Προς το περιεχόμενο

O Stephen Hawking ξεκινάει το μεγαλύτερο project για αναζήτηση τεχνολογικά ανεπτυγμένης εξωγήινης ζωής


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα respect σε αυτον τον άνθρωπο.. για την επιμονη,υπομονη,ο τι εχει δωσει κ σιγουρα θα δωσει στο μελλον για την ανθρωπότητα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο μπορουνε οι "εξωγηινοι" με την τεχνολογια που πιθανολογουνε μερικοι να φτασουν εδω αλλο τοσο θα μπορεσουμε εμεις με τις μπουκαλες οξυγονου να φτασουμε εμεις εκει...να μην αναφερθω στο θεμα οριο ηλικιας και ζωης.

Ασε που παντα πιστευα οτι το συμπαν στο οποιο ανηκουμε ειναι το 10^n απο αυτα που υπαρχουν.

Οι αποστασεις;

Απλα τεινουν στο απειρο...

 

Καλο να ονειρευεσαι να ελπιζεις αλλα η πραγματικοτητα πολλες φορες σε προσγειωνει εκει που σε εχει βαλει η ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κι εγώ όταν ήμουν μικρό παιδάκι, είπα ότι μ' αρέσει ο Ιουλίου Βερν!

Το s της γενικής μπερδεύει κάποιους...

btw, το μικρό προφέρεται "Στήβεν" και όχι "Στέφεν", που ακούω από μερικούς.

Stephen = Steven

Υποκοριστικό είναι. Έτσι το προφέρουν στην Αμερική

 

Σωστο είναι

 

 

Edit: ωπ! Το ιδιο λέμε. Σορυ μαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια αξιόλογη προσπάθεια, αλλά εγώ προσωπικά αν ήμουν εξωγήινος δεν θα ήθελα να έχω σχέση με τους ανθρώπους που κυκλοφορούν... τουλάχιστον το 99% του κόσμου!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ΄όλα πρέπει να λυθεί το πρόβλημα της ταχύτητας των διαστημοπλοίων. Το λένε πολλοί επιστήμονες. Εξερεύνηση με τα κυάλια δεν γίνεται. Πρέπει να πας κάπου.

Επίσης είναι βλακεία να ψάχνουμε για ραδιοκύματα και άλλες εκπομπές. Δηλ δεν θα μας ενδιέφερε αν κάπου υπάρχει νοήμων ζωή και δεν κάνει εκπομπές λόγω τεχνολογίας. Πάντως πολλά γράφονται και λέγονται για τον Kepler 452b. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και η ταχύτητα του φωτός δεν μας φτάνει.

 

Η πιο αξιόλογη λύση που έχω ακούσει, με την οποία μπορείς να καλύψεις αποστάσεις σε μικρότερο χρόνο από το φως, είναι μέσω της συστολής - διαστολής του χώρου μπροστά από το διαστημόπλοιο. Στην ουσία δεν παραβιάζεται η θεωρία της σχετικότητας και το ανώτατο όριο ταχύτητας που είναι η ταχύτητα του φωτός.

Αξίζει να το διαβάσετε. Είναι η μόνη μας ελπίδα πιστεύω όταν η τεχνολογία μας φτάσει σε σημείο να καλύψει τα προαπαιτούμενα.

 

http://www.gizmag.com/warp-drive-bubble-nasa-interstellar/24392/

 

warp-drive-bubble-nasa-interstellar-0@2x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όντως έχει ανακαλυφθεί εξωγήινη ζωή εδώ και δεκαετίες, αλλά οι κυβερνήσεις, και ειδικά αυτή των ΗΠΑ, το κρατάνε επτασφράγιστο μυστικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όντως έχει ανακαλυφθεί εξωγήινη ζωή εδώ και δεκαετίε;, αλλά οι κυβερνήσεις, και ειδικά αυτή των ΗΠΑ, το κρατάνε επτασφράγιστο μυστικό;

Τρολάρεις και συ βρε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι  εξωγήινη ζωή και αΐδιες γιατί δεν μελετάει καλύτερα τις μαύρες τρύπες? Ας δώσει σε πασοκ και ΝΔ τα 100 εκατομμύρια και ας δει πόσο γρήγορα τα εξαφανίζουν χωρίς ίχνος!

Θα ήθελα μολύ να μου εξηγήσεις πως θα μπορουσε να μελετήσει τις μαυρες τρυπες απο την στιγμη που δεν μπορει να ξεφύγει καμια πληροφορία απο αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1974 από το ραδιοτηλεσκόπιο του Arecibo στο Puerto Rico είχαν στείλει ραδιοσήμα στο διάστημα , και η "απάντηση" ήρθε αρκετά χρόνια αργότερα το 2001 με τη μορφή αγρογλυφικών στην περιοχή Chilbolton της Αγγλίας.

Τώρα , είναι κάποιο είδους hoax ; μας τρολλάρει κάποιος δικός μας ή όντως πήραμε απάντηση;

Διαβάστε το συγκεκριμένο άρθρο.Το συγκεκριμένο περιστατικό είναι το Νο3 στο άρθρο.Συνολικά έχει 10 εξίσου εντυπωσιακά για να είναι τυχαία συμβάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...