Προς το περιεχόμενο

[ΟΔΗΓΟΣ] Πώς κάνουμε αγορές από το Internet με Capital Controls


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Το παρόν θέμα είναι η προσπάθεια μου να διευκολύνω τους χρήστες να πραγματοποιήσουν τις αγορές τους από το ιντερνετ χωρίς να χρειάζεται να πλοηγηθούν σε 180 σελίδες στο άλλο θέμα. Όπως και να έχει, ευχαριστώ θερμά τον re4male που μας έδειξε την "τρύπα". 

  1. Μπαίνουμε στο PayPal, χρησιμοποιώντας το e-mail και τα στοιχεία μας.
  2. Πηγαίνουμε στο tab που λέει Request Money
  3. Στο πεδίο για το e-mail, βάζουμε ένα e-mail που έχουμε πρόσβαση, κατά προτίμηση διαφορετικό από αυτό που έχουμε στο PayPal.
  4. Επιλέγουμε το πεδίο Goods And Services και βάζουμε το ποσό που θα θέλαμε να έχουμε. Σημειωτέον ότι το PayPal κρατά προμήθεια στο συγκεκριμένο πεδίο, οπότε να ξέρετε ότι θα κρατήσει κάποια από τα λεφτά που θα βάλετε οπότε να βάλετε λίγα περισσότερα από όσα θέλετε να χρησιμοποιήσετε.
  5. Πηγαίνουμε στο δεύτερο e-mail που προαναφέρθηκε και λογικά θα έχουμε e-mail από το PayPal. 
  6. Στο μήνυμα που ήρθε πατάμε το λινκ και στην σελίδα που θα βγει διαλέγουμε το Pay With A Card. Βάζουμε τα στοιχεία, ας είναι ψεύτικα ή αληθινά δεν μας νοιάζει γιατί εμείς θα τα δούμε και κανένας άλλος. Τα μόνα στοιχεία που πρέπει να είναι αληθινά είναι αυτά της κάρτας. Τώρα, πολλές φορές οι χρήστες βάζουν την κάρτα που έχουν συνδεδεμένη στο PayPal, άλλοι όχι αν και κανείς δεν ξέρει ποιό είναι το σωστό. 
  7. Πατάμε Pay και τέλος. Έχουμε τα money!

 

FAQ

 

-Είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει; - Λειτουργεί με την πρώτη φορά;

Όχι. Δεν λειτουργεί πάντοτε με την πρώτη φορά. Αλλά οι περισσότεροι εδώ με λίγες προσπάθειες το κατάφεραν.

 

-Υπάρχουν κάποιες κάρτες που παρουσιάζουν δυσκολίες;

Ναι. Συγκεκριμένα, οι κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς είναι οι δυσκολότερες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λειτουργούν, απλώς θέλουν έξτρα προσπάθειες.

 

-Υπάρχει κάποια χρέωση; Αν ναι, τι; 

Γίνεται μια χρέωση της τάξεως του 90 λεπτών με κάθε προσπάθεια, αλλά μπορούμε να την ακυρώσουμε αν δεν έγινε πηγαίνουμε στο Activity και τα κάνουμε cancel.

 

-Κάτι λέχθηκε για μια προμήθεια που κρατάει το PayPal. Πόσο είναι;

Χρησιμοποιήστε αυτόν τον αλγόριθμο για να τα βρείτε:

x-x*0.034-0.35 όπου χ το ποσό που θέλετε να βάλετε

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή η σκέψη να μαζευτούν οι εμπειρίες σε ένα νήμα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλλίτερο να έμπαιναν στο 1ο post του άλλου θέματος και βέβαια με τη βοήθεια του αρμόδιου mod αφού το TS που το είχε ανοίξει δεν μπορεί πλέον να επέμβει στο 1ο post.

 

Πέρα απ' αυτό, όμως, δεν έγραψες, για όσους δεν το γνωρίζουν, ότι πρόκειται για αποστολή χρημάτων στο λογαριασμό μας στο Paypal και, συγκεκριμένα, στο balance και από εκεί μπορούμε να κάνουμε αγορές από το εξωτερικό.

 

Επίσης, η τελευταία ερώτηση αφορά στην προμήθεια που κρατάει το Paypal ενώ ο τύπος που γράφεις υπολογίζει το ποσό που θα βρούμε στο balance, μετά τη μεταφορά, και όχι την προμήθεια.

Η προμήθεια υπολογίζεται x*0,034+0,35

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η σκέψη να μαζευτούν οι εμπειρίες σε ένα νήμα αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλλίτερο να έμπαιναν στο 1ο post του άλλου θέματος και βέβαια με τη βοήθεια του αρμόδιου mod αφού το TS που το είχε ανοίξει δεν μπορεί πλέον να επέμβει στο 1ο post.

 

Πέρα απ' αυτό, όμως, δεν έγραψες, για όσους δεν το γνωρίζουν, ότι πρόκειται για αποστολή χρημάτων στο λογαριασμό μας στο Paypal και, συγκεκριμένα, στο balance και από εκεί μπορούμε να κάνουμε αγορές από το εξωτερικό.

 

Επίσης, η τελευταία ερώτηση αφορά στην προμήθεια που κρατάει το Paypal ενώ ο τύπος που γράφεις υπολογίζει το ποσό που θα βρούμε στο balance, μετά τη μεταφορά, και όχι την προμήθεια.

Η προμήθεια υπολογίζεται x*0,034+0,35

Μα έτσι το ήθελα να είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Υπάρχει κάποια χρέωση; Αν ναι, τι; 

Γίνεται μια χρέωση της τάξεως του 90 λεπτών με κάθε προσπάθεια, αλλά μπορούμε να την ακυρώσουμε αν δεν έγινε πηγαίνουμε στο Activity και τα κάνουμε cancel.

 

 

ρε παιδιά εγω το Σαββάτο που το έκανα σε 3 κάρτες και έφαγα άκυρο, τα 90 λεπτά δεν τα επέστρεψαν ακόμα. Σε εσάς έχουν επιστρέψει?

με visa debit της Πειραιώς επιβεβαιώνω και εγω μετεφερα 20€ πριν λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά εγω το Σαββάτο που το έκανα σε 3 κάρτες και έφαγα άκυρο, τα 90 λεπτά δεν τα επέστρεψαν ακόμα. Σε εσάς έχουν επιστρέψει?

με visa debit της Πειραιώς επιβεβαιώνω και εγω μετεφερα 20€ πριν λιγο

Στα αποδεσμεύουν πρώτα από το ποσό και μετά στα στέλνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε γίνεται, θα το επιχειρήσω το απογευμα και θα σας πω, απο οτι διαβαδα της ετε παιρνανε ποιο ευκολα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το καταφερατε με χρεωστικη visa πειραιως, ζητησατε με "request" ολο το ποσο που ειχατε μεσα στον τραπεζικο λογαριασμο?

Δηλαδη αν εγω παω αυριο και καταθεσω πχ 200Ε στην πειραως, με το κολπακι αυτο (αν πιασει βεβαια) θα μπορω να ζητησω 200Ε ή θα πρεπει να ζητησω λιγοτερα? Επειδη στο αλλο ποστ καποιοι ανεφεραν οτι το πετυχαν ζητωντας 8-10Ε λιγοτερο απο το ποσο που ειχαν μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το καταφερατε με χρεωστικη visa πειραιως, ζητησατε με "request" ολο το ποσο που ειχατε μεσα στον τραπεζικο λογαριασμο?

Δηλαδη αν εγω παω αυριο και καταθεσω πχ 200Ε στην πειραως, με το κολπακι αυτο (αν πιασει βεβαια) θα μπορω να ζητησω 200Ε ή θα πρεπει να ζητησω λιγοτερα? Επειδη στο αλλο ποστ καποιοι ανεφεραν οτι το πετυχαν ζητωντας 8-10Ε λιγοτερο απο το ποσο που ειχαν μεσα..

Αυτό που γίνεται είναι ότι κρατάνε ένα μερίδιο για αυτά. Οπότε, στα 200Ε θα γίνει 194 και κάτι αν δεν με απατούν οι υπολογισμοί μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γίνεται είναι ότι κρατάνε ένα μερίδιο για αυτά. Οπότε, στα 200Ε θα γίνει 194 και κάτι αν δεν με απίστευτο είναιύν οι υπολογισμοί μου. 

 

Γιατί επιμένεις να μην διορθώνεις το λάθος που έχεις κάνει στο 1ο post σχετικά με τον υπολογισμό της προμήθειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δοκιμασα να το κανω με την χρεωστικη μου και μου ευγαλε αυτο το μυνημα "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." τι αλλο μπορω να προσπαθισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...