Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητες έως και 375 Mbps για πρώτη φορά στην Ελλάδα από την Cosmote


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Ταχύτητες έως και 375 Mbps μέσω του κινητού ευρυζωνικού δικτύου 4G+ πέτυχε, πρώτη στην Ελλάδα, η COSMOTE σε πιλοτικές δοκιμές.

 

Αξιοποιώντας τις αυξημένες δυνατότητες του δικτύου της μετά την πρόσφατη απόκτηση νέου φάσματος στα 800MHz και 2,6GHz, η COSMOTE κατόρθωσε να αναβαθμίσει περαιτέρω τις ταχύτητες που προσφέρει το δίκτυό της 4G+ από τα 300 Mbps στα έως και 375 Mbps, μέσω της τεχνολογίας LTE Advanced - 3xCarrier Aggregation (3CA).

 

Οι νέες υπερυψηλές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων σημειώθηκαν τον Ιούνιο σε εργαστηριακό επίπεδο. Ήδη αξιολογείται η επίδοση του δικτύου 4G+ LTE Advanced-3CA σε πραγματικές συνθήκες και η διαλειτουργικότητα με τα υφιστάμενα δίκτυα κινητών επικοινωνιών. Η COSMOTE εκτιμά ότι θα μπορέσει να διαθέσει εμπορικά ταχύτητες έως και 375 Mbps σε επιλεγμένες περιοχές μέσα στο 2015, αναβαθμίζοντας εντυπωσιακά την εμπειρία που απολαμβάνουν οι πελάτες της.

 

Διαθέσιμο ήδη σε περισσότερο από το 75% του πληθυσμού της χώρας, το δίκτυο 4G της COSMOTE είναι το Νο1 δίκτυο σε πληθυσμιακή κάλυψη, υπερέχοντας σημαντικά από τον ανταγωνισμό βάσει δημοσιευμένων στοιχείων κάλυψης 4G στα επίσημα sites των παρόχων κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχύτητες έως και 375 Mbps μέσω του κινητού ευρυζωνικού δικτύου 4G+ πέτυχε, πρώτη στην Ελλάδα, η COSMOTE σε πιλοτικές δοκιμές.

 

Αξιοποιώντας τις αυξημένες δυνατότητες του δικτύου της μετά την πρόσφατη απόκτηση νέου φάσματος στα 800MHz και 2,6GHz, η COSMOTE κατόρθωσε να αναβαθμίσει περαιτέρω τις ταχύτητες που προσφέρει το δίκτυό της 4G+ από τα 300 Mbps στα έως και 375 Mbps, μέσω της τεχνολογίας LTE Advanced - 3xCarrier Aggregation (3CA).

 

Οι νέες υπερυψηλές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων σημειώθηκαν τον Ιούνιο σε εργαστηριακό επίπεδο. Ήδη αξιολογείται η επίδοση του δικτύου 4G+ LTE Advanced-3CA σε πραγματικές συνθήκες και η διαλειτουργικότητα με τα υφιστάμενα δίκτυα κινητών επικοινωνιών. Η COSMOTE εκτιμά ότι θα μπορέσει να διαθέσει εμπορικά ταχύτητες έως και 375 Mbps σε επιλεγμένες περιοχές μέσα στο 2015, αναβαθμίζοντας εντυπωσιακά την εμπειρία που απολαμβάνουν οι πελάτες της.

 

Διαθέσιμο ήδη σε περισσότερο από το 75% του πληθυσμού της χώρας, το δίκτυο 4G της COSMOTE είναι το Νο1 δίκτυο σε πληθυσμιακή κάλυψη, υπερέχοντας σημαντικά από τον ανταγωνισμό βάσει δημοσιευμένων στοιχείων κάλυψης 4G στα επίσημα sites των παρόχων κινητής τηλεφωνίας.

απο αυτο και μονο, οσοι γνωριζουν, καταλαβαινουν τι φολα ειναι αυτη....!!!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε..., θελει ενα "επισημο" κραξιμο και ο πΟΤΕ, για τις ψευδοανακοινωσεις για τις ψευτοταχυτητες...!! 

 

εδω δεν καλυπτει ουτε τις ADSL ταχυτητες, μας φαγανε τα "ΕΩΣ"..!  τι παει να πει "εως"...?

 

 δωσε μου σταθερες 150mbps, και σου χαριζω τα "εως 375" που ζητημα αν θα βαρανε 100αρες..!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εδω δεν καλυπτει ουτε τις ADSL ταχυτητες, μας φαγανε τα "ΕΩΣ"..!  τι παει να πει "εως"...?

 

 δωσε μου σταθερες 150mbps, και σου χαριζω τα "εως 375" που ζητημα αν θα βαρανε 100αρες..!!!!!

πάει να πει ότι για adsl δεν δίνουν λεφτά (για τα χρήματα που πληρώνουμε) ώστε να εγκαταστήσουν mini-dslam παντού για να μην έχουμε πρακτικά (τυπικά μένει) το "έως" :P

 

αυτό κάνουν βέβαια με το FTTC/VDSL...

 

 

 

σταθερές 150mbps μέσω 4G?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταφερουν -καποια στιγμη- το VDSL να ειναι σταθερο στις ταχυτητες που αναφερει ή τουλαχιστον να τις πλησιαζει, και ριξουν τις τιμες στα επιπεδα του ADSL, ποιος δεν θα παει σε VDSL? κι εγω πρωτος..! 

 

 

 

 

καλα... το "σταθερες 150αρες", μην το λαμβανεις τοις μετρητοις..! χαριν λογου το ειπα..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν καταφερουν -καποια στιγμη- το VDSL να ειναι σταθερο στις ταχυτητες που αναφερει ή τουλαχιστον να τις πλησιαζει, και ριξουν τις τιμες στα επιπεδα του ADSL, ποιος δεν θα παει σε VDSL? κι εγω πρωτος..!

Τι εννοείς αν καταφέρουν να είναι το VDSL σταθερό στις ταχύτητες που αναφέρει?

 

Αν στην περιοχή σου υπάρχουν οι νέες υπαίθριες καμπίνες (KV) θα συγχρονίζεις στα 50mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αν καταφέρουν να είναι το VDSL σταθερό στις ταχύτητες που αναφέρει?

 

Αν στην περιοχή σου υπάρχουν οι νέες υπαίθριες καμπίνες (KV) θα συγχρονίζεις στα 50mbps..

 

εννοω αυτο ακριβως που λεω.  η 30αρα να δινει 30mbps και η 50αρα, 50mbps. και οχι να δινουν ψαλιδισμενες ταχυτητες...!!!  

 

και δεν το λεω μεμψιμοιρωντας.., ή γιατι δεν μου αρκει η ταχυτητα..! προσωπικα, μου υπερεπαρκει..!

απλα δεν μου αρεσει η ψευδοκοροιδια του "εως"..!!  πληρωνεις 30 - 50?  να εχεις 30 - 50, οχι 25- 40...!  αλλιως, κανε μειωση στην τιμη..! 

η βγαλε κι ενα προγραμμα με VDSL25, και ας πιανει 26mbps....! γιατι δλδ, να πληρωνουμε εμεις παντα, μικροτερη ταχυτητα απο την ονομαστικη? αν εχεις προγραμμα 25αρι, και βλεπεις λιιγο παραπανω πραγματικη ταχυτητα, δεν θα νοιωθεις πιο ικανοποιημενος..,  καθαρα ψυχολογικα..?

 

εγω αυτη τη στιγμη εγω εχω, σε 30αραVDSL..

 

 

post-121902-0-08753700-1437818882_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε δώρο συνδρομή να μου έκαναν δεν ξαναπάω στην cosmote.Περισσότερο απατεώνες από αυτούς δεν παίζει να υπάρχουν.

Χωρίς να έχω ενεργοποιημένα τα data , ούτε να έχω κάνει αίτηση για internet , μου έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι μου έφαγε 1€ από χρήση δεδομένων.

Τους πήρα τηλέφωνο να ζητήσω εξηγήσεις, με βάλανε 2 φορές στην αναμονή και περίμενα τουλάχιστον μισή ώρα και άκουγα και ηχογραφημένο μήνυμα οτι χρεώνομαι κιόλας...Όταν με τα χίλια ζόρια το σήκωσαν και τους εξήγησα τι συνέβει δεν ήξεραν τι να απαντήσουν και όχι μόνο αυτό, δεν δεχόντουσαν να μου πιστώσουν το ευρώ που μου φάγανε.

Στο δε τηλέφωνο του σπιτιού , μου έρχονταν κάτι ξεγυρισμένοι λογαριασμοί 2 μήνου και όταν άλλαξα εταιρία μου ζητάγανε ενώ είχε λήξει το συμβόλαιο να πληρώσω ρήτρα διακοπής κάπου στα 80ευρώ.Τους έκανα καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή και όχι μόνο δικαιώθηκα αλλά πήρα και επιστρεφόμενα 55 ευρώ μιας και στους λογαριασμούς έχουν βρει πατέντα να προπληρώνεις μέρος του επόμενου λογαριασμού.

Αυτή είναι η cosmote και ο ΟΤΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εννοω αυτο ακριβως που λεω.  η 30αρα να δινει 30mbps και η 50αρα, 50mbps. και οχι να δινουν ψαλιδισμενες ταχυτητες...!!!  

 

και δεν το λεω μεμψιμοιρωντας.., ή γιατι δεν μου αρκει η ταχυτητα..! προσωπικα, μου υπερεπαρκει..!

απλα δεν μου αρεσει η ψευδοκοροιδια του "εως"..!!  πληρωνεις 30 - 50?  να εχεις 30 - 50, οχι 25- 40...!  αλλιως, κανε μειωση στην τιμη..! 

η βγαλε κι ενα προγραμμα με VDSL25, και ας πιανει 26mbps....! γιατι δλδ, να πληρωνουμε εμεις παντα, μικροτερη ταχυτητα απο την ονομαστικη? αν εχεις προγραμμα 25αρι, και βλεπεις λιιγο παραπανω πραγματικη ταχυτητα, δεν θα νοιωθεις πιο ικανοποιημενος..,  καθαρα ψυχολογικα..?

 

εγω αυτη τη στιγμη εγω εχω, σε 30αραVDSL..

 

 

attachicon.gifVDSL30.PNG

Όταν κάποτε ολοκληρωθούν τα έργα για FTTC θα έχει η συντριπτική πλειοψηφία 30 και 50 σε αντίστοιχους συγχρονισμούς κι όταν εγκριθεί από την ΕΕΤΤ το Vectoring θα περάσουμε και σε 100αρι πακέτο...

 

Δεν μπορούν να βγάλουν πακέτο ανά 1mbps μόνο και μόνο για να μην αισθάνεται άσχημα κάποιος, άσε που έτσι κι αλλιώς είτε πχ πιάνεις 30 είτε 50 ο εξοπλισμός κοστίζει το ίδιο...

 

Μια χαρά throughput για 30αρα, τα 3mbps "χασούρα" είναι overheads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τρεχουσα κατασταση το 30 και 50 ειναι ευκολο και πολυ σταθερο, ξεχναμε το "εως" που συνοδευε παντα το adsl 24.
To vectoring με τρομαζει λιγο, φοβαμαι οτι θα ξαναπαμε στην λογικη "εως 100Mbps" και θα πεσει πολυ κλαψα απο τους παροχους για "αθεμιτο ανταγωνισμο".
Σιγουρα το μεγαλυτερο γελιο θα πεσει οταν ακουσει η φραση FTTB/FTTH, μολις ακουσει ο πελατης που και καλα θελει υψηλη ταχυτητα οτι θελει και εργασια και μερεμετια απο την μερια του θα υπαρξει προβλημα με το κοστος εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To vectoring με τρομαζει λιγο, φοβαμαι οτι θα ξαναπαμε στην λογικη "εως 100Mbps" και θα πεσει πολυ κλαψα απο τους παροχους για "αθεμιτο ανταγωνισμο".

Από την στιγμή που μιλάμε για VDSL από υπαίθρια καμπίνα όποιος εναλλακτικός παρέχει από αυτή (Wind/HOL) θα παρέχει ότι κι ΟΤΕ, για VDSL από Α/Κ δεν γνωρίζω τι θα κάνουν...

 

Η Cyta/Forthnet θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα, αν δεν έχουν εξαγοραστεί από τους υπόλοιπους μέχρι τότε...

 

 

Τώρα για εγγυημένο bandwidth σε 3G/4G/κτλπ, δεν προβλέπεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε τι είδους εφαρμογές θα έχουν οι υψηλές ταχύτητες internet στα κινητά στο μέλλον?

Οι σημερινές ανάγκες του μέσου χρήστη καλύπτονται και με το απλό 4G, για κανένα video δηλαδή που είναι η πιο απαιτητική ανάγκη σε ταχύτητα.

Τί άλλο? Applications σε cloud?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω αυτο ακριβως που λεω.  η 30αρα να δινει 30mbps και η 50αρα, 50mbps. και οχι να δινουν ψαλιδισμενες ταχυτητες...!!!  

 

και δεν το λεω μεμψιμοιρωντας.., ή γιατι δεν μου αρκει η ταχυτητα..! προσωπικα, μου υπερεπαρκει..!

απλα δεν μου αρεσει η ψευδοκοροιδια του "εως"..!!  πληρωνεις 30 - 50?  να εχεις 30 - 50, οχι 25- 40...!  αλλιως, κανε μειωση στην τιμη..! 

η βγαλε κι ενα προγραμμα με VDSL25, και ας πιανει 26mbps....! γιατι δλδ, να πληρωνουμε εμεις παντα, μικροτερη ταχυτητα απο την ονομαστικη? αν εχεις προγραμμα 25αρι, και βλεπεις λιιγο παραπανω πραγματικη ταχυτητα, δεν θα νοιωθεις πιο ικανοποιημενος..,  καθαρα ψυχολογικα..?

 

εγω αυτη τη στιγμη εγω εχω, σε 30αραVDSL..

 

 

attachicon.gifVDSL30.PNG

στον οτε είσαι ? τι απόσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...