Προς το περιεχόμενο

Η Amiga γίνεται 30 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@παναθα δεν χρειάζεται κάποιος να είναι μεσήλικας για να έχει ζήσει αυτές τις εποχές....

 

Αληθεια ξέρεις απο πια ηλικία και μετά θεωρείτε κάποιος μεσήλικας?

Είμαι 42αρης, εφόσον ο μέσος όρος ζωής είναι περί τα 80 δυστυχώς θεωρώ εαυτόν μεσήλικα. Όχι βέβαια με την έννοια του μεσήλικα της δεκαετίας του '60 και του '70... Οι 40αρηδες τη σήμερον είναι αρκούντως μοντέρνοι και "σύγχρονοι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είχα (και) αυτό το Pixel, πρέπει να ήταν από τα τελευταία που αγόρασα. Πολύ εμπνευσμένο το σκηνικό της κηδείας...

Το είχες; Θες να πεις ότι δεν το έχεις ακόμα;; Πολύ κακώς! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, πλέον δεν έχει απομείνει ούτε μισή σελίδα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι έγιναν τα τεύχη αυτά. Κάποια θυμάμαι τα είχα παρατημένα για χρόνια σε ένα... κοτέτσι στο χωριό, ενώ άλλα τα είχα στην Αθήνα στο πατάρι. Φαντάζομαι κανένα δεν γλύτωσε τη λαίλαπα που ονομάζεται Μάνα. Πάλι καλά που κάποιοι άγιοι άνθρωποι έκατσαν και τα σκανάρισαν όλα, να κατεβάζω που και που κανα pdf να θυμάμαι τα νιάτα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, πλέον δεν έχει απομείνει ούτε μισή σελίδα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι έγιναν τα τεύχη αυτά. Κάποια θυμάμαι τα είχα παρατημένα για χρόνια σε ένα... κοτέτσι στο χωριό, ενώ άλλα τα είχα στην Αθήνα στο πατάρι. Φαντάζομαι κανένα δεν γλύτωσε τη λαίλαπα που ονομάζεται Μάνα. Πάλι καλά που κάποιοι άγιοι άνθρωποι έκατσαν και τα σκανάρισαν όλα, να κατεβάζω που και που κανα pdf να θυμάμαι τα νιάτα μου.

Το σκέφτομαι πολύ συχνά κι εγώ να κατεβάσω τα pdf και να αρχίσω το διάβασμα...αλλά δεν το κάνω ξέρω ότι θα κολλήσω και θα με πιάσει μελαγχολία....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξεχάσω την Amiga 500 που παρέλαβα από τους γονείς μου. Ήταν Χριστούγεννα και ο πατέρας μου είχε δώσει τότε έναν μισθό για να την αγοράσει μαζί με ένα σωρό καλούδια. Τις εποχές που αντεγραμμένες δισκέτες έβρισκες φόρα παρτίδα σε αγγελίες στο Pixel. 

 

Δύο joystick, το ένα μάλιστα ήταν το θρυλικό Megaboard ένα κτήνος με χρονόμετρα autofire κλπ κλπ επάνω, και καμιά 20αρια games. 4 μόλις αυθεντικά. Lemmings, Cabal, Shadow of the Βeast και Kick Off 2. Ακόμα και τώρα που γράφω, νοιώθω ρίγος. Ήταν και παραμένει το πιο μαγικό δώρο που μου έκαναν ποτέ. Δεν βγήκα έξω από το σπίτι για πολλές μέρες, και η αίσθηση της ανακάλυψης, της βουτιάς στους κόσμους εκείνους που έβλεπα ως τότε μόνο σε περιοδικά και μου τρέχαν τα σάλια.

 

Έκλαιγα από την χαρά μου τόσο μα τόσο πολύ. 

 

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο ενός συντάκτη μας, φανατικού Amiga. Θα ήθελα πολύ να γράψω κάποια στιγμή κι εγώ κάτι, προσπάθησα, νοιώθω όμως σαν να συντάσσω επικήδειο. Ήταν και παραμένει η μεγαλύτερη ψηφιακή μου αγάπη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ... Amiga... Ακόμη έχω σπίτι μια Α500 μια Α500+, μια Α600, 2 Α1200 και ένα CDTV και ένα CD32... Πόσο μπροστά ήταν και πώς κατάφεραν οι διευθυντές να την καταστρέψουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχεχε όντως, αλλά μου ξεφεύγουν τα σημαντικά μοντέλα, οι Α1000,Α2000,Α3000,Α4000

Νομίζω αυτά που είχες εσύ ήταν τα "οικιακά" μοντέλα. Τα άλλα ήταν πιο "επαγγελματικά" και πολύ πιο ακριβά...:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτά που είχες εσύ ήταν τα "οικιακά" μοντέλα. Τα άλλα ήταν πιο "επαγγελματικά" και πολύ πιο ακριβά... :)

Επισης νομιζω οτι αυτα τα μοντελα (1000, 2000, 3000, 4000)  ηταν σε κουτι οπως τα PC και οχι σαν ενα μεγαλο φουσκωμενο πληκτρολογιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...