Προς το περιεχόμενο

Η Samsung αποκάλυψε τα νέα Galaxy Note 5 και Galaxy S6 edge+ (Updated)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο μπερδεμένα μας τα λέει η Samsung: αυξάνει τιμές και μειώνει λειτουργικότητα. 

 

Με δεδομένο πως λανσάρει 200 μοντέλα το χρόνο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να "κανιβαλλίσει" και την πραματική ναυαρχίδα της (Note), αφαιρώντας την SD, το ράδιο, το IR Blaster και την αποσπώμενη μπαταρία ; Αυτά ήταν τα χαρακτηριστικά (μαζί με το πενάκι) που έκαναν το Note μοναδικό.

 

Συνοπτικά:

 

  • το IR που το χρησιμοποιούσαμε για remote control στις Samsung τηλεοράσεις δεν υπάρχει πια
  • η SD, για media consumption, δεν υπάρχει πια (καθιστά αδύνατη πια τη χρήση του Gear VR, αν και ενδιαφέρει λίγους ωστόσο "χτυπά" το οικοσύστημα samsung ξανά)
  • η αποσπώμενη μπαταρία ήταν ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (το powerbank έχει άλλο όγκο, απαιτεί καλώδιο, θέλει άλλο χώρο)

Θα μπορούσε να κρατήσει το s6 σαν iphone κλώνο (μιας και τρέχει προς τα εκεί) και να διατηρήσει το note με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που το έκαναν να ξεχωρίζει.

 

Πρακτικά το note έγινε ένα samsung s6 με πενάκι, έχασε εκείνη την ταυτότητα που είχε τα περασμένα χρόνια (μια κατηγορία μόνο του). Ίσως ήταν το μοναδικό κινητό που έκανε την apple να σκεφτεί (και να κατασκευάσει) κινητά με μεγαλύτερες οθόνες ώστε να έχει ανταγωνισμό σε αυτήν την κατηγορία.

 

Το SPen από μόνο του δεν ξέρω πόσο ανταγωνιστικό είναι πλέον σε σχέση με το 6plus: ήδη κυκλοφορούν εξαιρετικές εναλλακτικές στο οικοσύστημα της apple που προσθέτουν "σχεδιαστικές" δυνατότητες στα τηλέφωνα (αλλά και στα tablets..).

 

συμπερασματικά:

- Η Apple προσθέτει χαρακτηριστικά (με σταγονόμετρο), λανσάρει περιορισμένες συσκευές, κρατάει premium χαρακτήρα, ανοίγει το οικοσύστημα, διατηρεί τιμές αυξάνοντας χωρητικότητα

- Η Samsung αφαιρεί χαρακτηριστικά (με τον...μπαλτά), λανσάρει πολλαπλές συσκευές, δημιουργεί premium χαρακτήρα, κλείνει το οικοσύστημα, διατηρεί τιμές μειώνοντας χωρητικότητα.

Θα συμφωνήσω, αυτή τη στιγμή όλες οι συσκευές με iOS 8 μπορούν να τρέξουν εφαρμογές σχεδίασης, σημειώσεων κλπ με υποστήριξη των Pen της Wacom 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Tablet που δίνει μαζί είναι ένα πλαστικό 7ιντσο αργό Tab 3 των 79€. Δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το iPad και στην τελική η Samsung αν πίστευε ότι τα προϊόντα της αξίζουν δεν θα έπαιζε με τις τιμές κάθε τόσο, μια πάνω μια κάτω. Δηλαδή σαν πελάτης πάω βάζω χρέος 890€ για το "Shameless" κινητό της και μετά από δύο μήνες μειώνει την τιμή του στα περίπου 590-690€. Πρώτα ας μάθει να κατασκευάζει συσκευές ανταγωνιστικές και να μην προσπαθεί να γίνει Apple όπως είπε και ένας φίλος από πάνω και να αποφασίσει πως θα κοστολογεί τις συσκευές της.

Γιατι τα iphone αξιζουν 900 και 1000 ευρω;

Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

Αλλο πως εδραιωνται οι τιμες για τους χψ λογους και αλλο αντικειμενικα ποσο αξιζει ενα κινητο.

 

Οσο για τις ανταγωνιστικες συσκευες ειναι η μονη που βγαζει δυνατο και αξιοπιστο hw ιδιαιτερα τον τελευταιο καιρο.

Εκτος κι αν εννοεις οτι τα Iphone δεν χαλανε και χαλανε μονο των υπολοιπων;

 

Δεν προσπαθει να γινει apple απλα κανει τα αυτονοητα οπως και ολοι οι υπολοιποι.

 

Τελος για να καταλαβω τι παιζει με ολου σας...θελετε να εχουν τα κινητα της 900 ή λιγοτερο;

Θελετε μοντελο του προηγουμενου ετους να εχει σχεδον οσο το καινουριο ή να ακολουθει πτωτικη πορεια οπως ειναι το φυσιολογικο και οπως πρεπει;

Γιατι με την apple λιγο χασατε την λογικη εδω μεσα...

http://www.skroutz.gr/s/3783654/Apple-iPhone-5S-16GB.html

605 EΥΡΩΠΟΥΛΑ 16 GB και για μοντελο  2 σειρες πισω με την ελευση του 6s συντομα.Συσκευη mid και χαμηλοτερα...

Λιγη λογικη δεν βλαπτει.

Καποιος παιζει με την νοημοσυνη του κοσμου και σιγουρα οχι αυτοι που ακουνε στοιχειωδως τα παραπονα και κατεβαζουν τις τιμες τους οπως ευνοητα καλουνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ιδεα μου ειναι ή δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να παω απο το note 3 που ειμαι τωρα σε 4 ή σε 5???

Ιδια μπαταρια, μεγαλυτερη αδιαφορη πιστευω αναλυση αρα θα τρωει και πιο γρηγορα την μπαταρια, και τι? απο 3 gb ραμ να παω στα 4? Πιστευω οτι δεν υπαρχει ακομα εφαρμογη που να ζοριζει το 3... Οσο για την εμφανιση, να πω την αμαρτια μου μου αρεσει μονο η αλλαγη υλικου και η αισθηση που θα εχει στο χερι(λογικα)...

Δυστυχως ή ευτυχως σαμμυ θα παραμεινουμε με αυτα που εχουμε αφου δε δινεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχουμε(οχι οτι χρειαζομαστε βεβαια και κατι καλυτερο αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα που δε κολλαει εδω...)

Και εγώ με το 3 είμαι και δεν θα το αλλάξω (δεν το άλλαξα ούτε με το 4 που μου δώθηκε μια ευκαιρία γιατί άκουσα να έχει κάποια θέματα και διάβασα διάφορα, αλλά και γιατί όπως λες κι εσύ δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα iphone αξιζουν 900 και 1000 ευρω;

Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

Αλλο πως εδραιονται οι τιμες για τους χψ λογους και αλλο αντικειμενικα ποσο αξιζει ενα κινητο.

 

Οσο για τις ανταγωνιστικες συσκευες ειναι η μονη που βγαζει δυνατο και αξιοπιστο hw ιδιαιτερα τον τελευταιο καιρο.

Εκτος κι αν εννοεις οτι τα Iphone δεν χαλανε και χαλανε μονο των υπολοιπων;

 

Δεν προσπαθει να γινει apple απλα κανει τα αυτονοητα οπως και ολοι οι υπολοιποι.

 

Τελος για να καταλαβω τι παιζει με ολου σας...θελετε να εχουν τα κινητα της 900 ή λιγοτερο;

Θελετε μοντελο του προηγουμενου ετους να εχει σχεδον οσο το καινουριο ή να ακολουθει πτωτικη πορεια οπως ειναι το φυσιολογικο και οπως πρεπει;

Γιατι με την apple λιγο χασατε την λογικη εδω μεσα...

http://www.skroutz.gr/s/3783654/Apple-iPhone-5S-16GB.html

605 EΥΡΩΠΟΥΛΑ 16 GB και για μοντελο  2 σειρες πισω με την ελευση του 6s συντομα.Συσκευη mid και χαμηλοτερα...

Λιγη λογικη δεν βλαπτει.

Καποιος παιζει με την νοημοσυνη του κοσμου και σιγουρα οχι αυτοι που ακουνε στοιχειωδως τα παραπονα και κατεβαζουν τις τιμες τους οπως ευνοητα καλουνται.

Με τα Capital Controls και τις τράπεζες έχουν φτάσει οι τιμές στα ύψη θα σου φέρω ένα παράδειγμα στην δυτική Ευρώπη, το s6 Edge στα 64Gb κόστιζε πριν ένα μήνα 899€ ενώ το iPhone 6 650€ με 64gb και το iPhone 5s 499€ στα 32gb. Αφού έριξαν τις τιμές τους, ενώ πολλοί καταναλωτές χρεώθηκαν πρώτα 900€ συσκευή, τώρα πουλιέται στα 728€ που εξακολουθεί να είναι ακριβότερο από τα iPhone. Όσο για το 5s η συσκευή δεν είναι Mid, μην μένεις μόνο στα Specs το iOS δεν είναι Android. Το 5s είναι 64bit κινητό και τρέχει όλες τις εφαρμογές που μπορεί να τρέξει το 6 άψογα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Capital Controls και τις τράπεζες έχουν φτάσει οι τιμές στα ύψη θα σου φέρω ένα παράδειγμα στην δυτική Ευρώπη, το s6 Edge στα 64Gb κόστιζε πριν ένα μήνα 899€ ενώ το iPhone 6 650€ με 64gb και το iPhone 5s 499€ στα 32gb. Αφού έριξαν τις τιμές τους, ενώ πολλοί καταναλωτές χρεώθηκαν πρώτα 900€ συσκευή, τώρα πουλιέται στα 728€ που εξακολουθεί να είναι ακριβότερο από τα iPhone. Όσο για το 5s η συσκευή δεν είναι Mid, μην μένεις μόνο στα Specs το iOS δεν είναι Android. Το 5s είναι 64bit κινητό και τρέχει όλες τις εφαρμογές που μπορεί να τρέξει το 6 άψογα. 

Το 5s ειναι mid και απο αποψη hw και απο αποψη ως λειτουργικου.

Δεν ειδα android συσκευη να της κοβουν τα features λογω ελλειψης μνημης.

Στα iphone εγινε και γινεται και θα γινει.

Μην τα βλεπεις επιλεκτικα ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5s ειναι mid και απο αποψη hw και απο αποψη ως λειτουργικου.

Δεν ειδα android συσκευη να της κοβουν τα features λογω ελλειψης μνημης.

Στα iphone εγινε και γινεται και θα γινει.

Μην τα βλεπεις επιλεκτικα ολα.

Τι Feature σου λείπει από το iPhone αυτή τη στιγμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Feature σου λείπει από το iPhone αυτή τη στιγμή; 

Το 4s εχει ολες τις λειτουργιες του ios 8;

Τα Iphone 6-plus(τελευταια μοντελα) και τα ipads με 1 ραμ θα παρουν κανονικα το ios 9;

Δεν νομιζω...με αγαπη απο την ιδια την apple...

Kατα τα αλλα τα apple δεν ειναι Mid και χαμηλοτερα. :P

Δεν λαγκαρουν με 1 ραμ και εχουν "ολα" τα Updates της apple.

Αντε να μιλησουμε και σοβαρα τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4s εχει ολες τις λειτουργιες του ios 8;

Τα Iphone 6-plus(τελευταια μοντελα) και τα ipads με 1 ραμ θα παρουν κανονικα το ios 9;

Δεν νομιζω...με αγαπη απο την ιδια την apple...

Kατα τα αλλα τα apple δεν ειναι Mid και χαμηλοτερα. :P

Αυτή τη στιγμή μιλάω για το 5s και ναι το 4s έχει σχεδόν όλες τις λειτουργίες του iOS 8 εκτός από το AirDrop ή λειτουργίες που χρειάζονται Hardware όπως το ApplePay που χρειάζεται NFC. Δεν μου είπες συγκεκριμένα όμως τι σου λείπει από το 5s. Α Ναι ξέχασα, η Samsung βγάζει συχνά ενημερώσεις για τις 200 συσκευές της. Τα iPhone θα πάρουν κανονικά το iOS 9 αφού είναι Performance update κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή μιλάω για το 5s και ναι το 4s έχει σχεδόν όλες τις λειτουργίες του iOS 8 εκτός από το AirDrop ή λειτουργίες που χρειάζονται Hardware όπως το ApplePay που χρειάζεται NFC. Δεν μου είπες συγκεκριμένα όμως τι σου λείπει από το 5s. Α Ναι ξέχασα, η Samsung βγάζει συχνά ενημερώσεις για τις 200 συσκευές της. Τα iPhone θα πάρουν κανονικά το iOS 9 αφού είναι Performance update κυρίως. 

Ξαναδιαβασε οτι ειπα διοτι εστιαζεις εκει που εσυ θελεις.

Δεν μιλησα για το τι χρειαζομαι ΑΛΛΑ για το τι παρεχει.

Εσεις φωναζετε για ενημερωσεις και για συσκευες που δεν εχουν αναγκη του 1 ραμ.

Μαλλον η τακτικη αυτη ανηκει στα innovations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε οτι ειπα διοτι εστιαζεις εκει που εσυ θελεις.

Δεν μιλησα για το τι χρειαζομαι ΑΛΛΑ για το τι παρεχει.

Εσεις φωναζετε για ενημερωσεις και για συσκευες που δεν εχουν αναγκη του 1 ραμ.

Μαλλον η τακτικη αυτη ανηκει στα innovations.

και εγώ σε ρώτησα το τι ΔΕΝ παρέχει σε σύγκριση με το s6 που έκοψε τα μισά Features μήπως και φύγει το Lag. Αλλα τέσπα ο vdeseris έχει δίκιο δεν είναι το κατάλληλο Thread για αυτή την κουβέντα, οπότε ας το αφήσουμε το θέμα. Εγώ την τιμή ήθελα να θίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Capital Controls και τις τράπεζες έχουν φτάσει οι τιμές στα ύψη θα σου φέρω ένα παράδειγμα στην δυτική Ευρώπη, το s6 Edge στα 64Gb κόστιζε πριν ένα μήνα 899€ ενώ το iPhone 6 650€ με 64gb και το iPhone 5s 499€ στα 32gb. Αφού έριξαν τις τιμές τους, ενώ πολλοί καταναλωτές χρεώθηκαν πρώτα 900€ συσκευή, τώρα πουλιέται στα 728€ που εξακολουθεί να είναι ακριβότερο από τα iPhone. Όσο για το 5s η συσκευή δεν είναι Mid, μην μένεις μόνο στα Specs το iOS δεν είναι Android. Το 5s είναι 64bit κινητό και τρέχει όλες τις εφαρμογές που μπορεί να τρέξει το 6 άψογα. 

Αφού πήγαν και τα σκάσανε τα 900 ευρώ σημαίνει ότι τα είχανε δεν τους ανάγκασε κανείς. Το πρόβλημα του καταναλωτή είναι ότι δεν αντέχει να περιμένει, κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ σε ρώτησα το τι ΔΕΝ παρέχει σε σύγκριση με το s6 που έκοψε τα μισά Features μήπως και φύγει το Lag. Αλλα τέσπα ο vdeseris έχει δίκιο δεν είναι το κατάλληλο Thread για αυτή την κουβέντα, οπότε ας το αφήσουμε το θέμα. Εγώ την τιμή ήθελα να θίξω.

http://www.gottabemobile.com/2015/07/19/7-exciting-iphone-6-ios-9-features/

 

Το ios 9 και ιδιαιτερα το "multitasing" δεν θα το παρει το iphone 6 θα το παρει το 5s;

Εσυ ειπες και ολοι γνωριζουν οτι το 4s δεν πηρε ολα τα Features του ios 8 λογω μνημης...και με ρωτας τι ΔΕΝ παρεχει η apple στις συσκευες της.

 

"The iPhone 6s will likely get a few features that the iPhone 6 does not".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το θέμα RAM, πιάσε ένα πεντάρι και πιάσε και ένα S4 που σερνόταν με τα 2 γίγα ραμ και το σούταρα από το παράθυρο μετά από 3 βδομάδες. Το Note 3 μεγάλη διαφορά. Το αντροιντ δεν σηκώνει μικρή ραμ πάει και τέλειωσε. Το iOS τη σηκωνει. (ως ένα σημείο βέβαια πλέον αλλά σε γενικές γραμμές). 


http://www.gottabemobile.com/2015/07/19/7-exciting-iphone-6-ios-9-features/

 

Το ios 9 και ιδιαιτερα το "multitasing" δεν θα το παρει το iphone 6 θα το παρει το 5s;

Εσυ ειπες και ολοι γνωριζουν οτι το 4s δεν πηρε ολα τα Features του ios 8 λογω μνημης...και με ρωτας τι ΔΕΝ παρεχει η apple στις συσκευες της.

 

"The iPhone 6s will likely get a few features that the iPhone 6 does not".

Εγω πάλι δεν είμαι πεπεισμένη απόλυτα ότι πχ το ipad air δε μπορούσε να σηκώσει το multitasking και μπορεί μονο το 2, έχω την υποψία ότι απλά θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο να αναβαθμίσει τις συσκευές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...