Προς το περιεχόμενο

Τα νέα μονοθέσια της Formula E ακούγονται σαν... το μέλλον


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον ήχο, απεναντίας στα περισσότερα από τα μονοθέσια Ε που είδα μου άρεσε ιδιαίτερα ο ήχος τους, ειδικά γιατί είναι και το μέλλον της αυτοκίνησης. Σαν να βγήκαν από ταινίες επιστημονικής φαντασίας ένα πράγμα. Ίσως επειδή ποτέ δεν ήμουν υπέρ της συνέχισης της χρήσης χημικών καυσίμων ή επειδή ποτέ δεν διακατεχόμουν από αυτοκινητιστικό ρομαντισμό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καλπαζει σαν το αλογο μου, δεν χλιμιντριζει ουτε κανει τον γδουπο απο τα πεταλα. Δεν βλεπω κανενα λογο να αλλαξω το αλογο μου και να παρω αυτοκινητο με κινητηρα εσωτερικης καυσης.

 

Αυτό το "επιχείρημα" κάθε φορά που το βλέπω μπροστά μου (το έχω ξαναπετύχει) είναι ότι πιο άστοχο μπορεί να υπάρξει. Δηλαδή, υπήρξε έστω ένας στον κόσμο, που όντως να είπε το παραπάνω πράγμα;

 

Επίσης, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μεταξύ αλόγου και αυτοκινήτου! Αν είναι δυνατόν!!! Εδώ η σύγκριση γίνεται μεταξύ δύο μηχανοκίνητων οχημάτων.

 

Και ναι διάολε, ο κινητήρας εσωτερικής καύσης (ειδικά ο τρελά πουσαρισμένος) παράγει ένα καύλα ήχο σε σχέση με το σβιν--σβιν του ηλεκτροκινητήρα που είτε με μισό γκάζι είτε με τέρμα, κάνει ένα φλατ ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από μηχανές και αυτοκίνητα αλλά αν όπως λέτε το μέλλον είναι αμάξια που να παράγουν ήχο σαν αυτόν της formula E, τότε υπάρχει και ένα καλό στην υπόθεση. Οι κάγκουρες ανα την υφήλιο θα πάθουν κατάθλιψη και θα γλιτώσουμε από την ύπαρξη τους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παιδιά....ποιος ήχος ειναι νοσοκομειακός ? των -πλεον- v6 μονοθέσιων ? Ολοι οι φάν πλέον εχουν ξενερώσει.

 

αυτό ηταν ήχος  : 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 50% της καύλας της από κοντά παρακολούθησης ενός αγώνα F1 είναι ο ήχος! Και νομίζω αυτό είναι κοινή παραδοχή....

 

 

καθόλου κοινή παραδοχή.Επειδή έχω παρακολουθήσει από κοντά για μένα η ύστατη ξενέρα ο ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε κάνα δυο αιώνες μέχρι τότε όμως.

ε δεν θα περιμένουμε να τελειώσει το πετρέλαιο για να πάψουμε να το σπαταλάμε έτσι.
μην ξεχνάς ότι χωρίς αυτό γιοκ πλαστικά,νάυλον,πολυεστέρες,συνθετικά υλικά και πάει λέγοντας.

Εντάξει μωρέ με ένα ηχοσύστημα λύνεται το πρόβλημα   :P

ένας φίλος απο το περιστέρι έχει diesel fiesta και έχει κάνει μόντα με το που αλλάζει ταχύτητα να κάνει τσαφ τσουφ σαν τουρμπο και ο ήχος είναι απο τα ηχεία :P προσωπικά ντρέπομαι να κάνω τέτοια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση ανάμεσα σε ένα ζώο και μια μηχανη  είναι παιδαριώδης.Επι του θέματος το σωστό είναι η συγκριση αναμεσα σε διαφορες γενιές αγωνιστικών οχηματων.Πολυ θα ήθελα να δω τον πλανήτη να περνάει αναίμακτα στην ηλεκτροκίνηση ,αλλά η δικιά μου κρυστάλλινη σφαίρα έχει αντίθετη άποψη.

 

Αυτό το "επιχείρημα" κάθε φορά που το βλέπω μπροστά μου (το έχω ξαναπετύχει) είναι ότι πιο άστοχο μπορεί να υπάρξει. Δηλαδή, υπήρξε έστω ένας στον κόσμο, που όντως να είπε το παραπάνω πράγμα;

 

Επίσης, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μεταξύ αλόγου και αυτοκινήτου! Αν είναι δυνατόν!!! Εδώ η σύγκριση γίνεται μεταξύ δύο μηχανοκίνητων οχημάτων.

 

Και ναι διάολε, ο κινητήρας εσωτερικής καύσης (ειδικά ο τρελά πουσαρισμένος) παράγει ένα καύλα ήχο σε σχέση με το σβιν--σβιν του ηλεκτροκινητήρα που είτε με μισό γκάζι είτε με τέρμα, κάνει ένα φλατ ήχο...

 

Βρε παιδια δεν μπορει, θα διαβασατε ολοκληρο το σχολιο μου. Εαν οντως το διαβασατε ολοκληρο δεν καταλαβατε οτι προκειται περι ειρωνιας; Ειναι δυνατον να χρησιμοποιω τα αλογα σαν επιχειρημα και απο κατω να λεω οτι θα ξεπερασουν τα ηλεκτρικα και οτι ο ηχος ειναι κολλημα δικο μας και τιποτε παραπανω;

 

Μπορει να κανει σβιν-σβιν αλλα εαν μπεις μεσα θα δεις οτι βγαζει επιταχυνση τετοια που δεν μπορει τιποτε αλλο να βγαλει. Εχω παρακολουθησει αγωνα F1 στην Τουρκια και πραγματικα δεν το χαρηκα, πολυ ηλιο και πολυ φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να κανει σβιν-σβιν αλλα εαν μπεις μεσα θα δεις οτι βγαζει επιταχυνση τετοια που δεν μπορει τιποτε αλλο να βγαλει

επειδή έχω δει onboad video απο formula e (μπες και εσύ να δεις) είναι πιο αργό και απο evo μετά τα 100,πρίν τα 100 βγάζει επιταχύνσεις,μετά πακέτο!!!

 

Το 50% της καύλας της από κοντά παρακολούθησης ενός αγώνα F1 είναι ο ήχος! Και νομίζω αυτό είναι κοινή παραδοχή....

για εμάς που το βλέπουμε,ρώτα και τον οδηγό τι τραβάει για τόση ώρα να ακούει την φασαρία και να την ζει υπο πίεση......

εμένα μου κόπηκε το τελικό απο το αμαξι μια φορά και κατέβηκα απο χαλκίδα->αθήνα και με έπιασε πονοκέφαλος στην εθνική ενώ το αμάξι είναι 1300cc αλλιώς θα σήκωνε τον τόπο ,για σκέψου αυτοί τι τραβάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...