Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθόλου δεν τρολάρω, ξέρω πολύ καλά τι λέω.

Γραφικά, workstations και αντίστοιχος εξοπλισμός υπήρχαν τουλάχιστον μια δεκαετία πριν την amiga -

και πολύ ανώτερά της, απλώς ήταν άγνωστα στον πολύ κόσμο.

 

Π.x., στην πρώτη έκδοση (1976) του βιβλίου "Mathematical Elements for Computer Graphics", D.F. Rogers

δείχνονται ligth pens, 3D light pens (!!!), ψηφιοποιητές, interactive χειριστήρια καθώς και οι αντίστοιχοι υπολογιστές (που ΔΕΝ ήταν pc).

Το βιβλίο αυτό κυκλοφορεί και σήμερα, updated φυσικά.

 

Δυστυχώς ο κόσμος νόμιζε ότι η πληροφορική ήταν αυτό που έδειχναν περιοδικά όπως το pixel.

Τα περιοδικά αυτά έκαναν περισσότερο κακό παρά καλό διότι η εικόνα που παρουσίαζαν για πολλά πράγματα ήταν λανθασμένη, ελλιπής ή διαστρεβλωμένη....

 

Όσο για τα τότε PC, είχαν πολύ κατώτερη αρχιτεκτονική και λειτουργικό αλλά με τις κατάλληλες προσθήκες

(π.χ. κατάλληλη κάρτα γραφικών) ξεπερνούσαν εύκολα κατά τις δυνατότητες της amiga.

 

-

Tα "πραγματικά worstations" που λες είναι αυτονόητο ότι υπήρχαν, όμως κόστιζαν πολλαπλάσια, γι' αυτό οι μικροί τηλεοπτικοί σταθμοί και η συντριπτικη πλειονότητα των επαγγελματικών (φωτογράφοι, μουσικοί, ζωγράφοι κλπ) χρησιμοποιούσαν κυρίως Amiga για την εικόνα και ST (για τον ήχο λόγω του ΜΙDI interface). Επίσης για τα PC αυτό που λες είναι αναχρονισμός/ετεροχρονισμός. Πήρε κάμποσα χρόνια μέχρι οι κάρτες VGA και η Soundblaster (σαφώς κατώτερος ήχος της Amiga) να καθιερωθούν, ενώ ηχητικά η Amiga ξεπεράστηκε μόνο από την πανάκριβη Roland MT-32 που ήταν πανάκριβη και ελάχιστοι τη χάρηκαν. Είναι σαφές ότι δεν έχεις ζήσει την εποχή για να λες όσα λες, αλλά υπάρχουν αρκετοί μεσήλικες στο φόρουμ του insomnia που έχουν ζήσει αυτές τις εποχές!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι σαφές ότι δεν έχεις ζήσει την εποχή για να λες όσα λες, αλλά υπάρχουν αρκετοί μεσήλικες στο φόρουμ του insomnia που έχουν ζήσει αυτές τις εποχές!

 

Oπως έγρψα κι αλλού, "'έλα παπού να σου δείξω που είναι το χωράφι σου".....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@παναθα δεν χρειάζεται κάποιος να είναι μεσήλικας για να έχει ζήσει αυτές τις εποχές....

 

Αληθεια ξέρεις απο πια ηλικία και μετά θεωρείτε κάποιος μεσήλικας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις το defender of the crown ξεχασατε... Α και το gunship της microprose... Α και το f18 interceptor...το one on one!!!!!

Και βάλε...

Μια άποψη βέβαια είναι ότι λόγω μεγάλης πειρατείας τα παιχνίδια σταδιακά έχαναν την αίγλη της ακριβής παραγωγής με αποτέλεσμα κάπου στο '92- 93 να κυκλοφορούν games φτιαγμένα στο πόδι...

Ποιός θυμάται το σχεδιαστικό Degas elite... Μακράν μπροστά εν έτη 1987 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάπου εκεί το '87 κυκλοφόρησε και ο Acorn Archimedes A3000 (90-91 ήρθε στην Ελλάδα από τον Αξαρλή) και πλασαρίστηκε από το PIXEL σαν ο Amiga killer, οπότε happy birthday και σ' αυτό το μηχάνημα κι ας μην έκανε ούτε το 1/100 της επιτυχίας της Amiga.

 

07,08-1991.jpg

To Archimedes σκέτη αντιγραφή της Amiga στο κουτί. Ειχε καλύτερο CPU αλλα η Amiga του ριχνει στα αφτιά. Εδώ έβγαζαν PowerPC 604 expansion cards για την Αmiga 1200 μέχρι το 1999-2000. 295 MIPS παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sinclair QL κ ξερο ψωμι ,προσιτος κ ουσιαστικος

 

amiga κ atari st ηταν οι πανακριβες παιχνιδομηχανες της εποχης, λιγοι τα αξιοποιουσαν πραγματικα

Πολύ καλό μηχανάκι αλλά προβληματικό με τα micro drives και τις ξεραμένες μεμβράνες. Επίσης πανάκριβα περιφερειακά. Θυνάσαι τις gold cards? κατά τα άλλα τέλειο και φοβερή η QL Basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Archimedes σκέτη αντιγραφή της Amiga στο κουτί. Ειχε καλύτερο CPU αλλα η Amiga του ριχνει στα αφτιά. Εδώ έβγαζαν PowerPC 604 expansion cards για την Αmiga 1200 μέχρι το 1999-2000. 295 MIPS παρακαλώ

 

Πωπω τλι μου θύμισες. Εχω και το τεύχος και εναν τέτοια αρχιμήδη ο οποίος σταμάτησε να μου δουλεύει λόγω προβλήματος μάλλον στη cpu παρότι δεν τον χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ και τον είχα αποθηκευμένο. Για την εποχή του το ισχυρότερο μηχάνημα μακράν αλλά και πανάκριβο. Σημαντικό μειονέκτημα η ανυπαρξία software. Δεν υποστηρίχτηκε και πέθανε. Το Risc OS του ήταν χρόνια μπροστά από την εποχή. Σαν να βλέπεις Win 7 την εποχή που κυκλοφορούσαν τα Win 95

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τλι μου θύμισες. Εχω και το τεύχος και εναν τέτοια αρχιμήδη ο οποίος σταμάτησε να μου δουλεύει λόγω προβλήματος μάλλον στη cpu παρότι δεν τον χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ και τον είχα αποθηκευμένο. Για την εποχή του το ισχυρότερο μηχάνημα μακράν αλλά και πανάκριβο. Σημαντικό μειονέκτημα η ανυπαρξία software. Δεν υποστηρίχτηκε και πέθανε. Το Risc OS του ήταν χρόνια μπροστά από την εποχή. Σαν να βλέπεις Win 7 την εποχή που κυκλοφορούσαν τα Win 95

O Archimedes είχε επεξεργαστή βασισμένο σε ARM. Tότε κανένας δεν έκανε Development σε αυτή την αρχιτεκτονική εκτός για διάφορα Workstations. Όσο αφορά το ΑRM το Development για home Computing άρχισε 8-10 χρόνια αργότερα. 

 

Ο Αrchimedes ήταν 10 χρόνια μπροστά όσο αφορά το System Architecture άλλα δεν είχε καθόλου υποστήρηξη.

 

Πραγματικά συλλεκτικό μηχάνημα αλλα πάλι καλα που υπαχρουν και Emulators 

 

http://www.marutan.net/rpcemuspoon/

 

Το OS έτρεχε μέσα απο την ROM σε 2 Megabyte.

 

http://www.4corn.co.uk/articles/rpcemu371win/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my%20amiga_zpswdsbp1zb.jpg

 Amiga 1200

Blizzard 68030/50Mhz + 8 mb ram

Hd kai Cd rom

καλώδιο για Video tape

τροφοδοσία από pc

πολύ μπροστά για την εποχή του 

κάπου στα μέσα του 1995 παρακαλώ

πουλήθηκε σε μέλος του insomia κάπου στο 2003/4

απίστευτες δημιουργικές εποχές καμία μα καμία με αυτές που ζούμε τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

24/12/1991, περί τη 3.30 το μεσημέρι στον Εγκέφαλο σε μια κάθετο της Στουρνάρη. Τιμή περίπου 120 χιλιάδες δραχμές μέτα από κάμποσα παζάρια.

 

Η μέρα και ώρα που αγόρασα τη δική μου Amiga. Δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Ούτε και το ότι φτάνοντας σπίτι διαπίστωσα με τρόμο ότι είχαν ξεχάσει να μου βάλουν στο κουτί το TV modulator, οπότε αναγκάστηκα να ξανακατέβω στο κέντρο για να το πάρω πριν κλείσει το μαγαζί για Χριστούγεννα.

 

Μαζί με τον ΖΧ Spectrum 48, αυτούς τους δύο υπολογιστές θα τους έχω πάντα στην καρδιά μου.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η Amiga με τους accelerator ήταν αρκετά ισχυρότερη από το Acorn Archimedes.Όσο για το software καμία σχέση ειδικά σε graphics,multimedia και games μερα με τη νύχτα.Απλά η Commodore είχε στα χέρια της τον ισχυρότερο προσωπικό υπολογιστή και δεν ήξερε πως να τον διαχειριστη.Απαράδεκτο marketing και προώθηση προιόντος.Κρίμα που έσβησε τόσο άδικα είχαν αρκετές ακόμα εκπλήξεις στα σκαριά που θα κρατούσαν την Amiga αρκετά χρόνια μακριά από τον ανταγωνισμό.(βλέπε AAA chipset)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κόντρα Amiga και Αρχιμήδη έχουν γραφτεί πολλά, αλλά το ότι 30 χρόνια αργότερα καθόμαστε και μιλάμε σχεδόν μόνο για την πρώτη λέει επίσης πάρα πολλά.

 

Όσο καλό hardware κι αν έχει ένα μηχάνημα, αν δεν τροφοδοτηθεί με επαρκή ποσότητα, ποικιλία, φυσικά και ποιότητα software δεν πρόκειται να πάει πάρα πολύ μακρυά. Για να μην μιλήσω και για το marketing, τις περιστάσεις των καιρών, το πόσο έτοιμη είναι η αγορά να το υποδεχθεί και πολλά άλλα. Αν δεν κάνω λάθος ο αξιοπρεπέστατος υπολογιστής* της Acorn είχε πουλήσει κατά βάση στην Αγγλία (την τότε παγκόσμια έδρα του home computing) αλλά όχι πολύ και όχι για πολύ.

 

*Ή μάλλον θα έπρεπε να μιλήσω για σειρά υπολογιστών, αφού οι... Αρχιμήδηδες στην πράξη ήταν καμια 20αριά μοντέλα που κυκλοφόρησαν σε εύρος πενταετίας. Όλα εξαιρετικά μηχανήματα και σίγουρα πολύ μπροστά από την εποχή τους. Αν είχαν επικρατήσει, ίσως η αρχιτεκτονική RISC όπως και το ομώνυμο λειτουργικό σύστημα να είχαν μπει πολύ νωρίτερα και για τα καλά στο home computing.

 

Η Α500 (γιατί κατά βάση γι' αυτήν γίνεται ο περισσότερος ντόρος) ποτέ δεν ήταν το ισχυρότερο μηχάνημα της εποχής, ίσως ποτέ δεν ήταν άριστη σε κάτι, όμως ήταν πολύ καλή σε πάρα πολλά: τιμή, αναλογία δυνατοτήτων-τιμής, ποικιλία σε software κάθε είδους χρήσης, επεκτασιμότητα, λειτουργικό, δυνατότητες multimedia λόγω των custom chips, περιφερειακά, ευρύτατη υποστήριξη από τους χρήστες και αρκετά άλλα. Μάλλον ήταν ο συνδυασμός όλων αυτών των χαρακτηριστικών που την οδήγησαν στην επιτυχία, συν την έλλειψη αντίπαλου δέους πέραν του εξίσου καταπληκτικού Atari ST 512. Άλλα μηχανάκια είχαν καλύτερα χαρακτηριστικά, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο που να είχε το παραπάνω πακέτο και σε αυτή την τιμή.

 

Και φυσικά ο λόγος που η Commodore τελικά πάτωσε δεν ήταν η Amiga καθεαυτή, αλλά μια σειρά πολύ κακών αποφάσεων μιας εξίσου κάκιστης διοίκησης. Από το CDTV και το CD32 (που υποτίθεται θα έσωζε το καράβι αλλά τελικά πήγε κι αυτό άκλαφτο), μέχρι τις απαράδεκτες καθυστερήσεις στην εξέλιξη και κατασκευή custom chips για τις Α1200/Α4000 και φυσικά προτάσεις αμφιβόλου ποιότητας και λογικής όπως η Α600.

 

Ήταν εντυπωσιακό πως ενώ είχαμε μπει ήδη για τα καλά στα 90s και η τεχνολογία των υπολογιστών προχωρούσε με ιλιγγιώδεις ρυθμούς, η διοίκηση ήταν ευχαριστημένη που ο... 8μπιτος Commodore 64 συνέχιζε να πουλάει και να συνεισφέρει σημαντικά στον τζίρο της εταιρείας. Τα νέα μοντέλα έπρεπε να είχαν παρουσιαστεί πολύ νωρίτερα και σε πολύ μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Θυμάμαι ακόμα την εποχή που έψαχνα στο κέντρο της Αθήνας για A1200 με σκληρό δίσκο και όλα τα μαγαζιά με είχαν βάλει στο περίμενε γιατί στην πράξη το μοντέλο δεν υπήρχε σχεδόν πουθενά, ακόμα και ένα έτος μετά την επίσημη κυκλοφορία του.

 

Φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχετε δει το περίφημο Deathbed Vigil, το ιστορικό βίντεο του Dave Haynie για την τελευταία μέρα λειτουργίας του εργοστασίου της Commodore. Και φαντάζομαι ότι θα σας έχει πιάσει και εσάς η καρδιά σας (γιατί εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω να το δω ολόκληρο). Εκεί περιγράφονται πολύ γλαφυρά ορισμένοι από τους λόγους που η αγαπημένη μας Amiga δεν είχε καλύτερη τύχη.

 

https://www.youtube.com/watch?v=C5QKnGTEiJo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό μηχανάκι αλλά προβληματικό με τα micro drives και τις ξεραμένες μεμβράνες. Επίσης πανάκριβα περιφερειακά. Θυνάσαι τις gold cards? κατά τα άλλα τέλειο και φοβερή η QL Basic.

 

δεν τις ηξερα ,γκουγκλαρα κ εμαθα

 

εγω ειχα τον spectrum τον γομολαστιχα κλασσικα κ ειχα αγορασει κ τον στανταρτ QL λογω marketing του θειου

 

τρελο μηχανακι ο QL ,πολυ μπροστα απο την εποχη του με semi 32bit ,multitasking κλπ 

 

αλλα ο θειος τις εκανε τις στραβες του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρελο μηχανακι ο QL ,πολυ μπροστα απο την εποχη του με semi 32bit ,multitasking κλπ 

 

αλλα ο θειος τις εκανε τις στραβες του

 

Very well said! Ακριβώς αυτό. Όσο για το Θείο, ποτέ δεν κάνει στραβές, απλώς ξαποσταίνει λίγο! Σεβασμός στο Θείο! :)

 

Microdrives είχα κι εγώ στον Spectrum 48. Πολύ εντυπωσιακό εργαλείο αλλά σταδιακά έβγαζε τόσα προβλήματα που κι εγώ το ξαναγύρισα στις παραδοσιακές κασέτες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...