Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι προδιαγραφές των Microsoft Lumia 550, 750 και 850


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το 830 που θελησα να δοκιμασω πριν καιρο παντως απογοητευτηκα.

το λειτουργικο ειναι ακομα σε junior φαση.

καταρχην σε ψαρωνει με το smoothness στο μενου αλλα στο store κανει 10 ωρες οπως και στο ανοιγμα των εφαρμογων υπαρχει καθυστερηση.

οποτε οτι επεξεργαστη κι αν τους βαλουν προσωπικα τα καθιστω ως αδιαφορα κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πάντως η Microsoft έχει σκίσει την αγορά τον κινητών! Φτηνό και καλό κινητό που δεν κολλάει με τίποτα και με φοβερή κατανάλωση μπαταρίας! Το μόνο που μένει είναι οι προγραματιστές να το δουν λίγο ποιο ζεστά και να περάσουν γράψουν εφαρμογές για Windows. Ειδικά τώρα που στα 10 θα παίζουν και universal! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα 4+4 core Windows phone με Snapdragon 810 χρονισμενο στα 2.2 και 3 MB RAM πόσο πιο γρήγορο θα είναι σε σύγκριση με ένα αντίστοιχο Android phone με ίδιες προδιαγραφές;

Το ρωτάω επειδή όλοι περιγράφετε το ποσό γρήγορη και ομαλή είναι η χρήση Windows phones με αυτά τα μετριοτατα(για Android) specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα 4+4 core Windows phone με Snapdragon 810 χρονισμενο στα 2.2 και 3 MB RAM πόσο πιο γρήγορο θα είναι σε σύγκριση με ένα αντίστοιχο Android phone με ίδιες προδιαγραφές;

Το ρωτάω επειδή όλοι περιγράφετε το ποσό γρήγορη και ομαλή είναι η χρήση Windows phones με αυτά τα μετριοτατα(για Android) specs.

 

Ένα windows phone ακόμα και με τα μισά specs είναι πολύ γρηγορότερο. Κι αυτό δεν γίνεται με μαγικά αλλά για τρεις βασικούς λόγους:

1) Το λειτουργικό δεν κουβαλάει τη σαβούρα της google (δεν γίνεται πάρτυ στο παρασκήνιο)

2) Δημιουργείται για να είναι συμβατό με 20-30 και όχι με 2000-3000 συσκευές και συνδυασμούς hardware (καλύτερη διαχείριση μνήμης και γενικά πιο optimized)

3) Eίναι "κλειδωμένο" και τα περιθώρια να το επιβαρύνει από μόνος του ο χρήστης ελάχιστα. (δεν υπάρχει η έννοια antivirus στα wp)

 

Είναι οι ίδιοι ακριβώς λόγοι για τους οποίους και το ios είναι ανώτερο και τα iphone πάιζουν τοσα χρόνια πολύ καλύτερα με πολύ χειρότερα specs. Δεν χρειάζεται λοιπόν το hardware του παραδείγματος που περιγράφεις. Οποιοδήποτε windows phone με 4πυρηνο και 1GB ram προσφέρει καλύτερη εμπειρία χρήσης από οποιοδήποτε android ανεξαρτήτως specs.

 

Aν σε όλα αυτά προσθέσεις και τις κορυφαίες κάμερες, τις άριστες οθόνες και την ανώτερη ποιότητα κατασκευής, δύσκολα μια android συσκευή να σταθεί απέναντι σε μια wp των ίδιων και μερικές φορές και πολύ λιγότερων χρημάτων.

 

Το πλεονέκτημα των win phone είναι ταυτόχρονα και το μειονέκτημά τους: Το λειτουργικο. Όντως δεν υπάρχουν (ακόμα) αρκετές εφαρμογές αλλά αυτό μόνο προς το θετικό μπορεί να αλλάξει, ειδικά με τα win 10.

Το μειονέκτημα των android phones είναι ταυτόχρονα και το πλεονέκτημα τους: Το λειτουργικό. Για να έχεις αυτήν την πληρότητα στις εφαρμογές θυσιάζεις ένα σωρό άλλα πράγματα. Αυτή τη στιγμή η χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο είναι το ios αλλά εκεί μπαίνει ο οικονομικος παράγοντας και συνήθως τα χαλάει όλα. Με τα win 10 μπορεί αυτό να αλλάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα 4+4 core Windows phone με Snapdragon 810 χρονισμενο στα 2.2 και 3 MB RAM πόσο πιο γρήγορο θα είναι σε σύγκριση με ένα αντίστοιχο Android phone με ίδιες προδιαγραφές;

Το ρωτάω επειδή όλοι περιγράφετε το ποσό γρήγορη και ομαλή είναι η χρήση Windows phones με αυτά τα μετριοτατα(για Android) specs.

Το 930 το πατάει χαλαρά με την υπεραρκετή 2G RAM και τον σχεδόν περιττό snap800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 930 το πατάει χαλαρά με την υπεραρκετή 2G RAM και τον σχεδόν περιττό snap800.

Βασικα αχρηστα ειναι τα Specs του 930 για Windows Os. Στην ουσια στο 930 πληρωνεις κυριως την καλη καμερα και την κατασκευη σε σχεση με τις φθηνοτερες συσκευες.

Επισης ριξανε και τραγικα την μπαταρια σχεδον 1000Mah σε σχεση με του 1520,και οπως βλεπουμε εμφανιζονται και αρκετα θεματακια τελευταια με τις συσκευες.

 

Ξενερωσα παρα πολυ οταν ειδα οτι εν ετη 2015 δεν υπαρχει καν ενδειξη μπαταριας(αριθμου/ποσοστου),ουτε ρυθμιση φωτεινοτητας αλα Android/ Ios. Αντε να ερθουν τα 10ρια μπας και δει ασπρη μερα η εταιρια γιατι ακομα εχει παρα πολυ δρομο.

 

Το παραπανω για το Store που αναφερθηκε ισχυει οπως επισης παρατηρησα μικρο καθυστερηση ακομα και στην περιστροφη οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενερωσα παρα πολυ οταν ειδα οτι εν ετη 2015 δεν υπαρχει καν ενδειξη μπαταριας(αριθμου/ποσοστου),ουτε ρυθμιση φωτεινοτητας αλα Android/ Ios.

 

Τι εννοείς; Γιατί και τα δύο γίνονται και μάλιστα natively. Μήπως αναφέρεσαι σε 8.1 πριν την denim update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η Microsoft έχει σκίσει την αγορά τον κινητών! Φτηνό και καλό κινητό που δεν κολλάει με τίποτα και με φοβερή κατανάλωση μπαταρίας! Το μόνο που μένει είναι οι προγραματιστές να το δουν λίγο ποιο ζεστά και να περάσουν γράψουν εφαρμογές για Windows. Ειδικά τώρα που στα 10 θα παίζουν και universal! 

 

 

Την έχουν σκίσει όπως ο ΣΥΡΙΖΑ τα μνημόνια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα πράγματα προβλέπω για τα WP ακόμα και με την έλευση των 10αριων. Δυστυχώς είναι ακομα πολύ πίσω από iOS και Android και ως λειτουργικό αλλά και πολύ περισσότερο ως εφαρμογές.

 

Και ειλικρινά τους έδωσα πάρα πολύ χρόνο με το 1020 μου αλλά στο τέλος επέστρεψα στο Android και δύσκολα θα φύγω από εδώ. Κι ακόμα κι αν φύγω μάλλον θα πάω προς iOS πάρα προς WP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει Lumia 820, 635 και τώρα έχω το 640 LTE. Παρα πολύ γρήγορο, πολύ καλή οθόνη, μπαταρία που κρατάει άνετα δυο ημέρες με πολυ χρήση δεδομένων 4G και κυρίως τσάμπα. Το πήρα μεταχειρισμένο (τριών εβδομαδων) στα 120 ευρώ από αγγελία εδώ στο φόρουμ. Αλλά και καινούργιο έχει 140-145.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω ακόμα το 950 να δω τι θα βγάλουν. Μέχρι στιγμής δεν αξίζει με κανένα εκτός του 930 να αλλάξω το 925 που έχω.
ΥΓ το 640XL γαμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ως ιδανικές τις οθόνες 4,7 ιντσών. Καλό μέγεθος χωρίς να είναι παντοφλέ. Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχουν και μεγαλύτερα μεγέθη, αλλά θα είναι μεγάλο λάθος να μην υπάρχουν συσκευές τουλάχιστον 4,7 όταν η Apple βγάζει το iPhone 6 και με 4,7 οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα πράγματα προβλέπω για τα WP ακόμα και με την έλευση των 10αριων. Δυστυχώς είναι ακομα πολύ πίσω από iOS και Android και ως λειτουργικό αλλά και πολύ περισσότερο ως εφαρμογές.

 

Και ειλικρινά τους έδωσα πάρα πολύ χρόνο με το 1020 μου αλλά στο τέλος επέστρεψα στο Android και δύσκολα θα φύγω από εδώ. Κι ακόμα κι αν φύγω μάλλον θα πάω προς iOS πάρα προς WP.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις εφαρμογές, καθώς αυτές που χρειάζομαι υπάρχουν, και από παιχνίδια υπάρχουν υπεραρκετά. Αλλά το λειτουργικό δεν μπορώ να το αφήσω μού φαίνεται πολύ καλύτερο και ελαφρύτερο από τα άλλα  οπότε μάλλον κόλλησα στα WP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 830 που θελησα να δοκιμασω πριν καιρο παντως απογοητευτηκα.

το λειτουργικο ειναι ακομα σε junior φαση.

καταρχην σε ψαρωνει με το smoothness στο μενου αλλα στο store κανει 10 ωρες οπως και στο ανοιγμα των εφαρμογων υπαρχει καθυστερηση.

οποτε οτι επεξεργαστη κι αν τους βαλουν προσωπικα τα καθιστω ως αδιαφορα κινητα.

Πρέπει να ζεις σε άλλη πραγματικότητα εσυ φιλε μου

παρολα αυτα,αν δεις το review του 830, αναφερεται οτι στα benchmarks απογοητευει το κινητο σε σχεση με ανταγωνιστικα κινητα στο ιδιο κοστος

Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν ασχολείται με benchmarks

Λίγα πράγματα προβλέπω για τα WP ακόμα και με την έλευση των 10αριων. Δυστυχώς είναι ακομα πολύ πίσω από iOS και Android και ως λειτουργικό αλλά και πολύ περισσότερο ως εφαρμογές.

 

Και ειλικρινά τους έδωσα πάρα πολύ χρόνο με το 1020 μου αλλά στο τέλος επέστρεψα στο Android και δύσκολα θα φύγω από εδώ. Κι ακόμα κι αν φύγω μάλλον θα πάω προς iOS πάρα προς WP.

We don't care..αλλα σου εύχομαι να δεις πάνω από 2 updates φιλε μου :)

Εγώ περιμένω ακόμα το 950 να δω τι θα βγάλουν. Μέχρι στιγμής δεν αξίζει με κανένα εκτός του 930 να αλλάξω το 925 που έχω.

ΥΓ το 640XL γαμεί.

Το εχω δυο μήνες το XL. Είναι απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις εφαρμογές, καθώς αυτές που χρειάζομαι υπάρχουν, και από παιχνίδια υπάρχουν υπεραρκετά. Αλλά το λειτουργικό δεν μπορώ να το αφήσω μού φαίνεται πολύ καλύτερο και ελαφρύτερο από τα άλλα οπότε μάλλον κόλλησα στα WP.

Σε νιώθω

Προσωπικά θεωρώ ως ιδανικές τις οθόνες 4,7 ιντσών. Καλό μέγεθος χωρίς να είναι παντοφλέ. Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχουν και μεγαλύτερα μεγέθη, αλλά θα είναι μεγάλο λάθος να μην υπάρχουν συσκευές τουλάχιστον 4,7 όταν η Apple βγάζει το iPhone 6 και με 4,7 οθόνη.

Άσε την apple να βγάζει ότι θέλει.

Και σκατα να βάψει χρυσά και να τους κολλήσει επάνω το logo του δαγκωμενου μήλου οι φανς της θα το αγοράσουν και το Verge θα γράφει για το πόσο φοβερες είναι η σκατουλιτσες της Apple. :P

 

Εγώ με δισταγμό πήρα το 640XL που έχει 5,7 οθόνη και πλέον δεν πάω παρακάτω σε ίντσες. Θα προσθέσουν και αρκετά καλούδια στα δεκαρια για κινητά απο 5 ίντσες και πάνω οποτε όλα κομπλέ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...