Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος σε C


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,
 

θα αποφυγω τα κλισε που ολοι σχεδον χρησιμοποιουν και θα μπω στο θεμα...Ειμαι αρχαριος στον προγραμματισμο(ευχομαι φετος να μπω σε μια σχολη) και θελω να ξεκινησω με C..Μιλησα με εναν γνωστο μου και μου προτεινε να ξεκινησω με C...Εχει κανενας καποιο βιβλιο σε pdf ή ακομα και κανονικα εφοσον ειναι διατεθιμενος να μου το δανεισει (ή και να το χαρισει εφοσον δεν το χρειαζεται (πιστευω πως ακομα υπαρχουν Ανθρωποι)) ?? Αν υπαρχει κανενας ενδιαφερομενος ας μου πει..:)

Ευχαριστω :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που λέμε πάντα είναι ότι καλύτερα να ξεκινήσεις με python η οποία έχει πολλά πλεονεκτήματα έναντι της C.

 

* Είναι εύκολη και μπορείς να ασχοληθείς με το κομμάτι της λογικής και του σχεδιασμού του κώδικά σου αντί να αναλώσεις το χρόνο σου στο να βρεις γιατί κρεμάει το πρόγραμμά σου και τι λάθη έχει σε pointers.

 

* Η "standard βιβλιοθήκη" της παρέχει ένα κάρο πράγματα με τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις εύκολα κάτι (πχ ένα hash table ή ποιος ξέρει τι) σε 1 γραμμή ενώ σε C θα πρέπει να το υλοποιήσεις εσύ σε 500 γραμμές.

 

* Επίσης ένα άλλο θετικό του παραπάνω είναι ότι θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και δεν θα βαρεθείς γιατί μπορείς να φτιάξεις πολύπλοκα προγράμματα με την μία. Σε C, στα πρώτα κεφάλαια θα γράφεις προγράμματα του τύπου "Πως σε λένε ? Νίκο. Γεια σου Νίκο".

 

Αν μάθεις κάποιες βασικές έννοιες για προγραμματισμό και μπεις σε ένα τρόπο σκέψης, τότε θα μπορείς εύκολα να μάθεις και C και όποια άλλη θέλεις.

 

Αν οπωσδήποτε θέλεις να μάθεις C, τότε αγνόησε βιβλία τύπου "μάθε C σε τόσες μέρες", ένα βιβλίο ενός ινδού (νομίζω Let us C λέγεται) και την πλειοψηφία των ελληνικών βιβλίων. Επίσης απόφυγε για αρχή το βιβλίο των K&R. Μια καλή επιλογή είναι το βιβλίο του King "C Programming: A Modern Approach" (την δεύτερη έκδοση ή και νεώτερη αν υπάρχει).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

για οτίδηποτε όσον αφορά pdf βιβλία στον κόσμο των υπολογιστών οπού ειναι δωρεάν και αξιόπιστα θα σύστηνα http://it-ebooks-search.info/... έχει οτι βιβλίο θες pdf με μόνη προηπόθεση να ξέρεις αγγλίκα βέβαια.. Παρ'όλα αυτά κάλο θα ταν αντί για βιβλία να κοιτάζες κανά tutorial από youtube οπού μπαινεις πιο εύκολα στην πράξη ... 

Εύχομαι καλή τυχή με την σχολή και καλό κουράγιο εφόσον μπεις.. Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους...Ρωτησα για C γιατι απο ολες τις γνωμες που διαβασα και με ανθρωπους που μιλησα μου ειπαν οτι με την C στοχευεις σε υψηλου επιπεδου προγραμματα γενικα δηλαδη να γινεις κορυφαιος προγραμματιστης ενω με Python κανεις πασαλειματα...Ξεκινησα Python στο Codecademy και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον βεβαια τα πηγαινα αργα τα βηματα προφανως γιαιτ ηταν για αρχαριους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ξεκίνησες python και φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα σε ΕΣΕΝΑ "ξέχνα"  ότι σου είπε ο καθένας για αυτήν και τα πασαλείματα. Το σημαντικό είναι αυτό ακριβώς να ξεκινήσεις και να μάθεις κάτι που σου γεννά το ενδιαφέρον ώστε να συνεχίσεις να ασχολείσαι μαζί του και να πειραματίζεσαι.

 

Σημείωση: Δεν ξέρω python ξεκίνησα με C από το βιβλίο των Kernighan και Richie "The C Programming Language Second Edition".

 

Όσα ανέφερε ο imitheos για την C είναι πολύ σωστά.

Επεξ/σία από nucleus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους...Ρωτησα για C γιατι απο ολες τις γνωμες που διαβασα και με ανθρωπους που μιλησα μου ειπαν οτι με την C στοχευεις σε υψηλου επιπεδου προγραμματα γενικα δηλαδη να γινεις κορυφαιος προγραμματιστης ενω με Python κανεις πασαλειματα...Ξεκινησα Python στο Codecademy και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον βεβαια τα πηγαινα αργα τα βηματα προφανως γιαιτ ηταν για αρχαριους

 

Οι άνθρωποι που στο είπαν αυτό είναι εντελώς παντελώς άσχετοι και δεν έχουν ίδεα ούτε από Python ούτε από C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικά τώρα που είναι αρχή δεν έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις να φιλτράρεις ό,τι ακούς από δω κι από κει. Κορυφαίος προγραμματιστής μπορείς να γίνεις ανεξαρτήτως της γλώσσας που χρησιμοποιείς ή της γλώσσας με την οποία ξεκίνησες. Python κι από εμένα, συν ό,τι είπε ο iceblade.

 

 

 

inb4 VB/C# ASP.NET MVC

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα! Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα μιας και εγώ περιμένω να μπω σε κάποια σχολή πληροφορικής, μου έχουν δώσει και ένα βιβλίο για c και ξεκίνησα σιγά σιγά. Είχα ασχοληθεί πέρυσι με python /*όχι κάτι προχωρημένο μέχρι έλεγχο ροής είχα πάει, έφτιαχνα και καμιά συνάρτηση :P */ Παρ'όλα αυτά φέτος διαβάζω c μιας και στη σχολή που μάλλον θα πάω ξεκινούν με c ως πρώτη γλώσσα και γενικά της δίνουν μεγάλη σημασία απ'ότι διαβάζω. Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με python γιατί θα συγκεντρωθείς στο να σκεφτείς πως θα υλοποιήσεις το πρόγραμμα και όχι σε λεπτομέρειες και γενικότερα μου φάνηκε πιο...διασκεδαστική :P

Μπορείς να βρεις πολλά ebooks για οποιαδήποτε γλώσσα κάποια είναι και δωρεάν άλλα όχι (αν θες πες σε κάποιον θείο σου να τα αγοράσει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους...Ρωτησα για C γιατι απο ολες τις γνωμες που διαβασα και με ανθρωπους που μιλησα μου ειπαν οτι με την C στοχευεις σε υψηλου επιπεδου προγραμματα γενικα δηλαδη να γινεις κορυφαιος προγραμματιστης ενω με Python κανεις πασαλειματα...

 

Απλά ξέχασαν να λάβουν υπόψη το λεπτό σημείο πως το να γίνεις κορυφαίος προγραμματιστής (αν έρθει ποτέ) είναι καμια δεκαριά χρόνια στο μέλλον και πως όταν είσαι αρχάριος ο,τι και να πιάσεις στα χέρια σου πασαλείματα θα κάνεις.

 

Επίσης αμφιβάλλω αν αυτοί που σου το είπαν ξέρουν καμία από τις δύο γλώσσες σε "υψηλό επίπεδο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να επενδύσεις σε c από την ώρα που υπάρχει η c++, η οποία πιάνει όλο το φάσμα του προγραμματισμού. Αυτά για c.

 

Για αρχή η py είναι ότι πρέπει.

Έπειτα κοιτάς γλώσσες όπως js java php c# κλπ trends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους...Ρωτησα για C γιατι απο ολες τις γνωμες που διαβασα και με ανθρωπους που μιλησα μου ειπαν οτι με την C στοχευεις σε υψηλου επιπεδου προγραμματα γενικα δηλαδη να γινεις κορυφαιος προγραμματιστης ενω με Python κανεις πασαλειματα...Ξεκινησα Python στο Codecademy και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον βεβαια τα πηγαινα αργα τα βηματα προφανως γιαιτ ηταν για αρχαριους

 

Με όλες τις δημοφιλείς γλώσσες μπορείς να κάνεις "παπάδες", αλλού περισσότερους αλλού λιγότερους, ανάλογα τον τομέα εναχόλησης.

 

Αν πρόκειται να εμβαθύνεις στον προγραμματισμό, πιθανότατα θα την βρεις μπροστά σoυ την C έτσι κι αλλιώς, αλλά ως αυτοδίδακτος αρχάριος το πιθανότερο είνα να την παρατήσεις σε λιγότερο από μήνα. Καλύτερα να ξεκινήσεις με python.

 

Αν επιμένεις όμως για C, δες το βιβλίο που σου πρότεινε ο ημίθεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...