Προς το περιεχόμενο

Ενσωματωση υποτιτλων σε ταινια.


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα μπορω να προβαλω την ταινια σε ps3?

Δε το ξέρω γιατί δε το έχω δοκιμάσει. Εγώ το χρησιμοποίησα ως λύση για να παίζω video από usb stick σε τηλεοράσεις. Πιθανόν να χρειάζεται να το γράψεις σε DVD μορφή για να παίξει. Ένα καλό πρόγραμμα γι' αυτή τη δουλειά είναι το ConvertXToDVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ξέρω γιατί δε το έχω δοκιμάσει. Εγώ το χρησιμοποίησα ως λύση για να παίζω video από usb stick σε τηλεοράσεις. Πιθανόν να χρειάζεται να το γράψεις σε DVD μορφή για να παίξει. Ένα καλό πρόγραμμα γι' αυτή τη δουλειά είναι το ConvertXToDVD.

Φιλε, κατεβασα το mkvtoolnix αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω. Μπορεις να βοηθησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, κατεβασα το mkvtoolnix αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω. Μπορεις να βοηθησεις;

Πατάς Add Source Files και φορτώνεις το βίντεο. Ξαναπατάς add και φορτώνεις τους υπότιτλους. Αν είναι μαζί στον φάκελο η ταινία και οι υπότιτλοι απλά επέλεξε τα και τα δύο μαζί. Πάτα Start Muxing και σώζεις σε mkv (υποχρεωτικά) στον ίδιο φάκελο ή επέλεξε αν θέλεις άλλον φάκελο. Αν θέλεις, επέλεξε πριν σώσεις το subrip track (στο κάτω παράθυρο που λέει Tracks) και από δεξιά κάνε on το forced track γι να εμφανίζονται αυτόματα οι υπότιτλοι. Αν έχει παραπάνω από ένα subrip tracks, τότε μάλλον η ταινία έχει ενσωματωμένους υπότιτλους, πιθανόν Αγγλικούς. Μπορείς να τους ξετσεκάρεις αν δεν τους θέλεις.

Το πρόγραμμα ΔΕΝ ενσωματώνει μόνιμα τους υπότιτλους πάνω στο βίντεο. Τους προσθέτει μέσα στο πακέτο του mkv και είναι επιλέξιμοι. Αν το ps3 υποστηρίζει τέτοιες μορφές, θα στους δει. Αν όχι τότε θα πρέπει να ενσωματώσεις τους υπότιτλους μόνιμα στο βίντεο. Δοκίμασε με το freemake να φορτώσεις βίντεο και υπότιτλους και να σώσεις σε mp4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες τι ειδους αρχειο ειναι οι ταινιες.. Αν ειναι avi , τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις τα avirecomp και virtualdub για hardcoded και το avia για softcoded.. Κυκλοφορουν απειρα βιντεακια στο youtube για να σε βοηθησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...