Προς το περιεχόμενο

Windows 10: Διαθέσιμα για κατέβασμα από σήμερα και σε ISO μορφή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η MS ειναι για τα πανηγύρια. Έχω καινούργιο Dell laptop με αυθεντικά Windows 8.1. Είχα κάνει κράτηση για τα Windows 10 εδώ και μήνες. Πήγαινε να κάνει αναβάθμιση και πάντα σταματούσε στην προετοιμασία έβγαζε σφάλμα το ίδιο και με το tool. Τελικά έκανα clean install με το iso μέσω usb. Το θέμα είναι ότι πάνε τα αυθεντικά Windows. Τελικά με ένα kms tools τα έκανα αυθεντικά και όλα καλά. Το κλειδί από τα αυθεντικά Windows 8.1 που είχα το έχω κρατημενο.

 

Overall τα 10αρια είναι εξαιρετικά και πολύ καλύτερα από το 8.1. Τρώνε μόνο 1.3gb Ram και δεν έχω κανένα πρόβλημα με drivers. Το πάνελ ειδοποιήσεων πολυ εύχρηστο όπως και το νέο control panel. Υπάρχει και το παλιο για παραπάνω παράμετροποιηση. Το store αδιάφορο όπως και στα 8.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 699
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε γενικες γραμμες ειναι αυτο που επρεπε να ειναι τα win8 απο την πρωτη μερα. Τα modern apps δεν σε ενοχλουν, το modern UI ειναι προαιρετικο, εξαφανιστηκαν τα κρυφα pop up menu που επρεπε να παιζεις με τον κερσορα και τις γωνιες, το κεντρο ειδοποιησεων ενοποιημενο και λειτουργικο. Ταχυτατα ακομη και σε παλιο laptop με 5400rpm σκληρο.

 

Το store ειναι μαπα. Περιμενω μια σωστη ενοποιηση που θα περιεχει legacy εφαρμογες και οχι Mobile μονο.

Το start θελει δουλιτσα. Εχουν δωσει βαση στην προβολη των modern app παρα στις εφαρμογες συνολικα. Αυτο το "Ολες οι εφαρμογες" κατω στη γωνιτσα οταν τα modern apps πιανουν τα 2/3 του start menu, με σκοτωνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κουράζεστε και να μην περιμένετε την αναβάθμιση από το εικονίδιο (που αργεί σε πολλούς), πηγαίνετε εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

Επιλέξτε έκδοση και γλώσσα και κατεβάστε το ISO.

Θέλει ένα 40λεπτο πάνω κάτω να κατέβει.

Αν θέσετε τα Windows (8.1 ή 8.0) να ανοίγουν τα .iso αρχεία με τον Windows Explorer, μπορείτε αφού κατέβει το .iso να κάνετε mount και να τρέξετε το Setup.

 

Θα κάνει αναβάθμιση είτε έχετε γνήσια είτε από τον θείο.

 

Προσοχή, να κάνετε αναβάθμιση στη γλώσσα που έχετε τα Windows 8.1 ή 8/7 αν δεν θέλετε να χάσετε εφαρμογές εγκατεστημένες, αν αλλάξετε γλώσσα (π.χ βάλετε Ελληνικά πάνω σε Αγγλικά Windows) τότε μπορείτε να κρατήσετε μόνο ρυθμίσεις και documents, οι εφαρμογές πάνε περίπατο.

 

Καλή επιτυχία, εύχομαι να βοήθησα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το touch/tablet κομμάτι των windows 10 θεωρώ ότι καταστράφηκε. Ολοκληρωτικά!

Ενεργοποιησες την tablet λειτουργια και δεν σε βολεψε; Εγω βρισκω ακομη κατι γελοια μεγαλα κουμπια για desktop χρηση που μαρτυρουν την touch φυση του λειτουργικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησα την αναβάθμιση από τα windows κανονικά. έκανε αντιγραφή αρχείων εγκατάσταση εφαρμογών και μετά κάποια στιγμή μαυρίζει η οθόνη περιμένω περιμένω και ακόμη τπτ. έχω μια μαύρη οθόνη έναν σκληρο που το led δείχνει συνέχεια αναμμένο σαν να δουλευει αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται τπτ. σαν να εχει κολλήσει. καμία βοήθεια; καμία πρόταση; τι κάνω; το λαπτοπ είναι ενα dell 7535

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι....

 

Εχω 3 gb ram..στο λαπτοπ..να βαλω τα 64? γιατι τα 64 ειναι για 2 και πανω (αν θυμαμαι καλα)!

 

Μια χαρα θα δουλεψουν.Ακομα και με 2gb θα εισαι κομπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κουράζεστε και να μην περιμένετε την αναβάθμιση από το εικονίδιο (που αργεί σε πολλούς), πηγαίνετε εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

Επιλέξτε έκδοση και γλώσσα και κατεβάστε το ISO.

Θέλει ένα 40λεπτο πάνω κάτω να κατέβει.

Αν θέσετε τα Windows (8.1 ή 8.0) να ανοίγουν τα .iso αρχεία με τον Windows Explorer, μπορείτε αφού κατέβει το .iso να κάνετε mount και να τρέξετε το Setup.

 

Θα κάνει αναβάθμιση είτε έχετε γνήσια είτε από τον θείο.

 

Προσοχή, να κάνετε αναβάθμιση στη γλώσσα που έχετε τα Windows 8.1 ή 8/7 αν δεν θέλετε να χάσετε εφαρμογές εγκατεστημένες, αν αλλάξετε γλώσσα (π.χ βάλετε Ελληνικά πάνω σε Αγγλικά Windows) τότε μπορείτε να κρατήσετε μόνο ρυθμίσεις και documents, οι εφαρμογές πάνε περίπατο.

 

Καλή επιτυχία, εύχομαι να βοήθησα ;)

 

 

Επειδή οι εκδοσεις ultimate στα 7αρια ηταν  αν δεν κανω λαθος μονο για αγγλικα και μετα κατεβαζες το ελληνικο πακετο πρεπει να τα ξανακανουμε αγγλικα πριν την αναβαθμιση για να μην χασουμε αυτά που λες .Μολις το εχω δοκμασει από τη δουλεια μεσω TeamViwer και περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση απο τα win 7 στα 10 και όλα κύλησαν ομαλά. Παρατήρησα όμως οτι δεν ανοίγουν οι εφαρμογές στο μενού που βγαίνει όταν πατάω δεξί κλικ στο start button. Τι να φταίει;

 

 Start_rclick_menu.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω laptop SONY VAIO με προεγκατεστημένα Windows7. Αν τον φορμάρω με το συγκεκριμένο ISO θα αποδεχτεί το KEY που έχει κάτω απο το lapto ή θα αρχίσει τα δικά του ?

Αναφέρομαι σε φρέσκια εγκατάσταση και όχι αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω laptop SONY VAIO με προεγκατεστημένα Windows7. Αν τον φορμάρω με το συγκεκριμένο ISO θα αποδεχτεί το KEY που έχει κάτω απο το lapto ή θα αρχίσει τα δικά του ?

Αναφέρομαι σε φρέσκια εγκατάσταση και όχι αναβάθμιση.

 

Πρώτα πρεπει να κανεις αναβάθμιση και μετά φρεσκια εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κουράζεστε και να μην περιμένετε την αναβάθμιση από το εικονίδιο (που αργεί σε πολλούς), πηγαίνετε εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

Επιλέξτε έκδοση και γλώσσα και κατεβάστε το ISO.

Θέλει ένα 40λεπτο πάνω κάτω να κατέβει.

Αν θέσετε τα Windows (8.1 ή 8.0) να ανοίγουν τα .iso αρχεία με τον Windows Explorer, μπορείτε αφού κατέβει το .iso να κάνετε mount και να τρέξετε το Setup.

 

Θα κάνει αναβάθμιση είτε έχετε γνήσια είτε από τον θείο.

 

Προσοχή, να κάνετε αναβάθμιση στη γλώσσα που έχετε τα Windows 8.1 ή 8/7 αν δεν θέλετε να χάσετε εφαρμογές εγκατεστημένες, αν αλλάξετε γλώσσα (π.χ βάλετε Ελληνικά πάνω σε Αγγλικά Windows) τότε μπορείτε να κρατήσετε μόνο ρυθμίσεις και documents, οι εφαρμογές πάνε περίπατο.

 

Καλή επιτυχία, εύχομαι να βοήθησα ;)

Έχω αγοράσει το λαπτοπ απο το εξωτερικό (amazon.uk)  όταν είχα κάνει τις ρυθμίσεις των windows για πρώτη φορά είχα επιλέξει χώρα Ελλάδα και γλώσσα Ελληνικά και μετά είχα βάλει Greek Language Pack. Για τα 10 τι πρέπει να επιλέξω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε μια συγκριση στα σχολια οταν βγηκαν τα 8 και με αυτα τωρα για τα win10. Νομιζω η ms κερδισε το στοιχημα κοντρα στην εμμονη των win 7.

Η βελτιωση στο UI σε σχεση με τα 8 δεν ειναι placebo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...