Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας αφησω κι εγω ενα σχολιο για την Amiga , που μου ομορφυνε τα παιδικα μου χρονια. Κατοχος μιας Α500, εψησα τον παππου μου να μου την παρει και μετα απο 3 χρονια μιας Α1200 .Με σκληρο δισκο επανω, πεταγε.

 

Πραγματικα, με αλλο marketing, η ιστορια θα ηταν διαφορετικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Amiga ΠΟΤΕ δεν πέθανε. (Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι είναι μηχάνημα σκυλί ;) ακόμα λειτουργεί κανονικοτατα με την σωστή φροντιδα.)

Ζει και βασιλεύει όπως και το community που την αγαπά.

 

Οπότε θα συνεχίσουμε να της κάνουμε πάρτυ γενεθλίων παίζοντας τα γνωστά πολυαγαπημενα παιχνίδια λιωνοντας τα joystick.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@V.I.Smirnov

Μα και για την Amiga υπήρχαν ένα κάρο προγράμματα και εφαρμογές. Συγκεκριμένα θυμάμαι εκείνο το φίλο μου που είχε αγοράσει ένα σκασμό λεφτά τότε το Autocad για αρχιτεκτονική και το Photoshop. Εντάξει δεν είχαμε κάνει κανένα benchmark για να δούμε ποιο ήταν πιο αποδοτικό, τα γραφικά πάντως της Amiga ήταν μακράν ανώτερα από τη VGA του pc. Επαναλαμβάνω, δε θυμάμαι αναλύσεις και προφανώς δεν είχαμε τρόπο να δούμε frame rates, αλλά τα ίδια παιχνίδια (Jaguar, Altered beast, Elvira, και κάποια adventures που ούτε το όνομά τους δε θυμάμαι πια) ήταν μέρα με νύχτα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος Amiga 1200 που την απεκτησα  γιατι ο Atari 1040ST μου εσπασε η μητρικη επειτα απο μπουνια στο Cannon Fodder μπορω να πω οτι αυτα που ζησαμε με αυτο το μηχανημα δεν θα τα ζησει κανενας με κανενα playstation κανενα xbox και κανενα pc τουλαχιστον σε στιγμες gaming

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάπου εκεί το '87 κυκλοφόρησε και ο Acorn Archimedes A3000 (90-91 ήρθε στην Ελλάδα από τον Αξαρλή) και πλασαρίστηκε από το PIXEL σαν ο Amiga killer, οπότε happy birthday και σ' αυτό το μηχάνημα κι ας μην έκανε ούτε το 1/100 της επιτυχίας της Amiga.

 

07,08-1991.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amiga 500 το όνειρο κάθε παιδιού να το αποκτήσει ,τις εποχές εκείνες ........σε δύο φατρίες είχαν χωριστεί τότε .....οι του amiga 500 ,και οι του amstrad 6128....επικές μάχες για το ποιο σύστημα έχει τα καλύτερα games.

 

Επειδή έτυχε να τα έχω και τα 2 (amstrad 6128 έγχρωμο με δισκέτα το 86 στα 8 μου και Amiga 500 το 89 στα 11 μου με την commodore 1084 οθόνη και 1mb μνήμης.. χλιδή... ας είναι καλά τα μεγαλύτερα αδέρφια που τα έπαιρναν και μου τα άφηναν), σου λέω πως η σύγκριση είναι εντελώς άκυρη.. δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση τα 2 μηχανήματα μεταξύ τους εντελώς άλλη κατηγορία (ασύγκριτα μπροστά η Amiga.. καλύτερη ακόμα και απο έναν 286 ή 386 στα γραφικά χρόνια μετά). Γενικά μέχρι το 93 περίπου, η Amiga πάταγε κάτω κάθε pc στο θέμα γραφικών και ήχου. 

Πιθανόν θα εννοείς Atari ST που για μένα ήταν χειρότερο στο θέμα παιχνιδιών αλλά καλύτερο στο θέμα ήχου (δεν ήταν τυχαίο ότι τα studio μουσικής είχαν τότε και από ένα Atari ST).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα την A500 που πήρα το 1987 και την Α2000 με Video Toaster που έκανα graphics για τα διάφορα μικροκάναλα στην Αθήνα στις αρχές του 1991-1992 την εποχή που η ΕΡT είχε σύστημα των 80 εκατομμυρίων δρχ και ήταν υποδεέστερο. Τα έφερα στις ΗΠΑ πριν 18 χρόνια. Επίσης πριν δεκαετίας πήρα μια A1200 την οποία αναβάθμισα με 68030 accelerator. Πάνε σχεδόν 18 μήνες από τότε που άνοιξα την Α1200 μιας και τώρα χρησιμοποιώ Winuae με Amigakit η OS 4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η σύγκριση έγινε από λάθος. Η Amiga ήταν ανταγωνίστρια του ST κι όχι του 6128. Άλλωστε δε θα μπορούσαν να συγκριθούν μηχανήματα 8 με 16 bit

 

Επειδή έτυχε να τα έχω και τα 2 (amstrad 6128 έγχρωμο με δισκέτα το 86 στα 8 μου και Amiga 500 το 89 στα 11 μου με την commodore 1084 οθόνη και 1mb μνήμης.. χλιδή... ας είναι καλά τα μεγαλύτερα αδέρφια που τα έπαιρναν και μου τα άφηναν), σου λέω πως η σύγκριση είναι εντελώς άκυρη.. δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση τα 2 μηχανήματα μεταξύ τους εντελώς άλλη κατηγορία (ασύγκριτα μπροστά η Amiga.. καλύτερη ακόμα και απο έναν 286 ή 386 στα γραφικά χρόνια μετά). Γενικά μέχρι το 93 περίπου, η Amiga πάταγε κάτω κάθε pc στο θέμα γραφικών και ήχου. 

Πιθανόν θα εννοείς Atari ST που για μένα ήταν χειρότερο στο θέμα παιχνιδιών αλλά καλύτερο στο θέμα ήχου (δεν ήταν τυχαίο ότι τα studio μουσικής είχαν τότε και από ένα Atari ST).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως νομίζω ότι έχω ξαναγράψει σε ένα παρόμοιο θέμα, η amiga ήταν το μηχάνημα που όλοι ζήλευαν...(απλά κάποιοι δεν το παραδέχονταν! :)  )

 

Μηχανήματα που έμειναν στην ιστορία, τι να λέμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για το μόνο που λυπάμαι πλέον, αν και ιδρυτικό μέλος και Πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Amiga, είναι ότι δεν έχω σήμερα στα χέρια μου κάποια Amiga.

 

Προερχόμενος από Amstrad 6128 με έγχρωμη οθόνη και παρότι επί 6 χρόνια πέρασαν από τα χέρια μου και Α500, Α500+, A1200, Α600 και στο τέλος Α4000, μετά τη θητεία έμεινα μόνο με PC .....

Εδώ έδινα πανελλήνιες εξετάσεις το 1992 και το κίνητρό μου για να περάσω στη Νομική ήταν να πάρω την Amiga 3000 (τελικά πήρα λίγο αργότερα την Α4000!). Ο μόνος υπολογιστής με τον οποίο χάρηκα τοσο παιχνιδι (Kick off, Shadow of the Beast, Monkey Island, Falcon και άλλα πολλά!) οσο ποτέ άλλοτε εδώ και 20 χρόνια παρά τα Wii, PS3, XboxOne, δυνατά PC κλπ

Μέχρι και το Internet με την Amiga το γνώρισα με modem 33600 από το Acropolis Net του Μίλτου Μακρίδη, που στέγαζε φιλόξενα το Σύλλογο...

Οτι και να θυμηθώ, συγκινούμαι (τσάρκες και ώρες στη Στουρνάρα - Εγκέφαλο και Τόμας για παιχνίδια - συνέλευσεις του ΣΦΑ στην Ενωση Ελλήνων Σκηνοθετών στα Εξάρχεια, συναντήσεις, βόλτες, μαραθωνίους παιχνιδιών)!!!

Αξέχαστες μέρες!!!!!

 

AMIGA FOREVER!!!!!!!!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amiga όσο κι αν ήταν τεχνολογικά ανώτερη από ένα pc, δεν είχε λογισμικό.

Στα pc υπήρχαν προγράμματα για τα πάντα. Μπορούσες να βρεις από pacman μέχρι cad για αγιογραφίες....

 

-

Μάλλον φίλε δεν έχεις ασχοληθεί με Amiga για να το λες αυτό.Η Amiga είχε σε όλους τους τομείς ισάξια αν όχι καλύτερα προγράμματα(ειδικά σε τομείς γραφικών,multimedia) από τα PC και μάλιστα κόστιζαν σε αξία το 1/5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amiga, απλά.. επίσημη αγαπημένη!

 

Υ.Γ.

Όποιος έχει διάθεση για ένα πολύ ενδιαφέρον ταξίδι στην ιστορία και τεχνολογία της Amiga ας ρίξει μια ματιά στο "The Future Was Here" (Platform Studies/MIT)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Amiga δεν ήταν ο μοναδικόs πετεινός στο κοτέτσι, ήταν όμως ο πρώτος που είχε τέτοιες δυνατότητες, μαζί με τον ST.

Π.χ. ο apple IIGS που βγήκε λίγο αργότερα είχε 15 κανάλια ήχου ενώ η amiga μόνον 4.

Ο Archimedes της Αcorn (της γνωστής από τα BBC) ήταν το ισχυρότερο "home" μηχάνημα της εποχής (κάπου το '88 αν θυμάμαι καλά), με τις περισσότερες καινοτομίες στο hardware και τελείως διαφορετκή σχεδίαση, άφηνε δε τη σκόνη του σε όλους τους συναγωνιστές του ανεξαιρέτως.

Υπήρξαν κι άλλα μετά - amiga μηχανήματα, πολύ καλύτερά της ως hardware. Θυμάμαι υπολογιστή που είχε CD  από το '89 και καλύτερα γραφικά απ την amiga.

 

H amiga ήταν απλώς η πρώτη και όταν έπεσε η τιμή της διαδόθηκε λόγω της θέσης που είχε η commodore στην αγορά.

Δυστυχώς δεν ήταν αρκετή για να σώσει την commodore από την χρεωκοπία.

Εξάλλου η amiga δεν σχεδιάστηκε απ' την commodore αλλά απ την Amiga Inc., με κύριο εμπνευστή και οραματιστή ένα εξέχων στέλεχος της atari, η οποία χρηματοδότησε την κατασκευή της.

H commodore ήταν άσχετη, δεν μπορούσε να σχεδιάσει τέτοια πράγματα εκείνη την εποχή, απλώς τα πήρε όλα έτοιμα αγοράζοντας την Amiga Inc όταν η τελευταία χρεωκόπησε πριν λανσάρει το μηχάνημα - και αφηνοντας σύξυλη την atari που είχε πληρώσει τόσα λεφτά και για να το φτιάξει....

 

 

Όλα αυτά για τα "κοινά" μηχανήματα.

Τα workstations με το εξειδικευμένο hardware και εξοπλισμό υπήρχαν από πιο πριν αλλά είχαν αστρονομικές τιμές και ανήκαν αλλού...

 

 

Η Amiga δεν ήταν από ένα σημείο και μετά η καλύτερη είχε όμως λογισμικό. Τελικά ξεπεράστηκε όμως, καθώς η Commodore επαναπαύτηκε στις δάφνες της. Όταν έβγαλε την Amiga 1200 με 256 χρώματα επιτέλους, καλύτερους 2D συνεπεξεργαστές (και τον ίδιο επεξεργαστή ήχου την Paula) και επεξεργαστή τον αδύναμο 68020 oι PC είχαν ήδη μπει στον αστερισμό του 3D και είχαν στάνταρ σκληρό δίσκο. Μαζί με την εφόρμηση των κονσολών νέας γενιάς (τότε) το τέλος είχε έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...