Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον το Windows είναι μία χαρά Λ.Σ. Έχει ελλείψεις αλλά έχει και δυνατά σημεία. Για επαγγελματίες εκτός από προγραμματιστές/IT, recording engineers

 

IMHO, όλη η γκρίνια από τους Windows users αντικατοπτρίζει τον φόβο/ανικανότητά τους να μάθουν κάτι νέο. Για αυτό παραπονιούνται και για το start button και ό,τι άλλο νέο φέρνει η MS. Για αυτό, επίσης, δεν δοκιμάζουν κάποιο άλλο Λ.Σ. εφόσον με αυτό έχουν τόσα παράπονα.

 

Πως δεν ειναι καταλληλο για προγραμματιστες και IT? Τοσες και τοσες εταιρικες εφαρμογες φτιαχνονται με visual studio και τοσα εταιρικα περιβαλλοντα βασιζονται σε υποδομη Active Directory με windows servers.

Οχι απλα καταλληλο, μονοδρομος ειναι να μπορεις να χειριστεις τετοιες τεχνολογιες αν εισαι προγραμματιστης η ΙΤ σε τετοια περιβαλλοντα που αποτελουν ενα μεγαλο μερος του κλαδου, αν οχι την πλειοψηφια

 

Εξαιρεση αποτελουν πολλες περιπτωσεις επιστημονων/ακαδημαικων που δεν εχουν σχεδον καθολου σχεση με εταιρικα περιβαλλοντα. Αν ανηκεις εκει καταλαβαινω γιατι μπορει να εχεις τετοια εντυπωση.

 

Χαρακτηριστικη απορια ενος παλιου φιλου που ξαναβρηκα προσφατα και πιασαμε συζητηση για πληροφορικη (φυσικος αυτος και λινουξας) που με ρωτησε με απολυτη ειλικρινεια: "Καλα υπαρχουν ανθρωποι που χρησιμοποιουν windows σε servers?"

 

Απλως βρισκομαστε σε διαφορετικους κοσμους :-D

 

 

Ουτε για το δευτερο θα συμφωνησω. Καμια σχεση δεν εχει με φοβο. Υπαρχουν χρηστες απειροι που τους αρεσει το νεο start και χρηστες εμπειροι, ακομα και IT που το μισουν. Και σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για ανθρωπους που δεν μπορουν να μαθουν νεα πραγματα. Ολη η δουλεια τους στηριζεται στο να μαθαινουν νεα πραγματα. Ειναι θεμα γουστου.

 

Αντιστοιχα σε linux κοινοτητες υπαρχει κοσμος που δεν του αρεσει το gnome3 και κανανε μεχρι και fork το παλιο gnome γι αυτο το λογο. Λες να μην μπορουν να το μαθουν... παροτι λινουξαδες?

Η ακομα και η ολη φαση με το systemd. Προκειται για φοβο της αλλαγης? Βολεμα στα γνωριμα? Αγωνα για init freedom? Οι αποψεις πολλες και διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω δεν θυμαμαι κατι τετοιο. Τα vista φαγαν το κραξιμο αλλα τα 7 τα δεχτηκαν πολυ καλυτερα. Λιγο οτι οι ασυμβατοτητες ειχαν λυθει (απο τα vista ηδη και μετα το πρωτο vista sp ειχαμε μεγαλη βελτιωση), λιγο και οι απαιτησεις που ηταν μικροτερες αλλα και το hardware δυνατοτερο, ο κοσμος τα δεχθηκε.

 

Με τα 8 πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω που βλεπουν καποιοι προβληματα. Περα απο το αισθητικο της υποθεσης ( για το οποιο πολλαπλως εχω κραξει), ειναι απλως η λογικη εξελιξη των 7

 

Και εγώ θυμάμαι καλύτερη αποδοχή των 7 σε σχέση με τα Vista. Όχι μόνο λύθηκε το πρόβλημα των drivers, αλλά επίσης το γεγονός ότι έσκασε μαζί με την έκρηξη των ssds, μπορώντας out of the box να τους αναγνωρίσει / χειριστεί με trim, έκανε πολλούς power users να τα προτιμήσουν, συν του ότι το dx11 που έφερε το tesselation, έκανε και πολλούς gamers να τα προτιμήσουν.

 

Όσων αφορά τα 8άρια θα σου πω το εξής: Από τη πρώτη στιγμή που είδα το νέο περιβάλλον εργασίας, έγινα απ' τους μεγαλύτερους εχθρούς τους. Αφού βγήκε όμως το 8.1 update και το δοκίμασα, αποφάσισα πως το 8.1 είναι καλύτερο (για εμένα τουλάχιστον) από ότι τα 7.

Με τα 8.1 τα αρνητικά που είχα για τα 8 σε μεγάλο βαθμό εξαφανίστηκαν, μέσα σε 1-2 ώρες είχα ρυθμίσει το σύστημα ώστε να μπουτάρει απ' ευθείας στο desktop screen, το start menu το έκανα customize βάζοντας shortcuts για τις λειτουργείες που είχαν τα κανονικά start menus (My Computer, Control Panel, Shut Down, Restart...), και όσων αφορά το τρόπο χρήσης τους και το πως αποκτάς πρόσβαση στο κάθε τι, έγιναν ολόιδια με τα 7. Πέραν αυτού, με το κατάλληλο tweaking + optimization, στον υπολογιστή μου τουλάχιστον, τα 8.1 έγιναν πιο γρήγορα από τα 7, και τελικά με έπεισαν να τα κρατήσω.

 

 

 

 

IMHO, όλη η γκρίνια από τους Windows users αντικατοπτρίζει τον φόβο/ανικανότητά τους να μάθουν κάτι νέο. Για αυτό παραπονιούνται και για το start button και ό,τι άλλο νέο φέρνει η MS. Για αυτό, επίσης, δεν δοκιμάζουν κάποιο άλλο Λ.Σ. εφόσον με αυτό έχουν τόσα παράπονα. Γιατί φοβούνται/δεν μπορούν (/δεν έχουν χρόνο) να μάθουν κάτι νέο. 

 

Οπότε, καλά κάνει και η MS και προστατεύει το προϊόν της με μία οριζόντια πολιτική και ενιαία σε όλους. 

 

 

 

Είσαι απόλυτος και δεν πρέπει. Μέρος της γκρίνιας για τα Windows 10 είναι δικαιολογημένο, και κατά τη γνώμη μου ίσα ίσα που παρατηρώ ότι το όλο hype κάνει μερικούς ανθρώπους να προσπερνάν και να μη συζητάν για κάποια αρνητικά του λογισμικού.

 

Τα αρνητικά τα έχω γράψει και σε άλλα threads του forum, τα automatic updates, το spyware που by default παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες για χρήση των προσωπικών σου δεδομένων απ' ότι και το Facebook, ο σχεδιασμός των παραθύρων που σε κάνει να μπερδεύεσαι, κάποια bugs...

 

Πέραν αυτού σκέψου ότι ναι μεν κάποιοι άνθρωποι γίνονται όπως λες φανατικοί υποστηρικτές παλαιότερων ΛΣ, αλλά είναι κυρίως άνθρωποι άσχετοι με τη πληροφορική, που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για καθημερινή χρήση, και δεν έχουν ούτε την όρεξη για να μάθουν κάτι νέο, και ίσως ούτε και τη γνώση για το πως θα φέρουν το νέο στα μέτρα τους παραμετροποιόντας το, ή καν τη γνώση του ότι μπορούν να παραμετροποιήσουν το σύστημα.

 

Ακόμα και για χρήστες που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω όμως, δεν πρέπει να σνομπάρουμε το σκεπτικό που ίσως να έχουν σχετικά με το ότι θα πρέπει να μάθουν κάτι καινούριο. Γιατί επί της ουσίας το καινούριο που πρέπει να μάθουν δεν είναι ένα εργαλείο που θα τους βοηθήσει να κάνουν ένα νέο τύπο εργασίας, ή την ίδια εργασία κάπως με πιο βελτιωμένο τρόπο, αλλά κυρίως θα πρέπει να μάθουν νέους τρόπους για να κάνουν τα ίδια ακριβώς παλιά και γνωστά πράγματα που έκαναν και πριν...

 

Αναφέρομαι στη συνήθεια της Microsoft, σε κάθε νέα έκδοση των Windows να μετακινεί shortcuts και επιλογές που πάντοτε υπήρχαν στα Windows, από τη μια θέση στην άλλη. Να πάρει μια πανάρχαια ρύθμιση από το Control panel και να τη βάλει να εμφανίζεται όταν πατάς δεξί κλικ στο desktop, να πάρει το control panel και τα shut down controls που εδώ και 30 χρόνια πατάς τέρμα αριστερά στην οθόνη σου για να τα βρεις (start button) και να σε κάνει να πηγαίνεις το δείκτη του ποντικού τέρμα δεξιά...

 

Τέτοιες μικρολεπτομέρειες είναι απλά λεπτομέρειες, αλλά επί της ουσίας είναι αλλαγές που δεν προσφέρουν τίποτα άλλο πέρα απ' το να μπερδέψουν τους χρήστες τη πρώτη φορά που θα δοκιμάσουν το νέο λειτουργικό. Ίσως για να δώσουν την εντύπωση στους πιο αμαθείς πως η νέα έκδοση είναι περισσότερο διαφορετική από τη προηγούμενη, και έτσι άξιζε το upgrade.

 

Και στη τελική, είναι και θέμα συνήθειας. Ξέρω πλέον, ότι στα Win8.1 τα shut down controls βρίσκονται στο πλαίσιο που εμφανίζεται αν πας το δείκτη του ποντικιού τέρμα δεξιά στην οθόνη, και το κουνήσεις εκεί για να βγει αυτό το πλαίσιο... Ωστόσο φρόντισα να φτιάξω shortcuts και να τα κάνω pin to start, και πάντα κλείνω τον υπολογιστή μου μέσω αυτών των shortcuts στο start menu. Γιατί παρότι γνώριζα ότι τα σχετικά controls βρίσκονται τέρμα δεξιά, μετά από 20+ χρόνια χειρισμού των Windows όπου τα στοιχεία αυτά ήταν τέρμα αριστερά, ασυναίσθητα, αυτόματα, και ενστικτωδώς, βρήκα τον εαυτό μου να πηγαίνει τέρμα αριστερά το δείκτη του ποντικιού στο start όταν ήθελε να κλείσει το PC. Και για αυτό και φρόντισα να βάλω τα shortcuts εκεί. Δεν είναι εύκολο να αλλάξεις σε 1,2,10,30 μέρες μια συνήθεια 20+ χρόνων... Και σκέψου: εγώ ήξερα ότι μπορούσα να φτιάξω shortcuts και να τα βάλω στο start menu. Υπάρχουν χρήστες όμως που δεν ξέρουν καν τι είναι τα shortcuts και ότι μπορούν να φτιαχτούν. Αυτοί τι θα έκαναν στη θέση μου ? Θα έψαχναν επί ώρες να βρουν τρόπο να κλείσουν τον υπολογιστή τους, εκτός κι αν έψαχναν στο google για να βρουν την απάντηση. Αλλά και έτσι, μερικοί ίσως να το θεωρήσουν too much το να πρέπει να ψάχνουν οδηγούς βήμα βήμα για να κάνουν τέτοια απλά πράγματα, που σε μια προηγούμενη έκδοση κάναν αλλιώς, και ξέραν πως να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...