Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Να ρωτήσω και εγώ, σε αυλή υπάρχει φράχτης με τσιμεντόλιθους(θα παραθέσω και φωτογραφίες αργότερα) και θέλω να το κάνω "τοίχο", τι χρειάζεται να κάνω; σοβάτισμα ή στοκάρισμα; 

Τι υλικά θα χρειαστώ; είδα έναν ρητινούχο τσιμεντόστοκο, κάνει αυτό;και η διαδικασία πια είναι απλά το εφαρμόζω σπατουλαριστό ή πρέπει να προηγηθεί η εφαρμογή κάποιου άλλου υλικού;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα, μιας και είμαι άσχετος με το αντικείμενο να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.

Εχω μπει σε ένα διαμέρισμα του 1979 και έχει ανακαινιστεί πλήρως. Οι τοίχοι όλοι ήταν σπατουλαριστοι κ ο μπογιατζής απλά έβαψε το χρώμα που του είπαμε. Αφού περάσαμε έναν χειμώνα παρατήρησα στο σαλόνι στο ταβάνι κάποια μικρο σκασιματα. Επίσης σε πολλά μέρη στους τοίχους σαν ρωγμές. Γιατί έγινε αυτό; Από την ζέστη; Μήπως πχ που στο ισόγειο άλλαξαν κουφώματα και από τις δονήσεις έγινε αυτό; Πώς διορθώνεται αυτό; Με βάψιμο θα το καλύψει αλλά δεν θα ξανά εμφανιστούν;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους γνώστες.
Τα παρακάτω ταβάνια, βάφτηκαν και μετά από 3-4 ημέρες παρουσίασαν αυτές τις ζάρες:
IMG_20200302_204143.jpg

IMG_20200302_204136.jpg

Είναι εξόγκωμα προς τα έξω από όσο κατάλαβα.

Από τι μπορεί να συνέβη αυτό;
Πως μπορεί να διορθωθεί;

Ευχαριστώ σας :)

Στις 21/2/2020 στις 8:18 ΜΜ, greekparot είπε

Καλησπέρα στην παρέα, μιας και είμαι άσχετος με το αντικείμενο να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.

Εχω μπει σε ένα διαμέρισμα του 1979 και έχει ανακαινιστεί πλήρως. Οι τοίχοι όλοι ήταν σπατουλαριστοι κ ο μπογιατζής απλά έβαψε το χρώμα που του είπαμε. Αφού περάσαμε έναν χειμώνα παρατήρησα στο σαλόνι στο ταβάνι κάποια μικρο σκασιματα. Επίσης σε πολλά μέρη στους τοίχους σαν ρωγμές. Γιατί έγινε αυτό; Από την ζέστη; Μήπως πχ που στο ισόγειο άλλαξαν κουφώματα και από τις δονήσεις έγινε αυτό; Πώς διορθώνεται αυτό; Με βάψιμο θα το καλύψει αλλά δεν θα ξανά εμφανιστούν;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Κάτι παρόμοιο με τις φωτό έχεις;

Επεξ/σία από Highlander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Highlander είπε

Καλησπέρα στους γνώστες.
Τα παρακάτω ταβάνια, βάφτηκαν και μετά από 3-4 ημέρες παρουσίασαν αυτές τις ζάρες:
IMG_20200302_204143.jpg

IMG_20200302_204136.jpg

Είναι εξόγκωμα προς τα έξω από όσο κατάλαβα.

Από τι μπορεί να συνέβη αυτό;
Πως μπορεί να διορθωθεί;

Ευχαριστώ σας :)

Κάτι παρόμοιο με τις φωτό έχεις;

Φαίνονται για τριχοειδείς ρωγμές και όχι εξογκώματα προς τα έξω.Λογικά πρέπει να υπήρχαν και πριν το βάψιμο και δεν στοκαρίστηκαν.Δεν κλείνουν με χρώμα.

Τι μπορείς να κάνεις;;;;;;;; Πάρε μία μυτερή σπατουλίτσα και ξύσε το εσωτερικό των ρωγμών λιγάκι πάρε έτοιμο στόκο λαδιού πέρνα λίγο να κλείσει η λακουβίτσα και αφού στεγνώσει τρίψε ελαφρά με ένα γυαλόχαρτο ψιλό και βάψε με την ίδια μπογιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα (προεργασία για)σπατουλαριστά όλο το σπίτι , πως μπορώ να επιβεβαιώσω τη σωστή δουλειά του τεχνίτη ;

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 5:44 ΜΜ, papoys1 είπε

Φαίνονται για τριχοειδείς ρωγμές και όχι εξογκώματα προς τα έξω.Λογικά πρέπει να υπήρχαν και πριν το βάψιμο και δεν στοκαρίστηκαν.Δεν κλείνουν με χρώμα.

Τι μπορείς να κάνεις;;;;;;;; Πάρε μία μυτερή σπατουλίτσα και ξύσε το εσωτερικό των ρωγμών λιγάκι πάρε έτοιμο στόκο λαδιού πέρνα λίγο να κλείσει η λακουβίτσα και αφού στεγνώσει τρίψε ελαφρά με ένα γυαλόχαρτο ψιλό και βάψε με την ίδια μπογιά.

Ευχαριστώ παππού.
Είναι όντως εξογκώματα και όχι προς τα μέσα.
Μάλλον παίζει αυτό που γράφεις, πως δεν στοκαρίστηκαν.
Θα κάνουμε υπομονή για το επόμενο βάψιμο, σε μια 10ετία.

Ευχαριστώ πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....:Ανακαινιζω  ένα παλιό σπίτι,που για να ισιωσουν οι τοίχοι, ο μπογιατζής μου είπε ότι πρέπει να γινει σπατουλαριστο. Τελειώνοντας όμως τα δύο χέρια και πριν αρχίσει το βάψιμο,βλέπω ότι σε όλα τα δωμάτια (εκτός από ενα) παρουσιάστηκαν ρωγμές!Ακόμα και στο ταβάνι!Ο μπογιατζής είπε ότι με το πλαστικό χρώμα θα καλυφθούν,αλλά είναι σίγουρο ότι μετά από καιρό δε θα ξανασκασει;;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 9:11 ΜΜ, ElenHarisi είπε

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....:Ανακαινιζω  ένα παλιό σπίτι,που για να ισιωσουν οι τοίχοι, ο μπογιατζής μου είπε ότι πρέπει να γινει σπατουλαριστο. Τελειώνοντας όμως τα δύο χέρια και πριν αρχίσει το βάψιμο,βλέπω ότι σε όλα τα δωμάτια (εκτός από ενα) παρουσιάστηκαν ρωγμές!Ακόμα και στο ταβάνι!Ο μπογιατζής είπε ότι με το πλαστικό χρώμα θα καλυφθούν,αλλά είναι σίγουρο ότι μετά από καιρό δε θα ξανασκασει;;;;;

Λογικα θα βγουν παλι. Δεν ειχε ρωγμες πριν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Φρεσκάρω τους τοίχους στο σαλόνι και ένας τοίχος έχει γίνει με τεχνοτροπία σπατουλαρίσματος στόκου έγχρωμου, . Με τα χρόνια έχει κιτρινίσει από τα τσιγάρα και βγάζοντας κάτι κάδρα φαίνεται η διαφορά. Δοκίμασα με κάποια καθαριστικά αλλά δεν βγαίνει η κιτρινίλα. 

Πως μπορώ να το φρεσκάρω; με χρώμα ίδιο περίπου; 

IMG_20201012_204812.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 9:11 ΜΜ, ElenHarisi είπε

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....:Ανακαινιζω  ένα παλιό σπίτι,που για να ισιωσουν οι τοίχοι, ο μπογιατζής μου είπε ότι πρέπει να γινει σπατουλαριστο. Τελειώνοντας όμως τα δύο χέρια και πριν αρχίσει το βάψιμο,βλέπω ότι σε όλα τα δωμάτια (εκτός από ενα) παρουσιάστηκαν ρωγμές!Ακόμα και στο ταβάνι!Ο μπογιατζής είπε ότι με το πλαστικό χρώμα θα καλυφθούν,αλλά είναι σίγουρο ότι μετά από καιρό δε θα ξανασκασει;;;;;

Βλακείες λέει και μάλλον είναι μπογιατζής γιαλαντζί και άσχετος από σπατουλάρισμα.Το πλαστικό δεν κλείνει ρωγμές.

Εάν οι ανωμαλίες του τοίχου και έβαλε πολύ στόκο είναι π.χ. 1-2 εκατοστά λογικά έγιναν ρωγμές γιατί ο στόκος στεγνώνοντας συρικνώνεται.Πρέπει να στοκάρει εκ νέου για να κλείσουν και μετά να τρίψει.Ενδεχομένως δεν άφησε το πρώτο χέρι 2-3 μέρες να στεγνώσει καλά πέρασε το 2ο γρήγορα και έτσι λογικά έγιναν ρωγμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βλακείες λέει και μάλλον είναι μπογιατζής γιαλαντζί και άσχετος από σπατουλάρισμα.Το πλαστικό δεν κλείνει ρωγμές.

Εάν οι ανωμαλίες του τοίχου και έβαλε πολύ στόκο είναι π.χ. 1-2 εκατοστά λογικά έγιναν ρωγμές γιατί ο στόκος στεγνώνοντας συρικνώνεται.Πρέπει να στοκάρει εκ νέου για να κλείσουν και μετά να τρίψει.Ενδεχομένως δεν άφησε το πρώτο χέρι 2-3 μέρες να στεγνώσει καλά πέρασε το 2ο γρήγορα και έτσι λογικά έγιναν ρωγμές.

Έτσι ακριβώς είναι,μου είχε τύχει κι εμένα ένας τέτοιος παπάρας και ήμουν τυχερός που γνώριζα 2 πράγματα και τον έβαλα να το ξανακάνει αλλιώς δεν θα έπαιρνε μία,ο δικός μου έκανε κιόλλας το δεύτερο χέρι σε 2 ώρες από το πρώτο,τον γλέντησα για τα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ποσο ψιλο γυαλοχαρτο ειναι καλο για σπατουλαριστο;

Ανάλογα σε ποιο σταδια σπατουλαρισματος βρισκεσε, μετα το δεύτερο, οταν ο τοίχος  είναι πλεον χαρτι δεν θέλει καν γυαλόχαρτο, αρα πας στο πιο ψιλο για να φύγουν τυχόν υπολείμματα απο την σπάτουλα, ώστε να μην ενοχλούν στην αφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα στην παρέα .παιδιά  έχω μία ερώτηση.έβαψα το σπίτι μου εσωτερικά πριν 2 χρονια.εγινε ένα ψιλό σπάτουλαρισμα κ από πάνω κανονικά αστάρι κ 2 χέρια χρώμα vivechrome.το σπίτι έμεινε κλειστο για 3 μήνες μετά το βάψιμο κ μετά αφού. Τέλειωσα με όλα άρχισα να μένω μέσα.τον τελευταίο καιρό φαίνονται κάτι τριχωείδης ρογμες στους τοίχους περισσότερο στα σημεία που εχουμε ένωσή του τούβλου με τα δολάρια οπως κ στο ταβάνι πού εχει αφρολέξ κ οι γραμμές είναι στις ενώσεις του.το μυαλό μου πάει στην υγρασία.εχετε καμία ιδέα εσείς;το σπίτι είναι στην Αίγινα.ευχαριστώ

IMG_20210516_180644.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...