Προς το περιεχόμενο

Η ADATA ανακοίνωσε την σειρά εξωτερικών, ανθεκτικών σκληρών δίσκων HD720


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία νέα σειρά εξωτερικών μέσων αποθήκευσης, που είναι ανθεκτικά σε χτυπήματα ή κραδασμούς ή ακόμα και σε μικρές πτώσεις ανακοίνωσε η ADATA. Πρόκειται για τους rugged σκληρούς δίσκους της σειράς HD720, που διαθέτουν σπορτίφ σχεδιασμό και προσφέρουν χωρητικότητα έως και 2TB.

Η σειρά ικανοποιεί τις αυστηρές προδιαγραφές IEC/EN 60529 IP68 και αυτό σημαίνει ότι διαθέτουν προστασία απέναντι στην σκόνη ενώ μπορεί να αντέξουν έως και 120 λεπτά βυθισμένοι στο νερό και σε βάθος έως 2 μέτρων.

 

Επιπλέον, όσον αφορά στους κραδασμούς και στις πτώσεις, οι σκληροί δίσκοι της σειράς HD720 της ADATA ικανοποιούν τις στρατιωτικές προδιαγραφές MIL-STD-810G 516.6 και επομένως αντέχουν σε βίαιες πτώσεις από ύψος 1,8 μέτρων (πέρα από το ανθεκτικό περίβλημα, ενσωματώνουν και αισθητήρα G Shock).

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Οι νέοι rugged σκληροί δίσκοι της ADATA απευθύνονται σε επαγγελματίες και σε όσους ασχολούνται με τα extreme sports προσφέροντας εξαιρετική προστασία δεδομένων, σε όλα τα περιβάλλοντα και συνθήκες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι θήκες ουσιαστικά ειναι η είδηση οχι οι συγκεκριμένοι δίσκοι που φαντάζομαι δεν ειναι τιποτα αλλο απο κοινούς μηχανικούς δίσκους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για ποιον μαμημένο φούστη λόγο να πάρεις τον σκληρό σου και να τον τρέχεις βόλτα στα λιβάδια ή να πάτε για ορειβασία και ράφτινγκ παρέα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θήκη σιγουρα δεν παθαίνει τίποτα τώρα για τον σκληρό μην το ψάχνουμε...εδώ σε κανονικό κουτί,χωρίς κραδασμούς με τεμπελοδουλειά και πάλι ψοφάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Βασικά για ποιον μαμημένο φούστη λόγο να πάρεις τον σκληρό σου και να τον τρέχεις βόλτα στα λιβάδια ή να πάτε για ορειβασία και ράφτινγκ παρέα;</p>

 

Έτσι έλεγα κι εγώ, αφού είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο σε προσφορά. Ο δίσκος έπεσε στα "δόντια" του κουταβιού μου για κάνα 2 ώρες και όταν το ανακάλυψα ήμουν σίγουρος ότι τα φτυσε. Guess what? Τα βγάλε τα λεφτά του με το παραπάνω, έπαθα πλάκα με την αντοχή του. Αν η τιμή είναι παραπλήσια με κάποιον άλλο, αξίζει και ας μην έχεις κουτάβι, ποτέ δεν ξες τι μπορεί να σου τύχει και είναι κρίμα να χάσεις το backup που έπαιρνες για ώρα ανάγκης, λόγω μιας κακιάς στιγμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι έλεγα κι εγώ, αφού είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο σε προσφορά. Ο δίσκος έπεσε στα "δόντια" του κουταβιού μου για κάνα 2 ώρες και όταν το ανακάλυψα ήμουν σίγουρος ότι τα φτυσε. Guess what? Τα βγάλε τα λεφτά του με το παραπάνω, έπαθα πλάκα με την αντοχή του. Αν η τιμή είναι παραπλήσια με κάποιον άλλο, αξίζει και ας μην έχεις κουτάβι, ποτέ δεν ξες τι μπορεί να σου τύχει και είναι κρίμα να χάσεις το backup που έπαιρνες για ώρα ανάγκης, λόγω μιας κακιάς στιγμής

 

Πάρε μια θήκη και χώστον μέσα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ μα αν ο δίσκος δεν είναι SSD και έχει κινούμενα μέρη, θα χαλάσει όπως και να'χει άμα πέσει από τα 2 μέτρα. Αλλά τώρα θα μπορείς να παίζεις μέχρι και Tennis με τον δίσκο σου με τέτοια θήκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

The drive features a smart G Shock sensor that halts drive read/write operation should a shock beyond a preset threshold occur. This prevents data corruption and loss, with drive operation resuming once the shock has subsided. Users are alerted to this with red and blue indicator lights.

Α αυτό με τα φωτάκια μου αρέσει πολύ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δουλεια εχεις με εναν σκληρο δισκο στα βουνα και στα λαγκαδια ( αντε και στα ποταμια οπως στην φωτο) ?

να περπατησεις πας?

η να βαλεις τα τεραστια ακουστικα στο κεφαλι σου και ακους μουσικη απο τον ανεθκτικο σκληρο σου δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...