Προς το περιεχόμενο

Μόνος,φτωχός και μόνος Cowboy στην άδεια πόλη.


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδιαίτερα ζορισμένος αυτό το καλοκαίρι.

Funds για διακοπές με φίλους είναι περιορισμένα ( = ~0 δηλαδίς ).

Είμαι Θεσσαλονικιός και δυστυχώς ξέμεινα το Καλοκαίρι εδώ . Όπου και να πας πρέπει να έχεις 3η μπλούζα μαζί σου για τον ιδρώτα . Καμιά 30ρια βαθεμοί γάρ .

Δυστυχώς έχω την τύχη και την ατυχία να σπουδάζω και εδώ και η παρέα μου να είναι στο 90% Πανελλαδικής εμβέλειας , ήτοι όλοι (και λογικό) έχουν γυρίσει στα χωριά/κωμοπόλεις/πόλεις τους στα σπίτια τους . Οι εναπομείναντες εν άστει φίλοι/γνωστοί , λόγω συγκυριών (υποχρεώσεις,δουλειά κλπ) δεν δύνανται να κανονίσουμε να βγούμε ξερωγώ.Τυχαίνει ρε αδερφέ.

Οκ , αν πει κανείς "κάτσε διάβασε κάτι" να περάσει η ώρα , οκ , εχω εξεταστική Σεπτέμβρη , αν εξαιρέσεις την βαρεμάρα του Καλοκαιριού,οκ έχω κάτι να τσεκάρω.

 

Αλλά με τη γκρίνια γονέων , και ζέστη,και την "μοναξιά" , ειλικρινά δεν την παλεύω , νοιώθω φυλακισμένος .

 

 

Επειδή στάνταρ δεν είμαι ο μόνος , όποιος άλλος είναι σε παρόμοια θέση , πώς την παλεύετε ; Κάνετε κάτι να περάσει η ωρα , καμια δραστηριότητα,κάτι ;

 

εδιτ: έβαλα 2 φορές το "μόνος" στον τίτλο,λολ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πετσέτα , λαδάκι , ακουστικά στα αυτιά , βουρ στην πρώτη παράλια που θε βρεις μπροστά σου και γύρνα σπίτι στις 9 που θα εχεις λυσσάξει στην πείνα !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετσέτα , λαδάκι ακουστικά στα αυτιά , βουρ στην πρώτη παράλια που θε βρεις μπροστά σου και γύρνα σπίτι στις 9 που θα εχεις λυσσάξει στην πείνα !

 

Ναι το σκέφτηκα μωρέ , αλλά όλα (σχεδόν) τα μπητσόμπαρα εδώ γύρω είναι mass stuff . Για παρέες , μπραζίλ κλπ . Ε δε μπορώ να πάω μόνος σαν τον κακομοίρη τον αντικοινωνικό ξερωγώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετσέτα , λαδάκι , ακουστικά στα αυτιά , βουρ στην πρώτη παράλια που θε βρεις μπροστά σου και γύρνα σπίτι στις 9 που θα εχεις λυσσάξει στην πείνα !

Ο θερμαϊκος δεν ειναι για βουτιες :P

 

 

Και γω σε παρομοια φαση ειμαι τωρα (αν κ εχω εξοχικο αλλα μονος δε λεει να παω), περιμενω την αλλη βδομαδα να ερθει παρεα απο εξωτερικο (και χωρια) για να παμε για κανα μπανακι.

Την παλευω παιζοντας στο πισι, βλεποντας ταινιες και φυσικα με το γυμναστηριο καιω 2 ωρες απο τη μερα μου.Λεφτα δε θελω να ξοδευω οποτε η μονη βολτα ειναι κεντρο με το ποδηλατο και καμια παραλια η λιμανι με μπυρα στο χερι, φιλοι ελαχιστοι λογω καλοκαιριου.

 

Καθε περσι και καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βόλτες στο βουνό, στην παραλία, σε χώρους πρασίνου, με ακουστικά στα αυτιά, βόλτες σε μαγαζιά, επισκέψεις σε κανέναν γείτονα ή ξάδερφο. Πολιτιστικά δρώμενα, αν έχεις αυτοκίνητο πήγαινε σε καμιά ερημική παραλία μετά την Επανωμή, πριν τα Φλογητά και βούτα με την ησυχία σου.Στο σπίτι κλιματιστικό και ταινίες.Δουλειές στο σπίτι, ξεκαθάρισμα στη ντουλάπα, δουλειές στον κήπο.

Βασικά βρες μια γκόμενα. Ή σκύλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας μπαξέ (Mama bloom,wet red rose) ή Επανομή στο Baba ή στο Kyma, για όσους λένε ότι ο Θερμαϊκός δεν είναι για βουτιές δεν είναι έτσι μπορεί η θάλασσα να μην είναι σαν το Παλιούρι ή τις Καβουρότρυπες αλλά μπορείς άνετα να κάνεις τις βουτιές σου ειδικά το σ/κ γίνεται χαμός από κόσμο διαλέγεις και παίρνεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταία φορά που ένιωσα έτσι, άλλαξα ήπειρο. σε κατανοώ απόλυτα. 

 

Γυμναστικούλα, μουσικάρα, και βίντεο παιχνίδια ήταν οι κύριες απασχολίες μου εκείνη τη περίοδο. Α και το να προσπαθώ να μην κλαίω την μοίρα μου μαζί με την κοπέλα μου τότε. 

 

Μουσική στα αυτιά και πάνε άραξε κάστρα να γουστάρεις  θέα. πιάσε και καμιά μπύρα από το περίπτερο αν εχεισ φράγκα , γιατί εγώ δεν είχα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι , η μοναξιά είναι εσωτερική υπόθεση.

 

Μοναξιά , μπορείς να νιώθεις ακόμα και αν είσαι με την "καλύτερη" παρέα και με τα γκομενάκια με μπραζίλ στην παραλία.

 

Την έχω νοιώσει αυτή την μοναξιά , όταν ήμουνα φοιτητής στην Αγγλία. Οχι στην αρχή , γιατί στην αρχή γούσταρα , αλλά στο τέλος.

 

Ένιωθα τόσο μόνος , ότι δεν έχω κανέναν έτσι να μιλήσω , να επικοινωνήσω πνευματικά.

 

 

Απο την άλλη , σήμερα , έχω επιλέξει την μοναξιά. Εννοώντας , έχω 2-3 φιλαράκια , πάμε για κανα καφε και αυτό. Ταιριάζουμε όμως στο μυαλό.

 

Όταν βιώνεις μοναξιά , είναι μια καλή περίοδος για evaluation. Να ξανα προσεγγίσεις τον πραγματικό σου εαυτό , να δεις τι θελεις απο την ζωή σου , να χαλαρώσεις χωρίς νταμπα ντούπα γύρω σου , και να ξανα θέσεις στόχους.

 

Για να το κάνεις αυτό , ξεκίνα περίπατους. Περπάτα στην παραλία για χιλιόμετρα , με μια αίσθηση αγαλίασης , άδειασε το μυαλό σου απο τα πάντα , ξεκίνα να βλέπεις την ζωή απο μια πιο ανάλαφρη ματιά.

 

Δεν θέλει χρήματα αυτό που σου λέω.........

 

Είναι η καλύτερη περίοδος , η περίοδος της μοναξιάς , για να χαλαρώσεις , και να μπορέσεις να τα (ξανα) βρεις με τον εαυτό σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαίτερα ζορισμένος αυτό το καλοκαίρι.

Funds για διακοπές με φίλους είναι περιορισμένα ( = ~0 δηλαδίς ).

Είμαι Θεσσαλονικιός και δυστυχώς ξέμεινα το Καλοκαίρι εδώ . Όπου και να πας πρέπει να έχεις 3η μπλούζα μαζί σου για τον ιδρώτα . Καμιά 30ρια βαθεμοί γάρ .

Δυστυχώς έχω την τύχη και την ατυχία να σπουδάζω και εδώ και η παρέα μου να είναι στο 90% Πανελλαδικής εμβέλειας , ήτοι όλοι (και λογικό) έχουν γυρίσει στα χωριά/κωμοπόλεις/πόλεις τους στα σπίτια τους . Οι εναπομείναντες εν άστει φίλοι/γνωστοί , λόγω συγκυριών (υποχρεώσεις,δουλειά κλπ) δεν δύνανται να κανονίσουμε να βγούμε ξερωγώ.Τυχαίνει ρε αδερφέ.

Οκ , αν πει κανείς "κάτσε διάβασε κάτι" να περάσει η ώρα , οκ , εχω εξεταστική Σεπτέμβρη , αν εξαιρέσεις την βαρεμάρα του Καλοκαιριού,οκ έχω κάτι να τσεκάρω.

 

Αλλά με τη γκρίνια γονέων , και ζέστη,και την "μοναξιά" , ειλικρινά δεν την παλεύω , νοιώθω φυλακισμένος .

 

 

Επειδή στάνταρ δεν είμαι ο μόνος , όποιος άλλος είναι σε παρόμοια θέση , πώς την παλεύετε ; Κάνετε κάτι να περάσει η ωρα , καμια δραστηριότητα,κάτι ;

 

εδιτ: έβαλα 2 φορές το "μόνος" στον τίτλο,λολ .

 

Εγώ έχω πάψει να πηγαίνω διακοπές εδώ και χρόνια, οχι για οικονομικούς λόγους. Κάτσε στο σπίτι στον υπολογιστή, βρες να κάνεις κάτι στον υπολογιστή σου, εγώ ενημερώνω το blog μου, βάζω και κλιματιστικό γιατί έχω θέματα με την ζέστη. Με φίλους ακόμα βρίσκομαι αλλά η αλήθεια είναι οτι όσο περνάνε τα χρόνια όλο και ποιο δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την τρίτη μπλούζα συμβαίνει παντού. Απεγευματάκι λέει μόνο για βόλτες. 

 

Τώρα μου λες είσαι φοιτητής και σκέφτομαι καμία φορά υπερβάλουμε και είμαστε σνομπ σε αυτήν την ηλικία. Σκέψου, είναι όντως τόσο άσχημη η φάση; Υπάρχει κανένας καψερός/ καψερή που ζητάει την προσοχή σου και τον έχεις του πεταματού; Υπάρχει κάποια δραστηριότητα που σνομπάρεις; (πχ καμία εξόρμηση με τον ορειβατικό σύλλογο)

 

Γιατί για τους περισσότερους έρχονται χειρότερες στιγμές, μετά το φοιτητηλίκι, και σκέφτονται τι μαλάκας ήμουν, τότε θα μπορούσα να έκανα το τάδε και καθόμουν και έκλαιγα τη μοίρα μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...