Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπίνγκο. Είπα κι εγώ "αναβαθμίστε και τα πειρατικά δωρεάν κλπ".

Για μένα ο πρώτος σημαντικός λόγος για να σκεφτώ την μη αναβάθμιση (γι' αυτό δεν γουστάρω και εφαρμογές τύπου chrome).

Αρχίσαμε τα αποφασίζουμε και διατάσσουμε. Αν είναι έτσι παίρνω Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω στοιχημα οτι οταν βγηκαν τα 7 ελεγες:

 

"Moυ φαινεται με Windows XP θα μεινουμε, ειναι τα μόνα Windows που κανανε πολυ καλη προσπαθεια και συνεχιζουν να ειναι τοσο καλα εως σημερα.

 

Υποτιθεται τα Windows 7 θα πρεπει να ειναι καλυτερα απο τα XP αλλα απο οτι βλεπω τελικα ειναι χάλια μαυρα"

 

Φιλικα.

 

H αληθεια ειναι οτι για τα Windows 7 δεν εχω πει ποτέ οτι θα μεινουμε στα XP,,ισα ισα τα Windows 7 τα λατρεψα παρα πολυ απλα το μειονεκτημα ηταν στην αρχη που δεν εβγαιναν καποια drivers αλλα γενικως υπηρχε συμβατοτητα και οι προγραμματιστες κανανε πολλες προσπαθειες για πολλα προγραμματα.

Αφου οι περισσοτεροι χρηστες με Windows 7 ειναι ,ιδου η αποδειξη 

 

Οταν βγηκαν τα Windows 8 τα συχαθηκα και μου την εσπαγε η αρχικη οθονη,τα εικονιδια (οπως και τα 10) και οι ασυμβατοτητες ορισμενων προγραμματων (κρασερε και bugερνε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι για τα Windows 7 δεν εχω πει ποτέ οτι θα μεινουμε στα XP,,ισα ισα τα Windows 7 τα λατρεψα παρα πολυ απλα το μειονεκτημα ηταν στην αρχη που δεν εβγαιναν καποια drivers αλλα γενικως υπηρχε συμβατοτητα και οι προγραμματιστες κανανε πολλες προσπαθειες για πολλα προγραμματα.

Αφου οι περισσοτεροι χρηστες με Windows 7 ειναι ,ιδου η αποδειξη 

 

Οταν βγηκαν τα Windows 8 τα συχαθηκα και μου την εσπαγε η αρχικη οθονη,τα εικονιδια (οπως και τα 10) και οι ασυμβατοτητες ορισμενων προγραμματων (κρασερε και bugερνε)

 

ΤΩΡΑ εχουνε οι περισσοτεροι 7αρια. Διοτι οταν ειχαν βγει ειχαν φαει το κραξιμο της αρκουδας κι αυτα.

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι με την λογικη πολλων επρεπε να εχουμε μεινει στα XP για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ εχουνε οι περισσοτεροι 7αρια. Διοτι οταν ειχαν βγει ειχαν φαει το κραξιμο της αρκουδας κι αυτα.

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι με την λογικη πολλων επρεπε να εχουμε μεινει στα XP για παντα.

 

Εγω δεν θυμαμαι κατι τετοιο. Τα vista φαγαν το κραξιμο αλλα τα 7 τα δεχτηκαν πολυ καλυτερα. Λιγο οτι οι ασυμβατοτητες ειχαν λυθει (απο τα vista ηδη και μετα το πρωτο vista sp ειχαμε μεγαλη βελτιωση), λιγο και οι απαιτησεις που ηταν μικροτερες αλλα και το hardware δυνατοτερο, ο κοσμος τα δεχθηκε.

 

Με τα 8 πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω που βλεπουν καποιοι προβληματα. Περα απο το αισθητικο της υποθεσης ( για το οποιο πολλαπλως εχω κραξει), ειναι απλως η λογικη εξελιξη των 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θυμαμαι κατι τετοιο. Τα vista φαγαν το κραξιμο αλλα τα 7 τα δεχτηκαν πολυ καλυτερα.

 

Μπα εγώ άλλα σχόλια θυμάμαι:

 

* Τα 7 είναι πιο δύσκολα, έχουν διαφορετικό μενού.

* Θέλουν περισσότερη μνήμη από τα xp (που τα τρέχω σε 512mb).

* Θέλουν πολύ χώρο στο σκληρό δίσκο

* Ολο κάνει γρούτσου γρούτσου μέσα όταν το αφήνω στο screensaver (idle maintenance)

* Σιγά μη πάρω καινούργιο pc για να τρέχουν τα 7αρια της MS (ακολουθεί ιδεολογική ανάλυση περί καπιταλισμού).

* Βγάζει συνέχεια την ειδοποίηση για αναβάθμιση, τα έβγαλα και έβαλα τα xp πάλι.

* Αυτά τα 7αρια τα χτυπάνε πολύ οι χακερς γιατί είναι καινούργια.

* Πολύ γυαλιστερά είναι / Πολύ φαντεζί είναι / (ή το ανάποδο) δεν έχουν ζωντανά χρώματα.

* Αυτά τα 7αρια θέλουν οπωσδήποτε να είσαι στο internet.

* Δεν δουλεύουν οι συσκευές μου ούτε 10 χρόνια δεν τις έχω (πχ Umax)

* Κάτσε να δοκιμαστούν 2-3 χρόνια και μετά τα βάζουμε.

* Πφφφφ σιγά, βρήκα ένα theme για winxp που γίνονται ίδια 7άρια.

 

Δηλαδή τί είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. :-)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ άλλα σχόλια θυμάμαι:

 

* Τα 7 είναι πιο δύσκολα, έχουν διαφορετικό μενού.

* Θέλουν περισσότερη μνήμη από τα xp (που τα τρέχω σε 512mb).

* Θέλουν πολύ χώρο στο σκληρό δίσκο

* Ολο κάνει γρούτσου γρούτσου μέσα όταν το αφήνω στο screensaver (idle maintenance)

* Σιγά μη πάρω καινούργιο pc για να τρέχουν τα 7αρια της MS (ακολουθεί ιδεολογική ανάλυση περί καπιταλισμού).

* Βγάζει συνέχεια την ειδοποίηση για αναβάθμιση, τα έβγαλα και έβαλα τα xp πάλι.

* Αυτά τα 7αρια τα χτυπάνε πολύ οι χακερς γιατί είναι καινούργια.

* Πολύ γυαλιστερά είναι / Πολύ φαντεζί είναι / (ή το ανάποδο) δεν έχουν ζωντανά χρώματα.

* Αυτά τα 7αρια θέλουν οπωσδήποτε να είσαι στο internet.

* Δεν δουλεύουν οι συσκευές μου ούτε 10 χρόνια δεν τις έχω (πχ Umax)

* Κάτσε να δοκιμαστούν 2-3 χρόνια και μετά τα βάζουμε.

* Πφφφφ σιγά, βρήκα ένα theme για winxp που γίνονται ίδια 7άρια.

 

Δηλαδή τί είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. :-)

 

 

Αυτό ακριβώς, για να μην αναφέρουμε την επίθεση κατά της MS από τους XPιδάκιδες που μετά από έναν αιώνα και κάτι σταμάτησε να τα υποστηρίζει τα μαμημένα τα xp που ποτέ δε γούσταρα. (και καλά έκανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπίνγκο. Είπα κι εγώ "αναβαθμίστε και τα πειρατικά δωρεάν κλπ".

Για μένα ο πρώτος σημαντικός λόγος για να σκεφτώ την μη αναβάθμιση (γι' αυτό δεν γουστάρω και εφαρμογές τύπου chrome).

Αρχίσαμε τα αποφασίζουμε και διατάσσουμε. Αν είναι έτσι παίρνω Apple.

Συγνώμη αλλά άμα δεν τα θες μην τα βάζεις. Βάλε λινουξ. Απλά θα έχει πολυ γέλιο όταν τελικά τα βάλεις γιατί θα τα χρειαστείς. Μακάρι να ήμασταν από δίπλα να γελάσουμε και λίγο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές άνοιξα το pc και αμέσως να κάνει το κ@%$update 

κάτι δε πήγε καλά και βρέθηκα με corrupt explorer.exe k shel32.dll με αποτέλεσμα να μη μπορώ να μπω στο programs and features.(κάνει crash o explorer)

sfc/scannow δεν έκανε  τίποτα οπότε τώρα θέλει επανεγκατάσταση....

 

Απενεργοποίησα το service τελείως και ξέμπλεξα

Άντε για MS! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προβλημα κανενα. Απλα παίζει να τα έχει από τον θείο και όπως καταλαβαίνεις είναι αστείο να τα χώνει και να λέει ότι δεν θα τα ξαναβάλει και ότι η Microsoft τον χάνει από πελάτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα forced updates. 

 

 

Πλέον το Windows είναι μία χαρά Λ.Σ. Έχει ελλείψεις αλλά έχει και δυνατά σημεία. Για επαγγελματίες εκτός από προγραμματιστές/IT, recording engineers και researchers (ίσως και visual artists, με ό,τι πιάνει αυτό μέσα) είναι αρκετά ΟΚ και έχει πληθώρα εφαρμογών που είναι top και υπάρχουν μόνο για αυτό το Λ.Σ.

 

Μέχρι τώρα, ο κάθε ένας που κάτι άκουσε, κάτι διάβασε και κάτι νομίζει έκανε updates κατά το δοκούν χωρίς να ξέρει το λειτουργικό του, στις περισσότερες των περιπτώσεων.  

 

Με το forced updates θα μπορεί να ξέρει και η ίδια εταιρία σε τι state είναι το προϊόν της. 

 

 

IMHO, όλη η γκρίνια από τους Windows users αντικατοπτρίζει τον φόβο/ανικανότητά τους να μάθουν κάτι νέο. Για αυτό παραπονιούνται και για το start button και ό,τι άλλο νέο φέρνει η MS. Για αυτό, επίσης, δεν δοκιμάζουν κάποιο άλλο Λ.Σ. εφόσον με αυτό έχουν τόσα παράπονα. Γιατί φοβούνται/δεν μπορούν (/δεν έχουν χρόνο) να μάθουν κάτι νέο. 

 

Οπότε, καλά κάνει και η MS και προστατεύει το προϊόν της με μία οριζόντια πολιτική και ενιαία σε όλους. 


Y.Γ. Και μία εικόνα, αν και η άποψη για το Linux στην εικόνα είναι 5 - 6 χρόνια πίσω...

 

os-updates-windows-mac-linux.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματίες εκτός από προγραμματιστές/IT, recording engineers και researchers (ίσως και visual artists, με ό,τι πιάνει αυτό μέσα) είναι αρκετά ΟΚ και έχει πληθώρα εφαρμογών που είναι top και υπάρχουν μόνο για αυτό το Λ.Σ.

Εντάξει αυτή την ψευτοκουλτούρα του Linux δεν την αντέχω. Έχετε καβαλήσει το καλάμι...

Άκου σοβαρός προγραμματισμός δεν γίνεται στα windows. Ή φοιτητής είσαι ή απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτή την ψευτοκουλτούρα του Linux δεν την αντέχω. Έχετε καβαλήσει το καλάμι...

Άκου σοβαρός προγραμματισμός δεν γίνεται στα windows. Ή φοιτητής είσαι ή απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

 

 

Αχμ.... εάν μου κάνεις παράθεση που λέω ότι δεν γίνεται σοβαρός προγραμματισμός σε Windows, να το συζητήσουμε...

 

Έτσι, θα μπορούσα να σου επιστρέψω την προσβολή κτλ... αλλά, και κρίνοντας από το αντιληπτικό σου επίπεδο και την ικανότητα να διαβάζεις, θα πετάξεις μπλε οθόνη στην προσπάθειά σου να κατανοήσεις τι σου λέω. 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα σου ξανά-απαντήσω γιατί προφανώς δεν υπάρχει μέλλον στο να συζητάει κανείς με κάποιον που δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει. 

 

 

Υ.Γ. Αλήθεια, εσύ που δεν κατάλαβες τι διαβάζεις και προσπάθησες με προσβολές να πεις την γνώμη σου τι είσαι ή τι σου γίνεται; Food for thought... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να το παλέψεις με το συντακτικό σου. Διάβασε προσεκτικά τι γράφεις. Γραφεις ότι για επαγγελματίες εκτος από προγραμματιστές κλτ είναι οκ. Δηλαδη για όλους τους επαγγελματίες ειναι οκ εκτός από αυτούς που αναφέρεις. Τι άλλο να καταλάβει κάποιος από την συγκεκριμενη πρόταση μου λες;

 

Ακόμη και το ερώτημα σου έχει λάθος σύνταξη.

"Υ.Γ. Αλήθεια, εσύ που δεν κατάλαβες τι διαβάζεις και προσπάθησες με προσβολές να πεις την γνώμη σου τι είσαι ή τι σου γίνεται; Food for thought... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...