Προς το περιεχόμενο

Editorial: Ouya: Αποχαιρετώντας μία από τις μεγαλύτερες “φούσκες” του σύγχρονου gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μεγάλη απάτη & φούσκα δεν είναι αυτή η κονσόλα.

Είναι τα website τύπου kickstarter όπου δεν έχουν σοβαρό έλεγχο με αποτέλεσμα να μπαίνουν και να παραμυθιάζουν τον κόσμο όλα τα τεχνολογικά λαμόγια (αν υπάρχει τέτοια έκφραση...).

 

Ας φτιάξει το kickstarter σοβαρό έλεγχο με επιτροπές που θα έρχονται επιτόπου στα γραφεία της εταιρείας και θα παρακολουθούν την πορεία.

Και όσοι χάνουν τα λεφτά τους σε τέτοιες αποτυχημένες προσπάθειες ας μην διαμαρτύρονται μετά. Είναι ξεκάθαρο ότι χωρίς έλεγχο αυτά θα συμβαίνουν.

 

Οι τύποι ρούφηξαν κάτι εκατομμύρια για να στήσουν μία πλατφόρμα που μπορεί να τη στήσει κάποιος με λιγότερο από ένα εκατομμύριο (κρίνοντας από έργα πληροφορικής της εταιρείας όπου δουλεύω).

 

Πρόσφατα το Kickstarter αύξησε τις απαιτήσεις του για τη δημιουργία πρότζεκτ, ζητώντας πιο «χειροπιαστά» δείγματα γραφής από τους δημιουργούς. Αλλά αυτοί τι φταίνε; Σου λέει, εμείς σου δίνουμε το πάτημα, κάνε εσύ το pitching κι αν τους πείσεις, τους έπεισες. Σε τελική ανάλυση, και το κοινό, δεν το υποχρεώνει κανείς να συνδράμει σε ό,τι βρει. Χρειάζεται ψάξιμο, έρευνα και σε τελική ανάλυση, επένδυση είναι, ρίσκο εμπεριέχει. Όπως και να 'χει, αν κάτι σ' αρέσει αλλά δεν αισθάνεσαι σίγουρος γι' αυτό, μπορείς να κάνεις υπομονή και να το αγοράσεις όταν κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

....οτι δεν ακουμπαει τα quality standars σου τοτε δεν αξιζει για κανενα ποσο!

 

^^Like μόνο και μόνο για αυτή τη φράση.

 

Το OUYA δεν απέκρυψε ποτέ το τι ήταν, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Δεν το backαρα φυσικά, γιατί για android gaming/streaming έχω κινητό και έχω και tablet, οπότε ακόμα ένα μηχανάκι θα μου ήταν εντελώς περιττό.

 

Δεν καταλαβαίνω απόλυτα το editorial για να είμαι ειλικρινής. Δηλαδή οι backers περίμεναν κάτι περισσότερο από το OUYΑ; Πολύ αμφιβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....οτι δεν ακουμπαει τα quality standars σου τοτε δεν αξιζει για κανενα ποσο!

 

Εγω πχ για PS4 και XONE δεν θα εδινα ουτε 100 ευρω.

 

 

Εξαρτάται ποια είναι τα "quality standards" του καθενός.

 

Εαν τα δικά σου είναι μόνο γραφικά τότε καλώς. Εαν για κάποιον άλλο είναι κάτι παραπάνω όπως κάποιοι αξιόλογοι exclusive τίτλοι τότε προφανώς αξίζει.

 

 

Υποθέτω ότι εσύ προσωπικά για WiiU δεν θα έδινες ούτε 20 ευρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι εσύ προσωπικά για WiiU δεν θα έδινες ούτε 20 ευρώ...

 

Την είχα το Wii U και έκανα την μαλακία και την έδωσα γιατί καθυστέρησε πολύ να βγάλει τους τίτλους που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω γιαι τόσο μένος γιαυτή την κονσόλα. Και κυκλοφόρησε, και οι backer την πήραν στα χέρια τους και πλήθος game είχε για όσο χρόνο διάρκεσε. Μην ξεχνάμε ότι είχε κάτω από τα 100 ευρώ.

Για arcade game στην tv ήταν ότι έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα Kickstarters που μπακαρα ηταν παιχνιδια και ο λογος απλος βλεπω ενα Demo και αν μου αρεσει θα δωσω μαξ 10€ και θα υποστηριξω και εναν καλλιτεχνη.
Θα παιξω κανενα Town of Salem μιας και το θυμηθηκα (εδω εκανα Donate στο Newgrounds αλλα αυτο ειναι αλλη φαση).

 

Αν δεν εχεις ιδεα απο Emulators που φτιαχνεις και με ενα Raspberry Pi,Android Boxes κλπ ενθουσιαζεσαι με τους κυβους που σου πλασαρουν.

 

Ασε τα ανοιχτα και τα κλειστα προτυπα οποιος εχει δοκιμασει Android παιχνιδια στην TV και τα εχει "απολαυσει" ή υποστηριζει οτι οι Smart TVs αξιζουν τα λεφτα τους χωρις να χρησιμοποιει ουτε το 1/100ο των δυνατοτητων τους προσπαθωντας να δει βιντεο στο Youtube απο αυτες με το τηλεκοντρολ ειναι αξιος της μοιρας του.

 

Θελω να πιστευω οτι οσοι το πηραν το εκαναν καθαρα για Emulation λογους (τσαμπα) και για το Designato ψαρωτικο κουτακι διπλα στην TV.

 

Οι αμερικανοι που μιλαω καθε μερα εχουν βρει το Kickstarter σαν Scamηχανη και ολο και περισσοτερη σαβουρα μαζευεται οσο περναει ο καιρος.

 

Οκ θα σκασει και ενα διαμαντακι που και που αλλα με τοσο τρυπιους ορους απλα θα περιμενω τον κινεζο να το κοπιαρει μετα απο κανεναν μηνα που θα κυκλοφορησει ;) 

 

Το κακο ειναι οτι δημιουργηται HYPE γυρω απο συγκεκριμενες εταιριες με σπρωξημο απο γνωστους Youtubers (με το αζημιωτο) αλλα και αντικειμενικα Sites που τρεχουν να καρπωθουν το επομενο Gem σαν δικη τους ανακαλυψη και να τα αποτελεσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μούφα δεν ήταν και δεν καταλαβαίνω γιατίτ τόσο μίσος. Ήταν μια αρκετά έξυπνη κίνηση που ωστόσο δεν υποστηρίχθηκε αρκετά στη συνέχεια. Και το Vita κατά διαόλου πάει - μούφα θα το πούμε; Και το WII U είναι η χειρότερη κονσόλα σε πωλήσεις της Nintendo μούφα είναι; Δεν είναι απλά κάποιες φορές ρισκάρουμε και χάνουμε. To Dreamcast μούφα ήταν; Το Saturn? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα Kickstarters που μπακαρα ηταν παιχνιδια και ο λογος απλος βλεπω ενα Demo και αν μου αρεσει θα δωσω μαξ 10€ και θα υποστηριξω και εναν καλλιτεχνη.

Θα παιξω κανενα Town of Salem μιας και το θυμηθηκα (εδω εκανα Donate στο Newgrounds αλλα αυτο ειναι αλλη φαση).

 

Αν δεν εχεις ιδεα απο Emulators που φτιαχνεις και με ενα Raspberry Pi,Android Boxes κλπ ενθουσιαζεσαι με τους κυβους που σου πλασαρουν.

 

Ασε τα ανοιχτα και τα κλειστα προτυπα οποιος εχει δοκιμασει Android παιχνιδια στην TV και τα εχει "απολαυσει" ή υποστηριζει οτι οι Smart TVs αξιζουν τα λεφτα τους χωρις να χρησιμοποιει ουτε το 1/100ο των δυνατοτητων τους προσπαθωντας να δει βιντεο στο Youtube απο αυτες με το τηλεκοντρολ ειναι αξιος της μοιρας του.

 

Θελω να πιστευω οτι οσοι το πηραν το εκαναν καθαρα για Emulation λογους (τσαμπα) και για το Designato ψαρωτικο κουτακι διπλα στην TV.

 

Οι αμερικανοι που μιλαω καθε μερα εχουν βρει το Kickstarter σαν Scamηχανη και ολο και περισσοτερη σαβουρα μαζευεται οσο περναει ο καιρος.

 

Οκ θα σκασει και ενα διαμαντακι που και που αλλα με τοσο τρυπιους ορους απλα θα περιμενω τον κινεζο να το κοπιαρει μετα απο κανεναν μηνα που θα κυκλοφορησει ;)

 

Το κακο ειναι οτι δημιουργηται HYPE γυρω απο συγκεκριμενες εταιριες με σπρωξημο απο γνωστους Youtubers (με το αζημιωτο) αλλα και αντικειμενικα Sites που τρεχουν να καρπωθουν το επομενο Gem σαν δικη τους ανακαλυψη και να τα αποτελεσματα.

Συμφωνώ με το τελευταίο - γκουχ γκουχ Rich - RTUSA 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εδώ έχουν περάσει κονσόλες και κονσόλες από τα χέρια μας. Τα 100 δολάρια μας πείραξαν που είναι όσο 1,5 τίτλος παιχνιδιού στις άλλες κονσόλες; Ήταν μια προσπάθεια αξιόλογη σε μια εποχή που η αγορά είχε ανάγκη για κάτι νέο. Θυμάμαι ακόμα την χαρά μου και την μεγάλη απογοήτευση του πατέρα μου την δεκαετία του 90 μου αγόρασε το Sega Saturn. Πανάκριβο για την εποχή του και πήγε ακλαφτο... Είχε όμως την αίγλη του ονόματος Sega που παίζαμε σαν τρελοί στα... Ουφαδικα. Να πω και για άλλες κονσολοπροσπαθειες που έμειναν στο χρονοντουλαπο και στοιχιζαν μια περιουσία στην εποχή τους. Dreamcast, atari jaguar, amiga cd32, neo geo, Nintendo cube... και και και και...

Αυτό έγραψα και εγώ. Συμφωνώ 200/100 φίλε μου. Και το Game Cube έφερε μερικά από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών - Wind Waker, Metroid σε 3D ακόμα και το Sunshine. Για Dreamcast καλά δεν συζητώ τα Χριστούγεννα του 1999 το αγόρασα με τον πατέρα μου τότε. ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ από την εποχή του. MMORPG, Online FPS , Seaman τι να λέμε τώρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android κονσολα δεν υπηρχε λόγος να βγει όταν σε κάθε σπίτι υπάρχει τουλάχιστον 1 συσκευή Android ήδη. Γενικά η αρχική ιδέα ήταν κάκιστη, από την στιγμή που για να διαφοροποιηθείς στην gaming βιομηχανία πρέπει να έχεις αποκλιστικές. Γιατί να παίξει κάποιος Angry birds σε Ouya και όχι στο κινητό του; Επίσης πολλά ρηχά παιχνίδια, τα οποία δεν θα ασχοληθεί σοβαρά ένας gamer. Γενικά δεν έπεισε κανένα και μοιραία μας τελείωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, τα Android games είναι παιχνίδια βαρεμάρας, γι αυτό πήγε δίχως πάτο.

Όταν μπαίνω στη διαδικασία να σηκωθώ από τον καναπέ, να συνδέσω χειριστήριο, να ανοίξω κονσόλα και TV και να στηθώ μπροστά για να παίξω Call of Duty ή GTA V το σκέφτομαι 10 λεπτά πιο πρίν. Δεν επαναλαμβάνω τη διαδικασία αυτή για να παίξω Άνγκρυ μπέρντς ή το άλλο με το αραπάκι και το μεταβλητού μήκους σκοινί που πηδάει τοίχους ισσοροπόντας σε σχοινιά και μαζεύει κερασάκια (ΚΑΙ ΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΞΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ) για κανένα λόγο, ειδικά όταν μιλάμε για games του 10λεπτου. Εκτός και αν υπάρχει παιχνίδι Android που αξίζει να ασχοληθείς για πάνω από μισάωρο, αλλά πολύ αμφιβάλλω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...