Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα πες το στη μανα μου αυτο, που την εχω εδω και δε θυμαμαι ποσα χρονια με Arch, και δεν με εχει ενοχλησει ποτε.

 

Και τη πασιεντζα της και το skype της και τον chrome της... ζωαρα κανει.

 

Ναι γιατι η μανα σου το εστεισε το μηχανημα. Ασε μας ρε φιλε. Και εγω αν βαλω τον παππου μου να παταει 5 κουμπια θα τα καταφερει. 

 

Ξεκολατε λιγο με το linux σε topic για το αν μας αρεσουν τα αυτοματα updates.

 

ΟΧΙ δεν μας αρεσουν!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ηρθε? Δεν σε επιασα.

Εντάξει,δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τίποτα π.χ. σε ubuntu ή Mint όσο τρέχουν τα updates,αλλά τουλάχιστον δεν χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση και να περιμένεις 2-3 ώρες να γίνουν τα updates σε windows ,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που λέτε ότι θα μείνετε στα XP, υποθέτω ότι δεν ασχολείστε με 64μπιτους επεξεργαστές και εφαρμογές; Δεν χρησιμοποιείτε πάνω από 4GB Ram; Όταν οι διάφορες εφαρμογές σταματήσουν να υποστηρίζουν τα XP, τι θα κάνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τίποτα π.χ. σε ubuntu ή Mint όσο τρέχουν τα updates,αλλά τουλάχιστον δεν χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση και να περιμένεις 2-3 ώρες να γίνουν τα updates σε windows ,σωστά;

 

Ε ok, ή κανεις εσυ οποτε θες το update σου και τραβας και ενα reboot αν αναβαθμισε kernel πχ.

 

Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι η μανα σου το εστεισε το μηχανημα. Ασε μας ρε φιλε. Και εγω αν βαλω τον παππου μου να παταει 5 κουμπια θα τα καταφερει.

 

Ξεκολατε λιγο με το linux σε topic για το αν μας αρεσουν τα αυτοματα updates.

 

ΟΧΙ δεν μας αρεσουν!!!!

Η συντριπτική πλειοψηφία που χρησιμοποιεί Windows επίσης παίρνει ένα έτοιμο στημένο μηχάνημα και μαθαίνει "5 κουμπιά". Άρα το επιχείρημα περί "στησίματος" απλά δεν στέκει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη χθεσινή μου εμπειρία, ΝΑΙ ΡΕ* να γίνονται αυτόματα και να είναι κλειδωμένες οι αναβαθμίσεις! Ασταδιάλα... :devil:

 

*δες

 

Με φωνάζει φίλος φίλου να ρίξω μια ματιά στο μηχάνημά του γιατί σέρνει όταν τρέχει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το λοιπόν κύριοι, είδα με τα μάτια μου μηχάνημα winXP με SP1 (!!). Γιατρός ο κάτοχος, ειδήμων επι παντός επιστητού.

 

Τον ρωτάω, γιατί καλέ μου άνθρωπε δεν περνάς τουλάχιστον SP3; Και μου απαντάει: Γιατί το SP3 έχει πολλά bugs κι είναι περασμένο και το echelon. Το ποιο; Το Echelon! Πάνω απ'όλα η ασφάλεια και το ιατρικό απόρρητο. :shock:

 

Μουρμούρησα κάτι στα γαλλικά για την επιστήμη του, του έκανα ενημέρωση στο antivirus, έκανα πως ήμουν εντυπωσιασμένος από την ασφάλεια και την ταχύτητα του τενεκέ του, κι από περιστέρι έγινα λαγός. :P

 

Γι'αυτό λέω, ΝΑΙ ΡΕ χίλιες φορές κλειδωμένες αναβαθμίσεις απ'το να αποφασίζει ο κάθε γιδοβοσκός του πληκτρολογίου τι θα περάσει και τι οχι.

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

<p>Βλέποντας πολλές απαντήσεις εδώ με κάνει να απορώ γιατί τόσοι άνθρωποι δεν είναι ακόμα ενημερωμένοι σχετικά με τα windows 10 ενώ το Ίντερνετ έχει κατακλυστεί με σχετικά άρθρα. Τα windows 10 θα είναι δωρεάν για τους χρήστες 7 και 8. Τη δυνατότητα να κανείς το δωρεάν upgrade την έχεις το πρώτο χρόνο κυκλοφοριας τους. Δε πληρώνεις μετά και ούτε θα πληρώσεις μελλοντικά update. Οι υποχρεωτικές ενημερώσεις είναι μόνο για τα windows 10 Home . Τα Pro θα έχουν την επιλογή να επιλέξεις ποιες ενημερώσεις. Πολλοί έχουν πέσει θύματα της ελλιπούς ενημερώσεις με το windows as a service. Όχι δεν είναι στα τα online παιχνίδια και δε πληρώνουμε συνδρομή. Αυτό που θα κάνει η ms είναι να ενημερώνει το λειτουργικό συχνότερα και σε χαρακτηριστικά και σε κενά αφέλειας. Οι ενημερώσεις είναι άκρως απαραίτητες ειδικά για τα κενά ασφαλείας. Τα 7 είναι αργά σε σχέση με τα 8 και 10 σε πολλά σημεία. Οι βελτιώσεις των 10 είναι πολλές και δεν είναι μόνο στο UI αλλά πίσω από αυτά που βλέπουμε με το μάτι.</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι καθόλου καλή, και μου θυμίζει τη γνωστή φράση walled garden.

 

 

Κάπου είχα διαβάσει στο νετ ότι "if something is free, the product is you".

 

 

Βασικά από reviews που διάβασα για τα 10, έμαθα ότι για να κάνεις πολλά πράγματα θα πρέπει να κάνεις λογαριασμό Microsoft. Αυτό σημαίνει πως ο απλός λογαριασμός χρήστη του λειτουργικού δεν είναι αρκετός, και πως έχει γίνει ένα με τον λογαριασμό Microsoft που φτιάχνουμε στο ίντερνετ, και με τον οποίο θα μπορεί κανείς να αγοράσει εφαρμογές από το app store.

 

Πέρα από τους φόβους που εκφράστηκαν στο άρθρο, έχω να πω το εξής: Ότι τίποτα δεν μας δίνει τη σιγουριά πως η Microsoft αύριο - μεθαύριο δεν θα καταστήσει άχρηστες τις εφαρμογές που κατεβάζεις από αλλού, υποχρεώνοντας τον χρήστη ότι θέλει να το κατεβάσει (αγοράσει) απ' το app store της Microsoft.

 

Αυτός ο φόβος ήταν η αιτία που ο χοντρός αποφάσισε να φτιάξει το SteamOS στη τελική...

 

 

 

Αυτά που λέτε για Λίνουξ...

 

Όσων αφορά το όνομα, το πραγματικά σωστό θα ήταν να λέμε ο λίνουξ, μιας και το όνομα ανήκει στον πυρήνα. Ή όσων αφορά τις διανομές, τις λίνουξ. (διανομές)

 

Από κει και πέρα, για το μέσο χρήστη τουλάχιστον, διανομή σε διανομή διαφέρει. Της αδερφής μου της έβαλα Ubuntu σε πισί που χε win xp, και μια χαρά το χειρίζεται. Προσωπικά με βλέπω να κάθομαι με 7άρια μέχρι να κόψει η Microsoft το support, και ελπίζω πως μέχρι τότε είτε η Microsoft θα 'χει πάρει πίσω τα υποχρεωτικά updates, ή πως το Λίνουξ θα έχει καλύτερη υποστήριξη από 3rd και commercial apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις απόψεις που βλέπω στο forum κατά καιρούς και στο συγκεκριμένο thread όσον αφορά τα updates, θα έλεγα ότι είναι σωστή επιλογή να τα κάνει forced.

 

Ο αριθμός pc που είναι vulnerable επειδή δεν γίνονται τα updates είναι πάρα πολύ μεγάλος. Δυστυχώς οι περισσότεροι users νομίζουν ότι με το update θα υπάρχει επιβράδυνση στο performance ή προβλήματα στο λειτουργικό. Κάτι που δεν ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις, άμα δεν υπάρχει κάποιο προϋπάρχον πρόβλημα στο λειτουργικό. Αυτό συνήθως γινόταν στα πρώτα updates του εκάστοτε λειτουργικού λίγο καιρό μετά την αρχική κυκλοφορία τους.

 

Πολλοί αναρωτιούνται γιατί κολλάνε malware και τις πιο πολλές φορές είναι επειδή δεν κάνουν updates ή επειδή κάποιο malware τους έκλεισε τα updates και έτσι αφήνει και άλλα malware να εκμεταλλεύονται τη συγκεκριμένη τρύπα ασφαλείας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...