Προς το περιεχόμενο

[ΟΔΗΓΟΣ] Πώς κάνουμε αγορές από το Internet με Capital Controls


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτιαξα έναν οδηγό για την μέθοδο "Request Money".

 

Με απλά και κατανοητά βήματα, μπας και αυτοί που τον διαβάσουν γλυτώσουν την ταλαιπωρία που υπέστη εγώ!

 

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια και ωραιο το νημα!Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει δοκιμασει να κανει την διαδικασια με καρτα της Alpha?!!!Ειμαι κατοχος της Enter και λεω να μπω στην διαδικασια να κανω την πατεντα!!!Να υπαρχει μια σιγουρια!

Δε μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλευει με Alpha. Δοκίμασα με τον τρόπο του #1 post 10 φορές σε χρονική στιγμή νωρίτερη απο την ανάρτηση του πρώτου post και μέχρι σήμερα. Δεν έχω καταφέρει να στείλω κανένα ποσό με κάρτα Alphabank.

Να σημειώσω πως προσπαθώ να μεταφέρω ποσά, δοκιμαστικά, 4-10 ευρώ. 

Αν κάποιος φίλος τα έχει καταφέρει με Alpha ας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλευει με Alpha. Δοκίμασα με τον τρόπο του #1 post 10 φορές σε χρονική στιγμή νωρίτερη απο την ανάρτηση του πρώτου post και μέχρι σήμερα. Δεν έχω καταφέρει να στείλω κανένα ποσό με κάρτα Alphabank.

Να σημειώσω πως προσπαθώ να μεταφέρω ποσά, δοκιμαστικά, 4-10 ευρώ. 

Αν κάποιος φίλος τα έχει καταφέρει με Alpha ας ενημερώσει.

 

Πολλοί τα έχουν καταφέρει με κάρτες από όλες τις τράπεζες και παντός τύπου. Καλό θα είναι πάντως να μην κάνετε δοκιμαστικά ποσά αλλά αυτά που πραγματικά θέλετε. η διαδικασία είναι εξαιρετικά ασταθής, οπότε τη μια φορά που θα σας πετυχει καλό είναι να μη χρειαστείτε και 2η διότι μάλλον θα αργήσει κι αυτή. Οι πιθανότητες σας δεν είναι καλύτερες με 10 ευρώ από ότι με 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί τα έχουν καταφέρει με κάρτες από όλες τις τράπεζες και παντός τύπου. Καλό θα είναι πάντως να μην κάνετε δοκιμαστικά ποσά αλλά αυτά που πραγματικά θέλετε. η διαδικασία είναι εξαιρετικά ασταθής, οπότε τη μια φορά που θα σας πετυχει καλό είναι να μη χρειαστείτε και 2η διότι μάλλον θα αργήσει κι αυτή. Οι πιθανότητες σας δεν είναι καλύτερες με 10 ευρώ από ότι με 100 ευρώ.

Πολύ σωστή και λογική παρατήρηση tsabasid.

Καλό θα ήτανε αν περάσει η συναλλαγή να έχει τα απαραίτητα χρήματα για την αγορά που θέλουμε να γίνει γιατί ποιος ξέρει αν θα ξαναπιάσει το κόλπο ή πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχω προχωρήσει σε αγορές το τελευταίο δίμηνο, αν χρειαστεί να αγοράσω κάτι από Ευρώπη (π.χ. amazon) μπορώ κανονικά με την alpha visa debit μου όπως παλιά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχω προχωρήσει σε αγορές το τελευταίο δίμηνο, αν χρειαστεί να αγοράσω κάτι από Ευρώπη (π.χ. amazon) μπορώ κανονικά με την alpha visa debit μου όπως παλιά ή όχι;

 

Όχι δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρεις καρτες δυο πιστωτικες της Alpha, Dynamic Visa και Dynamic Amex και μια χρεωστικη μισθοδωσιας απο Εθνικη. Καμια δεν μπορει να μεταφερει τα 150ευρω που θελω.
Αλλη λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς το μοιράζεσαι με τους υπόλοιπους. Κανονικό το βρίσκω να σε ρίχνουν μετά από πολλές συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω prepaid Πειραιώς (συνδεδεμένη με PAYPAL) και κάρτα αναλήψεων από ATM Πειραιώς με το τσιπάκι. Γίνεται τίποτα με καμία από αυτές τις δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι. Το παρόν θέμα είναι η προσπάθεια μου να διευκολύνω τους χρήστες να πραγματοποιήσουν τις αγορές τους από το ιντερνετ χωρίς να χρειάζεται να πλοηγηθούν σε 180 σελίδες στο άλλο θέμα. Όπως και να έχει, ευχαριστώ θερμά τον re4male που μας έδειξε την "τρύπα". 

  1. Μπαίνουμε στο PayPal, χρησιμοποιώντας το e-mail και τα στοιχεία μας.
  2. Πηγαίνουμε στο tab που λέει Request Money
  3. Στο πεδίο για το e-mail, βάζουμε ένα e-mail που έχουμε πρόσβαση, κατά προτίμηση διαφορετικό από αυτό που έχουμε στο PayPal.
  4. Επιλέγουμε το πεδίο Goods And Services και βάζουμε το ποσό που θα θέλαμε να έχουμε. Σημειωτέον ότι το PayPal κρατά προμήθεια στο συγκεκριμένο πεδίο, οπότε να ξέρετε ότι θα κρατήσει κάποια από τα λεφτά που θα βάλετε οπότε να βάλετε λίγα περισσότερα από όσα θέλετε να χρησιμοποιήσετε.
  5. Πηγαίνουμε στο δεύτερο e-mail που προαναφέρθηκε και λογικά θα έχουμε e-mail από το PayPal. 
  6. Στο μήνυμα που ήρθε πατάμε το λινκ και στην σελίδα που θα βγει διαλέγουμε το Pay With A Card. Βάζουμε τα στοιχεία, ας είναι ψεύτικα ή αληθινά δεν μας νοιάζει γιατί εμείς θα τα δούμε και κανένας άλλος. Τα μόνα στοιχεία που πρέπει να είναι αληθινά είναι αυτά της κάρτας. Τώρα, πολλές φορές οι χρήστες βάζουν την κάρτα που έχουν συνδεδεμένη στο PayPal, άλλοι όχι αν και κανείς δεν ξέρει ποιό είναι το σωστό. 
  7. Πατάμε Pay και τέλος. Έχουμε τα money!

 

FAQ

 

-Είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει; - Λειτουργεί με την πρώτη φορά;

Όχι. Δεν λειτουργεί πάντοτε με την πρώτη φορά. Αλλά οι περισσότεροι εδώ με λίγες προσπάθειες το κατάφεραν.

 

-Υπάρχουν κάποιες κάρτες που παρουσιάζουν δυσκολίες;

Ναι. Συγκεκριμένα, οι κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς είναι οι δυσκολότερες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λειτουργούν, απλώς θέλουν έξτρα προσπάθειες.

 

-Υπάρχει κάποια χρέωση; Αν ναι, τι; 

Γίνεται μια χρέωση της τάξεως του 90 λεπτών με κάθε προσπάθεια, αλλά μπορούμε να την ακυρώσουμε αν δεν έγινε πηγαίνουμε στο Activity και τα κάνουμε cancel.

 

-Κάτι λέχθηκε για μια προμήθεια που κρατάει το PayPal. Πόσο είναι;

Χρησιμοποιήστε αυτόν τον αλγόριθμο για να τα βρείτε:

x-x*0.034-0.35 όπου χ το ποσό που θέλετε να βάλετε

Υπάρχει αυτή η διαδικασία (τρύπα) σε κάποιο βίντεο παιδιά;Γιατί σήμερα έφτιαξα λογαριασμό paypal και δεν έχω ιδέα.Τον έφτιαξα μόνο και μόνο για να κάνω μια παραγγελία από sportsdirect(αφού δε γινόταν με την κάρτα απλά λόγω cc) και ψιλοφοβάμαι να κάνω μόνος αυτή τη διαδικασία γιατί την paypal και την κάρτα της τραπέζης την έκανα στα στοιχεία του πατέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

FAQ

 

-Υπάρχει κάποια χρέωση; Αν ναι, τι; 

Γίνεται μια χρέωση της τάξεως του 90 λεπτών με κάθε προσπάθεια, αλλά μπορούμε να την ακυρώσουμε αν δεν έγινε πηγαίνουμε στο Activity και τα κάνουμε cancel.

 

 

Έχω κάνει 2 αποτυχημένες προσπάθειες και έχει χρεωθεί η κάρτα 2 USD. Με ποιον τρόπο το ακυρώνω (που βρίσκει κανείς αυτό το activity ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις το έκανα και εγώ,

 

Ενώ στην αρχή έβαλα μια κάρτα της Alpha (διαφορετική από αυτή της Paypal) δεν μου την πήρε, τελικά έβαλα μια προπληρωμένη της πειραιώς που μάλιστα ήταν και η ίδια που έχω στο Paypal και μου το έκανε επιτυχώς.

 

Βέβαια πρέπει να μπεις μετά την διαδικασία στο paypal και να κάνεις accept τα λεφτά. 

 

Πέραν ότι ευχαριστούμε την κοινότητα για την δουλειά που έχει κάνει!!! 

Ήθελα να ρωτήσω μετά που έχει περαστεί στο Balance το ποσό μας...πρέπει να κάνουμε τπτ άλλο;;;

ή μπορούμε να ξεκινήσουμε τις αγορές όπως συνηθίζαμε παλιά;;; 

 

Θέλει πχ τπτ top up κλπ;;;;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

P.S.: Για κάτι εξαρτήματα που ήθελα για την δουλειά μου έβαλα 500 και μου κράτησε 17,35 ...αρκετά θα έλεγα αλλά αν δεν τα είχαμε ανάγκη δεν θα το κάναμε...εκτός λιγο θέματος αλλά το πα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...