Προς το περιεχόμενο

DSL από KV. Πώς ενημερωνόμαστε/πιέζουμε;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν δεις να πεσει σκαψιμο για οπτικη ινα τοτε εχεις μελλον ακομα.και επισης μετα ειναι να δωθει ρευμα κτλ.και ακομα και αν πουν οτι στην ταδε περιοχη θα μπει σε χ μηνες παντα υπολογιζε και καμια καθυστερηση.αδειες για σκαψιματα και αλλα τοσα.οποτε υπομονη.καποιοι λενε οτι οταν παρει ρευμα η καμπινα αν πας κοντα θα ακους και το θορυβο απο τα fans.δεν το εχω κοιταξει.ξερω οτι κανουν θορυβο απλα δεν θυμαμαι αν εχω κατσει κοντα σε καμπινα Kv για να δω ποσο θορυβο κανει. Σε αλλες καμπινες παροχων κτλ ναι ακους θορυβο θα δω/ακουσω και στην δικια μου απο περιεργεια  που οσο ξερω τα εργα εχουν τελειωσει και υπαρχει διαθεσιμοτητα.αλλα ναι το ποιες περιοχες θα μπουν δεν βγαινει και τρελλο καιρο μπροστα .συν οτι σιγουρα κατι μπορει να αλλαξει.ο οτε απλα καποια στιγμη λεει οτι θα μπει εκει και εκει και συνηθως βλεπεις και το αρχικο σταδιο να αλλαζουν τα καφαο με Kv που σημαινει οτι κατι ξεκιναει να γινεται.

Συγγνώμη, η οπτική δεν περάστηκε όταν έγιναν τα κλασσικά σκαψίματα (τομές) δίπλα στο πεζοδρόμιο; Θα ξανασκάψουν για να περάσουν κι άλλη οπτική;

 

Όταν το KV άλλαξε, είχε σκαφτεί ένα μεγάλο κομμάτι περιμετρικά του, δεν έγινε και ο τερματισμός των οπτικών τότε;

 

Αν υποθέσουμε ότι το σκάψιμο έχει τελειώσει, τι μένει; Να εγκαταστήσουν οι πάροχοι (ή ο ΟΤΕ) τον εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται από τα 20-30μέτρα οι ανεμιστήρες της καμπίνας, εφόσον είναι σε λειτουργία.

 

σε cabins παροχων ναι το ξερω γιατι εχει τυχει να κανουν γειτονες παραπονα οποτε γινοντουσαν αλλαγες σαν αναβαθμισεις στις καμπινες για να ψυχεται πιο αποτελεσματικα.ζωγραφου που εχω δει ανοιχτο Kv απο την πλευρα που ειναι οι ρεγκλετες δεν θυμαμε να ακουσα θορυβο απο το διπλα κομματι που ειναι το dslam και ημουν στο ενα μετρο(απο εκει ειναι και η φωτογραφια στο guide του adsl που εφτιαξα).και ζωγραφου υπαρχει εμπορικη διαθεσιμοτητα εκτος αν οταν ειχα παει εγω δεν ειχαν δωσει ρευμα ακομα

τόση ησυχία έχει η γειτονιά και τους ακούς από τόσο μακρυά ή είμαι τόσο κουφός? :P

εχει πλησιασει στα 2-3 μετρα στο δικο μου καφαο και δεν ακουσα κατι αλλα δεν εδωσα μεγαλη προσοχη + οτι ειμαι σε λεωφορο αν και το καφαο ειναι ενα στενο μεσα.και λογικα εχω διαθεσιμοτητα οσο ξερω οποτε πρεπει να παιζει.θα το δω σημερα .με πιασε η περιεργεια.ειναι και καλοκαιρι πρεπει να πηγαινουν μπουνια τα fans.

 

Συγγνώμη, η οπτική δεν περάστηκε όταν έγιναν τα κλασσικά σκαψίματα (τομές) δίπλα στο πεζοδρόμιο; Θα ξανασκάψουν για να περάσουν κι άλλη οπτική;

 

Όταν το KV άλλαξε, είχε σκαφτεί ένα μεγάλο κομμάτι περιμετρικά του, δεν έγινε και ο τερματισμός των οπτικών τότε;

 

Αν υποθέσουμε ότι το σκάψιμο έχει τελειώσει, τι μένει; Να εγκαταστήσουν οι πάροχοι (ή ο ΟΤΕ) τον εξοπλισμό;

αν ειχε σκαφτει ο δρομος τοτε ναι περαστηκαν τοτε οι ινες.δεν σημαινει οτι πρωτα περνανε την ινα και μετα το kv.Μπορει να αλλαχτουν τα Kv και μετα να σκαφτει ο δρομος για την ινα.

δεν μιλαμε να σκαφτει το καφαο γυρω γυρω που σκαβεται υποχρεωτικα για να φτιαχτει νεα βαση και για να χωρεσει το Kv αφου ειναι πιο μεγαλο απο το καφαο αλλα για σκαψιμο στην ακρη του δρομου σε μεγαλες αποστασεις.αλλο πραγμα εγκατασταση Kv αλλο πραγμα τερματισμος ινας στο Kv αλλο πραγμα σκαβουμε τους δρομους για να φτασει η ινα μεχρι το Kv.

πρεπει να αλλαχτει το καφαο με Kv.

να τερματιστει η οπτικη ινα αφου εννοειται εχει φτασει μεχρι εκει.

να γινει εγκατασταση ενεργου εξοπλισμου κοινως dslam.

να δωθει ρευμα στην καμπινα.ο εξοπλισμος ειναι του οτε στα Kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε cabins παροχων ναι το ξερω γιατι εχει τυχει να κανουν γειτονες παραπονα οποτε γινοντουσαν αλλαγες σαν αναβαθμισεις στις καμπινες για να ψυχεται πιο αποτελεσματικα.ζωγραφου που εχω δει ανοιχτο Kv απο την πλευρα που ειναι οι ρεγκλετες δεν θυμαμε να ακουσα θορυβο απο το διπλα κομματι που ειναι το dslam και ημουν στο ενα μετρο(απο εκει ειναι και η φωτογραφια στο guide του adsl που εφτιαξα).και ζωγραφου υπαρχει εμπορικη διαθεσιμοτητα εκτος αν οταν ειχα παει εγω δεν ειχαν δωσει ρευμα ακομα

εχει πλησιασει στα 2-3 μετρα στο δικο μου καφαο και δεν ακουσα κατι αλλα δεν εδωσα μεγαλη προσοχη + οτι ειμαι σε λεωφορο αν και το καφαο ειναι ενα στενο μεσα.και λογικα εχω διαθεσιμοτητα οσο ξερω οποτε πρεπει να παιζει.θα το δω σημερα .με πιασε η περιεργεια.ειναι και καλοκαιρι πρεπει να πηγαινουν μπουνια τα fans.

 

αν ειχε σκαφτει ο δρομος τοτε ναι περαστηκαν τοτε οι ινες.δεν σημαινει οτι πρωτα περνανε την ινα και μετα το kv.Μπορει να αλλαχτουν τα Kv και μετα να σκαφτει ο δρομος για την ινα.

δεν μιλαμε να σκαφτει το καφαο γυρω γυρω που σκαβεται υποχρεωτικα για να φτιαχτει νεα βαση και για να χωρεσει το Kv αφου ειναι πιο μεγαλο απο το καφαο αλλα για σκαψιμο στην ακρη του δρομου σε μεγαλες αποστασεις.αλλο πραγμα εγκατασταση Kv αλλο πραγμα τερματισμος ινας στο Kv αλλο πραγμα σκαβουμε τους δρομους για να φτασει η ινα μεχρι το Kv.

πρεπει να αλλαχτει το καφαο με Kv.

να τερματιστει η οπτικη ινα αφου εννοειται εχει φτασει μεχρι εκει.

να γινει εγκατασταση ενεργου εξοπλισμου κοινως dslam.

να δωθει ρευμα στην καμπινα.ο εξοπλισμος ειναι του οτε στα Kv.

OK, αυτά υπέθεσα κι εγώ...οπότε λογικά είμαστε κάπου μεταξύ τερματισμού οπτικής και εγκατάστασης dslam...

 

Το νόημα του thread, εν ολίγοις, είναι αν μπορούμε να μάθουμε τον χρονικό σχεδιασμό του να γίνουν τα παραπάνω και αν έχουμε τρόπους πίεσης ως προς την υλοποίηση των παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άκυρο το μήνυμα, για κάποιο λόγο διπλοπόσταρε με διαφορά μισής ώρας!!!

Επεξ/σία από Orestis_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, αυτά υπέθεσα κι εγώ...οπότε λογικά είμαστε κάπου μεταξύ τερματισμού οπτικής και εγκατάστασης dslam...

 

Το νόημα του thread, εν ολίγοις, είναι αν μπορούμε να μάθουμε τον χρονικό σχεδιασμό του να γίνουν τα παραπάνω και αν έχουμε τρόπους πίεσης ως προς την υλοποίηση των παραπάνω.

 

πανω κατω αυτα ειναι τα σταδια.τροπος πιεσης δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση.και πρεπει να δωθει και ρευμα.τα χρονοβορα ειναι συνηθως να φτασει η ινα μεχρι εκει και να γινει ρευματοδοτηση.εγκατασταση dslam και τερματικος οπτικης δεν ειναι κατι το τρελο.

Ησυχία έχει πολύ η γειτονιά (συνήθως) αλλά ακούγεται σαν επαγγελματική ηλεκτρική σκούπα.

Ναι γενικα oι καμπινες βγαζουν θορυβο ειδικα το καλοκαιρι με την ζεστη.για αυτο υπαρχουν και σε cabins παροχων διαφορα revisions αναλογως ποση ψυξη θες etc.και το βραδυ το καλοκαιρι ειναι που τις ακουει πιο πολυ ο κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, αυτά υπέθεσα κι εγώ...οπότε λογικά είμαστε κάπου μεταξύ τερματισμού οπτικής και εγκατάστασης dslam...

 

Το νόημα του thread, εν ολίγοις, είναι αν μπορούμε να μάθουμε τον χρονικό σχεδιασμό του να γίνουν τα παραπάνω και αν έχουμε τρόπους πίεσης ως προς την υλοποίηση των παραπάνω.

 

Τρόπος πίεσης δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τόσο για πελάτες οτε όσο και -προφανώς- για μη πελάτες οτε (όπως στην περίπτωση σου).

 

Επίσημα μπορείς να ενημερωθείς -μόνο- από το επίσημο ΔΤ του οτε όταν βγει.

Θα σε συμβούλευα επίσης να μην ακούς διάφορες παπάτζες τεχνικών (χωρίς να κρίνω αρνητικά την πρόθεση τους παρόλα αυτά) που κάποιες φορές λένε "α εκεί θα ενεργοποιηθεί <τότε>" διότι το πλάνο και η τελική απόφαση γίνεται διοικητικά από άλλους (οι τεχνικοί πέρα από την υλοποιήση/κατασκευή δεν έχουν κανένα άλλο ρόλο) και είναι πολύ πιο πολύπλοκο από όσο νομίζεις.

Φιλικά τα παραπάνω, απλά για να μην χάνεις τον χρόνο σου, και συνιστώ υπομονή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ολη η  κατασκευη γινεται απο συνεργεια που συνεργαζονται με τον οτε και οχι απο τον οτε οπως πχ μια απλη βλαβη οποτε αυτοι θα βαλουν το κv Κτλ .ποτε θα τερματιστει η ινα  ποτε θα δωθει σε παραγωγη ποτε θα δωθει ρευμα ειναι μια αλλη ιστορια και υπαρχουν και εκει καθυστερησεις.


Ησυχία έχει πολύ η γειτονιά (συνήθως) αλλά ακούγεται σαν επαγγελματική ηλεκτρική σκούπα.

απο περιεργεια χτες το βραδυ ψιλο αργα που υπαρχει ηρεμια περασα απο το Kv που πεφτω εγω για να δω τι θορυβο κανει.για να ακουσω την καμπινα επρεπε να ειμαι σε αποσταση μαξ 2 μετρα και ηταν οριακα ο θορυβος αν υποθεσουμε οτι εχουμε και τζιτζικια που ακουγονται και τετοια.τουλαχιστον για την συγκεκριμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος πίεσης δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τόσο για πελάτες οτε όσο και -προφανώς- για μη πελάτες οτε (όπως στην περίπτωση σου).

 

Επίσημα μπορείς να ενημερωθείς -μόνο- από το επίσημο ΔΤ του οτε όταν βγει.

Θα σε συμβούλευα επίσης να μην ακούς διάφορες παπάτζες τεχνικών (χωρίς να κρίνω αρνητικά την πρόθεση τους παρόλα αυτά) που κάποιες φορές λένε "α εκεί θα ενεργοποιηθεί <τότε>" διότι το πλάνο και η τελική απόφαση γίνεται διοικητικά από άλλους (οι τεχνικοί πέρα από την υλοποιήση/κατασκευή δεν έχουν κανένα άλλο ρόλο) και είναι πολύ πιο πολύπλοκο από όσο νομίζεις.

Φιλικά τα παραπάνω, απλά για να μην χάνεις τον χρόνο σου, και συνιστώ υπομονή.

 

Γι' αυτό κυρίως άνοιξα το thread. Σε ερώτησή μου προς το CS της WInd προ καιρού, τα παιδιά μου είχαν πει ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ενημέρωση στο δικό τους επίπεδο για τα πλάνα επέκτασης, οπότε τα περί παπάτζας τουλάχιστον εγώ δεν τα συνάντησα.

 

Από υπομονή μην ανησυχείς, έχω...εδώ την έκανα με το 14.4 modem το '92. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό κυρίως άνοιξα το thread. Σε ερώτησή μου προς το CS της WInd προ καιρού, τα παιδιά μου είχαν πει ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ενημέρωση στο δικό τους επίπεδο για τα πλάνα επέκτασης, οπότε τα περί παπάτζας τουλάχιστον εγώ δεν τα συνάντησα.

 

Από υπομονή μην ανησυχείς, έχω...εδώ την έκανα με το 14.4 modem το '92. :)

ναι το customer care του οτε δεν θα ξερει για το που θα μπει vdsl αλλο τοσο να ξερει το customer care παροχου.απορω αν ξερουν καν αλλα ατομα σε αλλες θεσεις μεσα στην wind καν.γενικα οταν δεις να αλλαζει η καμπινα σε kv τοτε αρχιζει η χαρα.μονο στον οτε και συγκεκριμενα τμηματα θα ξερουν το πλανο επεκτασης και αυτο πιστευω θα ειναι λιγο σχετικο αφου πρεπει να βγουν και αδειες για να γινουν σκαψιματα να συμφωνησει ο damned δημαρχος και να παρει την μιζα του και αλλα τοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Αγιο Δημητριο και εγω, εχουν σκαψει και εχουν περασει οπτκη ινα κουτια σε διπλανους μου δρομους.

Εγω βεβαια περνω ADSL απο Νεα Σμυρνη,αρα μαλλον αδικα η χαρα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

και εγω μενω κοντα την ιδια περιοχη με τον Orestis_G

το σκαψιμο και το περασμα των ινων στην γειτονια μου, λογικα και στην υπόλοιπη περιοχη, εγινε πριν αλλαχτούν τα kv. επισης τα kv εχουν παρει ηδη ρευμα.

ο θορυβος που λέτε ειναι αναλογα τη θερμοκρασια, το μεσημερι με τη ζεστη δυναμώνει το βραδυ χαμηλωνει.

 

vdsl διαθεσημοτητα βλεπω δεν υπαρχει αλλα υποψιαζομαι οτι πελατες του οτε περνουν adsl απο τις καμπινες. μπορει να γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα μπορει να συμβει αυτο. Κι εγω στην περιοχη μου (Ευβοια) παιρνω adsl απο καμπινα. Δεν ειναι συνηθεις ταχτικη του ΟΤΕ βεβαια, αλλα την χρησιμοποιει σε "προβληματικες" περιοχες, διατηρωντας ετσι προβαδισμα ταχυτητας εναντι των εναλλακτικων, αφου απο την ΕΕΤΤ  δεν υποχρεουται να τους παρεχει  προσβαση στο adsl των καμπινων...

 

Υ.Γ Να ξερετε οτι αν συμβαινει κατι τετοιο, πιθανοτατα θα κανετε πολυ καιρο να δειτε διαθεσιμοτητα VDSL, για να μην αναγκαστει ο ΟΤΕ να βαλει μεσα και τους υπολοιπους. Στην περιοχη μου, ηδη εχει περασει απο την ενεργοποιηση των καμπινων 1 χρονος. Ο ΟΤΕ πλεον εχει ταχυτητες απο 14-20 mbps, και ολοι οι υπολοιποι εναλλακτικοι απο 1,7-3,5 mbps λογω αποστασης ~4,7 χιλιομετρων απο το Α.Κ, αλλα και επηρεασμου απο αποτομη εκχυση ισχυος των KV στις γραμμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...