Προς το περιεχόμενο

Είναι άραγε καλή ιδέα τα forced automatic updates στα Windows 10;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αγορινα... πλακα μου κανεις? Ποιος σου φταιει αν δεν κατεβαζεις τους drivers μια (και μονη) φορα ωστε να τους αποθηκευσεις και χρησιμοποιησεις σε επομενες εγκαταστασεις?

 

Τα αλλα δεν θα τα σχολιασω, ειναι αργα.

 

@ Oxygene:

 

Δεν διαφωνω οτι μπορεις να τρεξεις παλιες εφαρμογες μεσω wine, το εκανα και εγω πριν πολλα χρονια μεχρι που καταλαβα οτι κοροιδευα τον εαυτο μου, αφου στην ουσια αυτο που χρειαζομουν ηταν Windows! Γαμάτο το Unix, φτανει να το χρησιμοποιεις εκει που θα κανει καλυτερα τη δουλεια σου και να μην ταλαιπωρεισαι με καθημερινες εργασιες τις οποιες κανεις πολυ καλυτερα σε ενα native περιβαλλον...

Για ποιο Unix γράφεις? Εγώ δουλεύω χρόνια Unix και είμαι σε native περιβάλλον, με καθημερινές εργασίες χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν εννοείς linux , δεν είναι unix αλλά unix like.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool... 17 χρονια μετα απο την πρωτη γνωριμια μου με το Linux, μαθαινω οτι ειναι Unix Like και οχι Unix.

Επομενο μαθημα... τι ειναι τα BSD και το OS X...

:lol:

 

Goodnight guys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool... 17 χρονια μετα απο την πρωτη γνωριμια μου με το Linux, μαθαινω οτι ειναι Unix Like και οχι Unix.

Επομενο μαθημα... τι ειναι τα BSD και το OS X...

:lol:

 

Goodnight guys...

Kαλύτερα πηγαινε σε React OS, που είναι windows - like , αλλά για σένα μπορεί να είναι windows.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ το "offtopic" μου μιας και το έχετε ξεσκίσει όλοι :P

 

@atheatos ---> Το GNU/Linux (kernel & userland) είναι reimplementation του "Unix" (με εμπνεύση του Linus Torvalds από το Minix, μια lite ακαδημαική εκδοχή του Unix που και αυτή reimplementation ήταν --- α και που είστε: reimplementation = written from scratch). Με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια γιατί θα "μπλέξουμε" με την γενεολογία :P, το Linux είναι reimplementation του Unix, είναι στο μεγαλύτερο μέρος του Posix ready.

 

Ο μόνος λόγος που δεν μπορούμε/μπορεί κανείς να αποκαλέσει κάποια διανομή Linux (και τον πυρήνα επίσης), ως Unix είναι ότι καμία διανομή δεν έχει πληρώσει το τρομερά υπέρογκο ποσό που προαπαιτεί το "Unix Open Group" για να την πιστοποιήσει με το Single Unix Specification (το στανταρτ με το οποίο κάποιο λειτουργικό μπορεί να αποκαλεστεί "Unix"). 

 

Οι προσπάθειες με το Linux Standard Base προσπαθούν να καταφέρουν πλήρη συμβατότητα με το Single Unix Specification, αλλα είναι λυπηρό γιατί λίγες διανομές έχουν αποφασίσει να το υοθετήσουν. 

 

Πχ το MacOSX (η OSX σκέτο) είναι Unix, γιατί η Apple πλήρωσε τα πολλά χρήματα που χρειαζόταν η πιστοποίηση και συμορθώθηκε πλήρως με το Single Unix Specification. Επίσης βασίζεται σε BSD μεταξύ των άλλων, οπότε και σε κώδικα μοιράζεται κάτι από το βαρύγδουπο "Unix" του παρελθόντος. Δείτε wikipedia περί BSD γιατί θα το κάνω αμάζευτο σεντόνι το μήνυμα :P

 

Υπάρχουν και άλλοι, όπως πχ Solaris, HP-UX, AIX που επίσης λέγονται Unix, για τον λόγο τον οποίο εξηγήθηκε παραπάνω. 

 

Το Linux, είναι reimplementation του Unix, σε μεγάλο βαθμό είναι compatible με τα specifications και τα stantards, αλλά λέγεται Unix Like και όχι Unix σκέτο, για τον λόγο που σας είπα παραπάνω.

 

Ο αγαπητός loic επομένως δεν ήταν 100% λάθος :P

Βασικά, κανείς σας δεν ήταν 100% λάθος. Μην την λέτε ο ένας στον άλλο, δεν χρειάζεται :P χαχα

 

Αυτά για να μαθαίνετε και πέντε πραγματάκια παραπάνω. 

Υ.Γ: Α, και επίσης, διαβάστε και λίγο, το διάβασμα κάνει καλό, ποτέ δεν έκανε κακό. :P

 

----

 

On Topic

 

Άσχημη η καλή η ιδέα των forced updates, μην τρελαίνεστε τόσο πολύ. Σίγουρα θα υπάρξει κάποιος τρόπος official η μη για να μην γίνει αυτό. Όπως επίσης είναι σίγουρο πως το πιτσί σας δεν θα ανοιγοκλείνει μόνο του κατα βούληση μετά τα updates χαχαχα :P

 

Μανία το τόσο, να το κάνουμε... ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω 7 σελίδες πόστ και ακόμα δεν εχω καταλάβει γιατί αυτοί που δεν προτιμούν τις αυτόματες ενημερώσεις, δέν τις προτιμούν.

 

Οι περισσότεροι καταλήγουν στο γεγονός οτι δεν επιθυμουν να χάσουν τον ελεγχο και να τους επιβάλει η MS τις ενημερώσεις. Κατανπητό και σεβαστό. Αλλα πέρα απο αυτό τι ακριβώς φοβάστε; 

 

Θα σας "χαλάσει" τον υπολογιστή κανοντας τον πιο αργό; 

Θα σας χαλασει καποιο αρχείο και δεν θα μπορείτε να μπείτε στo λειτουργικο;

Θα σας κανει κάποιο κρισιμο πρόγραμμα πλέον ασύμβατο;

 

Οι περισσότερες αναβαθμίσεις ειναι security patches. Δέν βλέπω το κακό, για τον μέσο χρήστη, αυτές οι αναβαθημήσεις να γινονται αυτόματα. Μόνο καλό μπορεί να του κάνει. 

 

Και για τους περίσότερους απο εμάς που δέν μας αρέσει κατι τετοιο, υπάρχει η λύση του Windows 10 Pro.

Επεξ/σία από cycomiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα πηγαινε σε React OS, που είναι windows - like , αλλά για σένα μπορεί να είναι windows.... :P

Οχι, θα σε ρωτησω τι και πως να το γραψω...

 

"Γαμάτο το Unix εγραψα", τι δεν καταλαβες?

 

Ισως αν στο εκανα "Γαμάτο το Unix και οτι εχει σχεση με αυτο" να μην εβρικσες τον αστειο λογο που βρηκες για να γραψεις κατι το οποιο μπορει καποιος να το βρει απλα με ενα wiki search πριν το γραψει, ακομα και ασχετος να ειναι, απλα και μονο για να γραψεις κατι ή επειδη δεν σου αρεσουν αυτα που γραφει ο αλλος.

 

Τις καλημερες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολατε με το Linux. Ειναι πολλα που ΔΕΝ μπορεις να κανεις στο Linux και ΔΕΝ ειναι ευχρηστο για τον απλο χρηστη. 

Nαι,αλλα ακουγεσαι κουλ και μονο που λες την λεξη λινουξ.

Ειδικα τα ανιδεα γκομενακια,εντυπωσιαζονται και θεωρουν οτι εχουν χακερ μπροστα τους που μεχρι και επεξεργασια στο word την κανει μεσω εντολών.

Γιατι νομιζεις ηξερε να βαλει Windows?

Ναι ,και?

στα 10 σου δεν ξερεις να οδηγας ουτε αμαξι,ουτε αεροπλανο.

Αυτο σημαινει οτι εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως πάντα υπερβολικοί σε όλα . Θα συμφωνήσω με τον cycomiko ότι τα περισσότερα updates αφορούν security patches . Για ρωτήστε κάναν τεχνικό , το πρώτο που σε ρωτάει αν έχεις περάσει  όλα τα updates , ε κάτι παραπάνω θα ξέρουν . Από την άλλη πολλοί (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ) περνάν ένα λειτουργικό (η το βρίσκουν έτοιμο) και μετά το παρατάνε πλήρως .Ε δεν θα είναι τρωτό το μηχανάκι μετά .Τι διάολο , μαζόχες είναι στην Ms που βγάζουν updates ή θέλουν να πετάνε τα λεφτά τους , γιατί τα updates κοστίζουν και μάλιστα πολύ .

Ξέρετε πόσες  σούλες , κούλες , μούλες και δε συμμαζεύεται  μιλάνε  όλη την μέρα στο φατσοβιβλίο ή χαζοκουτσομπολεύουν  στο Skype σκοτώνοντας την ώρα τους και ασχολούμενες μόνο με γκόμενους και λοιπά θηλαστικά ?

Τι να σου κάνει η Ms πρέπει να τις αντιμετωπίσει και αυτές .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,αλλα ακουγεσαι κουλ και μονο που λες την λεξη λινουξ.

Ειδικα τα ανιδεα γκομενακια,εντυπωσιαζονται και θεωρουν οτι εχουν χακερ μπροστα τους που μεχρι και επεξεργασια στο word την κανει μεσω εντολών.

Ναι ,και?

στα 10 σου δεν ξερεις να οδηγας ουτε αμαξι,ουτε αεροπλανο.

Αυτο σημαινει οτι εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας?

 

Όταν είσαι 10 χρονών (ή άσχετος με τους υπολογιστές δεν έχει σημασία) το να οδηγείς παπάκι ή πύραυλο (ή να κάνεις edit με draw programm μια φώτο ή να χακάρεις τη NASA αντίστοιχα) είναι το ίδιο πράγμα, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις ΟΥΤΕ το ένα ΟΥΤΕ το άλλο ανεξάρτητα απ το βαθμό δυσκολίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι 10 χρονών (ή άσχετος με τους υπολογιστές δεν έχει σημασία) το να οδηγείς παπάκι ή πύραυλο (ή να κάνεις edit με draw programm μια φώτο ή να χακάρεις τη NASA αντίστοιχα) είναι το ίδιο πράγμα, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις ΟΥΤΕ το ένα ΟΥΤΕ το άλλο ανεξάρτητα απ το βαθμό δυσκολίας τους.

Δεν καταλαβες τι λεω.

(ουτε και αντιλαμβανομαι απο που πηγαζει το "δεν μπορεις να κανεις ουτε το ενα ,ουτε το αλλο".

.Δεν εχεις πετυχει 10χρονα να καβαλάνε μηχανακι σε χωριό,ή δεν εχεις ακουσει για περιπτωσεις μικρών σε ηλικια που οχι απλα χειριζονταν αριστα υπολογιστες,αλλα μπορούσαν να χακαρουν και συστήματα ασφαλειας?)

 

Η ηλικια ηταν αυθαιρετη για να προσδιορισει το επιπεδο της  πρωτερης ικανοτητας ως μηδεν.

Κανε την 15 αν θες,η και 35,αλλα ορισε ως δεδομενο οτι δεν ειχε υποβαθρο εμπειριας σε τιποτα απ τα 2.

Θέμα εκπαιδευσης ειναι(εφόσον υπαρχει μια στοιχειώδης,μεσου ορου,ευφυια).

Και για να το πιασεις,ξαναδιατυπώνω:

Aς υποθέσουμε οτι στα 25 σου δεν ξερεις να οδηγας ουτε αμαξι,ουτε αεροπλανο.

Αυτο σημαινει οτι εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες τι λεω.

(ουτε και αντιλαμβανομαι απο που πηγαζει το "δεν μπορεις να κανεις ουτε το ενα ,ουτε το αλλο".

.Δεν εχεις πετυχει 10χρονα να καβαλάνε μηχανακι σε χωριό,ή δεν εχεις ακουσει για περιπτωσεις μικρών σε ηλικια που οχι απλα χειριζονταν αριστα υπολογιστες,αλλα μπορούσαν να χακαρουν και συστήματα ασφαλειας?)

 

Η ηλικια ηταν αυθαιρετη για να προσδιορισει το επιπεδο της  πρωτερης ικανοτητας ως μηδεν.

Κανε την 15 αν θες,η και 35,αλλα ορισε ως δεδομενο οτι δεν ειχε υποβαθρο εμπειριας σε τιποτα απ τα 2.

Θέμα εκπαιδευσης ειναι(εφόσον υπαρχει μια στοιχειώδης,μεσου ορου,ευφυια).

Και για να το πιασεις,ξαναδιατυπώνω:

Aς υποθέσουμε οτι στα 25 σου δεν ξερεις να οδηγας ουτε αμαξι,ουτε αεροπλανο.

Αυτο σημαινει οτι εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας?

 

Μου θυμίζει τη συζήτηση που έχω κάνει πολλάκις σχετικά με τα ξυλάκια των κινέζων και τα κουτάλια τα δικά μας, πραγματικά δεν βγάζεις άκρη.

 

Η σύγκριση μεταξύ αυτοκινήτου ή αεροπλάνου είναι πραγματικά άτοπη, καθώς το ένα είναι αντικειμενικά πιο εύκολο και το αλλο δυσκολότερο.Το Linux δεν είναι αντικειμενικά πιο δύσκολο, απλά ο μέσος χρήστης έχει συνηθίσει τα φιλικά προς αυτόν Windows. Έτσι ήξερε από πριν οπότε και αυτά αντιμετωπίζει με μεγαλύτερη ευελιξία. Σε σχέση με το δικό σου παράδειγμα, στη θέση του 25άρη βάζω έναν ήδη έμπειρο στην μία επιλογή (έναν πιλότο δηλαδή) που δεν έχει οδηγήσει ποτέ αμάξι αλλά ήξερε να οδηγεί αεροπλάνο.

Ποιο του είναι πιο εύκολο ακόμα και αν αυτό αντικειμενικά δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τη συζήτηση που έχω κάνει πολλάκις σχετικά με τα ξυλάκια των κινέζων και τα κουτάλια τα δικά μας, πραγματικά δεν βγάζεις άκρη.

 

Η σύγκριση μεταξύ αυτοκινήτου ή αεροπλάνου είναι πραγματικά άτοπη, καθώς το ένα είναι αντικειμενικά πιο εύκολο και το αλλο δυσκολότερο.Το Linux δεν είναι αντικειμενικά πιο δύσκολο, απλά ο μέσος χρήστης έχει συνηθίσει τα φιλικά προς αυτόν Windows. Έτσι ήξερε από πριν οπότε και αυτά αντιμετωπίζει με μεγαλύτερη ευελιξία. Σε σχέση με το δικό σου παράδειγμα, στη θέση του 25άρη βάζω έναν ήδη έμπειρο στην μία επιλογή (έναν πιλότο δηλαδή) που δεν έχει οδηγήσει ποτέ αμάξι αλλά ήξερε να οδηγεί αεροπλάνο.

Ποιο του είναι πιο εύκολο ακόμα και αν αυτό αντικειμενικά δεν είναι;

Eνταξει,αν πρεπει να προσπαθησω για να αποδειξω οτι το στήσιμο και η χρηση των linux ειναι πιο δυσκολη ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ απο τα windows,τα παραταω.Με κουραζει να προσπαθω να αποδειξω αυτονοητα.

Πραγματικα βαριεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω 7 σελίδες πόστ και ακόμα δεν εχω καταλάβει γιατί αυτοί που δεν προτιμούν τις αυτόματες ενημερώσεις, δέν τις προτιμούν.

 

Ο πραγματικός λόγος, άσχετα τι έχουν γράψει ως δικαιολογία, είναι οτι φοβούνται μήπως περάσουν κανένα update που τους χαλάει το crack και μετά πρέπει να ψάχνουν για καινούριο. ΄Όποιος τα έχει αυθεντικά δεν έχει να φοβηθεί κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...