Προς το περιεχόμενο

Θέματα δικτύου


mypagio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

στην προσπάθειά μου να λειτουργήσω ένα δίκτυο με mixed λειτουργικά συστήματα συνάντησα το εξής πρόβλημα:
Κάνω share τους φακέλους που θέλω και προσθέτω everyone με full access για να το βλέπουν όλοι και να έχουν πρόσβαση όλοι.

α) Έχω δώσει κανονικά ip στα μηχανήματα αλλά δεν έχω βρει το workgroup (δεν έχει server ουτε domain)

Το περίεργο είναι ότι ενώ η πρόσβαση στα μηχανήματα με win7 είναι μια χαρά και απεριόριστη, όταν προσπαθώ να συνδεθώ στα XP και ένα μηχάνημα win2000 μου λέει connection failed!

Και μετά από κάποιο σημείο δεν τα βλέπει κιόλας! Βλέπει μόνο το 1 των win7 και άλλο ένα mac.

β) Κάνω share τους φακέλους που θέλω και προσθέτω everyone με full access για να το βλέπουν όλοι και να έχουν πρόσβαση όλοι.

Έχω δώσει κανονικά ip στα μηχανήματα και έχω βάλει στο ίδιο workgroup όλους τους χρήστες (δεν έχει server ούτε domain). Έχω κλείσει τα firewall των xp.

Το περίεργο είναι ότι ενώ η πρόσβαση στα μηχανήματα με win7 είναι μια χαρά και απεριόριστη, όταν προσπαθώ να συνδεθώ στα XP και ένα μηχάνημα win2000 μου ζητάει κωδικούς!

Επειδή τα μηχανήματα αυτά πρέπει να μπαίνουν αυτόματα στο λειτουργικό οι users δεν έχουν κωδικό και μου απαγορεύει την πρόσβαση.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το φτιάξω?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, βαλε σε ολους ενα user tester με password. Γραψε τις ip και τεσταρε εαν βλεπεστε απ'ολα τα μηχανηματα.

 

Δοκιμασε στα μηχανηματα που εχεις προβλημα με το share να κανεις map τον φακελο. Λογικα θα σου ζητησει δικαιωματα οποτε βαζεις του tester.

 

πες μας τι εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...