Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως ειπαν αρκετοι παλιουρες εδω μεσα 

 

εκεινα τα χρονια το gameplay η ατμοσφαιρα κ η πρωτοτυπια αναπληρωνε κ με το παραπανω τις οποιες ελλειψεις του hardware

 

κ ολα αυτα σε 48 ,64 η 128 kb ram

 

μαθαιναμε κ κατι προγραμματιζοντας γιατι τα ιδια τα μηχανακια σε ωθουσαν να δημιουργησεις 

 

ομορφα χρονια

 

edit 

 

Linus Torvalds weapon of choice ,νομιζω αποδεικνυει την αξια του QL

 

 

 

retro computing topic χωρις αναφορα στο θεικο Elite νομιζω θα ηταν βλασφημια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κόντρα Amiga και Αρχιμήδη έχουν γραφτεί πολλά, αλλά το ότι 30 χρόνια αργότερα καθόμαστε και μιλάμε σχεδόν μόνο για την πρώτη λέει επίσης πάρα πολλά.

 

Όσο καλό hardware κι αν έχει ένα μηχάνημα, αν δεν τροφοδοτηθεί με επαρκή ποσότητα, ποικιλία, φυσικά και ποιότητα software δεν πρόκειται να πάει πάρα πολύ μακρυά. Για να μην μιλήσω και για το marketing, τις περιστάσεις των καιρών, το πόσο έτοιμη είναι η αγορά να το υποδεχθεί και πολλά άλλα. Αν δεν κάνω λάθος ο αξιοπρεπέστατος υπολογιστής* της Acorn είχε πουλήσει κατά βάση στην Αγγλία (την τότε παγκόσμια έδρα του home computing) αλλά όχι πολύ και όχι για πολύ.

 

*Ή μάλλον θα έπρεπε να μιλήσω για σειρά υπολογιστών, αφού οι... Αρχιμήδηδες στην πράξη ήταν καμια 20αριά μοντέλα που κυκλοφόρησαν σε εύρος πενταετίας. Όλα εξαιρετικά μηχανήματα και σίγουρα πολύ μπροστά από την εποχή τους. Αν είχαν επικρατήσει, ίσως η αρχιτεκτονική RISC όπως και το ομώνυμο λειτουργικό σύστημα να είχαν μπει πολύ νωρίτερα και για τα καλά στο home computing.

 

Η Α500 (γιατί κατά βάση γι' αυτήν γίνεται ο περισσότερος ντόρος) ποτέ δεν ήταν το ισχυρότερο μηχάνημα της εποχής, ίσως ποτέ δεν ήταν άριστη σε κάτι, όμως ήταν πολύ καλή σε πάρα πολλά: τιμή, αναλογία δυνατοτήτων-τιμής, ποικιλία σε software κάθε είδους χρήσης, επεκτασιμότητα, λειτουργικό, δυνατότητες multimedia λόγω των custom chips, περιφερειακά, ευρύτατη υποστήριξη από τους χρήστες και αρκετά άλλα. Μάλλον ήταν ο συνδυασμός όλων αυτών των χαρακτηριστικών που την οδήγησαν στην επιτυχία, συν την έλλειψη αντίπαλου δέους πέραν του εξίσου καταπληκτικού Atari ST 512. Άλλα μηχανάκια είχαν καλύτερα χαρακτηριστικά, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο που να είχε το παραπάνω πακέτο και σε αυτή την τιμή.

 

Και φυσικά ο λόγος που η Commodore τελικά πάτωσε δεν ήταν η Amiga καθεαυτή, αλλά μια σειρά πολύ κακών αποφάσεων μιας εξίσου κάκιστης διοίκησης. Από το CDTV και το CD32 (που υποτίθεται θα έσωζε το καράβι αλλά τελικά πήγε κι αυτό άκλαφτο), μέχρι τις απαράδεκτες καθυστερήσεις στην εξέλιξη και κατασκευή custom chips για τις Α1200/Α4000 και φυσικά προτάσεις αμφιβόλου ποιότητας και λογικής όπως η Α600.

 

Ήταν εντυπωσιακό πως ενώ είχαμε μπει ήδη για τα καλά στα 90s και η τεχνολογία των υπολογιστών προχωρούσε με ιλιγγιώδεις ρυθμούς, η διοίκηση ήταν ευχαριστημένη που ο... 8μπιτος Commodore 64 συνέχιζε να πουλάει και να συνεισφέρει σημαντικά στον τζίρο της εταιρείας. Τα νέα μοντέλα έπρεπε να είχαν παρουσιαστεί πολύ νωρίτερα και σε πολύ μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Θυμάμαι ακόμα την εποχή που έψαχνα στο κέντρο της Αθήνας για A1200 με σκληρό δίσκο και όλα τα μαγαζιά με είχαν βάλει στο περίμενε γιατί στην πράξη το μοντέλο δεν υπήρχε σχεδόν πουθενά, ακόμα και ένα έτος μετά την επίσημη κυκλοφορία του.

 

Φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχετε δει το περίφημο Deathbed Vigil, το ιστορικό βίντεο του Dave Haynie για την τελευταία μέρα λειτουργίας του εργοστασίου της Commodore. Και φαντάζομαι ότι θα σας έχει πιάσει και εσάς η καρδιά σας (γιατί εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω να το δω ολόκληρο). Εκεί περιγράφονται πολύ γλαφυρά ορισμένοι από τους λόγους που η αγαπημένη μας Amiga δεν είχε καλύτερη τύχη.

 

https://www.youtube.com/watch?v=C5QKnGTEiJo

 

 

Πολυ ωραίο το άρθρο σου απλά νομίζω πως η Amiga δεν ήταν απλά καλη σε κάποιους τομείς όπως είπες αλλά ξεχώριζε μακράν σε συγκεκριμένες ¨αγορες¨ και οχι τυχαια όπως του desktop video και multimedia.Οποτε ηταν κορυφαια σε αυτουσ τους τομεισ οπως και στα games.Το λειτουργικο της ήταν το καλυτερο preemptive multitasking που είδε ο κόσμος την εποχή εκείνη.(Μπορούσες να τρεχεις πολλα προγράμματα ταυτόχρονα το καθένα στην δική του ανάλυση οθόνης-κάτι αδιανόητο ακόμα και σήμερα).Απλά ήταν το κορυφαίο personal computer που πέρασε και αυτό το παραδέχονται όλα τα ξένα site που διάβασα απο εχθές λόγω της επετείου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τα τότε PC, είχαν πολύ κατώτερη αρχιτεκτονική και λειτουργικό αλλά με τις κατάλληλες προσθήκες

(π.χ. κατάλληλη κάρτα γραφικών) ξεπερνούσαν εύκολα κατά τις δυνατότητες της amiga.

 

-

 

Κοιτα επειδη ειχα και 8086 (λογω προγραμματισμου τοτε) και Amiga το 1990, λυση που να ξεπερναει την Amiga δεν υπηρχε μεχρι να βγει η VGA σε γραφικα.. Aλλα τοτε ηταν ηδη αρκετα περασμενα τα χρονια της Amiga..Απο προσωπικη εμπειρια επειδη ημουν μικρος τα μηχανηματα που πραγματικα θαυμαζαν ολοι σαν high end ηταν τα Macintosh τοτε που στοιχιζαν οσο ενα μικρο σπιτι στο λιβαδι και τοτε ηταν πραγματικα καινοτομα σε πολλα πραγματα.

Στο PC κανα Defender of the Crown,North and South και κανα adventure παιζαμε με το blitteraki και μια cga..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόχειρες τιμές (πρέπει να βρω κανα σκαναρισμένο Pixel), αλλά αν θυμάμαι καλά εν έτει 1991-92 ή κάπου εκεί τελοσπάντων, μια αξιοπρεπής VGA μαζί με κάρτα ήχου πρακτικά κόστιζαν όσο ολόκληρη η Amiga ή περισσότερο. Κι εγώ εντυπωσιάστηκα όταν πρωτοείδα γραφικά σε PC τούμπανο εκείνης της εποχής (σε παιχνίδια όπως το Alone in the Dark, το Wing Commander ή το Epic) αλλά όταν αργότερα έμαθα το κόστος του κουτιού μου κόπηκαν τα ήπατα.

 

Και μιλάμε τώρα για μηχανήματα που κυκλοφόρησαν πολλά-πολλά χρόνια μετά την Amiga 500. To 1987 δεν υπήρχε σοβαρή σύγκριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόχειρες τιμές (πρέπει να βρω κανα σκαναρισμένο Pixel), αλλά αν θυμάμαι καλά εν έτει 1991-92 ή κάπου εκεί τελοσπάντων, μια αξιοπρεπής VGA μαζί με κάρτα ήχου πρακτικά κόστιζαν όσο ολόκληρη η Amiga ή περισσότερο. Κι εγώ εντυπωσιάστηκα όταν πρωτοείδα γραφικά σε PC τούμπανο εκείνης της εποχής (σε παιχνίδια όπως το Alone in the Dark, το Wing Commander ή το Epic) αλλά όταν αργότερα έμαθα το κόστος του κουτιού μου κόπηκαν τα ήπατα.

 

Και μιλάμε τώρα για μηχανήματα που κυκλοφόρησαν πολλά-πολλά χρόνια μετά την Amiga 500.

 

Ετσι ειναι εννοειται οτι ηταν πολυ μετα απο την A500.. Η αναβαθμιση μου στο PC εκεινη την εποχη ηταν EGA και AD Lib.. :D

Wing Commander πωπω τι θυμηθηκες τωρα, μου ειχαν πεσει τα σαγονια οταν το ειχα δει σε VGA μαζι με το Ultima τοτε σε ενα φιλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα οτι τοτε οι πειρατες τις γειτονιας φερναν με απλο ταχυδρομειο απο το εξωτερικο βιντεοκασετα (ναι την κλασικη βιντεοκασετα) οπου μεσα γραφαν ολα τα παιχνιδια και τις εφαρμογες που ειχαν βγει καθε μηνα. Μετα τα μετεφεραν σε δισκετες και τα πουλαγαν.

Ποιος θυμαται την σειρα Babylon5; Αυτη λεγαν οτι ειχε φτιαχτει σε Amiga. Λογικα οχι με μια A1200 που ειχα εγω αλλα κατι πολυ δυνατοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμηθηκα οτι τοτε οι πειρατες τις γειτονιας φερναν με απλο ταχυδρομειο απο το εξωτερικο βιντεοκασετα (ναι την κλασικη βιντεοκασετα) οπου μεσα γραφαν ολα τα παιχνιδια και τις εφαρμογες που ειχαν βγει καθε μηνα. Μετα τα μετεφεραν σε δισκετες και τα πουλαγαν.

 

http://www.hugolyppens.com/VBS.html

 

Σαν κατοχος 6128 την τοτε εποχη, δε μπορουσα να μην παω στα ξαδερφια μου που ειχαν την amiga. Αλλη αισθηση. 

Φανταζομαι τοτε θα υπηρχαν σε διαφορες περιοχες "μαγαζια" που θα πουλουσαν κοπιες.

Εμεις λογω περιοχης, ειχαμε το θρυλικο μαγαζι στην ιφικρατους. Πηγαινα εκει για τον 6128, αλλα δε θα ξεχασω τις 3 amiga παρατεταγμενες με το xcopy να δουλευει ασταματητα...  

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Για όσους λένε οτι η Amiga έχει πεθάνει όριστε ένα δείγμα απο το Desktop μου στο WinUAE να τρέχει AMIGAKit  σε επιφάνεια 2560x1440. Με το UAE RTG θα υποστήριζε και παραπάνω αλλα έχει ένα BUG το intuition. Και όλα αυτά με   ROM απο το 1993.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγία :P

 

 

γιατι την προφερει αμικα; wth? αμιγκα ειναι, το θηλυκο γενος του amigo, δηλαδη η φιλεναδα στα ισπανικα.   :huh:

επισης η μουσικη ειναι το Tubular Bells του Mike Oldfield, οχι απο την ταινια The Exorcist oπως λενε στα σχολια.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...