Προς το περιεχόμενο

[ΟΔΗΓΟΣ] Πώς κάνουμε αγορές από το Internet με Capital Controls


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη, συμφωνα με τον τυπο, με το request money, η προμηθεια του paypal ειναι αναλογη του ποσου που θα βαλεις!

Μεγαλυτερο ποσο, μεγαλυτερη προμηθεια!

Σωστα;

 

Ενω, οταν θα μπορουμε να κανουμε top up οταν αρθουν τα cc, για οσους θελουν να δουλευουν με 'γεματο' balance κι οχι να ξυπνησουμε καποια μερα με νεα cc και μηδενικο balance και κλειδωμενες καρτες,

εγω υπολογισα πχ για την πειραιως χρεωστικη, οτι για καθε τop up, ανεξαρτητως υψους ποσου,

θα πληρωνω μονο 1 ευρω.

Γιατι? Γιατι για το top up το paypal δεν χρεωνει προμηθεια,

και η πειραιως στον υπολογιστη εμβασματων που εχει, μου βγαζει οτι για εμβασμα εξωτερικου (με iban),

χρεωνει 1 ευρω, οτι ποσο και να στειλεις.

Αρα 1 ευρω και τελος.

 

Φυσικα μεχρι ωρας υπαρχει μονο ο πρωτος τροπος που ο φιλτατος re4male μας εδειξε, οποτε δεν εχουμε αλλη επιλογη, και thanks God που μπορουμε εστω κι ετσι.

Αλλα το συζητω γενικα, τι συμφερει, σε ομαλες περιοδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση στο δευτερο account απο το οποιο θε στείλουμε τα χρηματα η κάρτα προφανως θελει verification  ετσι δεν ειναι? αρα πρεπει να περιμενουμε?

Εγινε

 

Με ετε μαστερ περνω το παρακατω μηνυμα

Some required information is missing or incomplete. Please correct your entries and try again.

 

 

Τι συμαινει αυτο οτι πρεπει να συνεχισω να στελνω ή βαζω αλλη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι το καταφερατε με χρεωστικη visa πειραιως, ζητησατε με "request" ολο το ποσο που ειχατε μεσα στον τραπεζικο λογαριασμο?

Δηλαδη αν εγω παω αυριο και καταθεσω πχ 200Ε στην πειραως, με το κολπακι αυτο (αν πιασει βεβαια) θα μπορω να ζητησω 200Ε ή θα πρεπει να ζητησω λιγοτερα? Επειδη στο αλλο ποστ καποιοι ανεφεραν οτι το πετυχαν ζητωντας 8-10Ε λιγοτερο απο το ποσο που ειχαν μεσα..

εγώ στην κάρτα είχα 139 και κάτι ψιλά, και έβγαλα 135 και Έμειναν 3 και κάτι (και όχι 4) καθώς η τράπεζα με χρέωσε και 1$ δηλαδή 0,90€, στην τελική αν βάλεις στην κάρτα 200€ θα σου πρότεινα να ζητήσεις μεταφορά 199€ (το paypal θα σου πάρει περίπου 6€ με έναν πρόχειρο υπολογισμό) καθώς θα σου πάρει και 90 λεπτα, και μπορει σε μερικούς που τρώνε ακυρο, να βάζουν να μεταφέρουν όλα τα χρήματα που έχουν στην κάρτα και έτσι να μην έχει η τράπεζα να πάρει τα 90 λεπτά και να μην ολοκληρονετε η διαδικασια
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στην κάρτα είχα 139 και κάτι ψιλά, και έβγαλα 135 και Έμειναν 3 και κάτι (και όχι 4) καθώς η τράπεζα με χρέωσε και 1$ δηλαδή 0,90€, στην τελική αν βάλεις στην κάρτα 200€ θα σου πρότεινα να ζητήσεις μεταφορά 199€ (το paypal θα σου πάρει περίπου 6€ με έναν πρόχειρο υπολογισμό) καθώς θα σου πάρει και 90 λεπτα, και μπορει σε μερικούς που τρώνε ακυρο, να βάζουν να μεταφέρουν όλα τα χρήματα που έχουν στην κάρτα και έτσι να μην έχει η τράπεζα να πάρει τα 90 λεπτά και να μην ολοκληρονετε η διαδικασια

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

Κατι τετοιο καταλαβαινω και εγω. Οπως και να χει αυριο-μεθαυριο θα δοκιμασω και θα ξερω απο πρωτο χερι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα χρηματα πηγαν στον λογαριασμο μου, δεν πηγαιναν γιατι τα εστελνα σαν service οπως λεει το πρωτο ποστ, θελει ομως family, στ 500 η προμήθεια ηταν 17

 

Ευχαριστω τον Γαννη @JohnGTA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανεβασω € στο balance με αυτον τον τροπο και μετα θέλω να κάνω αγορα σε $ απο κινεζικό κατάστημα (η πλειονότητά τους δέχεται μονο $) την μετατροπή θα την κάνει το paypal; Αν ναι δεν συμφέρει γιατί χρησιμοποιει δικη του ισοτιμία. Αν στο request money βάλω απευθείας το ποσο σε $ την μετατροπη θα την κανει η τράπεζα; Αν ναι συμφέρει ετσι. Αν ξέρει κάποιος φίλος ας απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΧΥΕΙ

Μολις εκανα μεταφορα απο Πειραιως χρεωστικη Mastercard και πλεον εχω κανονικα Balance (μειον τα εξοδα φυσικα).

 

Και για επιβεβαιωση της διεργασιας, μολις εκανα και αγορα με Paypal και φυσικα δουλευει κανονικοτατα (πως θα μπορουσε να μην δουλευει απο την στιγμη που υπηρχε balance)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανεβασω € στο balance με αυτον τον τροπο και μετα θέλω να κάνω αγορα σε $ απο κινεζικό κατάστημα (η πλειονότητά τους δέχεται μονο $) την μετατροπή θα την κάνει το paypal; Αν ναι δεν συμφέρει γιατί χρησιμοποιει δικη του ισοτιμία. Αν στο request money βάλω απευθείας το ποσο σε $ την μετατροπη θα την κανει η τράπεζα; Αν ναι συμφέρει ετσι. Αν ξέρει κάποιος φίλος ας απαντησει.

ναι αγοράσεις κανονικά με δολάρια πχ απο ebay.com και ας έχεις ευρω. Κάνει την μετατροπή μονο του όπως και πριν, και φυσικά στην ισοτιμία χάνουμε. Τώρα αν κάνεις απευθείας κατάθεση σε δολάριο, νομίζω ότι την μετατροπή που θα κάνει το paypal θα ειναι πάλι με την δικιά του (και όχι της Τράπεζας).

Αρα καταθέτεις ευρω και κάθε αγορά που κάνεις επιλέγεις ισοτημια απο τράπεζα... Όπως παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο ώρες περίπου κατάφερα με την πρώτη  να μεταφέρω στο balance του paypal 140e από ετε virtual mastercard (με το κολπάκι που αναφέρεται εδώ μέσα). Μου κράτησαν για fees γύρω στα 5ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και εγώ μόλις πριν από 5 λεπτά τα κατάφερα με την πρώτη με χρεωστική κάρτα της Εθνικής Τράπεζας (MasterCard).

Σας ευχαριστώ πολύ και ιδιαίτερα τον JohnGTA για τις χρήσιμες οδηγίες του. 

 

Ας ελπίσουμε ότι σύντομα όλα αυτά θα γίνουν παρελθόν και θα επανέλθουμε στην "κανονικότητα" μας  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αγοράσεις κανονικά με δολάρια πχ απο ebay.com και ας έχεις ευρω. Κάνει την μετατροπή μονο του όπως και πριν, και φυσικά στην ισοτιμία χάνουμε. Τώρα αν κάνεις απευθείας κατάθεση σε δολάριο, νομίζω ότι την μετατροπή που θα κάνει το paypal θα ειναι πάλι με την δικιά του (και όχι της Τράπεζας).

Αρα καταθέτεις ευρω και κάθε αγορά που κάνεις επιλέγεις ισοτημια απο τράπεζα... Όπως παλια

Οσον αφορα την τελευταια σου προταση αφού τα λεφτά θα είναι στο balance,δηλαδή στην κατοχή του paypal, δεν νομιζω οτι η τραπεζα θα μπορεί να παίξει ρολο στην μετατροπή του νομίσματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OTI NANAI ΛΕΤΕ

Δεν δουλευουν ελληνικες κάρτες

Moneysafe σε paypal

με χρεώσεις προπληρωμένης

 

Δηλαδή 100++ άτομα που το καναμε λεμε οτι να ναι ενώ εσυ προτείνεις τη Moneysafe με τις τρελες προμηθειες...; οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...