Προς το περιεχόμενο

Editorial: Ouya: Αποχαιρετώντας μία από τις μεγαλύτερες “φούσκες” του σύγχρονου gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κάποιος έχει Android τηλέφωνο, σχετικά σύγχρονο κιόλας ( ας πούμε Galaxy s4 η μεταγενέστερο ) και ένα απο τα πολλά χειριστήρια για τηλέφωνα, ασύρματα και μη, που κυκλοφορούν για αυτά .... έχει και Ouya.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω ποσοι κλαινε τα psp vita τους!

 

Κονσολα πληρωσαν και τηλεκοντρολ για μια αλλη κονσολα τους εγινε... :-D  :-D

ασε και το πηρα day one και ps4 δεν εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορια μου θυμιζει εντονα τις επαναλαμβανομενες αλλα αποτυχημενες προσπαθειες γνωστου Ελληνοτρολλ (που πλεον το παιζει υπηκοος χωρας της Αμερικης) δηθεν προγραμματιστη με προυπηρεσια σε nasa, στρατους κλπ. Βγαζει απο 2-3 "πρωτοποριακα" projects το χρονο απο τα οποια δε δουλευει τιποτα τα διαφημιζει παντου, ενιοτε και σε ΜΜΕ περιμενοντας να τσιμπησει κανα κοροιδο να τον χρηματοδοτησει.

 

Μας εκανε την τιμη παλαιοτερα και συμμετειχε κι εδω με καμια 10ρια accounts (1acc/project). Ονοματα δε λεμε, οικογενειες δε θιγουμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, τα Android games είναι παιχνίδια βαρεμάρας, γι αυτό πήγε δίχως πάτο.

Όταν μπαίνω στη διαδικασία να σηκωθώ από τον καναπέ, να συνδέσω χειριστήριο, να ανοίξω κονσόλα και TV και να στηθώ μπροστά για να παίξω Call of Duty ή GTA V το σκέφτομαι 10 λεπτά πιο πρίν. Δεν επαναλαμβάνω τη διαδικασία αυτή για να παίξω Άνγκρυ μπέρντς ή το άλλο με το αραπάκι και το μεταβλητού μήκους σκοινί που πηδάει τοίχους ισσοροπόντας σε σχοινιά και μαζεύει κερασάκια (ΚΑΙ ΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΙΞΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ) για κανένα λόγο, ειδικά όταν μιλάμε για games του 10λεπτου. Εκτός και αν υπάρχει παιχνίδι Android που αξίζει να ασχοληθείς για πάνω από μισάωρο, αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Οχι και παιχνίδια βαρεμαρας τα Android games. Τα free ναι είναι βαρετά αλλά έχει πολλά κορυφαία paid Android games που μπορείς να περάσεις ευχάριστα πολλές ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Open-source δεν σημαίνει τζάμπα, σημαίνει ανοιχτός κώδικας.

 

 

Ooooooh no shit! Κι εγώ που νόμιζα ότι σημαίνει ανοιχτή-πηγή... Δηλαδή όλοι αυτοί που πορώνονται με το open source και από linux ξέρουν μόνο το ubuntu είναι ΟΛΟΙ προγραμματιστές που θέλουν να κάνουν tweaks στον ανοιχτό κώδικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εδώ έχουν περάσει κονσόλες και κονσόλες από τα χέρια μας. Τα 100 δολάρια μας πείραξαν που είναι όσο 1,5 τίτλος παιχνιδιού στις άλλες κονσόλες; Ήταν μια προσπάθεια αξιόλογη σε μια εποχή που η αγορά είχε ανάγκη για κάτι νέο. Θυμάμαι ακόμα την χαρά μου και την μεγάλη απογοήτευση του πατέρα μου την δεκαετία του 90 μου αγόρασε το Sega Saturn. Πανάκριβο για την εποχή του και πήγε ακλαφτο... Είχε όμως την αίγλη του ονόματος Sega που παίζαμε σαν τρελοί στα... Ουφαδικα. Να πω και για άλλες κονσολοπροσπαθειες που έμειναν στο χρονοντουλαπο και στοιχιζαν μια περιουσία στην εποχή τους. Dreamcast, atari jaguar, amiga cd32, neo geo, Nintendo cube... και και και και...

ρε μάστορα θες και τα λες αυτά? τι συγκρίνεις τώρα? ferrari με punto? πιο άκυρος πεθαίνεις λέμε,  τα μηχανήματα αυτά περασαν από τα χέρια μου και τεχνολογικά γαμόδερναν άσχετα από εμπορική επιτυχία, το neo geo είχε το hardware της snk στα ουφάδικα της πχ metal slug, samurai showdown κλπ, το saturn ήταν ισχυρότερο από το ps με σουπερ arcade ports, το jaguar η πρώτη 64bit κονσόλα και αυτή με τρελό hardware, είσαι σοβαρός να συγκρίνεις σούπερ για την εποχή τους μηχανήματα που δεν έπιασαν για άσχετους με τις δυνατότητες τους λόγους, με το σκουπιδαριό το ouya, ένα μπαζοκούτι android με hardware χειρότερο από  κινητό του κατοστάρικου? κλειστό από όλες τις πάντες αντίθετα με τα όσα μας βομβαρδιζανε προεκλογικά, firmware bugged όσο δεν παίρνει, οι τίτλοι που ψιλοπαίζονταν ήταν Freemium, μόνο τυφλοί δεν βλέπουν ότι ήταν γενικά αρπαχτή του κερατά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και παιχνίδια βαρεμαρας τα Android games. Τα free ναι είναι βαρετά αλλά έχει πολλά κορυφαία paid Android games που μπορείς να περάσεις ευχάριστα πολλές ώρες.

 

Ε PS κ' Xbox games δεν είναι για κανένα λόγο και δεν τα ανταγωνίζεται και 20 ευρώ να κάνει.

Καλύτερα PS2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε PS κ' Xbox games δεν είναι για κανένα λόγο και δεν τα ανταγωνίζεται και 20 ευρώ να κάνει.

Καλύτερα PS2.

Τώρα μιλάμε για φορητές κονσόλες τι μου βάζεις μέσα και ps3 Xbox. Αν θέλω να παίξω ps3 θα ανοίξω το ps3 την 55αρα μου και το 5.1 ηχοσυστημα και θα παίξω. Αν θέλω κάτι πιο χαλαρωτικο έχω το note 3 για φορητη κονσόλα που κάνει τα πάντα. Προχθές αγορασα και το drastic και παίζει άψογα όλα τα ds παιχνίδια. Το καθένα έχει τη χάρη του. Το ίδιο απολαμβάνω πχ κάνα bloons η Cut the rope η quell στο κινητό μου το ίδιο και κάνα gta5 Last Of Us στο ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μιλάμε για φορητές κονσόλες τι μου βάζεις μέσα και ps3 Xbox. Αν θέλω να παίξω ps3 θα ανοίξω το ps3 την 55αρα μου και το 5.1 ηχοσυστημα και θα παίξω. Αν θέλω κάτι πιο χαλαρωτικο έχω το note 3 για φορητη κονσόλα που κάνει τα πάντα. Προχθές αγορασα και το drastic και παίζει άψογα όλα τα ds παιχνίδια. Το καθένα έχει τη χάρη του. Το ίδιο απολαμβάνω πχ κάνα bloons η Cut the rope η quell στο κινητό μου το ίδιο και κάνα gta5 Last Of Us στο ps3.

 

Είναι το Ouya φορητή κονσόλα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το OUYA το πήρα για το XBMC και μόνο, δεν έχω παίξει ούτε ένα παιχνίδι.

 

Πολύ καλή αγορά ήταν γιατι ήταν κλάσεις ανώτερο και γρηγορότερο από οποιοδήπωτε android player ή raspberry like player κυκλοφορούσε τότε. Από τότε δεν ξαναασχολήθηκα φαντάζομαι θα έχουν βγει καλύτερα, αλλά για τότε θεωρώ ότι ήταν το καλύτερο XBMC player (για τα χρήματα του πάντα, αν είναι να το συγκρίνουμε με PC κτλ άστο)

 

Ποτέ δεν κατάλαβα σαν παιχνιδοκονσόλα τι προσέφερε καθώς χωρίς να έχω παίξει βέβαια κανένα τίτλο μου φαίνονταν όλοι χαζομάρες και παιχνίδια που μπορείς να παίξεις και στο κινητο. Εδώ να επισημάνω ότι έτσι μου φαινόταν εμένα, καθώς είμαι άσχετος με παιχνίδια και μπορεί να με διορθώσει όποιος θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για τα Android παιχνίδια και μου αντιπροτεινες το ps2. Το ouya δεν είχα ιδέα μέχρι πριν μια βδομάδα τι ήταν.

 

Συγνώμη δε σε πιάνω, μάλλον παρεξήγησις.

 

Εννοώ ότι δεν κάθεσαι να συνδέεις παιχνιδομηχανή για να παίξεις android games αφού αυτα είναι για "γρήγορα". Δεν κάθεσαι να παίζεις με τις ώρες. Για κινητό μια χαρά είναι, επειδή άντε να παίξεις δεκάλεπτο στο σταθμό του λεωφορείου ή στην ουρά της τράπεζας. Σε κονσόλα όμως δεν ταιριάζει, γι αυτό πήγε και άπα-πα ή πατάτα το OUYA γιατί σου στερεί την ευκολία μιας φορητής κονσόλας και τους τίτλους μιας μη. Εξού και η αρνητική μου στάση. Κατά τα άλλα, συμφωνώ μάζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν βεβαια να γραφατε αναλογα αρθρα και για αλλες πιο ΕΠΩΝΥΜΕΣ αποτυχιες και να μην εξαντλειτε το μισος σας σε ανωνυμες λυσεις

καλα τα λετε αλλα θα γραφατε κατι αναλογο για αποτυχιες της LG,Samsung,Sony,Apple, κλπ ;;;;  η εκει κανει τζιζ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν βεβαια να γραφατε αναλογα αρθρα και για αλλες πιο ΕΠΩΝΥΜΕΣ αποτυχιες και να μην εξαντλειτε το μισος σας σε ανωνυμες λυσεις

καλα τα λετε αλλα θα γραφατε κατι αναλογο για αποτυχιες της LG,Samsung,Sony,Apple, κλπ ;;;;  η εκει κανει τζιζ ;;;

 

Αστα είναι πουλημένοι όλοι για LG, Samsung,Sony, Apple, Intel δεν γραφει κανένας

 

Ουπς το τελευταίο μου ξέφυγε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...