Προς το περιεχόμενο

Έως έξι Lumia smartphones κάθε χρόνο για την Microsoft που "συμμαζεύεται"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Και ξανά λεω

Το ότι δεν έχεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές και ίσως και καλύτερες ;)

 

Ναι φυσικά και δεν έχει τον αριθμό των άλλων stores, δεν αντιλέγω. Αλλα αυτό δεν πάει να πει πως δεν έχει πλέον ένα ποιοτικό store.

 

Και φυσικά θα βοηθήσουν παρα πολύ τα W10 σε αυτόν τον τομέα και ήδη έχουν αρχίσει τα πρώτα βήματα με μεγάλες εταιρίες εφαρμογών και παιχνιδιών να κάνουν κάθε μέρα τις απλές εφαρμογές τους universal, λόγο του ερχομού των 10.

Επίσης σε λίγο χρονικό διάστημα αν δεν κάνω λάθος, ξεκινάνε να μπαίνουν σε λειτουργία και τα app tools που έδειξαν στους developers για να μεταφέρουν τις ios/android εφαρμογές τους πολύ εύκολα σε WP, με φοβερό παράδειγμα το candy crush που είναι ported απο ios και λειτουργεί φανταστικά στα wp.

 

:)

 

ΥΓ: Για μια καλύτερη εμπειρία store, γύρνα την τοποθεσία του κινητού απο Ελλάδα σε Αμερική.

 

Οσο και να το "ζοριζουμε" τα πραγματα ειναι απλα... ΔΕΝ υπαρχουν εφαρμογες, οχι, δεν μιλαω για τις ιδιες, μιλαω εστω για παρομοιες... οχι και παλι οχι,  δεν υπαρχουν παρα πολλες που θα επρεπε να υπηρχαν. τα κινητα τα εχω παντα σε περιοχη και γλωσσα ΗΠΑ για την φιλη μου την Cortana ;)

το θεμα ειναι οτι σαν δευτερο κινητο δεν με πειραζει καθολου, αλλωστε προσπαθω να δωσω μια ευκαιρια, αλλα αν ηταν το κυριο κινητο μαλλον θα εφευγε στις πρωτες 3-4 ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απέχεις πολύ από την πραγματικότητα.....

 

Ο αδελφός μου με Lumia 532 έχει σοβαρο πρόβλημα με τα push notifications σε viber-line-whats app.....

Κακά τα ψέματα λοιπουν σημαντικές εφαρμογές..... να σκεφτούμε ότι ούτε καν επίσημη fb app υπάρχει ούτε επίσημο youtube και η λίστα είναι μεγάλη μην το συνεχίσω....

1. Ο αδερφός σου έχει το πιο φτηνιάρικο λουμια

2. Και να βγει official YouTube ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ? Να το κανεις τι; να σου βγάζει διαφημίσεις η να μην μπορείς να κανεις downloads και ακρόαση μουσικής ενώ η εφαρμογή τρέχει στο background?

3. Για το line δεν ξέρω, πάντως σε Viber - WhatsApp δεν είχα ποτέ καθυστερήσεις. Να του πεις να προσέχει μην βάζει καμια οικονομία μπαταρίας γιατί παίζει μεγάλο ρόλο.

Οσο και να το "ζοριζουμε" τα πραγματα ειναι απλα... ΔΕΝ υπαρχουν εφαρμογες, οχι, δεν μιλαω για τις ιδιες, μιλαω εστω για παρομοιες... οχι και παλι οχι, δεν υπαρχουν παρα πολλες που θα επρεπε να υπηρχαν. τα κινητα τα εχω παντα σε περιοχη και γλωσσα ΗΠΑ για την φιλη μου την Cortana ;)

το θεμα ειναι οτι σαν δευτερο κινητο δεν με πειραζει καθολου, αλλωστε προσπαθω να δωσω μια ευκαιρια, αλλα αν ηταν το κυριο κινητο μαλλον θα εφευγε στις πρωτες 3-4 ωρες...

Για πες μας και εμάς ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές τότε να σε βοηθήσουμε:)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος ειπε για παραμετροποιησιμο μενού?Αληθεια αυτο που βγαζει τις εφαρμογες σε λιστα και το αλλαξανε?Να χεις δηλ τη δυνατότητα να τα κανεις φακελους η εστω εικονίδια?παλια σε ενα htc 8s ειχα φωρτωσει καμια 20ρια εφαρμογες και σκρολαρα μια ωρα για να την βρω να την ανοιξω.και μη πει κανεις οτι μπορεις να κανεις αναζητηση γιατι ωρες ωρες δε θυμάσαι και πως λέγονται. .α και ποτε επιτελους θα βαλει video call στο viber?..περι ποιοτητας εφαρμογων..πληροφοριακα ειναι αψογη στο adroid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι που λενε οτι στα Windows λειπουν οι εφαρμογες, πολυ απλα δεν εχουν ακουμπησει καν WindowsPhone.

 

Το προβλημα ειναι ΠΟΛΥ χειροτερο, το OS ειναι για τα μπαζα.

Ειχα το 930, που υποτιθεται ειναι και flagship.

 

Notifications; Χαλια

Αpps; Χαλια

UI; Χαλια

Βattery life; Χαλια

 

Ενα cluttered χαος ειναι ολο το OS.

 

Ετη φωτος πισω απο Android, ακομα και απο το ios πισω ειναι.

Θα σου αποδείξω γιατί λες ψέματα σαν μικρό 18χρονο της τεχνολογικής κατεύθυνσης

 

1. Πηγες και πήρες κινητό που δεν είχες δει το UI του και μετά ανακάλυψες πως είναι χαλια; χαχαχαχ

2. To battery life είναι ετη φωτός μπροστά στο WP γιατί δεν τρέχει απο πίσω ότι να ναι όπως στο αντροιντ αγαπημένε μου πιτσιρικά. Αλλα δεν το ξέρεις γιατί δεν χρησιμοποίησες ποτε σου Lumia.

3. Notifications χαλια; θα συμφωνούσα αν ήταν windows 8. Στα 8.1 δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Ειδικά σε ναυαρχίδες.

4. Χάος είναι το αντροιντ γιατί είναι κυριολεκτικά σκορπιοχωρι.

 

Απλά έπιασες κάποτε ένα 930 απο κοντά και μπήκες για να γράψεις τις αρλούμπες σου χωρίς επιχειρήματα σε φαση " έχω το iPhone 9, χαλια οθόνη, χαλια κάμερα, απαίσια μπαταρία μπλα μπλα μπλα το αντροιντ είναι ανώτερο" πφ χαχαχαχα

 

Σπαταλήστε καλύτερα το χρόνο σας και μην γράφετε μπούρδες σας παρακαλώ.

Καποιος ειπε για παραμετροποιησιμο μενού?Αληθεια αυτο που βγαζει τις εφαρμογες σε λιστα και το αλλαξανε?Να χεις δηλ τη δυνατότητα να τα κανεις φακελους η εστω εικονίδια?παλια σε ενα htc 8s ειχα φωρτωσει καμια 20ρια εφαρμογες και σκρολαρα μια ωρα για να την βρω να την ανοιξω.και μη πει κανεις οτι μπορεις να κανεις αναζητηση γιατι ωρες ωρες δε θυμάσαι και πως λέγονται. .α και ποτε επιτελους θα βαλει video call στο viber?..περι ποιοτητας εφαρμογων..πληροφοριακα ειναι αψογη στο adroid

Απλά πατα στο αρχικό γράμμα της εφαρμογής που ψάχνεις και δεν χρειάζεται καν να σκρολαρεις.

Ναι υπάρχει δυνατότητα για δυναμικούς φακελους (καλύτερους απο τον ανταγωνισμό).

Φυσικά αν είναι κάτι που χρησιμοποιείς συχνά και ξέχασες πως το λένε, μπορείς να το έχεις καρφιτσωμένο

:)

Επίσης πιο χαλια είναι στο ios / android που είναι 50 πεταμενες εφαρμογές σε μια οθόνη με μικρά γραμματακια και δεν ξέρεις που να πρωτοκοιταξεις και πηγαίνεις δεξιά αριστερά στις σελιδες για να ψάξεις.

Τι πιο απλό απο το να σκρολαρεις προς τα κάτω με το εικονδιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι που λενε οτι στα Windows λειπουν οι εφαρμογες, πολυ απλα δεν εχουν ακουμπησει καν WindowsPhone.

 

Το προβλημα ειναι ΠΟΛΥ χειροτερο, το OS ειναι για τα μπαζα.

Ειχα το 930, που υποτιθεται ειναι και flagship.

 

Notifications; Χαλια

Αpps; Χαλια

UI; Χαλια

Βattery life; Χαλια

 

Ενα cluttered χαος ειναι ολο το OS.

 

Ετη φωτος πισω απο Android, ακομα και απο το ios πισω ειναι.

Ετσι ακριβως. Ασε που δεν αξιοποιει το λειτουργικο και τις δυνατοτητες flagship ναυαρχιδας οπως του 1520 και 930,γιαυτο και 2 χρονια τωρα ναυαρχιδα θεωρουνται τα specs αυτων των κινητων γιατι πολυ απλα και 8πυρηνο κινητο με 4gb ram να βγαλει παλι αχρηστα ειναι.

 

Να προσθεσω στο παραπανω επειδη και εγω το ειχα οτι δεν υπαρχει καν επιλογη αυξομειωσης της φωτεινοτητας,οπως στα Android και Ios και σε μενα προσωπικα αρκετες φορες κολλαγε η περιστροφη οθονης ειτε σε Video ειτε σε προβολη φωτογραφιων κλπ.

 

Αν παρολα αυτα ηταν να αγορασω WP θα αγοραζα το Lumia 735 που το θεωρω και ομορφο και Vfm για τα λεφτα του.

Επισης δεν γινεται το 830 με τα specs που εχει να κοστιζει 240ευρω μονο και μονο λογω κατασκευης σε σχεση με τον ανταγωνισμο των Android που προφανως στα χρηματα αυτα το πρωτο κινητο που ερχεται στο μυαλο ειναι το διαχρονικο LG G2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως. Ασε που δεν αξιοποιει το λειτουργικο και τις δυνατοτητες flagship ναυαρχιδας οπως του 1520 και 930,γιαυτο και 2 χρονια τωρα ναυαρχιδα θεωρουνται τα specs αυτων των κινητων γιατι πολυ απλα και 8πυρηνο κινητο με 4gb ram να βγαλει παλι αχρηστα ειναι.

 

Να προσθεσω στο παραπανω επειδη και εγω το ειχα οτι δεν υπαρχει καν επιλογη αυξομειωσης της φωτεινοτητας,οπως στα Android και Ios και σε μενα προσωπικα αρκετες φορες κολλαγε η περιστροφη οθονης ειτε σε Video ειτε σε προβολη φωτογραφιων κλπ.

 

Αν παρολα αυτα ηταν να αγορασω WP θα αγοραζα το Lumia 735 που το θεωρω και ομορφο και Vfm για τα λεφτα του.

Επισης δεν γινεται το 830 με τα specs που εχει να κοστιζει 240ευρω μονο και μονο λογω κατασκευης σε σχεση με τον ανταγωνισμο των Android που προφανως στα χρηματα αυτα το πρωτο κινητο που ερχεται στο μυαλο ειναι το διαχρονικο LG G2.

1. Σχετικά με την φωτεινότητα στο αυτόματο είναι επικ. Χειροκίνητα θα μπορείς με τα 10. Αν και πάλι δεν θα το χρησιμοποιώ γιατί πάντα στο low το έχω.

2. Το 735 κινηταρα. Συμφωνώ

3. Το 830 είχε τέτοια τιμή λόγο της Νοκια. Δεν θα υπάρξει τέτοια τιμή ξανά.

4. Καλύτερα να σου κολλάει η περιστροφή οθόνης παρα να σου κολλάει όλο το κινητό όπως το Galaxy του πατέρα μου μέσα στις δυο πρώτες εβδομάδες :)

Metro tube Kai tubecast ! Οι καλύτερες εφαρμογές για YouTube...υποστήριξη 60fps και 4κ αναλύσεις ! Επίσημο fb υπάρχει ...

Επικό το metrotube

Θυμάμαι όταν πήρα το 640xl ένας αντροιντακιας μου λέει "χάχα ούτε YouTube δεν έχετε"

Και του λέω βάλε ένα βίντεο, σκάει η διαφήμιση. Την βλέπουμε αναγκαστικά 5 δευτερόλεπτα, και μετά έβαλε ένα κομμάτι (Eminem-Till I Collapse).

Ωραία του λέω, άνοιξε κάποια άλλη εφαρμογή η απλά μπες στο μενού και παράλληλα να συνεχίσουμε να ακούμε το κομμάτι.

Μου λέει "τι εννοείς; δεν γίνεται σε κανένα κινητό αυτό"

Μέχρι που του έδειξα το metrotube. Έβαλα το κομμάτι αμέσως χωρίς καμια διαφήμιση και το έκανα ελαχιστοποίηση και μπήκα στο fb.

Ε. Έσπασε το κεφάλι του δεν βρήκε κάτι αντίστοιχο και το βούλωσε μια και καλή :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σχετικά με την φωτεινότητα στο αυτόματο είναι επικ. Χειροκίνητα θα μπορείς με τα 10. Αν και πάλι δεν θα το χρησιμοποιώ γιατί πάντα στο low το έχω.

2. Το 735 κινηταρα. Συμφωνώ

3. Το 830 είχε τέτοια τιμή λόγο της Νοκια. Δεν θα υπάρξει τέτοια τιμή ξανά.

4. Καλύτερα να σου κολλάει η περιστροφή οθόνης παρα να σου κολλάει όλο το κινητό όπως το Galaxy του πατέρα μου μέσα στις δυο πρώτες εβδομάδες :)Επικό το metrotube

Θυμάμαι όταν πήρα το 640xl ένας αντροιντακιας μου λέει "χάχα ούτε YouTube δεν έχετε"

Και του λέω βάλε ένα βίντεο, σκάει η διαφήμιση. Την βλέπουμε αναγκαστικά 5 δευτερόλεπτα, και μετά έβαλε ένα κομμάτι (Eminem-Till I Collapse).

Ωραία του λέω, άνοιξε κάποια άλλη εφαρμογή η απλά μπες στο μενού και παράλληλα να συνεχίσουμε να ακούμε το κομμάτι.

Μου λέει "τι εννοείς; δεν γίνεται σε κανένα κινητό αυτό"

Μέχρι που του έδειξα το metrotube. Έβαλα το κομμάτι αμέσως χωρίς καμια διαφήμιση και το έκανα ελαχιστοποίηση και μπήκα στο fb.

Ε. Έσπασε το κεφάλι του δεν βρήκε κάτι αντίστοιχο και το βούλωσε μια και καλή :P

 

Έτσι ειναι! Το metro tube ειναι απο τις καλύτερες εφαρμογές ! Κατεβάζει βίντεο ... Παίζει μόνο ήχο αν θες για εξοικονόμηση δεδομένων και είναι παρα πολύ γρήγορη ! Το tubecast ειναι λίγο πιο βαριά εφαρμογή αλλά υποστηρίζει 4κ video και 60 frames !! Και κάνει και καστ σε Xbox και σε όλες τις τηλεοράσεις με εφαρμογή YouTube ! Επισειε και η το 6snap που είναι εφαρμογή για instagram έχει πλέον υποστιριξη ανάλυσης 1080x1080 στις εικόνες ! Κάτι που ακόμα και οι εφαρμογές των ios και αντροιτ δεν έχουν ... (640x640 έχουν ) ... Οποτε ίσως μάγκες καμια φορα οι 3rd party apps να είναι καλύτερες απο τις official !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό άσχετο με τη συζήτηση:

 

PV-Star+ για background playback του youtube.

Κάποτε υπήρχε στο play store. Τώρα σίγουρα το βρίσκετε μέσω του amazon store.

 

Όσον αφορά τα WP πραγματικά έχω περάσει από 3 (820, 8Χ και 2 φορές μάλιστα και 730) και σε μεγάλες χρονικές αποστάσεις. Το χειρότερο από τις εφαρμογές που οι περισσότερες δουλεύουν κουτσουρεμένα είναι το ανύπαρκτο multitsking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό άσχετο με τη συζήτηση:

 

PV-Star+ για background playback του youtube.

Κάποτε υπήρχε στο play store. Τώρα σίγουρα το βρίσκετε μέσω του amazon store.

 

Όσον αφορά τα WP πραγματικά έχω περάσει από 3 (820, 8Χ και 2 φορές μάλιστα και 730) και σε μεγάλες χρονικές αποστάσεις. Το χειρότερο από τις εφαρμογές που οι περισσότερες δουλεύουν κουτσουρεμένα είναι το ανύπαρκτο multitsking.

Όλοι λέτε για τις εφαρμογές αλλα ποτε για κάποιες συγκεκριμένα.

Δεν ξέρω αν είστε haters η αν έχετε δοκιμάσει μόνο τα 8 ή γενικότερα αν είχατε ιδέα απο WP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro tube Kai tubecast ! Οι καλύτερες εφαρμογές για YouTube...υποστήριξη 60fps και 4κ αναλύσεις ! Επίσημο fb υπάρχει ...

Αν και τις έχω, προτιμώ το mytube που αποθηκεύει τα βίντεο στον σχετικό φάκελο, οπότε τα βλέπεις χωρίς να ανοίξεις την εφαρμογή ενω μπορείς και να τα μοιραστείς με άλλους. Δεν δοκίμασα αν το έχουν προσθέσει και οι παραπάνω εφαρμογές.

Πάντως είναι ευχάριστο που όλο και περισσότεροι ασχολούνται με τα WP, έστω και για κράξιμο. Δείχνει πολλα αυτό.....;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τις έχω, προτιμώ το mytube που αποθηκεύει τα βίντεο στον σχετικό φάκελο, οπότε τα βλέπεις χωρίς να ανοίξεις την εφαρμογή ενω μπορείς και να τα μοιραστείς με άλλους. Δεν δοκίμασα αν το έχουν προσθέσει και οι παραπάνω εφαρμογές.

Πάντως είναι ευχάριστο που όλο και περισσότεροι ασχολούνται με τα WP, έστω και για κράξιμο. Δείχνει πολλα αυτό.....;)

Αυτό που μου τη σπάει στο mytube είναι πως αν παίζεις ενα κομμάτι στο background δεν μπορείς να το πας μπρος ή πίσω. Αν το tube cast είχε την δυνατότητα να παίζει τη μουσική απο ένα βίντεο στο background ίσως να χρησιμοποιούσα αυτό. Μέχρι τότε Metrotube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς τα Lumia είναι το δυνατό της χαρτί. Γιατί να μην ποντάρει σ' αυτά;

Χθες είπαν επίσης πως δεν τα παρατάνε τα Lumia. Ακόμα και κανένας να μην φτιάχνει WP αυτοί θα συνεχιζουν να φτιάχνουν Lumia.

 

(:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...