Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για αρχιτεκτονική φωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Στο αρχιτεκτονικό γραφείο που είμαι, θέλουμε να πάρουμε μια κάμερα για να μπορούμε να βγάζουμε φωτογραφίες τα έργα που ολοκληρώνουμε.

 

Να πω πως ναι, οι εξωτερικές φωτογραφίες ειναι σημαντικές αλλά είναι πολυ πολυ πιο σημαντικό να μπορούμε να βγάλουμε καλές φωτογραφίες μέσα. Δηλαδή, πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να τραβήξουμε ευρεία γωνία και να βγαινει καλα σε χαμηλό φωτισμό (είμαι Αγγλία οπότε καμία σχέση με Ελληνικό ήλιο και χρώματα).

 

Ομολογώ πως έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με τη φωτογραφία και δεν έχω ιδέα τι να κοιτάξω. Κάμερα που να τα κάνει όλα δεν νομίζω να υπάρχει οπότε υποθέτω πως θα θέλουμε την βάση και 2 διαφορετικούς φακούς? Πραγματικα δε ξέρω!

 

Το Budget μας ειναι περίπου 550Ε, όχι πιο πάνω. Ξερω πως με αυτά δεν μπορούμε να πετύχουμε πολλά αλλά θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

550Ε για σωμα καλο γωτεινο ευρυγωνιο φακο ουτε στα καλυτερα ονειρα...

 

 

δεν ειπα κατι καλο. ειπα τι θα προτεινατε για τη δουλειά αυτη που θέλουμε να κανουμε!

το ξερω οτι δεν μπορούμε να παρουμε κατι καλο. κ πιθανα θα πρεπει να παρουμε μια απλη καμερα διχως φακους. απλα θα ηθελα να παρακαλέσω καποιος που ξερει λιγο απο τον τομέα, να με κατευθήνει στο τι μπορω να πετυχω για τη δουλεια που το θελω με αυτα τα χρηματα. ;) 

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδανικο ειναι ff σωμα και wide angle φακος...

 

Αν εχετε λεφτα στο paypal τοτε κοιτα για παλαιους φακους που να ειναι κατω απο 20mm και σωμα που να ταιριαζει στους φακους μεσω adaptor... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι UK οποτε δεν υπαρχει θεμα με αγορα.

αλλα στο γραφείο δεν θελουν να παρουν μεταχειρισμένο για λογους εγγυησης, ασφάλειας, εξοδων γραφειου κλπ κλπ

 

εχεις μηπως να προτείνεις κάτι? ειδα μια tokina 1-16 μαζι με μια d3200 αλλα ειναι πανω απο τα διαθεσιμα λεφτα δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειμαι UK οποτε δεν υπαρχει θεμα με αγορα.

αλλα στο γραφείο δεν θελουν να παρουν μεταχειρισμένο για λογους εγγυησης, ασφάλειας, εξοδων γραφειου κλπ κλπ

 

εχεις μηπως να προτείνεις κάτι? ειδα μια tokina 1-16 μαζι με μια d3200 αλλα ειναι πανω απο τα διαθεσιμα λεφτα δυστυχως.

στα λεφτα που διαθετεις δεν μπορεις να βρεις κατι και ποσο μαλιστα καινουριο. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι μια gopro! :P

 

γενικα για αρχιτεκοτνικη φωτογραφια θες ενα καλο φακο οι οποιοι στοιχιζουν. Δηλαδη τα λεφτα που δινεις παιζει να μην παιρνεις ουτε ενα καλο φακο για αυτη τη δουλεια ποσο μαλιστα φακο και σωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι UK οποτε δεν υπαρχει θεμα με αγορα.

αλλα στο γραφείο δεν θελουν να παρουν μεταχειρισμένο για λογους εγγυησης, ασφάλειας, εξοδων γραφειου κλπ κλπ

 

εχεις μηπως να προτείνεις κάτι? ειδα μια tokina 1-16 μαζι με μια d3200 αλλα ειναι πανω απο τα διαθεσιμα λεφτα δυστυχως.

 

σε αυτα τα λεφτα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλα ο tokina (που δεν ξεκιναει απο 1), δειχνει καλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένο σώμα Canon με φακό μεταχειρισμένο Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM Lens

 

Μετά όμως θα έπρεπε να μάθετε να χειρίζεστε τη μηχανή διαφράγματα/φωτισμό κλπ κλπ.

 

Οπότε μάλλον πρέπει να πάτε σε κάτι έτοιμο του τύπου Go Pro. Και πάλι όμως με μέτριο αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια bridge  lumix fz72 και κανα  φλας yongnuo που το δουλευεις και ασυρματα ,απο το φλας της καμερας.συνολο να βγει κανα 300αρι.αυτος ο συνδιασμος θα δωσει καλα αποτελεσματα,αλλα χρειαζεται να εμβαθυνεις λιγο περισοτερο στα φλασατα,αλλα και να πειραματιστεις με την μηχανη .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Στο αρχιτεκτονικό γραφείο που είμαι, θέλουμε να πάρουμε μια κάμερα για να μπορούμε να βγάζουμε φωτογραφίες τα έργα που ολοκληρώνουμε.

 

Να πω πως ναι, οι εξωτερικές φωτογραφίες ειναι σημαντικές αλλά είναι πολυ πολυ πιο σημαντικό να μπορούμε να βγάλουμε καλές φωτογραφίες μέσα. Δηλαδή, πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να τραβήξουμε ευρεία γωνία και να βγαινει καλα σε χαμηλό φωτισμό (είμαι Αγγλία οπότε καμία σχέση με Ελληνικό ήλιο και χρώματα).

 

Ομολογώ πως έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με τη φωτογραφία και δεν έχω ιδέα τι να κοιτάξω. Κάμερα που να τα κάνει όλα δεν νομίζω να υπάρχει οπότε υποθέτω πως θα θέλουμε την βάση και 2 διαφορετικούς φακούς? Πραγματικα δε ξέρω!

 

Το Budget μας ειναι περίπου 550Ε, όχι πιο πάνω. Ξερω πως με αυτά δεν μπορούμε να πετύχουμε πολλά αλλά θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Βρίσκεις κάποια φθηνή mirrorless και αγοράζεις και τον samyang 12m f2.0 νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορείς να κανεις στο budget που διαθέτετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η καλύτερη πρόταση είναι του hayas88 με το φακό που σου προτείνει δεν υπάρχουν και πολλές προτάσεις πάνω σε αυτή τη κατηγορία από σώμα θα σου πρότεινα τη sony a5000 και είσαι μέσα στο budget σου και με την εφαρμογή Lens compensation https://www.playmemoriescameraapps.com/portal/usbdetail.php?eid=IS9104-NPIA09014_00-000008 θα έχεις διορθωμένη φωτογραφία για το προφίλ του φακού που θα φτιάξεις έτοιμη σε jpg από τη μηχανή .

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερος συνδυασμός με αυτά τα χρήματα.

Για εσωτερικούς χώρους απαραίτητο ένα τρίποδο ασφαλώς.

Υπάρχει και η sony a3000 που αν δεν κάνω λάθος έχει σύστημα απόσβεσης στον αισθητήρα αλλά με τα βίας να σου βγάλει 2 f/stop λίγα για handheld σε εσωτερικό χώρο, άρα άκυρη. 

Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...