Προς το περιεχόμενο

Τελικες αποψεις για τα Windows 10


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Εμενα το λαπτοπακι μου μια χαρα ανοιγει και πολυ γρηγορα με Γουίνντοουζ 10 αλλα μερικες φορες βαζω τον κωδικο και περιμενω κανενα μισαωρο και δεν ανοιγει(βγαζω-βαζω μπαταρια κη ολα φτιαχνουν)</p>

 

 

Έκανα καθαρή εγκατάσταση σε υβριδικό Medion MD98924, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν drivers για τον αισθητήρα προσανατολισμού.

 

Ευτυχώς είχα κρατήσει ένα system image των Windows 8.1 και μπόρεσα χωρίς κόπο να επιστρέψω σε αυτά.

 

 

Πάντως, σαν γενική διαπίστωση, θα συμφωνήσω με τον Redshift:

 

Πολύ ρουφιανιλίκι !

Αυτα τα μικροπροβληματακια με βαζουν σε σκεψη ομως, και σε συνδυασμο και με κατι αλλα που εχω διαβασει ισως τελικα περιμενω λιγο καιρο μεχρι να τα βαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα, όσο και να περιμένεις, τα "features" αυτά είναι "hard-coded" στον κώδικα των Windows 10 (τα περισσότερα) και δεν πρόκειται να αλλάξουν.

Τα Windows 10, όμως, ήρθαν για να μείνουν και θα καθιερωθούν ως πλατφόρμα των νέων τεχνολογιών, για κάμποσα χρόνια ακόμα. Και μόνο που το DirectX ΔΕ θα συνεχίσει σε επόμενες εκδόσεις στα 7 και τα 8, σου δίνει να καταλάβεις ότι δεν είναι θέμα επιλογής - εκτός και αν χρησιμοποιείς το pc σαν browsing machine, γραφομηχανή, ΑΤΜ, γλάστρα κλπ. :P

Αν, από την άλλη, τα εγκαταστήσεις μια ώρα αρχύτερα, θα έχεις χρόνο να τα ψάξεις, να τα μάθεις, να τα παραμετροποιήσεις και να υπάρξει και κάποιος βαθμός αμφίδρομης προσαρμογής προκειμένου να εξελιχτεί το σύστημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα τα βαλω μονο και μονο για το direct x που ειπες γιατι τα παιζω κι εγω τα παιχνιδακια μου σαν παιδι που ειμαι. Προφανως και δεν ειναι θεμα επιλογης αλλα και να ηταν αργα η γρηγορα θα τα εβαζα γιατι μου αρεσει να δοκιμαζω ο,τι καινουργιο βγαινει, απλα προς το παρον δεν καιγομαι κιολας. Ακομα το direct x 12 δεν το εκμεταλλευεται καποιος τιτλος οποτε θα αραξω αλλο λιγο με τα 8.1 και μολις στρωσουν τα 10 θα γινει το φορματ. Τα hard coded δε γινεται να αλλαξουν (βλεπε ρουφιανιλικι) αλλα τα υπολοιπα θεματακια σιγα σιγα θα φτιαξουν με τον καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικααα για μενα τα 10 ειναι αυτο που λεμεν παρε 10 να με θυμασαι ελεος ελεος ελεος ελεοςςςςςςςςςςςςς οσο πιο καλα και ομαλα τα εβαλα στο compaq pc μου με amd e1 , 4gb ram , 1tb hdd αλλοοοοοοο τοσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο σκ@τ@ εγιναν στο λαπτοπ μου το HP Pavilion TouchSmart 15-n054sv. Εκανα επαναφορα εργοστασιακου λειτουργικου μεσω του hp recovery stick που εφτιαξα.

Εβαλα τα 8 τα κανονικα τα win που ηταν απο την hp προεγκαταστημενα ολα οκ μια χαρουλλα και τις ενημερωσεις και τα προγραμματα ολα οκ μια χαρα ως εδω. Μετα κανω αναβαθμιση στα 8.1 την δωρεαν απο το store και εδω ολα οκ χωρις προβληματα μετα κατεβαζω ολα τα προγραμματα δριβερσ απο το σιτε του κατασκευαστη του λαπτοπ μου τα κανω εγκατασταση ολα οκ (ασχετος αν δεν μπορουσα να εγκαταστησω αυτη την ενημερωση:

AMD High-Definition (HD) Graphics Driver

13.251.3.0 296.6 MB Jul 29, 2015

και εγκαταστησα αυτην πρωτα:

AMD High-Definition (HD) Graphics Driver

13.152.1.3000 287.4 MB Jul 9, 2015

και μετα την απο πανω της). Μετα ξεκιναω την εγκατασταση απο το TOOL  ομως κολλαει στο 50% και δεν προχωραει οπως προχωρουσε αρχικα οταν το ξεκινησα λεω οκ τα σβηνω ολα απο το %temp% καθως και απο εδω: c:\windows\softwaredistribution\download and data store και τωρα αγιος ο θεος αγιος ισχυρος αγιος αθανατος ελεισον των windows 10 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ως και το BIOS εκανα αναβαθμιση..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μερικές ερωρήσεις:

 

1) το ninite.com δουλεύει στα win10;

2) ποιό από τα ελαφριά free antivirus δουλεύει; ή να μείνω με το windows defender;
3) η μητρική μου (Z77)  έχει VIA audio chipset, δεν υπάρχουν drivers στον κατασκευαστή (gigabyte) και στο site της VIA. Θα έχω πρόβλημα με τον ήχο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι διακοπές είμαι με έναν i3_HD 5670_4GB Ram.Έκανα clean install και μετά από 1-2 μέρες "έστρωσε".Boot up γρηγορότερο απο τα 7,από παιχνίδια είδα βελτίωση μικρή στα fps και δεν κολλάει τόσο στα smokes CSGO(μόνο αυτό έχω εδώ).Μου έκανε εντύπωση που έπεσε το ping >.<.Πριν με το ping cmd μου έβγαζε ~78 για το google.com ενώ τώρα ~68.Παίζει λόγω του clean install παρά των 10 αλλα τεσπα το γράφω.Ο Edge πολύ δυνατός αλλά μέχρι να μπουν extentions κάτσε με αυτόν που είσαι τώρα.Από store δεν το έχω πολυψάξει αλλά έχοντας windows phone δεν έχω και υψηλές ελπίδες :D .Είχε ένα ωραίο κουρδιστήρι που με βόλεψε πάντως!

 

Δεν βρίσκω το λόγο να μην τα βάλω και στο δικό μου υπολογιστή,δεν έχω βρει κάτι που να μην μαρέσει(από το deisgn μέχρι τις επιδόσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο W7 64bit, αυτοματη αναβαθμιση χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

 

Το Comodo Firewall & το Acronis True Image 2015 ηθελαν επεγκατασταση και επανεγκατασταση.

 

Δεν εχω δει κατι αλλο σημαντικο, ειμαι ευχαριστημενος απο την αναβαθμιση.

 

ΑΛΛΑ οπως ειπαν και παραπανω ΠΟΛΥ ΡΟΥΦΙΑΝΙΛΙΚΙ παιδια. Το Comodo Firewall (Custom Mode) με ρωταει καθε λιγο και λιγακι για προγραμματα της Microsoft που προσπαθουν να συνδεθουν σε IPs της Msoft, αν και εχω απενεργοποιησει σχεδον τα παντα σε privacy κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Comodo Firewall (Custom Mode) με ρωταει καθε λιγο και λιγακι για προγραμματα της Microsoft που προσπαθουν να συνδεθουν σε IPs της Msoft, αν και εχω απενεργοποιησει σχεδον τα παντα σε privacy κλπ.

 

Έχει καιρώ από όταν ξεκίνησε ο κόσμος να παρατηρεί και να αποδείχνει ότι τα Windows 10 έχουν την τάση το να παρακολουθούν τον χρήστη προσεχτικά, ανεξαρτήτως τον ρυθμίσεων. Από όταν βγήκε αυτό το λογισμικό εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως παρέδωσαν τα δεδομένα τους -- και άλλον στην Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσετε όλα τα privacy δεν είναι αρκετά. Θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την Cortana τελείως και από το σύστημα αλλά  ως υπηρεσία, οπότε χάνετε το system search. Και επίσης θα πρέπει να κλείσετε από το Microsoft Update την δυνατότητα να γίνεται το PC σας torrent node για άλλους που κατεβάζουν updates.

 

To δεύτερο είναι εύκολο, πηγαίνετε στα advance settings. Το πρώτο θα πρέπει να μετονομάσετε τον κατάλογο  του searchui που βρίσκεται μέσα σε φάκελο με ονομασία Cortana. Για να τον μετονομάσετε, θα πρέπει να κλείσετε την υπηρεσία από τα windows processes, και να αλλάξετε το όνομα. Δυστυχώς θα πρέπει να το κάνετε πολύ γρήγορα, γιατί η υπηρεσία θα φορτώσει αμέσος σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Μετά από μερικές προσπάθειες βέβαια γίνεται :)

 

Αλλά μετά από μία εβδομάδα, κάνω το βήμα προς Linux πάντως στο PC, και θα κρατήσω τα 10 μονο στο dev δίσκο μιας και χρειάζομαι εκεί το VS2015.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσετε όλα τα privacy δεν είναι αρκετά. Θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την Cortana τελείως και από το σύστημα αλλά  ως υπηρεσία, οπότε χάνετε το system search. Και επίσης θα πρέπει να κλείσετε από το Microsoft Update την δυνατότητα να γίνεται το PC σας torrent node για άλλους που κατεβάζουν updates.

 

 

Υπαρχει τροπος. Comodo Firewall (ή αλλο αντιστοιχο), Custom Mode, και σε ρωταει ΚΑΘΕ προγραμμα που προσπαθει να κανει συνδεση προς τα εξω. Αναλογα με το προγραμμα, το επιτρεπεις ή το μπλοκαρεις για παντα.

 

Αφου φυσικα βαλεις off οτι μπορεις στα W10.

 

Θελει λιγο δουλεια και ψαξιμο, αλλα αξιζει τον κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά κατέληξα να αφήσω τα μηχανήματα σε XP (1) / 7άρια (5) (Τα 3 πάνε Linux μέχρι Σεπτ.) / Linux (2) και μελλοντικά (όταν χρειαστεί) να περάσω σε ένα (offline) PC 10άρια μόνο για παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το classic shell δεν λειτουργει στα δεκαρια? Ειχα βρει την ησυχια μου με αυτο..

 

 

Δουλει η εκδοση 4.2.1 http://www.classicshell.net/  

 

Διαβασα τις 4 σελιδες αλλα δεν βρηκα καποιο λογο να βαλω τα 10αρια .Κανω λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...