν πλεον πλεγμα

Τωρα εσυ μπορεις να ανοιξεις την ρωγμή ελαφρα με εργαλείο και να περάσεις απο πανω την ταινία που βάζουμε στις γυψοσανίδα, σποτουλαρισμα και εισαι έτοιμος για 100 χρονια

• Like 2
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

οι τοιχοι εδω στο χωριο ειναι πολυ χαλια...θελει πολυ δουλεια και χρημα για να στρωσουν.Η τοποθετηση 3D stickers θα εχει καποιο αποτελεσμα? πχ 

Τα εχει δουλεψει κανεις σας?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 16/5/2021 στις 6:43 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Στα σημεία αυτα οι σοβατσιδες βαζουν πλεον πλεγμα

Τωρα εσυ μπορεις να ανοιξεις την ρωγμή ελαφρα με εργαλείο και να περάσεις απο πανω την ταινία που βάζουμε στις γυψοσανίδα, σποτουλαρισμα και εισαι έτοιμος για 100 χρονια

Με αφρόστοκο δεν θα κάνει δουλειά;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.