Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"θεωρείται ο πρώτος προσωπικός υπολογιστής που απευθυνόταν σε όσους θέλανε να ασχοληθούν με multimedia για εύκολη δημιουργία animation, γραφικών και μουσικής, σε λογικό κόστος"

 

Κόστιζε 1450 λίρες αγγλίας, στη δε ελλάδα πάνω από 450.000 δρχ. (το 1985).

Δηλ. το κόστος της μόνον λογικό δεν ήταν.

Όποιος ήταν επαγγελματίας και έπρεπε να κάνει σοβαρή δουλειά αγόραζε ένα πραγματικό workstation που είχε πολύ περισσότερες δυνατότητες (αλλά ήταν και αρκετά πιο ακριβό).

Η Amiga μπροστά στα workstations της εποχής ήταν ένα ημίμετρο, κάτι σαν "workstation για το σπίτι".

Κόστιζε πανάκριβα για τον χομπίστα και δεν αποτελούσε τη λύση για έναν επαγγελματία του χώρου καθώς υπολειπόταν πολύ σε hardware και λογισμικό από τα αληθινά workstations.

Τα ίδια και ο atari ST - με την διαφορά ότι εκείνος ήταν αρκετά φτηνότερος....

 

-

Για ποια workstation μιλας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Amiga ήταν ο πρώτος υπολογιστής που έφερε την ισχύ των workstation στα σπίτια.Ειχε γραφικά και ήχο που μέχρι πριν απο λίγο τα συναντουσες σε πανάκριβα workstations και φυσικά το αξεπέραστη μέχρι και σήμερα multitasking λειτουργικό της Workbench.

 

Αυτό ακριβώς.

Ένα "home workstation" με καινοτόμα χαρακτηριστικά.

Η τεχνολογία επεξεργασίας των γραφικών υπήρχε ήδη προ πολλού, δεν την έφεραν η amiga, ο ST και τα mac.

H amiga ήταν το όνειρο του δημιουργού της να την φέρει στο σπίτι.

 

-

Για ποια workstation μιλας;

 

Τη δεκαετία του '70 πώς δούλευαν γραφικά και CAD, ξέρεις;

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχος midi και μιας δισκέτας να αγκομαχά στο drive ακόμα αντηχεί στα αυτιά μου με τα joystic του ενός κουμπιού με κλικ κλικ ..

 

Σήμερα γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν τέτοια απλά και καλά παιχνιδάκια;

 

 

Τα περισσότερα παιχνιδάκια της εποχής των late 80s τα γνώρισα από τον Atari ST 512 (φίλου μου καλού) που αν και είχε 16 χρώματα δεν έδειχνε πολύ χειρότερος της Amiga των 64 χρωμάτων. Επικές μάχες στα διαλείμματα με τους συμμαθητές που ανήκαν στο ένα ή το άλλο στρατόπεδο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες αναμνήσεις...

Πρώτα απ' όλα, το πώς έπρηξα τους δικούς μου για να μου το πάρουν μες στην φτώχεια μας...Σήμερα, θα με είχα σκοτώσει στην θέση τους :)

 

Μετά, πόσες και πόσες ώρες παιχνιδιού, με πιο αγαπημένο το TV Sports Basketball.

 

Μόνο μια λέξη περιγράφει την Amiga: Μαγεία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ηχος midi και μιας δισκέτας να αγκομαχά στο drive ακόμα αντηχεί στα αυτιά μου με τα joystic του ενός κουμπιού με κλικ κλικ ..<br />

 <br />

Σήμερα γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν τέτοια απλά και καλά παιχνιδάκια;<br />

 </p><p> </p><p>

__Εμφάνιση Spoiler__<br />

</p><p> </p><p>

Εγώ Θυμάμαι πως τα αρχεία ήχου πρέπει να ήταν σε κατάληξη (mod) αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακόμα θυμάμαι Amiga να παίζει Defender of the Crown σε βιτρίνα στην Στουρνάρα και κόσμος απέξω να χαζεύει τα εξωπραγματικά γραφικά. 

Ολοι είχαμε μείνει άφωνοι στην κυριολεξία με τα εξωπραγματικά για την εποχή γραφικά.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κόβω να ξεθάβουν την βεντέτα οι σκλυροπυρινικη amiga 1200 vs pc 486 vs atari st ωραίες εποχές τότε πάντως 

 

486; Γιατί πράμα μιλάτε κύριε;, ST? Την αμίγκα του φτωχού; ;ρ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@V.I.Smirnov

 

Σε κόβω νέον οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να έρθω σε αντιπαράθεση. Τα advocacy wars τα κάναμε 10ετίες πριν και σε άλλες (καλύτερες) εποχές θα είχες "καεί". Απλά κάποιοι από εμάς ζήσαμε εκείνες τις εποχές και ξέρουμε τι ήταν στη σφαίρα του εφικτού, τι ανήκε στο θεωρητικό επίπεδο, και για ποιες τιμές και specifications μιλάμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον έχω μπει σε τρέλα να μαζεύω ότι retro υπολογιστή κυκλοφορούσε τότε. Υπάρχουν στο ebay αλλά τα ql, atari st, amstard 6128 τα πουλάνε ακόμα ακριβά. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...