Προς το περιεχόμενο

Παραλία: Ομπρέλα ή σκίαστρο?


Dark_son20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και γω ειμαι στην ιδια φαση ρε παιδια. σκεφτομαι η να παρω μια τεντα τετοιου τυπου  η ενα κονταρι κρουστικο να το βαζω σε μια ομπρελα τζαμπο που εχω.

απο τη μια σκεφτομαι οτι ειναι πιο ευελικτη η τεντα και στο κουβαλημα αλλα απο την αλλη και εγω σκεφτομαι οτι θα μπλοκαρεις την θεα στους αλλους. εκτος αν πας απο νωρις και την βαλεις πισω πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ημαρτον, τι παει να πει μπλοκαρεις την θεα, τι ειναι κλειδαροτρυπα ειναι η παραλια? προφανως θα του κοψεις την θεα αν ερθει και κατσει απο πισω σου στο 1 μετρο, δεν ειπαμε να πας σε παραλια 20 μετρων, εγω για αυτο το αγορασα για να πηγαινω συνηθως σε μη οργανωμενες παραλιες και για να μην παιδευομαι με ομπρελες. Οταν παρεις την τεντα κυριως δεν θα πας σε οργανωμενη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε μιλάμε για ανοργάνωτη παραλια πάντα.
θα σου πω εγώ πως το σκέφτομαι.
θα πας σε μια παράλια οπού στην αττική είναι όλες τίγκα με ομπρέλες κόσμο . αν δεν είσαι 10 εκεί και φύγεις πιο αργά θα ψάχνεις άνοιγμα να χώσεις την ομπρελά σου. σκέψου αυτή τη διαδικασία να την κάνεις με μια σκηνή 2 μέτρων και να βλέπει ο άλλος την πλάτη μιας σκηνής. 
και το λεω αυτό ενώ αρέσει η σκηνή. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι να πω, ισως κανουμε αλλη χρηση των καλοκαιρινων μπανιων, οσο ειμαι Αθηνα αν θα παω 1 μπανιο το σκ θα παω σε καποια οργανωμενη με τα παιδια, του στυλ 9 ειμαι εκει, πιανω την ομπρελα/ξαπλωστρες και οτι ωρα θελω φευγουμε. Και το καλοκαιρι με την αδεια στα χωρια κανουμε γυρες και οπου γουσταρουμε αραζουμε με την τεντα και κυριως σε αυτες που δεν ειναι οργανωμενες, πχ πελλοπονησο, απειρες παραλιες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Δεν ξερω τι να πω, ισως κανουμε αλλη χρηση των καλοκαιρινων μπανιων, οσο ειμαι Αθηνα αν θα παω 1 μπανιο το σκ θα παω σε καποια οργανωμενη με τα παιδια, του στυλ 9 ειμαι εκει, πιανω την ομπρελα/ξαπλωστρες και οτι ωρα θελω φευγουμε. Και το καλοκαιρι με την αδεια στα χωρια κανουμε γυρες και οπου γουσταρουμε αραζουμε με την τεντα και κυριως σε αυτες που δεν ειναι οργανωμενες, πχ πελλοπονησο, απειρες παραλιες ;)

ναι καταλαβα λογικο ετσι.  🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Καλησπερα και γω ειμαι στην ιδια φαση ρε παιδια. σκεφτομαι η να παρω μια τεντα τετοιου τυπου  η ενα κονταρι κρουστικο να το βαζω σε μια ομπρελα τζαμπο που εχω.

απο τη μια σκεφτομαι οτι ειναι πιο ευελικτη η τεντα και στο κουβαλημα αλλα απο την αλλη και εγω σκεφτομαι οτι θα μπλοκαρεις την θεα στους αλλους. εκτος αν πας απο νωρις και την βαλεις πισω πισω. 

Προσωπικά έχω ήδη μια πολύ καλή ομπρέλα που είχα πήρα μαζί με κρουστικό κοντάρι σε προσφορά από Σκλαβενίτη πριν 2 χρόνια. Περίπου 70 ευρώ το σύνολο. Άποψη μου μην λυπηθείτε τα χρήματα αλλιώς θα το βρείτε μπροστά σας. Το κακό είναι ότι όταν έχει πολύ αέρα η ομπρέλα ακόμα και η πιο καλή θα ζοριστεί. Εκεί χρειάζεσαι και κάποια έξτρα σκοινάκια με πασαλάκια για παραπάνω κράτημα. Τώρα είμαι σε φάση να πάρω μία τέντα θαλάσσης για τις περιπτώσεις αρκετού αέρα. Θα την έχω στο αμάξι να βρίσκεται και αν δω ότι χρειάζεται θα στήνω αυτήν. Είδα πρόσφατα την παρακάτω σε παραλία και μου φάνηκε αρκετά τίμια για τα λεφτά της και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ. 

https://www.skroutz.gr/s/6492973/Grasshoppers-Nassau-II.html#reviews

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκιαστρο παραλίας τα τελευταία 5 χρόνια , μέχρι πριν προσέγγισα το θέμα θάλασσα κυρίως από οργανωμένες. Νομίζω ότι δεν θέλω ξανά να κάτσω πάλι σε οργανωμένη πλαζ. Στα τεχνικά , έχω Nassau II η οποία αντέχει ακόμα μια χαρά , με αρκετή χρήση. Καλό καλοκαίρι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2020 στις 2:09 ΠΜ, stelios_2809 είπε

Έχω σκιαστρο παραλίας τα τελευταία 5 χρόνια , μέχρι πριν προσέγγισα το θέμα θάλασσα κυρίως από οργανωμένες. Νομίζω ότι δεν θέλω ξανά να κάτσω πάλι σε οργανωμένη πλαζ. Στα τεχνικά , έχω Nassau II η οποία αντέχει ακόμα μια χαρά , με αρκετή χρήση. Καλό καλοκαίρι !

Καλημέρα. Όπως κατάλαβα είσαι ικανοποιημένος με την Nassau II. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην χρήση της? Όπως έγραψα θέλω να την πάρω για περιπτώσεις που έχει αρκετό αέρα και δεν θα μπορώ να κάνω χρήση της ομπρέλας. Την θεωρείς σταθερή ή υπάρχει κίνδυνος να γίνει αλεξίπτωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι και γω για σκιαστρο αλλά για πιο ανοιχτού τύπου. 

Όπως πχ https://www.skroutz.gr/s/22221618/Campus-Cozumel-110-1947.html 

Έχει κανείς άποψη για το αν είναι πρακτικό και ανθεκτικό στον άνεμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lecter D είπε

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι και γω για σκιαστρο αλλά για πιο ανοιχτού τύπου. 

Όπως πχ https://www.skroutz.gr/s/22221618/Campus-Cozumel-110-1947.html 

Έχει κανείς άποψη για το αν είναι πρακτικό και ανθεκτικό στον άνεμο; 

Καλη σκεψη και σιγουρα πιο ευαερο απο τα παραπανω που εχουν αναφερθει θα εχεις το μειονεκτημα ομως οτι στον δυνατο ανεμο που σηκωνει αμμο δεν θα εχεις καμια προστασια οπως και με μια ομπρελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλη σκεψη και σιγουρα πιο ευαερο απο τα παραπανω που εχουν αναφερθει θα εχεις το μειονεκτημα ομως οτι στον δυνατο ανεμο που σηκωνει αμμο δεν θα εχεις καμια προστασια οπως και με μια ομπρελα.

Δεν με απασχολεί καθόλου η άμμος, το μόνο θέμα μου είναι ο ήλιος... 

Επειδή φεύγω σε 2 εβδομάδες κουφονήσια και είδα ότι δεν εχει σχεδόν καθόλου σκιά σε όλες τις παραλίες, θα το πάρω και όταν το δοκιμάσω θα σας πω τι και πως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...