Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιάς και χτυπιόμαστε για Linux

Σήμερα εγκατέστησα το 10 tech preview και το πρώτο πράγμα που παρατήρισα είναι οτι μου έμοιασε σαν μια διανομή Linux!

Λίγο τα εικονίδια λίγο ίσως η γραματοσειρά, η γενικότερη αίσθηση που μου έδωσε είναι οτι χρησιμοποιώ Linux

Βέβαια σε linux τα πάντα δούλεψαν απο την πρώτη στιγμή εδώ δυσκολέυτικα με drivers μέχρι που βαρέθηκα και το παράτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

 

ανεφερες ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα του Linux και ενα που -για εμενα- το καθιστα αχρηστο χωρις συνδεση στο internet (και εντελως αχρηστο χωρις app manager)

ακόμα και όλες τις εξαρτησεις να κρατησεις backup ταυτοχρονα με το εκτελεσιμο του προγραμματος (οι οποιες εξαρτησεις πολλες φορες είναι εκατοντάδες και βλέπεις το wireshark.deb να ειναι 10mb και οι εξαρτησεις του 120mb), σε διαφορετικη διανομη θα λειπουν εντελως αλλες εξαρτησεις ή ακόμα και την ιδια ακριβως διανομη να ξαναπερασεις, θα βρεις οτι πολλες εξαρτησεις δεν σωθηκαν γιατί ανηκανε σε αλλα προγραμματα που ειχες περασει πριν περάσεις αυτό. 

Σε windows στην χειρότερη να λειπει ένα dll και αυτό θα το συναντησεις μία φορά κάθε 100 εγκαταστασεις. (κρατας και πιο ευκολα αντιγραφο σε ένα dll!)

 

 

Ετσι ακριβως.

 

Αρκετα παλαιοτερα (εποχες Win 95 εως Win 2000) ηταν ψιλο-συχνο το φαινομενο να λειπει καποιο DLL, ακομα εχω φακελους με DLL και OCX (αυτα θελουν συνηθως register) τα οποια μετα απο καθε εγκατασταση (μιλαω για τοτε), τα εκανα drag & drop στο system32.

 

Π.χ...

 

8EVO1sp.png?1

 

#

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι με τα Windows, ξεκινας να φτιαχνεις μια "βαση" εφαρμογων και σιγα-σιγα με το περασμα των ετων, η βαση (ο αριθμος των apps που χρησιμοποιεις) αυξανεται. Μια 32bit εφαρμογη του 2000 που δεν εχει updates, ειναι πολυ πιθανο να τρεχει ακομα και σημερα σε Windows 7/8.x/10.

 

Αυτα τα πραγματα απουσιαζουν σε Linux.

 

Και επισης ειναι τραγικο να βγαινει καθε 6-9-12 μηνες νεα εκδοση, στην οποια να πρεπει να πηγαινεις αν θες να δεις καλυτερη υποστηριξη hardware, οταν σε Windows το να αναβαθμισεις τον driver ειναι αστειο. Οτι και να λεμε, οι LTS εκδοσεις ειναι για servers. Ο χρηστης, (συνηθως) κανει επανεγκατασταση. Εξαιρεση οι rolling releases, οι οποιες εχουν αλλα "κακα" ως cutting edge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μιάς και χτυπιόμαστε για Linux

Σήμερα εγκατέστησα το 10 tech preview και το πρώτο πράγμα που παρατήρισα είναι οτι μου έμοιασε σαν μια διανομή Linux!

Λίγο τα εικονίδια λίγο ίσως η γραματοσειρά, η γενικότερη αίσθηση που μου έδωσε είναι οτι χρησιμοποιώ Linux

Βέβαια σε linux τα πάντα δούλεψαν απο την πρώτη στιγμή εδώ δυσκολέυτικα με drivers μέχρι που βαρέθηκα και το παράτησα

 

 

Καλά έκανες. Και εγώ κάνω εμετό με το linux. Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα 10, τα εβαλα για καμια ωρα.

Δεν τα αντεξα περισσοτερο.

 

Κακασχημα, αλλου control panel, αλλου καποιες αλλες ρυθμισεις, τεραστια παραθυρα και κουμπια minimize/maximize/close λες και απευθυνονται σε ατομα με αναπηρια ενα πραμα.

 

Σε laptop με 1366x768.. ενα παραθυρο ποιανει το 70% του desktop...

 

Αντε να εχεις Windows 7 στη δουλεια σου, Windows 8.1 στο desktop και Windows 10 στο laptop.

Στα 7 πας κατω αριστερα (μενου).

Στα 8.1 πας τερμα δεξια (charm bar)

Στα 10 πας παλι κατω αριστερα, αλλα για να βρεις αυτο που θες, ποιασ 'τ'αυγο και κουρευ 'το. Ποσα πλακακια πια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως.

 

Αρκετα παλαιοτερα (εποχες Win 95 εως Win 2000) ηταν ψιλο-συχνο το φαινομενο να λειπει καποιο DLL, ακομα εχω φακελους με DLL και OCX (αυτα θελουν συνηθως register) τα οποια μετα απο καθε εγκατασταση (μιλαω για τοτε), τα εκανα drag & drop στο system32.

 

Π.χ...

 

8EVO1sp.png?1

 

#

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι με τα Windows, ξεκινας να φτιαχνεις μια "βαση" εφαρμογων και σιγα-σιγα με το περασμα των ετων, η βαση (ο αριθμος των apps που χρησιμοποιεις) αυξανεται. Μια 32bit εφαρμογη του 2000 που δεν εχει updates, ειναι πολυ πιθανο να τρεχει ακομα και σημερα σε Windows 7/8.x/10.

 

Αυτα τα πραγματα απουσιαζουν σε Linux.

 

Και επισης ειναι τραγικο να βγαινει καθε 6-9-12 μηνες νεα εκδοση, στην οποια να πρεπει να πηγαινεις αν θες να δεις καλυτερη υποστηριξη hardware, οταν σε Windows το να αναβαθμισεις τον driver ειναι αστειο. Οτι και να λεμε, οι LTS εκδοσεις ειναι για servers. Ο χρηστης, (συνηθως) κανει επανεγκατασταση. Εξαιρεση οι rolling releases, οι οποιες εχουν αλλα "κακα" ως cutting edge.

Guess what, τρέχω παιχνίδια του 2000 ή του 1999 γραμμένα για Linux κανονικότατα σε σύγχρονες διανομές Linux. Επίσης πολύ καλύτερη συμβατότητα έχει το 64-bitο Linux με 16-bit Windows εφαρμογές (μέσω wine), παρά τα ίδια τα... Windows. Απλά δοκίμασε να τρέξεις 16-bit εφαρμογές σε σύγχρονα 64-bitα Windows να δείς τί μύνημα θα πάρεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

 

Και επισης ειναι τραγικο να βγαινει καθε 6-9-12 μηνες νεα εκδοση, στην οποια να πρεπει να πηγαινεις αν θες να δεις καλυτερη υποστηριξη hardware, οταν σε Windows το να αναβαθμισεις τον driver ειναι αστειο. Οτι και να λεμε, οι LTS εκδοσεις ειναι για servers. Ο χρηστης, (συνηθως) κανει επανεγκατασταση. Εξαιρεση οι rolling releases, οι οποιες εχουν αλλα "κακα" ως cutting edge.

 

καμία επαφή με την πραγματικότητα

σε windows οι drivers είναι αστείο? που πρέπει να πας σε 10 διαφορετικά site κάθε φορά

linux δεν είναι μόνο το ubuntu, δείτε και λίγο παραπέρα

οι περισσότεροι έχουμε βρει τη διανομή που μας ταιριάζει και την έχουμε εγκατεστημένη πόσα χρόνια

προσωπικά σε desktop και laptop έχω την ίδια εγκατάσταση από το 2006-2007 και κάθε φορά έχω τις τελευταίες εκδόσεις στα πάντα, προγράμματα, drivers κλπ

πόσοι με windows έχουνε το ίδιο

 

+ αυτά που είπε ο oxygene

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιο πολλοί γκρινιάζουν επειδή είναι H MS. καλώς η κακός η ms και τα windows ειναι μονόδρομος σε πολλές περιπτώσεις. Τώρα όσον αφορά τη γκρίνια για τα forced updates δεν σας είδα όλους εσάς να γκρινιάζετε που το android κινητό & tablet σας κάνει automatic updates απο default τόσο στο λειτουργικό όσο και στις εφαρμογές από το store (ειδικά απο το store) απλά μάλλον και αυτό είναι απο τα πράγματα που πολλοί είδαν αλλα λίγοι κατάλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τα Windows XP.
Εναλλακτικα περιμενω να ξεκινησει η Google καποια σοβαρη προσπαθεια να φερει ολο το συστημα της στα desktop. Παιχνιδια δεν παιζω. Τα μοναδικα παιχνιδια που μου αρεσουν ειναι αυτα που εχει το android στυλ πλατφορμας/παζλ. Γιατι να μεινω στην σκατοMS;

 

 

Το android κανει forced updates; Τι λεμε; Καθε πρωι που ανοιγει μου πεταει ειδοποιηση και με ενημερωνει οτι θελουν οι εφαρμογες αναβαθμιση, το αγνοω και συνεχιζω κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν. Θα βάλω τα windows 10 και μετά το πέρας του δωρεάν 1ου χρόνου που θα ζητήσει πληρωμή, θα περάσω στα Linux...

μπα. τα λεφτά της τα βγάζει με το νέο laptop με preinstalled windows .

 

ποιος είπε ότι είναι time limited άδεια;

 

Anyway , μπορεί πάντα ο νόμιμος χρήστης να γυρίσει πίσω στα 7 - 8.1 ..

 

Στο μεταξύ, από τα windows 2000 έχω τις αυτόματες ενημερώσεις ενεργοποιημένες..

Πόσο μάλλον που από τα 7 και μετά χρησιμοποιώ και το windows firewall και defender που γίνονται update μέσω του ms update..

Δεν καταλαβαίνω την υστερία ορισμένων.

 

όσοι ψωνίζουν από το θείο, λογικά θα βρουν crack.

 

Βέβαια επειδή δεν υπάρχει πλέον pc χωρίς internet , οι κατασκευαστές λογισμικού μπορεί να δυσκολέψουν τη ζωή σε πολύ μεγάλο βαθμό στους κλέφτες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία επαφή με την πραγματικότητα...

σε windows οι drivers είναι αστείο? που πρέπει να πας σε 10 διαφορετικά site κάθε φορά

Ρε αγορινα... πλακα μου κανεις? Ποιος σου φταιει αν δεν κατεβαζεις τους drivers μια (και μονη) φορα ωστε να τους αποθηκευσεις και χρησιμοποιησεις σε επομενες εγκαταστασεις?

 

Τα αλλα δεν θα τα σχολιασω, ειναι αργα.

 

@ Oxygene:

 

Δεν διαφωνω οτι μπορεις να τρεξεις παλιες εφαρμογες μεσω wine, το εκανα και εγω πριν πολλα χρονια μεχρι που καταλαβα οτι κοροιδευα τον εαυτο μου, αφου στην ουσια αυτο που χρειαζομουν ηταν Windows! Γαμάτο το Unix, φτανει να το χρησιμοποιεις εκει που θα κανει καλυτερα τη δουλεια σου και να μην ταλαιπωρεισαι με καθημερινες εργασιες τις οποιες κανεις πολυ καλυτερα σε ενα native περιβαλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα πες το στη μανα μου αυτο, που την εχω εδω και δε θυμαμαι ποσα χρονια με Arch, και δεν με εχει ενοχλησει ποτε.

 

Και τη πασιεντζα της και το skype της και τον chrome της... ζωαρα κανει.

 

Αυτή η παπάτζα το Skype δεν μου δουλεύει στο Ubuntu 14.04` δεν έχει φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...