Προς το περιεχόμενο

Στο πρώτο τρίμηνο της χρονιάς, το 92% των κερδών στην βιομηχανία των smartphones ανήκει στην Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μόνο που ο υπολογισμός δεν γίνεται έτσι απλά. Υπολογίζεται το συνολικό profit όλων των εταιρειών, μόνο που το κέρδος δεν έχει μόνο θετικό πρόσημο. Για παράδειγμα, μια εταιρεία που έχει ζημιές 1δις $, έχει κέρδος -1δις $. Προστίθενται όλα τα θετικά ή αρνητικά κέρδη και το ποσό διαιρείται με το κέρδος κάθε εταιρείας ξεχωριστά.

 

 

Δηλαδή, π.χ.

 

Apple $46 δις κέρδος

Samsung $7,5 δις κέρδος

Sony -$3,5 δις κέρδος

 

Σύνολο αγοράς: $50 δις κέρδη από τα οποία τα $46 δις είναι της Apple = 92% της αγοράς. Ανάλογα και για τις άλλες εταιρείες.

 

Με την ίδια λογική, οι εταιρίες οι οποίες έχουν κέρδη είναι ελάχιστες.

Δηλαδή όλες χρεωκοπούν και η Apple κυριαρχεί; Ή η Samsung και η κάθε Samsung;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,τα iPhone όντως είναι ακριβά αλλά δεν χάνουν την μεταπωλιτικη τους αξία γρήγορα σε σχέση με άλλα κινητά ,επίσης η Samsung πιστεύω πουλάει πολύ ακριβά το s6 και ειδικά το s6 edge .

Αλλά εγώ από προσωπική εμπειρία ,τα iPhone σε περιοριζουν ,ενώ με τα Android κάνεις ότι θες. Και αυτά τα λέω επειδή είχα το iPhone 5 και μετά πήρα note 3 το ερωτεύτηκα και τώρα έχω το note 4 πολύ ευχαριστημένος ,ανυπομονώ για το note 5 ,αλλά το κακό είναι πως η Samsung έχει πρόβλημα στο να βγάζει update αργούν πολύ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχια της Apple συνισταται σε 3 σημεια:

- Εξαιρετικο marketing

- Απροβληματιστες συσκευες στο κομματι του SW με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

- Το πιο απλο-ευκολο OS. Προσοχη, για να μην μου την πεσετε, ευκολο ΝΑΙ παραμετροποιησιμο ΟΧΙ.

- Το πιο ολοκληρωμενο οικοσυστημα πριν απο ολους (games, apps, movies, music, books etc)

- Μονο 2 νεες συσκευες το χρονο (μειωμενα αξοδα σε ολους τους τομεις απο την παραγωγη της συσκευης εως την διαφησιμη).

 

End of story

 

P.S. Αν ειχε και ραδιοφωνο θα το ειχα και εγω ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική, οι εταιρίες οι οποίες έχουν κέρδη είναι ελάχιστες.

Δηλαδή όλες χρεωκοπούν και η Apple κυριαρχεί; Ή η Samsung και η κάθε Samsung;

 

Γιατί; Αυτό που έβαλα είναι παράδειγμα. Θα μπορούσα να βάλω πέντε με κέρδη και άλλες πέντε με ζημιές αλλά βαριόμουν να κάνω τους υπολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο spoiler αλλά πάλι επανέρχομαι...

Αν πχ εχουμε 3 εταιρείες:

 

1η: Κέρδη 1.000.000

2η: Ζημιές 500.000

3η: Ζημιές 500.000

 

Ερώτηση: Πόσο είναι το ποσοστό των κερδών της 1ης εταιρείας σύμφωνα με τη λογική αυτού του thread;

 

Απάντηση: Άπειρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Αυτό που έβαλα είναι παράδειγμα. Θα μπορούσα να βάλω πέντε με κέρδη και άλλες πέντε με ζημιές αλλά βαριόμουν να κάνω τους υπολογισμούς.

 

Εδώ όμως πρακτικά δεν έχουν 5 κέρδη και 5 με ζημιές (δε λέω για 50%, αλλά να υπάρχει μια σοβαρή αναλογία).

 

Εδώ το άρθρο αναφέρει ότι μια εταιρία έχει το 92%. Άρα, και iOS έχει το 92%. Αφού ανδροιδοκρατούμενος δεν είναι ο κόσμος καλώς ή κακώς; Γιατί λέμε μαλακίες;

 

*Πιωμένος γαρ μεσημεριάτικα, μπορεί βέβαια να μου διέφυγε και κάτι οποτε fix it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είσαι πιωμένος μάλλον :P Εσύ πουλάς 100 πορτοκάλια 1€ το καθένα και βγάζεις 100€ κι εγώ πουλάω 20 μήλα 10€ το καθένα και βγάζω 200€. Αυτό σημαίνει ότι εγώ πουλάω περισσότερα μήλα απ' ό,τι εσύ πορτοκάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είσαι πιωμένος μάλλον :P Εσύ πουλάς 100 πορτοκάλια 1€ το καθένα και βγάζεις 100€ κι εγώ πουλάω 20 μήλα 10€ το καθένα και βγάζω 200€. Αυτό σημαίνει ότι εγώ πουλάω περισσότερα μήλα απ' ό,τι εσύ πορτοκάλια;

 

Από ότι κατάλαβα δηλαδή, η Apple πουλάει 200 μήλα 30€/τμχ και οι υπόλοιποι 1000 πορτοκάλια 1€/τμχ; (ή και αρνητική τιμή τεμαχίου) Εξού και το τιτανοτεράστιο ποσοστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι.

Μπορεί να επιμένω σε κάποια θέματα στα οποία είμαι λάθος και μετά από ένα σημείο να νοιώθω τελείως Πόντιος, αλλά όσο ζεις μαθαίνεις. Και το ποτό, βλάπτει σοβαρά την υγεία.

 

Οπότε με συγχωρείς φίλε και σε ευχαριστώ. Έκανα λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει ο τσάμπας ζει και βασιλεύει στο Android.... οι χρήστες iOS ξοδεύουν 4 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για αγορές εφαρμογών από τους χρήστες Android... και όλα αυτά όταν η Apple έχει σχεδόν το 1/4 μερίδιο αγοράς από αυτό του Android. 

 

2d13fow.png

 

Revenue Gap Between iOS And Android Apps Grows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κλασική περίπτωση Samsung... μετά τα tweet από iPhone η Shamesung περνά σε νέο επίπεδο.  :P :P

 

Clippers star Chris Paul wearing an Apple Watch, using a Samsung Galaxy

 

O Tom Brady πήρε επιτέλους ένα smarthone της προκοπής.

 

Screen_Shot_2015_07_30_at_5_39_04_PM.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει ο τσάμπας ζει και βασιλεύει στο Android.... οι χρήστες iOS ξοδεύουν 4 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για αγορές εφαρμογών από τους χρήστες Android... και όλα αυτά όταν η Apple έχει σχεδόν το 1/4 μερίδιο αγοράς από αυτό του Android. 

 

2d13fow.png

 

Revenue Gap Between iOS And Android Apps Grows

καλος η κακος το google play ειναι γεματο απο free σαβουρα και τα περισσοτερα downloads ειναι απο κινητα των 100$ το app store εχοντας ipad ειναι μακραν καλυτερο σε θεμα apps. Μπορεις ανετα να κανεις την δουλεια σου (music production,photo editing,video editing)  με ενα ipad. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...