Προς το περιεχόμενο

Τελικες αποψεις για τα Windows 10


kougi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Διαβασα τις 4 σελιδες αλλα δεν βρηκα καποιο λογο να βαλω τα 10αρια .Κανω λαθος ?

 

Εξαρταται απο την εκδοση που βρισκεσαι. Εγω ήμουν στα 7 64bit και η δωρεαν αναβαθμιση αξιζε κατα την αποψη μου.

 

Οπτικα ειναι σχεδον οπως τα 7άρια και η λειτουργια τους πιο ομαλη (smooth) οπτικα τουλαχιστον. Το μόνο αρνητικό που εχω εντοπισει μεχρι τωρα ειναι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ρουφιανιλικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρταται απο την εκδοση που βρισκεσαι. Εγω ήμουν στα 7 64bit και η δωρεαν αναβαθμιση αξιζε κατα την αποψη μου.

 

Οπτικα ειναι σχεδον οπως τα 7άρια και η λειτουργια τους πιο ομαλη (smooth) οπτικα τουλαχιστον. Το μόνο αρνητικό που εχω εντοπισει μεχρι τωρα ειναι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ρουφιανιλικι.

 

Κι εγω με 7αρια 64bit ειμαι αλλα επειδη τα εβαλα σε αλλο δισκο δοκιμαστικα δεν μοιαζουν και τοσο νομιζω με τα 7αρια .

Τι παραπανω σου προσφερουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με 7αρια 64bit ειμαι αλλα επειδη τα εβαλα σε αλλο δισκο δοκιμαστικα δεν μοιαζουν και τοσο νομιζω με τα 7αρια .

Τι παραπανω σου προσφερουν ?

 

Αν και ο χρονος ειναι λιγος για να κανω σαφη αποτιμηση της αναβαθμισης, ιδου:

 

1. Καλυτερη διαχειρηση συσκευων, σε μενα τουλαχιστον. Σταθεροτερη.

 

2. Ταχυτερα σε μεταφορα αρχειων προς δισκους, κυριως USB 3.

 

3. Δωρεαν αναβαθμιση (θα ηθελα 100-120 ευρω ; για αναβαθμιση καποια στιγμη ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με 7αρια 64bit ειμαι αλλα επειδη τα εβαλα σε αλλο δισκο δοκιμαστικα δεν μοιαζουν και τοσο νομιζω με τα 7αρια .

Τι παραπανω σου προσφερουν ?

 

  • Αρκετα μεγαλυτερη ταχυτητα παντου (boot, μεταφορα αρχείων ανοιγμα προγραμμάτων, εκτελεση εργασιών κτλ
  • καλυτερη αποδοση και καλυτερη διαχειρηση πόρων
  • μεγαλυτερη αξιοπιστια
  • ενσωματωμένο image mount
  • dx12
  • κεντρο ειδοποιήσεων
  • καλυτερος task manager
  • δυνατοτητα να κατεβάζεις εφαρμογές του store
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να βαλω με τιποτα τα 8 λογω εμφανισης και του tablet style που πεταγοταν καθε λιγο

Εβαλα σε ενα αλλο δισκο τα 10 pro να τα δοκιμασω γιατι με τα 7 τοσα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα

Αφου η εμφανιση δε μου αρεσε καθολου εκανα καποιες αλλαγες και τα εκανα σχεδον σαν τα πολυ πιο ομορφα 7

Κατα τα αλλα πολυ γρηγορο boot και ολα δουλευουν καλα

Στο fifa βλεπω οτι τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα χωρις κολληματα

Το μονο που μου λειπει ειναι το aero glass στα παραθυρα

Τελικα τα κρατησα και περασα την εγκατασταση στον κανονικο μου δισκο με clone disk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να κόψουμε τον ρουφιάνο στα win 10 ?

 

Περα απο το να απενεργοποιησεις οτι μπορεις μεσα απο τις επιλογες των Windows, μονο με καποιο firewall και ελεγχο των εξερχομενων προγραμματων και διαδικασιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να κόψουμε τον ρουφιάνο στα win 10 ?

 

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3f38ed/guide_how_to_disable_data_logging_in_w10/

 

μονο με καποιο firewall και ελεγχο των εξερχομενων προγραμματων και διαδικασιων.

 

ή βάζεις στο hosts file αυτά τα domain και μπλοκάρονται αυτόματα οι συνδέσεις με την MS

 

http://paste2.org/A1sv86VF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ή βάζεις στο hosts file αυτά τα domain και μπλοκάρονται αυτόματα οι συνδέσεις με την MS

 

http://paste2.org/A1sv86VF

 

 

αυτο ομως κοβει και τα updates ; Ξερεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομως κοβει και τα updates ; Ξερεις ;

 

Όχι μια χαρά κάνει updates. Κόβει τις συνδέσεις για Telemetry, Diagnostics και διάφορα άλλα που δεν είναι αναγκαία για το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Με windows 7 απο Θείο , δεν μου βγάζει σημαιούλα για τα 10. Αν προχωρήσω σε  upgrade με windows tool , βρω το key χρησιμοποιώντας το key finder οταν bootarw στα 10 , επιλέξω αλλαγή και ξαναβάλω το ίδιο όπως έκανε την διαδικασία κάποιος εδώ θα έχω πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανερχομαι για να γραψω μια πιο ωριμη αποψη για τα 10ρια μετα απο 1 εβομαδα+ χρηση κ 2 αποπειρες με linux mint 17.2 cinnamon 64 bit

 

στο ιδιο συστημα 

 

τα 8.1 ειναι ελαφρως πιο γρηγορα απο τα 10ρια με system κ apps wide ιδιες ρυθμισεις οπου αυτο ηταν δυνατο

 

ζηλεψα την πληροτητα κ τις απεριοριστες δυνατοτητες να κανεις οτι θελεις με το mint κ θα εμενα εκει ως κυριο κ μονο os αν μπορουσα να βγαλω εξοδο σε μια οθονη καθε φορα αξιοπιστα κ αν δεν εκανε κουλα το trim στον ssd μου,πραγματικα ομως αν καποιος εχει αντοχες να ψαχνει κ να σεταρει το συνιστω ανεπιφυλακτα, σε επιδοσεις ,δυνατοτητες κ προοπτικες πραγματικα καλυτερο απο οποιοδηποτε win εχω δουλεψει

 

http://www.linuxmint.com/

 

αν τα βαθμολογουσα θα εβαζα

 

linux mint 17.2 cinnamon 64 bit   8,5 το οποιο για καποιον που θελει να ασχοληθει μπορει να γινει κ 9 γιατι πραγματικα πλην ελαχιστων περιορισμων σε software με το linuxaki δεν μου ελειψε τπτ απο τα win ,το αντιθετο μαλιστα 

 

windows 8.1   8 γιατι με ενα classic shell δεν θα δεις πολλες διαφορες απο τα 10 κ ειναι λιγοτερο ρουφιανικο κ αρκετα πιο ωριμο

 

windows 10   8 γιατι ναι μεν εχει διαφορες νεες δυνατοτητες αλλα οχι πολυ ουσιαστικες σε σχεση με τα 8 κ ειναι τιγκα στο δοσιμο σε σημειο να σε αγχωνει οτι ολο κ κατι θα σου εχει ξεφυγει η θα επαναφερουν με τα αναγκαστικα updates

Επεξ/σία από Redshift
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα συμφωνήσω με όλα τα θετικά που ειπώθηκαν πιο πάνω για τα windows 10. Ακόμα και πιο μικρά πραγματάκια όπως η διαχείριση των παραθύρων είναι καλύτερη. Γενικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα πολύ εργονομικό λειτουργικό το οποίο προσωπικά το έχω λατρέψει και χαίρομαι που έκανα το βήμα χωρίς να απογοητευτώ και άφησα πίσω μου τα φοβερά win 7. Τα 10 όμως είναι ένα τακ καλύτερα σχεδόν σε όλα. Προβλήματα συμβατότητας δεν έχω αντιμετωπίσει σε ότι έχω δοκιμάσει.

 

Πάρτε και 2 screens μετά το πέρασμα όλων των απαραίτητων προγραμμάτων:

 

desktop.jpg

 

 

start_menu.jpg

 

2 αρνητικά έχω βρει μόνο. Το ρουφιανιλίκι στο οποίο έχουν αναφερθεί οι πάντες και στα υποχρεωτικά τα updates. Το δεύτερο όμως αντιμετωπίζεται εύκολα με χρήση ενός προγράμματος όπως το nelimiter.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

start_menu.jpg

 

 

 

πως έχεις κάνε την εναρξη να πηγαίνει πιο δεξιά;

δεν μου έχει τέτοια επιλογή ακόμα κ αν ζμπρώξω τα εικονιδία πιο δεξιά

τα ταξινομει κατακόρυφα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

start_menu.jpg

 

 

 

πως έχεις κάνε την εναρξη να πηγαίνει πιο δεξιά;

δεν μου έχει τέτοια επιλογή ακόμα κ αν ζμπρώξω τα εικονιδία πιο δεξιά

τα ταξινομει κατακόρυφα μόνο.

 

Αν πας με το ποντίκι στην άκρη δεξιά θα μπορείς να την κάνεις resize όπως και στα κανονικά παράθυρα. Και πάνω κάτω επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...