Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση με optical home theater 5.1 σε τηλεόραση και πρόβλημα με ήχο


takis_koll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.Λοιπον το προβλημα μου ειναι οτι εχω συνδεσει στην τηλεοραση μου να συστημα lg 5.1 μεσω optical cable και παραλληλα εχω συνδεσει το laptop με HDMI. Οταν βλεπω ταινιες αλλα και οταν τεσταρω τα ηχεια απο youtube τα πισω ηχεια δεν αποκρινονται σωστα,ειναι σαν να παιζει παντα απο μπροστα και απλα λιγο και απο τα πισω. Εχω δοκιμασει καθε ειδους(μαλλον) ρυθμισεις,tv,laptop,home cinema, αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα. Εχετε καμια ιδεα το τι μπορει να φταιει?

 Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας,μπας και δω καμιά ταινία με σωστό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανονικη ταινια με 5.1ηχο το εχεις δοκιμασει? Εχεις ενεργοποιησει το spdif passthrouhg στον media player του laptop?

 

Το βιντεο στο youtube εισαι σιγουρος οτι ηταν 5.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε κανονικες ταινιες. Το βιντεο ηταν ενα απο αυτα που λενε test 5.1. Συνηθως παιζω ταινιες με bsplayer, εκει δεν εχω κανει καποια εξτρα ρυθμιση. Αλλα απο youtube δεν θα επρεπε να παιζει 5.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρεις 5.1 απο ψηφιακη συνδεση πρεπει να ενεργοποιησεις το spdif passthrough στον bs ... Απο youtube δεν γνωριζω αν γινεται με καποιο τροπο να παρεις 5.1 μεσω ψηφιακης συνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι με το βιντεο στο youtube αλλα με το γεγονος οτι η καρτα πρεπει να στειλει το σημα αυτουσιο χωρις επεξεργασια. Αυτο κανει το passthrough αλλα δεν ξερω αν μπορει να ενεργοποιηθει με καποιο τροπο για τον browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...