Προς το περιεχόμενο

DSL από KV. Πώς ενημερωνόμαστε/πιέζουμε;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα μπορει να συμβει αυτο. Κι εγω στην περιοχη μου (Ευβοια) παιρνω adsl απο καμπινα. Δεν ειναι συνηθεις ταχτικη του ΟΤΕ βεβαια, αλλα την χρησιμοποιει σε "προβληματικες" περιοχες, διατηρωντας ετσι προβαδισμα ταχυτητας εναντι των εναλλακτικων, αφου απο την ΕΕΤΤ  δεν υποχρεουται να τους παρεχει  προσβαση στο adsl των καμπινων...

 

Υ.Γ Να ξερετε οτι αν συμβαινει κατι τετοιο, πιθανοτατα θα κανετε πολυ καιρο να δειτε διαθεσιμοτητα VDSL, για να μην αναγκαστει ο ΟΤΕ να βαλει μεσα και τους υπολοιπους. Στην περιοχη μου, ηδη εχει περασει απο την ενεργοποιηση των καμπινων 1 χρονος. Ο ΟΤΕ πλεον εχει ταχυτητες απο 14-20 mbps, και ολοι οι υπολοιποι εναλλακτικοι απο 1,7-3,5 mbps λογω αποστασης ~4,7 χιλιομετρων απο το Α.Κ, αλλα και επηρεασμου απο αποτομη εκχυση ισχυος των KV στις γραμμες...

 

αυτο μπορει να επιβεβαιωθεί με καποιο τροπο? δηλ το adsl απο καμπινα, πχ με τηλεφωνο στον οτε?

γιατι αν ισχυει πιθανων να με συμφαιρει να φυγω απο τη φορθνετ και τα 4mbit/s, και να παω στον οτε.

και αν ερθει ποτε vdsl τοτε παω παλι σε αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο μπορει να επιβεβαιωθεί με καποιο τροπο? δηλ το adsl απο καμπινα, πχ με τηλεφωνο στον οτε?

γιατι αν ισχυει πιθανων να με συμφαιρει να φυγω απο τη φορθνετ και τα 4mbit/s, και να παω στον οτε.

και αν ερθει ποτε vdsl τοτε παω παλι σε αλλον.

Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο το 13888 και να ρωτησεις. Πιστευω οτι μπορουν να δουν βαση διευθυνσης απο που παιρνει ιντερνετ η περιοχη. Το καλυτερο ομως ειναι να ξερεις καποιο γειτονικο τηλεφωνο ΟΤΕ, οποτε θα σου πουν με ακριβεια την ταχυτητα της περιοχης. Επισης αν εχεις καποιο γειτονα-γνωστο στην περιοχη σου, ρωτα η αν μπορεις ριξε μια ματια μονος σου να δεις την ταχυτητα του. Αν δεις οτι ειναι πανω απο 10-12mbit/s κατα πασα πιθανοτητα παιρνει απο καμπινα.  Πανω-κατω κι εσυ θα εισαι στα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Αγιο Δημητριο και εγω, εχουν σκαψει και εχουν περασει οπτκη ινα κουτια σε διπλανους μου δρομους.

Εγω βεβαια περνω ADSL απο Νεα Σμυρνη,αρα μαλλον αδικα η χαρα μου?

ναι λογικα τα δικα σου Kv θα αλλαχτουν οταν μπει στο προγραμμα το ακ της νεας σμυρνης.

 

yeap, αλλά από ότι ξέρω γίνονται εργασίες και για το Α/Κ Ν.Σμύρνης...

 

ναι γινονται.ειχα περασει συγκεκριμενα πριν κανα τριμηνο τετραμηνο τουλαχιστον απο νεα σμυρνη για μια βλαβη και η βλαβη ηταν επειδη ο οτε αλλαζε το καφαο με kv.και προχτες περασα και νομιζω ειδα και αλλα kv.

καλησπερα,

και εγω μενω κοντα την ιδια περιοχη με τον Orestis_G

το σκαψιμο και το περασμα των ινων στην γειτονια μου, λογικα και στην υπόλοιπη περιοχη, εγινε πριν αλλαχτούν τα kv. επισης τα kv εχουν παρει ηδη ρευμα.

ο θορυβος που λέτε ειναι αναλογα τη θερμοκρασια, το μεσημερι με τη ζεστη δυναμώνει το βραδυ χαμηλωνει.

 

vdsl διαθεσημοτητα βλεπω δεν υπαρχει αλλα υποψιαζομαι οτι πελατες του οτε περνουν adsl απο τις καμπινες. μπορει να γινεται αυτο?

ναι δεν ειναι υποχρεωτικο οτι πρωτα πρεπει να μπει το Kv και μετα η ινα.ζωγραφου ειχε γινει το αναποδο.εριξαν ινες και μετα τα αλλαζαν οσο θυμαμαι.ναι ο θορυβος σε ολες τις καμπινες ειναι μεταβαλλομενος απο μερα σε νυχτα οπως και απο την θεση της καμπινας στον ηλιο αν δηλαδη ζεστενεται ευκολα οπως και αν ειναι χειμωνας η καλοκαιρι.σε αλλου στυλ καμπινες που βαζουν οι παροχοι εκει εχει να κανει και με το Revision της καμπινας.δηλαδη αν ανεβεις σε revision μπαινει εχτρα cooling οποτε μπορει συνηθως γινεται λιγο πιο silent η κατασταση.πχ fan πανω στις πορτες.

απο το kv ναι μπορει να δωθει adsl αλλα δεν υπαρχει λογος.επισης οταν ειναι ετοιμο για να δωθει adsl σημαινει οτι εχουν μπει τα μηχανηματα αρα μπορει να δωθει και vdsl

 

Φυσικα μπορει να συμβει αυτο. Κι εγω στην περιοχη μου (Ευβοια) παιρνω adsl απο καμπινα. Δεν ειναι συνηθεις ταχτικη του ΟΤΕ βεβαια, αλλα την χρησιμοποιει σε "προβληματικες" περιοχες, διατηρωντας ετσι προβαδισμα ταχυτητας εναντι των εναλλακτικων, αφου απο την ΕΕΤΤ  δεν υποχρεουται να τους παρεχει  προσβαση στο adsl των καμπινων...

 

Υ.Γ Να ξερετε οτι αν συμβαινει κατι τετοιο, πιθανοτατα θα κανετε πολυ καιρο να δειτε διαθεσιμοτητα VDSL, για να μην αναγκαστει ο ΟΤΕ να βαλει μεσα και τους υπολοιπους. Στην περιοχη μου, ηδη εχει περασει απο την ενεργοποιηση των καμπινων 1 χρονος. Ο ΟΤΕ πλεον εχει ταχυτητες απο 14-20 mbps, και ολοι οι υπολοιποι εναλλακτικοι απο 1,7-3,5 mbps λογω αποστασης ~4,7 χιλιομετρων απο το Α.Κ, αλλα και επηρεασμου απο αποτομη εκχυση ισχυος των KV στις γραμμες...

στην αθηνα συνηθως δεν υπαρχουν τετοια(Λιγες εξαιρεσεις).πιο πολυ αυτο παει στην επαρχια οπου ο οτε βαζει ενα mini dslam πριν το χωριο και δινει εκει απο το mini dslam Οποτε δεν μπορεις να βαλεις αλλο παροχο εκει οπως και ο οτε δεν αλλαζει τα καφαο με kv αφου με το mini dslam λυνει το θεμα.εκει βεβαια ο παροχος μπορει αν θελει να βαλει δικια του καμπινα απεναντι απο του οτε και να δινει και αυτος απο εκει.τωρα αν ο οτε δωσει απο mini dslam ειναι υποχρεωμενος να ριξει και το Output power για να μην κανει παρεμβολες και crosstalk για αυτο και ο οτε σε καποιους τους γυρναει σε vdsl και τους δινει 24/1 με policy ωστε να το πιανουν ανετα το 24 αρι αφου δεν υπαρχει περιορισμος λογω vdsl.απλα αυτο πιο πολυ ισχυει στην επαρχια και οπως ειπες σε απομακρυσμενα σημεια που ετσι και αλλιως ο παροχος δεν θα πολυεπενδυσει εκει λογω κοστους.οπως επισης και σε χωρια.

 

να χεται στο νου σας οτι υπάρχουν και KV νεου τυπου το οποιο απλα ειναι KV και μοιαζει με καμπινα!

αυτο μπορει να επιβεβαιωθεί με καποιο τροπο? δηλ το adsl απο καμπινα, πχ με τηλεφωνο στον οτε?

γιατι αν ισχυει πιθανων να με συμφαιρει να φυγω απο τη φορθνετ και τα 4mbit/s, και να παω στον οτε.

και αν ερθει ποτε vdsl τοτε παω παλι σε αλλον.

αν ο οτε ριξει τιν ινα και βαλει τα μηχανηματα μεσα τοτε μπορει να σου δωσει και vdsl .οποτε εφοσον δεν υπαρχει vdsl δεν υπαρχει adsl εκτος αν για καποιο λογο δεν μιλαμε για Kv με την μορφη που συζηταμε αλλα μιλαμε για mini dslam που μπορει στην παρουσα φαση να δινει μονο adsl.αν πεφτεις σε mini dslam λογικα θα το ειχες ακουσει απο κανεναν που ειχε οτε.αν τωρα εννοεις adsl απο το kv οχι το ξεχνας γιατι αν ηταν ετοιμα για adsl θα ηταν ετοιμα και για vdsl αφου το ιδιο μηχανημα παιζει και στα 2.οταν φτιαχτει το kv τοτε θα παρεις vdsl απο το kv.το σε ποιον παροχο θα πας το διαλεγεις εσυ αν και ολοι απο το μηχανημα του οτε θα σου δωσουν.

Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο το 13888 και να ρωτησεις. Πιστευω οτι μπορουν να δουν βαση διευθυνσης απο που παιρνει ιντερνετ η περιοχη. Το καλυτερο ομως ειναι να ξερεις καποιο γειτονικο τηλεφωνο ΟΤΕ, οποτε θα σου πουν με ακριβεια την ταχυτητα της περιοχης. Επισης αν εχεις καποιο γειτονα-γνωστο στην περιοχη σου, ρωτα η αν μπορεις ριξε μια ματια μονος σου να δεις την ταχυτητα του. Αν δεις οτι ειναι πανω απο 10-12mbit/s κατα πασα πιθανοτητα παιρνει απο καμπινα.  Πανω-κατω κι εσυ θα εισαι στα ιδια...

αν ξερει απο που παιρνει ιντερνετ ας μας πει σε ποιο αστικο κεντρο ειναι.παντως αν ειναι αθηνα το ξεχναει σχεδον για mini dslam με λιγες εξαιρεσεις the mall,Ολυμπιακο χωριο.αν τωρα τα kv ειναι ετοιμα τοτεκαι ο φιλος μας μπορει να παρει απο εκει.

τωρα για πατρα δεν ξερω αν παιρνει απο κανα Mini dslam αλλα το κοβω χλωμο ο οτε εκει να δινει απο mini dslam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...